Skocz do zawartości
Raven325

Mobo i RAM pod i5 9400F

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Aktualnie posiadam:

i5 6600

2x8 GB DDR4 2133mhz CL13

ASRock H110M-HDV

 

Mam zamiar zmienić na:

i5 9400F

2x8 GB DDR4 3000mhz CL15

MSI Z370-A PRO

 

Moje pytania do Was:

1. Czy przez jakiś czas mój stary RAM będzie ok pod nowy setup?

2. Czy do tego modelu procesora są jakieś tańsze płyty główne, podobne do tej z mojego starego zestawu?

3. Czy sklep mi zrobi update BIOS-u pod procka czy będę musiał robić sam?

 

Z góry dzięki za pomoc.

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Będzie ok - zawsze możesz podkręcić jeżeli masz czas i chęci. Niewykluczone, że osiągniesz parametry takie, albo nawet lepsze niż tego, co chcesz kupić.

2. Jakakolwiek płyta serii 300 styknie, nie musisz brać Z'tki. Nie-Z nie ograniczy OC (bo żadnego na tym CPU nie ma), jedynie ograniczy taktowania ram do 2666MHz.

Rozważ opcję taniego chipsetu (B360/B365, a nawet H310).

Nawet na zablokowanym chipsecie możesz podkręcić swoje obecne pamięci - wbić 2666MHz, a potem schodzić z opóźnieniami jak się da.

3. Zapytaj sklep.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Aktualnie posiadam:

i5 6600

2x8 GB DDR4 2133mhz CL13

ASRock H110M-HDV

 

Mam zamiar zmienić na:

i5 9400F

2x8 GB DDR4 3000mhz CL15

MSI Z370-A PRO

 

Moje pytania do Was:

1. Czy przez jakiś czas mój stary RAM będzie ok pod nowy setup?

2. Czy do tego modelu procesora są jakieś tańsze płyty główne, podobne do tej z mojego starego zestawu?

3. Czy sklep mi zrobi update BIOS-u pod procka czy będę musiał robić sam?

 

Z góry dzięki za pomoc.

do czego PC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Będzie ok - zawsze możesz podkręcić jeżeli masz czas i chęci. Niewykluczone, że osiągniesz parametry takie, albo nawet lepsze niż tego, co chcesz kupić.

2. Jakakolwiek płyta serii 300 styknie, nie musisz brać Z'tki. Nie-Z nie ograniczy OC (bo żadnego na tym CPU nie ma), jedynie ograniczy taktowania ram do 2666MHz.

Rozważ opcję taniego chipsetu (B360/B365, a nawet H310).

Nawet na zablokowanym chipsecie możesz podkręcić swoje obecne pamięci - wbić 2666MHz, a potem schodzić z opóźnieniami jak się da.

3. Zapytaj sklep.

Dzięki za odpowiedź, nawet nie wiedziałem że mogę podkręcić swój RAM.

Znalazłem bardzo popularną MSI B360M PRO-VD: https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b360m-pro-vd-4184035/

Możesz mi powiedzieć dlaczego jest taka popularna? Są od niej tańsze modele innych firm, ceny zaczynają się od 212zł.

 

do czego PC?

 

W sumie to: front-end, filmy i gry w Full HD: Fortnite (chciałbym 144 FPS na LOW), Wiedźmin 3 (chciałbym 60 FPS na Wysokich/ULTRA).

Aktualnie mam MSI R9 380 4GB ale kiedyś sobie kupię inną kartę typu GTX 1660 6 GB.

 

 

 

Czy może lepiej się zastanowić nad:

Ryzen 5 2600X i MSI B450-A PRO , do tego stary RAM CL 13 2133 mhz.

Jak jest z chłodzeniem Fera 3, jest kompatybilne z tymi mobo i procesorami które podałem?

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie AMD jest spoko z tym, że jak złożysz kompa teraz i będziesz chciał wymienić procka za rok-dwa, to nie musisz zmieniać płyty głównej i RAM.

- płyta główna pod AMD, którą podałeś jest spoko, dobrze w kulturze pracy wypada jeszcze Tomahawk B450

- nie wiem czy jest sens brać Ryzen 5 2600X, czy nie lepiej kupić np. Ryzen 5 1600 6 rdzeni 3.2 Ghz i podkręcić do 3.7-3.9 GHz + chłodzenie boksowe powinno dać radę, możesz też użyć swoje Fera 3, chociaż przy podkręcaniu widziałbym tutaj Grandis 2 lub Fortis 3

- później możesz polować na promocje procesorów Ryzen 3XXX (do sklepów wlecą w lipcu)

- RAM na początek możesz użyć swój i docelowo kupić jakiś nowszy 2x8 lub 2x16 - zależy ile potrzebujesz, ważne, aby były dwie kości, bo AMD dobrze działa w dualu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie AMD jest spoko z tym, że jak złożysz kompa teraz i będziesz chciał wymienić procka za rok-dwa, to nie musisz zmieniać płyty głównej i RAM.

- płyta główna pod AMD, którą podałeś jest spoko, dobrze w kulturze pracy wypada jeszcze Tomahawk B450

- nie wiem czy jest sens brać Ryzen 5 2600X, czy nie lepiej kupić np. Ryzen 5 1600 6 rdzeni 3.2 Ghz i podkręcić do 3.7-3.9 GHz + chłodzenie boksowe powinno dać radę, możesz też użyć swoje Fera 3, chociaż przy podkręcaniu widziałbym tutaj Grandis 2 lub Fortis 3

- później możesz polować na promocje procesorów Ryzen 3XXX (do sklepów wlecą w lipcu)

- RAM na początek możesz użyć swój i docelowo kupić jakiś nowszy 2x8 lub 2x16 - zależy ile potrzebujesz, ważne, aby były dwie kości, bo AMD dobrze działa w dualu

 

A czy moje RAM mógłbym wykręcić na przyzwoitą wartość (jak się już nauczę) na tej płycie którą podałem? Jednak MSI według mnie robi solidniejsze produkty.

I jeśli możesz to weź mi rozpisz jak to jest wydajnościowo bo ja już nie wiem który procesor jest lepszy a który gorszy z Ryzenów: 5 2600, 5 2600x, 5 1600, 5 1600x, 7 1700, 7 2700 i tak dalej....Wiem że najpopularniejszy jest 2600 i z tego co czytałem to 2600x to jest to samo bo można sobie samemu podkręcić.

Edytowane przez Raven325

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W fotnnajcie Intel będzie szybszy, na Twoim miejscu szedł bym w i5 9400 f albo używke i7 8700 za 900 zł można dostać. Do tego Mobo na z370 i obecne pamięci podkręcić, powinny zrobic 3000 MHz na przyzwoitym CL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, nawet nie wiedziałem że mogę podkręcić swój RAM.

Znalazłem bardzo popularną MSI B360M PRO-VD: https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b360m-pro-vd-4184035/

Możesz mi powiedzieć dlaczego jest taka popularna? Są od niej tańsze modele innych firm, ceny zaczynają się od 212zł.

 

 

 

W sumie to: front-end, filmy i gry w Full HD: Fortnite (chciałbym 144 FPS na LOW), Wiedźmin 3 (chciałbym 60 FPS na Wysokich/ULTRA).

Aktualnie mam MSI R9 380 4GB ale kiedyś sobie kupię inną kartę typu GTX 1660 6 GB.

 

 

 

Czy może lepiej się zastanowić nad:

Ryzen 5 2600X i MSI B450-A PRO , do tego stary RAM CL 13 2133 mhz.

Jak jest z chłodzeniem Fera 3, jest kompatybilne z tymi mobo i procesorami które podałem?

Wszystko zależy od cen jeśli chodzi o platforme AMD, ryzen 2600 jest sporo tańszy od 2600x, a oc 2600 do 4Ghz stosunkowo łatwe, kolega na stockowym coolerze i napięciu ma 4Ghz na wszystkich rdzeniach, właściwie tylko mnożniki pozmieniał, słąbe pamięci na hynix e-die pracują mu na 3200Mhz z cl 16, jednak trafił też raczej dobrą sztukę. Jeśli różnica między 2600x a 2600 jest w okolicach 100pln można ewentualnie rozważyć 2600x, ale imho nie ma sensu gdyż za około miesiąc jest spodziewana premiera ryzen 3600, do którego łatwiej będzie ulepszyć z tańszego 2600 niż z 2600x, gdyż raczej na tym pierwszym będzie mniejsza strata.

 

Co do płyt to b450 a-pro i tomahawk niby są podobne, ale Tomahawk wydaje się, że ma lepsze chłodzenie sekcji zasilania a różnica w cenie, niegdyś wynosząca sporo, obecnie zamyka się w przedziale 10-50pln. A Tomahawka ludzie chwalą, iż jest w stanie pociągnąć nawet podkręcone 8 rdzeniowce.

 

Co do intel 9400f vs 2600, to według upodobań, i5 wydaje sie szybsza w grach obecnie jednak imho różnice nie są jakieś powalające, tym bardziej ze ryzena mozna podkręcić, a platforma na AMD wydaje się bardziej przyszłościowa, ze względu na jeszcze 1 lub 2 generacje procesorów na platforme z AM4, możliwość podkrecania ram i cpu na nawet płytach z chipsetami b450, większą ilość wątków 6vs12 co może się przydać po premierze nowych konsol, co nie jest odległym terminem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za pomoc.

Dopiero zauważyłem że w UEFI mam profil swojego RAM ustawiony na auto, po zmianie na profil 1 nadal mam 2133 mhz ale zmniejszyło się CL z 15 na 13.

Zauważyłem też tam taką opcję jak opisana tutaj: http://www.benchmark.pl/aktualnosci/asrock-ddr4-nonz-oc-podkrecanie-pamieci-ddr4-plyty-h110-b150-h170.html

Czy jest sens się tego tykać czy lepiej na tak budżetowej płycie jaką posiadam (ASRock H110M-HDV) lepiej się w to nie bawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę jest to marketingowa mumbo-jumbo nazwa na automatyczne zacieśnianie timingów.

 

Zawsze możesz się pobawić i spróbować tego użyć, ale nie oczekuj

a) ogromnego (ani nawet zauważalnego gołym okiem) wzrostu wydajności

b) gwarancji stabilności - może być konieczność dostabilizowania tego samemu

 

Zrób testy przed i po (np. w aida64 jest cache/memory benchmark) i zweryfikuj co tak naprawdę ta opcja zmienia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: nie ten temat

Edytowane przez Khold

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Plytka H i B ograniczy mozliwosci uzyskania poprawy osiagow po np ugrade procka czy ramu w przyszlosci. Z daje taka mozliwosc

2. Najwazniejsza w kompie pod katem przyszlosci jest wlasnie plyta

3. Kup sobie jakas sensowna Z390 np polecana jest Gaming X od gigabyte i kosztuje jakies 550 zl bo zobaczysz ze zaoszczedzone 200 zl na plycie w przypadku zakupu np B360 moga ci sie odbic czkawka kiedys.

4. Plyta za Z370/390 daje mozliwosc OC procka, RAMU, uzycia pamieci z wysokim taktowaniem np 3600 MHz. OC proca + szybki RAM potrafi zrobic roznice i tchnac troche nowego zycia w konfiguracje

5. To ze teraz masz zablokowany procek nie znaczy ze nie powinienes kupic plyty "na pozniej". i5 9400F bedzie za malo? Majac Z390 kupujesz i7 9700K podkrecasz wrzucasz ram 3600 mhz i masz ozywiona platforme z wysoka wydajnoscia. Kupisz B360 droga takiego update bedzie troche ograniczona bo RAM tylko 2666 MHz a procka nie podkrecisz.

Edytowane przez Eltik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Plytka H i B ograniczy mozliwosci uzyskania poprawy osiagow po np ugrade procka czy ramu w przyszlosci. Z daje taka mozliwosc

2. Najwazniejsza w kompie pod katem przyszlosci jest wlasnie plyta

3. Kup sobie jakas sensowna Z390 np polecana jest Gaming X od gigabyte i kosztuje jakies 550 zl bo zobaczysz ze zaoszczedzone 200 zl na plycie w przypadku zakupu np B360 moga ci sie odbic czkawka kiedys.

4. Plyta za Z370/390 daje mozliwosc OC procka, RAMU, uzycia pamieci z wysokim taktowaniem np 3600 MHz. OC proca + szybki RAM potrafi zrobic roznice i tchnac troche nowego zycia w konfiguracje

5. To ze teraz masz zablokowany procek nie znaczy ze nie powinienes kupic plyty "na pozniej". i5 9400F bedzie za malo? Majac Z390 kupujesz i7 9700K podkrecasz wrzucasz ram 3600 mhz i masz ozywiona platforme z wysoka wydajnoscia. Kupisz B360 droga takiego update bedzie troche ograniczona bo RAM tylko 2666 MHz a procka nie podkrecisz.

 

Dzięki za obszerną odpowiedź.

Postanowiłem poczekać na te nowe procesory od AMD, czy warto to się pewnie niedługo okaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W fotnnajcie Intel będzie szybszy, na Twoim miejscu szedł bym w i5 9400 f albo używke i7 8700 za 900 zł można dostać. Do tego Mobo na z370 i obecne pamięci podkręcić, powinny zrobic 3000 MHz na przyzwoitym CL.

 

DLACZEGO

polecasz

INTELA

w

cenie

NOWEGO

ryzena

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DLACZEGO

polecasz

INTELA

w

cenie

NOWEGO

ryzena

Bo jest szybszy w grach, poza tym kiedy pisałem tego posta cena i5 9400f była podobna do ryzena 5 2600.

Edytowane przez brajan007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...