Forum PCLab.pl: Budowa domu - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (7 Stron)
  • +
  • « Pierwsza
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Budowa domu 100m2 Oceń temat: -----

#101 Użytkownik jest niedostępny   TheMr. 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 16 Czerwiec 2019 - 19:56

Zobacz postSzlagier_gti, o 12 Czerwiec 2019 - 18:19, napisał(a):

Każdy ma co lubi. ja wole raz wydać 40k i mieć z głowy rachunki. niż bulić co roku 5 klocków za gaz do tego prąd, który jest coraz droższy...

5k nigdy mi nie wyszło, coś okolice 3600-4000, bo ogrzewam jeszcze kominkiem ;) W dodatku ja mam prawie 200m do ogrzania, a nie 100... Inwestycja zwróciłaby się po 8-10 latach, jeśli nic nie pójdzie nie tak. Twoja opcja byłaby spoko gdybyśmy mieli elektrownie atomową i prąd byłby -50% tańszy, ale niestety nie mamy. A w niektórych rejonach Polski, słońce grzeje pod takim kątem że skuteczność paneli mocno spada więc nie nadaje się wszędzie.

Zobacz postKaktuch, o 11 Czerwiec 2019 - 22:47, napisał(a):

300 rocznie a nie 3600 rocznie

W dalszym ciągu, w ciągu roku ~3600 to zwrot inwestycji po 8-10 latach :E A kto wie co będziesz robił po 5 latach? Może budynek pójdzie na sprzedaż? Już lepiej te 15-20k zachować w portfelu i spłacać prąd i gaz na "raty".

Ten post był edytowany przez TheMr. dnia: 16 Czerwiec 2019 - 19:57

#102 Użytkownik jest niedostępny   different 

• :)
  • PipPipPipPipPip

Napisany 16 Czerwiec 2019 - 19:59

Zobacz postfiszek, o 16 Czerwiec 2019 - 20:53, napisał(a):

Ty masz problemy z głową czy o co chodzi gdzie napisałem że pracuję przy tym albo że się znam?

Do tego przyzwoita pompa 30 a dobra 40 idę o zakład że i droższe znajdę

Słońce napisałem 3-4 miesiące ty 4-6 różnica faktycznie po uju
Tu raczej chodzi o koszt założenia takiego bajeru i za ile się zwróci przy domu 120m2

Znajdziesz i za 100 tys. ale chyba nie o to tu chodzi heh. I skoro sam to przyznajesz, że nie znasz się czy pracujesz przy tym, to dalej wypowiadasz się tonem znawcy. Albo się znasz i wiesz o czym mówisz (mówiąc dobra a przyzwoita), albo nie...

Zważywszy, że rok ma 12 mcy, to jest różnica znaczna.

Ten post był edytowany przez different dnia: 16 Czerwiec 2019 - 20:00

#103 Użytkownik jest niedostępny   rokiet 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 06:19

Budowa domu, to jest dosyć skomplikowany proces, który nie dość, że pochłania dużo pieniędzy, to jeszcze pochłania dużo czasu oraz zdrowia. Krótko mówiąc, trzeba się uzbroić w pewną cierpliwość.

Budowa domu, to duże wyzwanie logistyczne - i każdy kto zaczyna budować, musi się na to przygotować.
Polecam już po ruszeniu z pracami fundamentowymi ubezpieczyć sie od wszelkich strat - bo jeżeli tego nie ma, to w przypadku jakiejś nawałnicy mogą one iść w tysiące złotych.
Koszta ubezpieczenia można policzyć np tutaj: https://wygodnie.pl/...domu/kalkulator

Ten post był edytowany przez rokiet dnia: 02 Lipiec 2019 - 06:23

#104 Użytkownik jest niedostępny   Ard'aenye 

• Anty-fanboy
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 06:25

Nie wiem kto zrobi pompę ciepła za 25 tys. Nie spotkałem się jeszcze z taką wyceną. Zwrot inwestycji po 10 latach do mnie nie przemawia, może się okazać tak, że za 10 lat będzie znacznie bardziej opłacalny sposób ogrzewania domu albo sprzedam dom i wyjadę gdzieś indziej albo nie dożyję :E Wolę różnicę w cenie piec gazowy - pompa ciepła zainwestować w coś innego i mieć korzyść tu i teraz a nie za 10 lat i to tylko być może.

#105 Użytkownik jest niedostępny   britanic 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 13:05

Moim zdaniem ciężko będzie. Nawet jeśli domek jest niewielki. Sam jestem na etapie budowy domu i wiele wydatków pojawia się z czasem. Poza tym z miesiaca na miesiac koszta budowy domu stają się coraz większe.

#106 Użytkownik jest niedostępny   Camis 

• Android Fan
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 15:36

Zobacz postArd'aenye, o 17 Czerwiec 2019 - 06:25, napisał(a):

Nie wiem kto zrobi pompę ciepła za 25 tys.

Pompa powietrzna (6kW) z montażem to około 30k zł.

#107 Użytkownik jest niedostępny   Kłaczkov 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 16:09

Zobacz postArd'aenye, o 17 Czerwiec 2019 - 06:25, napisał(a):

Nie wiem kto zrobi pompę ciepła za 25 tys. Nie spotkałem się jeszcze z taką wyceną. Zwrot inwestycji po 10 latach do mnie nie przemawia, może się okazać tak, że za 10 lat będzie znacznie bardziej opłacalny sposób ogrzewania domu albo sprzedam dom i wyjadę gdzieś indziej albo nie dożyję :E Wolę różnicę w cenie piec gazowy - pompa ciepła zainwestować w coś innego i mieć korzyść tu i teraz a nie za 10 lat i to tylko być może.

Dlatego ludzie bogaci są bogaci, a biedni są biedni i pięknie to widać po twojej wypowiedzi. Planowanie długoterminowe patrzysz przez pryzmat dziś-teraz co już jest głupie jeśli mówimy o budowie domu, nikt nie buduje domu żeby mieszkać 10 lat w nim czy krócej. Iść dzisiaj w paliwa kopalniane to głupota wystarczy zobaczyć jakie klimaty są przy tym coraz wyższe opłaty CO2 etc. etc. Unia i te sprawy. Więc chyba lepiej sie wykosztować raz, a potem mieć taniej w dłuższej perspektywie. Tak jak z ekogroszkiem/węglem argument "ale za ta cene będę mieć węgla na 10/20/30 lat" jest raczej kiepskim argumentem jeśli:
-Nie zamierzasz go kupić teraz i trzymać te 30 lat (chociaż składowanie też kosztuje :P)
-Zakładasz że cena będzie taka sama, bo na przestrzeni 10/20/30 lat może to koszotać więcej o 100/200/500% obecnej ceny i co wtedy?
Podstawą przy budowie domu jest nie oszczędzanie wszędzie i za wszelką cene tylko mądre planowanie.

Ten post był edytowany przez Kłaczkov dnia: 17 Czerwiec 2019 - 16:10

#108 Użytkownik jest niedostępny   Ard'aenye 

• Anty-fanboy
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 17:03

Tak aczkolwiek nie. Ludzie bogaci nie zamrażają pieniędzy na 10 lat w źródło o bardzo niepewnej stopie zwrotu. Wykładając w tym momencie na pompę 25-30 tys. więcej muszę to 25-30 zabrać z czegoś innego, nie ma innej możliwości, budżet nie jest z gumy. Koszt zwrotu pompy: ~10 lat. Za ~10 lat moje zarobki mogą być na tyle dobre (+ do tego czasu będę miał oszczędności) że modernizacja ogrzewania nie będzie dla mnie stanowić żadnego problemu, aktualnie znalezienie dodatkowych 25-30 tys stanowi. Dodatkowo technologia pójdzie do przodu i aktualnie pompa powietrzna kupiona po taniości będzie przeżytkiem za 10 lat. Ponadto zakładasz drożenie węgla/gazu ale jak na razie zapowiadają się horrendalne podwyżki ale prądu.

Ten post był edytowany przez Ard'aenye dnia: 17 Czerwiec 2019 - 17:06

#109 Użytkownik jest niedostępny   Camis 

• Android Fan
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 17:11

A ogrzewanie paliwem stałym ile wyjdzie?:

- Kocioł z podajnikiem klasy 5 to min 7000-8000zł

- Trzeba wybudować dobry komin

- Pomieszczenie na kocioł też to koszt około 5000-6000zł

#110 Użytkownik jest niedostępny   Trepcia 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 17:24

Zobacz postCamis, o 17 Czerwiec 2019 - 18:11, napisał(a):

A ogrzewanie paliwem stałym ile wyjdzie?:

- Kocioł z podajnikiem klasy 5 to min 7000-8000zł

- Trzeba wybudować dobry komin

- Pomieszczenie na kocioł też to koszt około 5000-6000zł

Dodatkowo rezerwuar na wode i termostat aby piec 5 klasy dobrze działał. Z piecem jest ten problem, że wymaga czyszczenia i dokładania. Po braku prądu sam się nie zapali. Czasami wygasi się sam jak kijowy węgiel zostanie zakupiony (na węglu nie oszczędzi się nic).

#111 Użytkownik jest niedostępny   Kpc21 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 17 Czerwiec 2019 - 18:37

Zobacz postArd'aenye, o 17 Czerwiec 2019 - 07:25, napisał(a):

Wolę różnicę w cenie piec gazowy - pompa ciepła zainwestować w coś innego i mieć korzyść tu i teraz a nie za 10 lat i to tylko być może.

Do pieca gazowego pytający musiałby założyć zbiornik (zakładając jeszcze, że w ogóle ten zbiornik zmieści mu się na działce przy zachowaniu przepisowych odległości). Za zbiornik z montażem da z 10 000 zł, kolejne 10 000-15 000 zł kocioł gazowy z instalacją (ostatnio, akurat od instalatora z górnej półki, który robi tylko na Buderusie, a więc na jednej z droższych marek, dostałem ofertę na instalację gazową z kotłem, od granicy posesji – będę mieć nitkę – za niemal 20 000 zł).

Zupełnie inaczej to wygląda, gdy ktoś ma dostęp do sieci gazowej. Odpada koszt zbiornika, płacisz tylko ok. 2000 zł dostawcy gazu za przyłącze do granicy posesji i skrzynkę z licznikiem i głównym zaworem.

#112 Użytkownik jest niedostępny   Ard'aenye 

• Anty-fanboy
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 06:57

Dla pytającego rzeczywiście to nie ma sensu ale dyskusja skręciła w stronę ogólnych rozważań.

Ten post był edytowany przez Ard'aenye dnia: 18 Czerwiec 2019 - 06:57

#113 Użytkownik jest niedostępny   KHOT 

• małpyra
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 10:32

Zobacz postKpc21, o 17 Czerwiec 2019 - 19:37, napisał(a):

Do pieca gazowego pytający musiałby założyć zbiornik (zakładając jeszcze, że w ogóle ten zbiornik zmieści mu się na działce przy zachowaniu przepisowych odległości). Za zbiornik z montażem da z 10 000 zł, kolejne 10 000-15 000 zł kocioł gazowy z instalacją (ostatnio, akurat od instalatora z górnej półki, który robi tylko na Buderusie, a więc na jednej z droższych marek, dostałem ofertę na instalację gazową z kotłem, od granicy posesji – będę mieć nitkę – za niemal 20 000 zł).

Zupełnie inaczej to wygląda, gdy ktoś ma dostęp do sieci gazowej. Odpada koszt zbiornika, płacisz tylko ok. 2000 zł dostawcy gazu za przyłącze do granicy posesji i skrzynkę z licznikiem i głównym zaworem.

Powiem z perspektywy rodziców, którzy w listopadzie założyli gaz ciekły z butli 2700 l w domu. Opcji na gaz z sieci nie było i nie będzie w tej lokalizacji pewnie przez kolejne 150 lat, więc odpada. Pompa ciepła odpadła z kilku powodów, z których najważniejszym była cena, ale również to, że zwrot inwestycji raczej nie w tym pokoleniu mieszkańców. Opcja na paliwo stałe była już zainstalowana i wyleciała z dwóch powodów: rodzice są po 60 i nie mają już siły zapierdzielać przy tym syfie. O opłacalności pelletu, groszku, czy innego paliwa stałego fajnie się mówi jak ma się 20 lat, albo mieszka w bloku i zna temat teoretycznie. Kiedy trzeba nosić worki, wywalać popiół, sprzątać syf, wychodzi że już trochę mniej się opłaca licząc całą tą robociznę.

Koszt całości zmiany instalacji w domu na gaz płynny od pozwoleń, mapek, geodety, przez projekt, wykonanie, odbiory, wszystkie koszta dodatkowe, oraz pierwsze tankowanie do pełna zimą, kiedy gaz jest drogi, zamknął się w kwocie 27830 zł. I jest tutaj wyliczona każda śrubka, wkręt, każda wizyta kominiarza, UDT, itd. absolutnie wszystko, ponieważ moja matka robiła bardzo dokładne zestawienie kosztowe. Po pierwszej zimie i wiośnie werdykt jest taki, że to była dobra decyzja.

W kontekście fotowoltaiki, która gdzieś wcześniej padła. Mamy od roku instalację na budynku firmy, a właśnie teraz wykonawca kończy instalować drugą na innym naszym obiekcie. Efektywne słońce jest w przedziale od połowy kwietnia lub początku maja do połowy września. W pozostałych miesiącach uzysk jest żaden - nie wystarczy że jest jasno, słońce musi napierdzielać zdrowo, żeby panele produkowały sensowny prąd. Opłacalność? To zależy do czego. Fotowoltaikę opłaca się montować tam, gdzie jest duża własna konsumpcja prądu w godzinach największego natężenia promieniowania słonecznego. U nas to się spina doskonale z działającą latem non-stop klimatyzacją na cały budynek. Po roku używania ilość energii oddanej do sieci wyszła około 15 procent. Fajnie też będzie się sprawdzać w zakładach produkcyjnych, gdzie prąd będzie na bieżąco konsumowany. Instalowanie w domu, gdzie większość produkcji będzie oddawana do sieci w południe i odbierana po 80% wieczorem jest jak na razie taką sobie opcją.

#114 Użytkownik jest niedostępny   rokiet 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 13:42

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że budowa domu, to jest trudne logistycznie zadanie. I nie chodzi nawet o to czy jest kasa lub jej nie ma - tutaj bardziej chodzi o to, aby dopilnować, aby nie doszło do jakiejś fuszerki - trzeba weryfikować i kontrolować - niemal każdego.
Trzeba poświecić na to masę czasu i jeszcze więcej energii.
Poza tym trzeba jeszcze na bieżąco dokupować różnego rodzaju elementy wyposażenia, porównywać ceny i funkcjonalność. No wbrew pozorom jest to stosunkowo trudne zadanie.

#115 Użytkownik jest niedostępny   Szlagier_gti 

• Darth Lord Vader
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Czerwiec 2019 - 03:38

Zobacz postKpc21, o 14 Czerwiec 2019 - 20:49, napisał(a):

Ogrzewanie sufitowe? To nie będzie ogrzewać pomieszczenia poprzez konwekcję, jedynie poprzez promieniowanie... Mieszkanie w czymś takim będzie mocno niekomfortowe. Mieszkałem jakiś czas w pokoju z grzejnikiem panelowym "na podczerwień" – nigdy więcej.

Dlaczego nie komfortowe? Czy grzejnik, o którym mówisz to "nanopanele"? Czemu nigdy więcej, mógłbyś rozwinąć temat?

#116 Użytkownik jest niedostępny   Trepcia 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 27 Czerwiec 2019 - 05:42

Zobacz postSzlagier_gti, o 27 Czerwiec 2019 - 04:38, napisał(a):

Dlaczego nie komfortowe? Czy grzejnik, o którym mówisz to "nanopanele"? Czemu nigdy więcej, mógłbyś rozwinąć temat?

Podejrzewam, że ogrzewanie na podczerwień daje wrażenie ciepła a jednocześnie nie ogrzewa dostatecznie otoczenia.
Pod względem komfortu dla człowieka najlepszym typem ogrzewania jest podłogowe.

#117 Użytkownik jest niedostępny   szczupak90 

• masakra jakaś...
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Czerwiec 2019 - 06:16

Zobacz postArd'aenye, o 17 Czerwiec 2019 - 18:03, napisał(a):

Tak aczkolwiek nie. Ludzie bogaci nie zamrażają pieniędzy na 10 lat w źródło o bardzo niepewnej stopie zwrotu. Wykładając w tym momencie na pompę 25-30 tys. więcej muszę to 25-30 zabrać z czegoś innego, nie ma innej możliwości, budżet nie jest z gumy. Koszt zwrotu pompy: ~10 lat. Za ~10 lat moje zarobki mogą być na tyle dobre (+ do tego czasu będę miał oszczędności) że modernizacja ogrzewania nie będzie dla mnie stanowić żadnego problemu, aktualnie znalezienie dodatkowych 25-30 tys stanowi. Dodatkowo technologia pójdzie do przodu i aktualnie pompa powietrzna kupiona po taniości będzie przeżytkiem za 10 lat. Ponadto zakładasz drożenie węgla/gazu ale jak na razie zapowiadają się horrendalne podwyżki ale prądu.

To jest właśnie argument przeciw pompom ciepła, za 10 lat taka pompa jest do wymiany i coś co miało sie zwracać jednak się nie zwróci. Obecne pompy są też mało wydajne, sąsiedzi też zachwalali, póki nie przyszła ostra zima i trzeba się było dogrzać prądem, a ten z węgla :). Tak samo ceny prądu idą ostro w górę. Paliwa stałe zapewne też podejdą. Tak na prawdę rozchodzi się tu o WYGODĘ użytkowania. Jeśli się chce mieć tanio to trzeba się nanosić i naszuflować, jak wygodnie to trzeba płacić. Panele słoneczne też na początku wydają się sensowne, ale jeśli weźmie się pod uwagę to, że z każdym dniem tracą swoją sprawność i po 10 latach mają 50% mocy to tego już nikt do eko wyliczeń nie bierze. Tym bardziej, że właściciel powinien taki panel zutylizować, a jest to bardzo drogie.

Ogólnie sytuacja energetyczna w Polsce jest w opłakanym stanie i tylko tani prąd z elektrowni atomowej jest nas w stanie uratować, wszystko opiera się na prądzie i rozwiązania dzisiejsze - ekoogiczne, czyli różnego rodzaju pompy ciepła, fotowoltanika itd oparte są na nim. Ma to sens tylko wtedy kiedy prąd nie podrożeje.

#118 Użytkownik jest niedostępny   Camis 

• Android Fan
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Czerwiec 2019 - 11:25

Zobacz postszczupak90, o 27 Czerwiec 2019 - 06:16, napisał(a):

ale jeśli weźmie się pod uwagę to, że z każdym dniem tracą swoją sprawność i po 10 latach mają 50% mocy to tego już nikt do eko wyliczeń nie bierze.

Co za bzdury, dobre panele po 10 latach mogą stracić max 5-7%, a nie 50%...:

Wszystkie panele fotowoltaiczne powinny mieć gwarancję dotycząca mocy wyjściowej (efektywności). Większość marek paneli słonecznych oferuje 25-letnią gwarancję wydajności na swoje panele słoneczne. Jednak kluczową wartością, zawartą w takiej gwarancji, jest wartość straty efektywności paneli z biegiem czasu. Im mniejsza jest utrata sprawności, tym lepiej. Większość marek Tier-1 określa w gwarancji utratę wydajności w przedziale -0,35% do -0,5% w skali roku. Oznacza to, że np. gdy panel słoneczny po 10 latach stracił więcej niż 7% swej efektywności, to powinien zostać wymieniony przez producenta w ramach gwarancji. W rzeczywistości straty efektywności będą znacznie niższe, gdyż producenci paneli fotowoltaicznych obliczają margines straty z zapasem, dzięki temu chronią też samych siebie.

Zobacz postszczupak90, o 27 Czerwiec 2019 - 06:16, napisał(a):

wszystko opiera się na prądzie i rozwiązania dzisiejsze - ekoogiczne, czyli różnego rodzaju pompy ciepła, fotowoltanika itd oparte są na nim. Ma to sens tylko wtedy kiedy prąd nie podrożeje.

Co ma wspólnego fotowoltaika z droższym prądem że niby wtedy traci sens?.

Ten post był edytowany przez Camis dnia: 27 Czerwiec 2019 - 14:42

#119 Użytkownik jest niedostępny   szczupak90 

• masakra jakaś...
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Czerwiec 2019 - 12:42

Zobacz postCamis, o 27 Czerwiec 2019 - 12:25, napisał(a):

Co za bzdury, dobre panele po 10 latach mogą stracić max 5-7%, a nie 50%...:

Co ma wspólnego fotowoltanika z droższym prądem że niby wtedy traci sens?.

Bo to nie perpetum mobile i pompy też prąd potrzebują.

#120 Użytkownik jest niedostępny   different 

• :)
  • PipPipPipPipPip

Napisany 27 Czerwiec 2019 - 13:12

No Panie Szczupak... Ostatnie posty ładnie pokazały, że się produkujesz niepotrzebnie, bo o temacie wiesz tyle co nic. Napisze Ci, bo pewnie sam nie ogarniasz gdzie bzdury mówisz, ale pierwsze to to, że nie odróżniasz fotowoltaiki - produkcja prądu (nie fotowoltaNiki, tam nei ma N) od solarów, które grzeją wodę. Druga rzecz to piszesz o pompach ciepła jako mało wydajnych. W ogóle co to znaczy wydajne? Może chodzi Ci o sprawne? To tak, są właśnie całkiem sprawne, a raczej mają dobrą sprawność. COP średnioroczny w okolicach 3 i więcej dla pomp powietrznych. Więcej mi się nie chce tłumaczyć, bo w sumie nie ma komu :P

• (7 Stron)
  • +
  • « Pierwsza
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7