Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Pustak. Jednak lepsza izolacja dźwiękowa i większa trwałość. Strop mam pod to przygotowany, wszyscy nawet twierdzą, że przesadziłem z ilością betonu i zbrojenia ale architekt się uparł, że tak musi być.

Działówki spokojnie ogarniesz sam, chyba że nigdy nie murowałeś niczego ale to wystarczy, że ktoś Ci pokaże a zawsze trochę grosza oszczędzisz. U mnie wołali 40 zł od metra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szwagier robię ale większość sam to do 200 tys no może się uda ;) ale niektórych rzeczy nie przeskoczysz, podłączenie pieca to fachowcy i swoje zgarniaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie posiadam ale widzę mnóstwo domów w stylu kanadyjskim czy jak tam zwał, szkielet drewno + wełna i w 3 miechy stoją (te małe), co do fachowców lepiej mieć papier niż potem ubezpieczyciel ma zrobić wała. Zresztą kto by na bezpieczeństwie oszczędzał tylko wariat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co w sytuacji gdy firma budowlana odwali fuszerkę i w efekcie będzie trzeba po nich poprawiać, jakie są prawa klienta?

a z innej beczki, jakie są wasze doświadczenia z odbiorem mieszkań od dewelopera?

Zdarza się że nowo powstałe mieszkania mają sporo wad :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do budowy domu to nie napisałem jednej ważnej kwestii a mianowicie że mieszkam na wsi 100km od Poznania. Większe miasta obok mnie to Konin, Słupca i oddalona o 60km rodzinna miejscowość Koło.

Także myślę że ceny materiałów będą niższe ale mogę się mylić.

I teraz co do samego domu i jego materiałów..... Nie mam bladego pojęcia jakich materiałów można użyć do budowy domu dlatego chciałbym po prostu wybudować dom z najpopularniejszych materiałów na rynku, z których buduje się połowa ludzi. Zastanawia mnie kwestia ogrzewania ponieważ w swoim rodzinnym domu mamy eko-groszek ale może by tak ogrzewanie gazowe? Jak wy to widzicie przy niecałych 100m2?

I czy możecie wyrazić swoją opinię na temat ogrzewania podłogowego? Wiadomo fajna sprawa ale czy potrzebna? Bo tak sobie myślę żeby takowe ogrzewanie zastosować w łazience, kuchni i korytarzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działówki - zabudowa sucha czy pustak? Pytam, bo zastanawiam się która opcja jest lepsza?

Z tego co patrzę nap tutaj: https://www.siniat.pl/pl-pl/blog/buduj-z-nami-porady-montazowe/budowa-scianki-dzialowej-z-uzyciem-plyt-gipsowo-kartonowych-nida-w-16-krokach to takie działówki można byłoby robić też we własnym zakresie - podstawa to precyzja i pewne zdolności manualne (a tych raczej mi nie brakuje).

Sam działówek w GK raczej nie chciałbym mieć. Stukasz w to palcem i słyszysz głuchy dźwięk, tak jakbyś pukał w drzwi. Wiem, że niby jak to się zrobi porządnie, w środek wsadzi izolację, to niby nie jest to złe, ale mimo wszystko nie chciałbym mieć takich delikatnych ścian, gdzie walniesz w nią młotkiem i pół ściany nie masz.

 

Ale co kto lubi. Na pewno fajna opcja, gdy ktoś chce coś zrobić samemu – a nie wydaje mi się, by do postawienia takiej ścianki z GK trzeba było mieć jakieś nie wiadomo jakie zdolności. Przykręcasz profile do ścian i podłogi, przykręcasz do tego płyty tzw. czornymi wkryntami (pożądana bardzo wkrętarka), zagipsowywujesz szpary i łby wkrętów, i w sumie tyle...

Edytowane przez Kpc21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie co do budowy domu to nie napisałem jednej ważnej kwestii a mianowicie że mieszkam na wsi 100km od Poznania. Większe miasta obok mnie to Konin, Słupca i oddalona o 60km rodzinna miejscowość Koło.

Także myślę że ceny materiałów będą niższe ale mogę się mylić.

I teraz co do samego domu i jego materiałów..... Nie mam bladego pojęcia jakich materiałów można użyć do budowy domu dlatego chciałbym po prostu wybudować dom z najpopularniejszych materiałów na rynku, z których buduje się połowa ludzi. Zastanawia mnie kwestia ogrzewania ponieważ w swoim rodzinnym domu mamy eko-groszek ale może by tak ogrzewanie gazowe? Jak wy to widzicie przy niecałych 100m2?

I czy możecie wyrazić swoją opinię na temat ogrzewania podłogowego? Wiadomo fajna sprawa ale czy potrzebna? Bo tak sobie myślę żeby takowe ogrzewanie zastosować w łazience, kuchni i korytarzu.

Pustak - solbet. Podłogówka wszędzie gdzie nie będziesz miał sypialni (choć tu opinie podzielone) - nie wychodzi drożej niż grzejniki a efektywność wyższa. Ogrzewanie tylko gazowe albo pompa ciepła (ale to drogo), niedługo (2028?) mają wprowadzić całkowity zakaz pieców węglowych w domach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego zdolność mam i jestem tego pewien w 100%.

Poza tym dla mundurowych są lepsze zasady udzielania kredytów a ja pracuję we wojsku polskim.

10 lat temu wiem że wojskowi dostawali mieszkania bądź ileś złoty na wynajem.

Może w tą stronę na początek a po awansie kredyt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jakie są koszta takiego ogrzewania gazowego? Ile wynosi utrzymanie.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy domu 120-130m2 będzie to ok. 320-360 zł / msc. Ale to zależy od tego jaką chcesz temperaturę - jeden będzie chciał 21, ktoś inny 24. Zależy jak ocieplony dom, czym grzany (podłogówka vs grzejniki), czy jest rekuperacja czy nie, czy piec będzie kondensacyjny czy nie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pustak - solbet. Podłogówka wszędzie gdzie nie będziesz miał sypialni (choć tu opinie podzielone) - nie wychodzi drożej niż grzejniki a efektywność wyższa. Ogrzewanie tylko gazowe albo pompa ciepła (ale to drogo), niedługo (2028?) mają wprowadzić całkowity zakaz pieców węglowych w domach.

 

I jak zmuszą ludzi na wsiach do przejścia na gaz czy solary? Przecież to niemożliwe

Piece węglowe nie są złe jak się pali dobrej jakości węglem, i nie pali się gumiaków

A to wyliczenie że gazowe wyjdzie cię ok 350zł/mc to między bajki można włożyć(chyba że piszesz o gazie ziemnym jak mają w miastach) bo przy 5 osobach w domu i jak każdy chce się wykąpać to tej wody idzie jednak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jakie są koszta takiego ogrzewania gazowego? Ile wynosi utrzymanie.?

Nikt ci tego nie powie, bo koszty ogrzewania zależą w pierwszej kolejności od energochłonności domu, paliwo jest dopiero na drugim miejscu.

 

Gaz do dobrze zrobionego domu w obecnych technologiach i standardach będzie raczej nawet tańszy od węgla – biorąc pod uwagę bardzo małą energochłonność obecnie budowanych domów i dużą sprawność nawet tych nowoczesnych kotłów na węgiel tylko przy pracy z dużymi mocami, o co w takim domu będzie trudno.

 

Pożądana temperatura oczywiście też wpływa na koszty ogrzewania.

 

czy piec będzie kondensacyjny czy nie..

To są w ogóle jeszcze na rynku niekondensacyjne?

 

Nawet jeśli coś się uchowało (chyba z otwartą komorą spalania jeszcze może dać się kupić), to przy obecnych cenach kotłów kondensacyjnych zakup takiego bez kondensacji trochę mija się z celem.

 

I jak zmuszą ludzi na wsiach do przejścia na gaz czy solary? Przecież to niemożliwe

Piece węglowe nie są złe jak się pali dobrej jakości węglem, i nie pali się gumiaków

A to wyliczenie że gazowe wyjdzie cię ok 350zł/mc to między bajki można włożyć(chyba że piszesz o gazie ziemnym jak mają w miastach) bo przy 5 osobach w domu i jak każdy chce się wykąpać to tej wody idzie jednak.

Bierz pod uwagę, że ludzie kąpią się też latem. Wtedy masz prąd – drogi (chyba, że będziesz pilnować, by grzać wodę tylko w taniej taryfie, ale wtedy trzeba się i kąpać w konkretnych godzinach – trochę upierdliwe) albo węgiel – nieopłacalny tylko do grzania wody, bo na małej mocy kocioł pracuje z małą sprawnością. Gaz pod tym względem – do kąpania – zdecydowanie najbardziej się opłaca. Może obok solarów i pomp ciepła (są takie bojlery z pompą ciepła do grzania CWU też), które są zdecydowanie najtańsze w eksploatacji, ale gdzie niestety z kolei masz nadal kosmiczne koszty inwestycji (chyba, że gmina ci dofinansuje, to wtedy może się to opłacać – warto się zorientować).

 

Gorzej jak nie masz dostępu do gazu z sieci, bo wtedy żeby grzać gazem masz w zasadzie dwie opcje:

– zbiornik na własność – wysokie koszty inwestycji, ale za gaz płacisz podobne kwoty, jak z sieci (gaz też kupujesz na własną rękę, u takiego dostawcy, u jakiego zechcesz),

– dzierżawa zbiornika – wtedy firma ci postawi zbiornik nawet za złotówkę, ale pod warunkiem cyrografu zakładającego kupowanie od niej gazu po mocno zawyżonych cenach (tak jak już wspomniałem – ta sama zasada, co przy komórkach na abonament).

 

https://www.tooba.pl/projekt-domu-Tracja-2-TPJ-687?gclid=CjwKCAjwue3nBRACEiwAkpZhmVVhOYNU_DehfTniHALze2L09PTWY8OFiiG4w0OhbMilm7j89lrMvxoCQhgQAvD_BwE

 

Panowie taki projekt wybrałem.

Zwykła parterowka, dach dwuspadowy.

Z pomocą ojca i teścia myślę że damy radę w kwocie do 250tys damy radę ze wszystkim.

Mały domek – ale całkiem ładny.

 

Prosta bryła – co ma dwie zalety. Każde "udziwnienie" bryły to po pierwsze większe koszty podczas budowy, po drugie wyższe koszty ogrzewania. Pod względem termiki – żeby zaoszczędzić na ogrzewaniu, należy minimalizować zewnętrzną powierzchnię budynku. Ideałem byłaby kula, a z sensownych opcji – najlepszy jest sześcian.

 

Na pewno do czegoś takiego nie pchaj pieca na węgiel. Natomiast pompę ciepła jak najbardziej warto brać pod uwagę.

 

Powodzenia przy budowie. Pilnuj dobrze wykonawców i przeglądaj forum Muratora – prawdziwa skarbnica wiedzy o budowaniu.

Edytowane przez Kpc21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, bez własnych środków bym to pierdzielił, do tego że masz jeszcze narzeczoną, a nie żonę.... Te koszta to jest przybliżenie,, sam stan surowy wyjdzie około 200 tys, do tego przynajmniej 100 tys na wykończenie, kredyt na całe życie, życie na kredycie poznasz to będziesz sobie w mordę pluł, a jeszcze narzeczona się rozmyśli, to pójdziesz z torbami patrząc na swój wymarzony domek. Znajomy coś podobnego postawił, ale po znajomości, całość do użytku wyszła nie całe 400 tys. Zastanów się dwa razy, aby potem płaczu nie było...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, bez własnych środków bym to pierdzielił, do tego że masz jeszcze narzeczoną, a nie żonę.... Te koszta to jest przybliżenie,, sam stan surowy wyjdzie około 200 tys, do tego przynajmniej 100 tys na wykończenie, kredyt na całe życie, życie na kredycie poznasz to będziesz sobie w mordę pluł, a jeszcze narzeczona się rozmyśli, to pójdziesz z torbami patrząc na swój wymarzony domek. Znajomy coś podobnego postawił, ale po znajomości, całość do użytku wyszła nie całe 400 tys. Zastanów się dwa razy, aby potem płaczu nie było...

 

To powtarzane bzdety. Dom z kredytem można bez problemu odsprzedać tak samo jak dom bez kredytu ( nie ma najmniejszej różnicy ) Można też taką nieruchomosć zacząć wynajmować. W każdym razie kredyt i tak wychodzi taniej niż odkładanie przez naście/paredziesiąt lat w tym czasie wynajmując czy męcząc się pół życia w małej klitce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak teraz patrzę na ten dom i czy według Was pokoje o metrażu 12m2 będą wystarczające.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczające do czego?

Przecież inne zastosowanie pokoju, to inne potrzeby przestrzenne.

Inny kształt pomieszczenia, to inna "przestrzeń robocza". Np. 2x6 a 3x4 i już zupełnie inaczej wejdzie łóżko i szafy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Bierz pod uwagę, że ludzie kąpią się też latem. Wtedy masz prąd – drogi (chyba, że będziesz pilnować, by grzać wodę tylko w taniej taryfie, ale wtedy trzeba się i kąpać w konkretnych godzinach – trochę upierdliwe) albo węgiel – nieopłacalny tylko do grzania wody, bo na małej mocy kocioł pracuje z małą sprawnością. Gaz pod tym względem – do kąpania – zdecydowanie najbardziej się opłaca. Może obok solarów i pomp ciepła (są takie bojlery z pompą ciepła do grzania CWU też), które są zdecydowanie najtańsze w eksploatacji, ale gdzie niestety z kolei masz nadal kosmiczne koszty inwestycji (chyba, że gmina ci dofinansuje, to wtedy może się to opłacać – warto się zorientować).

 

Gorzej jak nie masz dostępu do gazu z sieci, bo wtedy żeby grzać gazem masz w zasadzie dwie opcje:

– zbiornik na własność – wysokie koszty inwestycji, ale za gaz płacisz podobne kwoty, jak z sieci (gaz też kupujesz na własną rękę, u takiego dostawcy, u jakiego zechcesz),

– dzierżawa zbiornika – wtedy firma ci postawi zbiornik nawet za złotówkę, ale pod warunkiem cyrografu zakładającego kupowanie od niej gazu po mocno zawyżonych cenach (tak jak już wspomniałem – ta sama zasada, co przy komórkach na abonament).

 

 

Oczywiście że biorę wgląd na kąpiel latem wrzucasz dosłownie 6 klocków drewna i masz calutki bojler ciepłej wody prawie za free bo nawet pompa nie musi chodzić (tyle co koszt drewna na 600zł kupisz drewna na 2 okresy letnie)

 

Gaz bez przyłącza z własną czy dzierżawioną butlą na zewnątrz to dramat kumpel się wpakował i żałuje jak niczego innego. Węgiel/ekogroszek wciąż wychodzi najtaniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla jednych 15m2 pokoj to klitka, dla innych 10m2 to swiat. Imo 12m2 czy to dla dziecka, czy jako sypialnia, w zupelnosci wystarcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem własnie na etapie budowy domu. Trochę większego ale zaledwie 138m2 powierzchni użytkowej plus garaż. Powiem krótko; NIE WYSTARCZY. Skończyłem własnie fundament, zapłaciłem za beton bloczki itd. Nie będę wchodził w szczegóły. Łącznie z projektem, notariuszami itp itd. już wydałem ok 90tys a jeszcze nawet mury nie stoją. A i moja rada, zapomnij o kotłowni! Tylko fotowoltaika.

ok 25k stan 0 od projektu i kolejne 60-70k za stan otwarty z wykończeniem dachu. 132m2

h+h gold+

Edytowane przez pclab@spam4.me

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powtarzane bzdety. Dom z kredytem można bez problemu odsprzedać tak samo jak dom bez kredytu ( nie ma najmniejszej różnicy ) Można też taką nieruchomosć zacząć wynajmować. W każdym razie kredyt i tak wychodzi taniej niż odkładanie przez naście/paredziesiąt lat w tym czasie wynajmując czy męcząc się pół życia w małej klitce

 

Najpierw napisałem o wkladzie własnym... Czytaj ze zrozumieniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej odpowiada mi projekt domu który wam wysłałem.

Prosta bryła, dach dwuspadowy.

Duży metraż w domu tylko martwią mnie te pokoje. Wszystkie mają ok 12m2. Jeśli chodzi o zaaranżowane to jak dla nas wystarczy szafa na ciuchy i komoda na wprost z TV. Jeśli chodzi o dzieciaki to wiecie jak wyglądają pierwsze lata. Napewno nie zamierzam się bawić w żadne meblościanki, podstawa to biurko w każdym pokoju, łóżko i jakieś meble, na zabawki to wolę kupić duży koszyk i postawić w rogu. Zresztą teraz jak patrzę na dzieciaki to zabawki szybko idą do lamusa na rzecz konsoli, komputera czy nawet Smartphona...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gaz bez przyłącza z własną czy dzierżawioną butlą na zewnątrz to dramat kumpel się wpakował i żałuje jak niczego innego. Węgiel/ekogroszek wciąż wychodzi najtaniej

Z dzierżawioną – może, z własną – a to dlaczego? Kupujesz gdzie chcesz, kiedy chcesz, ile chcesz. Cenowo potrafi wyjść nawet taniej, niż z sieci.

 

Tylko trzeba zainwestować w zbiornik, i pod tym względem może być lepiej pójść w tę pompę ciepła.

 

Oczywiście że biorę wgląd na kąpiel latem wrzucasz dosłownie 6 klocków drewna i masz calutki bojler ciepłej wody prawie za free

No ale nadal chcesz się wykąpać – musisz napalić.

 

No i rozumiem, że wtedy idziesz w kocioł zasypowy dolnego spalania (górnego spalania już nie ma w sprzedaży, one nie występują w V klasie, a gorszych sprzedawać już nie wolno). Co oznacza, że zimą czeka cię codzienna praca palacza (przy dolnym spalaniu mniej i łatwiej, niż przy górnym, ale nadal).

 

Wieś wsi nie jest równa. Tutaj, gdzie mieszkam, bardzo dużo domów ma ogrzewanie gazowe i wodę ogrzewaną solarami (bądź podgrzewaną na gaz), w dodatku widzę, że powoli zakładane są panele słoneczne oraz pompy ciepła.

Domy, które ogrzewane są węglem, zwykle mają conajmniej piece 4 generacji a i myśle, że na palcach jednej dłoni można by zliczyć domy, które mają wodę ogrzewaną węglem (jakieś stare chatki). Wieś liczy z 600 domów i stale ich przybywa.

No bo czym innym jest wioska koło jakiegoś dużego miasta, gdzie nikt się już rolnictwem nie zajmuje, a pola uprawne są parcelowane pod działki budowlane, a czym innym jakaś dziura gdzie psy szczekają zadami, a nowy dom to stoi może jeden czy dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie kusi Wieliczka, podobno 20 minut do Krakowa, pociągi jak sprawdzałem są często i do celu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powtarzane bzdety. Dom z kredytem można bez problemu odsprzedać tak samo jak dom bez kredytu ( nie ma najmniejszej różnicy ) Można też taką nieruchomosć zacząć wynajmować. W każdym razie kredyt i tak wychodzi taniej niż odkładanie przez naście/paredziesiąt lat w tym czasie wynajmując czy męcząc się pół życia w małej klitce

Wszystko zależy od dochodów.

Ja przykładowo chce się jeszcze 3-4 lata pomeczyc w mieszkaniu w bloku małym ale własnym i wtedy budować. Działka już jest.

Ewentualnie mając gotówkę kupić coś na rynku wtórnym.

Kwestia paru lat i nieruchomości pójdą w dol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...