Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak i w jaki sposób najlepiej podzielić 3TB dysk na partycje? Dysk przeznaczony na magazyn z dużymi plikami i działający po W7 x64. Dodam, że z premiera kupuje Ryzen 3th gen oraz prawdopodobnie kartę opartą na Navi i nie wiem, czy nie wymusi to na mnie instalacji W10, więc biorę pod uwagę możliwość migracji na ten system, a nie wiem jak tam wygląda kwestia obsługi MBR.

 

Planuję coś takiego; MBR + klaster 16kb + 1 partycja 3TB. Jakieś uwagi? Bezpieczniej dać kilka partycji? Jeżeli tak, to oddzielnych, czy na głównej jako logiczne?

 

ps2: kolejna sprawa. Będę też zmieniał obudowę komputera, a teraz jest jakaś idiotyczna tendencja na konstrukcje 2 slotowe na dyski 3.5, a nawet 1 slotowe. Do tego brak miejsca na DVD. Planuję więc dokupić obudowę na dysk na USB i nie wiem, czy nie powinienem brać tego pod uwagę przy partycjonowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MBR = limit do 2 TB na cały dysk, więc od razu wybierz GPT.

Ja bym się nie bawił w partycje i wszystko ustawił na jednej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma zaplanowany zakup kota w worku, więc proponuję 3 partycje o równej wielkości: partycję "A", partycję "M" i partycję "D".

:boink:

 

Zakładając, że system będzie na innym dysku, cała dyskusja jest zupełnie bezcelowa. Partycje tworzy się wtedy, kiedy są potrzebne. Dysk ma być na magazyn, więc dzielenie go na partycje nie ma sensu. Wielkość klastra nie ma tutaj żadnego praktycznego znaczenia. Jedna partycja GPT na całość i tyle. Najlepiej od razu instalować W10.

W jaki sposób partycjonowanie dysku miałoby mieć wpływ na obudowę USB, nie wiem.

Obudowę do komputera można sobie kupić dowolną. Jak potrzeba 8 zatok dyskowych, to się znajdzie. Problem zupełnie wydumany.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GPT i nic bym nie dzielił skoro to ma być magazyn. Od segregowania lepsze będą foldery. Ten dysk to 3.5 cala więc z tego co wiem samo USB nie zasili tego dysku tak jak by było w przypadku 2.5 cala. Może stacja dokująca? Unitek Y-3026 Dual HDD USB 3.0

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Makavcio2, pewnie i tak tego nie zrozumiesz. Tak, problem jest wydumany, gdy ktoś ma pragmatyczne podejście do zycia, to stara się wyszukać potencjalne problemy, żeby później się nie męczyć z ich korektą. 1. Nie kupuje kota w worku. Już dawno planowalem zakup 2600, ale premiera 3th gen... Jestem jednak przekoany, że taki 3600 gorszy nie będzie. 2. "Partycje tworzy się wtedy, kiedy są potrzebne." Brawo sherlocku, dlatego sie wlasnie pytam. W10 miałem ponad pół roku kiedyś i o ile niebęde zmuszony, t zostanę na W7. 3. Z obudową na USB chodziło mi, czy MBR, czy GBT, bo one mają chyba odzielną elektronikę i zasilanie do komunikacji z PC i nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie. 4. Co do obudowy PC, to do premiery Ryzenów poluję własnie na jakąs promocje PHANTEKS Enthoo Pro M. Chyba, że co ciekawszego znajdę.

 

hopes, co do GPT, to wydaje mi sie, że kiedys miałem problemy z dyskiem pod GPT gyd miałem W7 na dysku z MBR. Czy coś pomieszałem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały up. A jest może software pozwalający podzielić partycje tak, by każda mieściła się w obrębie 1 talerza dysku? Jeżeli tak, to czy ma to sens? Ten HGST, który już kupiłem ma 5 talerzy i 5 głowic. Przypisanie 1 partycji do każdego talerza wpłynęło by na szybkość zapisu i odczytu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane są rozdzielane na talerze po równo, co można wydedukować patrząc choćby na wykres benchmarku w hd tune - prędkość jest na początku największa a na końcu najmniejsza, nie ma skoków spowodowanych przejściem między talerzami ;) A to czy system jest zainstalowany na MBR czy GPT nie powinno mieć żadnego znaczenia przy obsłudze innych dysków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten HGST, który już kupiłem ma 5 talerzy i 5 głowic.

10 głowic. Ale to tylko przy okazji. Co do reszty to każdy dysk zapisuje dane sekwencyjnie na każdym talerzu by ograniczyć skoki głowic, ale nie ma czegoś takiego, że najpierw jest zapisywany na jednym talerzu lub jednej jego stronie, a potem na następnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MBR jest bardzo stary i tak jak narmiak pisał MBR pozwoli tobie maksymalnie na 2TB więc wtedy stracisz 1TB. Trochę słabo. Zdecydowanie GPT dla tego dysku. Jedynie z czym będziesz miał problem to z zainstalowaniem win 7 mbr na dysku z gpt. Ale dysk ma być tylko na dane więc powinno być dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wydajność na HDD to zainteresuj się StoreMI skoro idziesz w AMD :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wydajność na HDD to zainteresuj się StoreMI skoro idziesz w AMD :)

 

Fajna sprawa. Szkoda, ze wymaga X470. Inwestycja w płytę na tym chipsecie to teraz, w perspektywie nadchodzącego x570 mało sensowny interes. A wydawać pewnie koło 1k na x570 nie planuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...