Skocz do zawartości
wikiw97

Wyłączanie się komputera

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

dzisiaj 2 razy podczas użytkowania komputera ten sam się wyłączył. Po ponownej próbie włączenia miga dioda power ale nie chce wcale wystartować, dopiero wyłączenie z zasilania na parę sekund skutkuje tym że komputer ponownie się włącza. Jaka może być tego przyczyna? Zasilacz się kończy? Komputer jak w opisie.

 

Pozdrawiam

 

Edit:

dodałem zrzuty HW monitor

post-229432-15601694827619_thumb.png

post-229432-15601694875995_thumb.png

Edytowane przez wikiw97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się pewnie przegrzewa. Sprawdzałeś czy komputer jest czysty czy zapchany kurzem? Może wystarczy sprężonym powietrzem przedmuchać go dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się właśnie bo sprawdzałem ale dzisiaj wieczorem rozbiorę wszystko i przeczyszczę. Póki co działa, narazie tylko 2 razy taki numer.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie coś nie tak z napięciami, 12V, 5V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem coś nie tak - próba programowego odczytu napięcia.

Gdyby na 12V było faktycznie 3,5V, to by komputer w ogóle nie wystartował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie coś nie tak z napięciami, 12V, 5V.

 

Domyślam się że chodzi o płytę główną ale co w związku z tymi napięciami? Popsuła się? Czy da się to jakoś naprawić? Czy może wina zasilacza? Można jakieś wyjaśnienie? Sory ale nie jestem orłem w tych sprawach.

 

EDIT

@Bono[uG]

Spróbować innym programem? Może ten oszukuje?

Edytowane przez wikiw97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbować można ale najlepiej miernikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bono[ug]

Tak zrobię, wyniki napisze wieczorem. Tymczasem wyłączył się po raz trzeci. Sięgając do zasilacza poczułem że blacha na obudowie w okolicy procesora jest cholernie gorąca, niepamietam żeby tak kiedys było. Narazie dam mu się ostudzić. Przed wyłączeniem ściągnąłem jakiś program speedfan i tam na 12v pokazywał 9v. Sory za pisownię ale pisze z telefonu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Speedfan jest akurat dość słabym programem do kontroli parametrów pracy komputera. Lepszy jest HWInfo lub HWMonitor (niektórzy narzekają na ten drugi, ale też się sprawdza).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sięgając do zasilacza poczułem że blacha na obudowie w okolicy procesora jest cholernie gorąca, niepamietam żeby tak kiedys było.

A zasilacz masz u dołu czy u góry obudowy? Bo jeśli się nagrzała boczna blacha obudowy to raczej tylko od zasilacza. Chyba że chodzi o obudowę zasilacza od strony CPU.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@toska78

Zasilacz mam na dole. Sprawdziłem go miernikiem i jest wszystko dobrze. W dodatku teraz po ponownym złożeniu nie odpala, wiatraki tylko delikatnie drgną a lamki migną. Podejrzewam płytę główną ale niewiem jak zrobić żeby potwierdzić to na 100%. Co ciekawe po rozłożeniu w środku był jakby olej czy smar w paru miejscach. Niewiem z kad się tam wzięło, dziwna sprawa. Jutro wrzucę foto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że chodzi o płytę główną ale co w związku z tymi napięciami? Popsuła się? Czy da się to jakoś naprawić? Czy może wina zasilacza? Można jakieś wyjaśnienie? Sory ale nie jestem orłem w tych sprawach.

 

EDIT

@Bono[uG]

Spróbować innym programem? Może ten oszukuje?

 

 

Najlepiej miernikiem, albo chociaż sprawdzić w BIOSie co pokazuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kuasy

W biosie nie sprawdzę bo nie uruchamia się monitor. A komputer startuje tylko w momencie kiedy wypne kabel CPU1. To chyba zasilanie procesora. Jak można miernikiem sprawdzić płytę bo niewiem. Próbuję różnych możliwości ale zero postepow, oprócz tego CPU1. Glosniczek systemowy nie piszczy mimo braku ramow, chyba jednak płyta główna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kuasy

W biosie nie sprawdzę bo nie uruchamia się monitor. A komputer startuje tylko w momencie kiedy wypne kabel CPU1. To chyba zasilanie procesora. Jak można miernikiem sprawdzić płytę bo niewiem. Próbuję różnych możliwości ale zero postepow, oprócz tego CPU1. Glosniczek systemowy nie piszczy mimo braku ramow, chyba jednak płyta główna.

 

 

Wysłałem na prywatną wiadomość poradnik jak sprawdzić zasilacz.

 

Jest z innego forum, nie wiem czy można wklejać linki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz sprawdziłem wczoraj ale w inny sposób, uruchomiłem sam zasilacz za pomocą zworki, na głównym wtyku 24pin wczystkie volty w normie. Dodatkowo przed chwilą sprawdziłem CPU1 i CPU2 i tez ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli sprawdziłeś zasilacz bez obciążenia. Wszystkie wentylatory kręciły się wczoraj jak jeszcze działał komp? Skoro zasilacz był taki gorący to obstawiałbym jego. Masz inny na sprawdzenie? Wzrokowo bym obleciał zasilacz i płytę czy kondensatory całe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że blacha była rozgrzana w okolicy procesora. Zasilacz jak dla mnie wszystko dobrze, rozkrecilem go i w środku też nic mi się nie rzuciło w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To rozbierz chłodzenie i sprawdź czy wszystko dobrze dokręcone. Kiedy pastę wymieniałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkrecilem wszystko wczoraj i wymienialem. Wcześniej rok moze dwa wstecz. Rozbieram od nowa zrobię zdjęcia płyty może ktoś coś zobaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra znalazłem takie coś na płycie głównej, to może być możliwa przyczyna?Foto

 

EDIT

Chyba drugie Foto

Edytowane przez wikiw97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...