Skocz do zawartości
wawrin

MSI B450M PRO-VDH PLUS vs Gigabyte AX370M Gaming 3

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam aktualnie płytę HP Higos 8309 ( https://support.hp.com/id-en/document/c05521044), planuję ją wymienić (najlepiej jak najmniejszym kosztem), ponieważ albo ja nie potrafię, albo overclocking na niej jest niewykonalny.

Obawiam się jednak że nowa płyta nie będzie do końca współgrała z ze wszystkim co posiadam aktualnie( USB typu C na froncie obudowy, podświetlenie led, itd).

Baza kompa to https://support.hp.com/id-en/document/c05554084 w tej chwili z oryginalnych podzespołów została wspomniana płyta główna Higos, procesor Ryzen 7 1800x wraz z chłodzeniem i obudowa.

Czy jest mi w stanie ktoś doradzić na jaką płytę główną najlepiej wymienić obecną (budżet to max około 300 zł)?

Udało mi się znaleźć MSI B450M PRO-VDH PLUS (249zł) i Gigabyte AX370M Gaming 3(269zł), nie wiem jednak która z płyt byłaby lepsza i czy wgl któraś z nich to dobry wybór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z OC to jedyny powód, dla którego chcesz zmienić płytę?

 

Próbowałeś użyć programu Ryzen Master?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI B450M PRO-VDH PLUS lub lepiej za 350zł MSI b450 gaming plus w dzisiejszej promocji x-kom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemy z OC to jedyny powód, dla którego chcesz zmienić płytę?

 

Próbowałeś użyć programu Ryzen Master?

 

Jedyny, kupiłem jakiś czas temu RAM Adata XPG Spectrix D41 DDR4 8GB 3000 CL16i działa mi na mojej płycie tylko w 2133Mhz.

Używałem Ryzen Mastera, jednak nie zapamiętuje z jakiegoś powodu ustawień sterowania pamięcią. Przy podkręcaniu procesora za pomocą tej aplikacji jest on niestabilny.

 

MSI B450M PRO-VDH PLUS lub lepiej za 350zł MSI b450 gaming plus w dzisiejszej promocji x-kom.

Dzięki za podpowiedź. Promocję widziałem, jednak model o którym mówisz o 16 już był niedostępny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda MSI B450 z radiatorem na sekcji zasilania będzie ok, wybierz tylko sobie pod kolor/ ilość potrzebnych złączy na płycie, ponieważ są to elektrycznie praktycznie te same konstrukcje: tomahawk, a pro, gaming, mortar itd, byle nie naj naj tańszy model bez radiatora, bo ma tylko 1 low side mosfet na fazę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie chyba kupię Gigabyte B450 AORUS M

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/b450_aorus_mrev_10#kf

 

Trochę się obawiam temperatur, bo wiele osób pisze o wysokiej temperaturze sekcji zasilania, ale wydaje mi się że w tym przedziale cenowym to jedna z lepszych jakie mogłem znaleźć.

 

Możecie polecić jakieś pasty termoprzewodzące?

Posiadam chłodzenie wodne HP Thermal Module AMD Water 95W (928210-001) i nie wiem czy pod wodne chłodzenie używa się past takich jak przy standardowym chłodzeniu.

 

Dodatkowo chciałbym też wymienić przy tym chłodzeniu wentylator, ponieważ oryginalny pracuje głośniej niż odkurzacz.

Możecie też coś polecić? Czytałem że ważny jest przepływ powietrza, ale przy chłodnicach również ciśnienie powietrza wtłaczanego, ale mało który producent podaje a ten temat informacje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta jako jedyna Gigabyte, ma inną, lepszą sekcję zasilania (mosfety), przez co nie powinna się grzać. Z past polecam najlepszą aktualnie: Thermal grizzly kryonaut, past używa się takich samych.

 

Nie jestem do końca pewien, które to jest chłodzenie wodne, ale możliwe że rozwiązanie HP będzie potrzebowało "odkurzacza" do normalnej pracy. Na nowej płycie możesz spróbować wyregulować obroty wentylatora i kupić potem wentyl, lub kupić od razu i oddać jak będzie niepotrzebny (zwrot 14 dniowy, jak kupisz przez internet).

 

Z wentylatorów, poleciłbym Ci coś od Noctua, jedna z najlepszych jakościowo i jeśli chodzi o ciszę. Najlepiej z kabelkiem PWM i dużym CFM i możliwością obrotów, wentylator powinien mieć "mało łopatek i szerokie"- takie są zbudowane pod ciśnienie, a nie przepływ. Wybór też zależy od tego jaki jest rozmiar wentylatora:

 

www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/wentylatory-komputerowe-60/,,,,,1963,,p,0,,,,20041O812794,31357O1085214/1/

 

Możesz sobie zobaczyć na stronie producenta w opisie, które modele są dedykowane ogólnie do chłodzeń CPU/ wodnych, a które do obudów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecna płyta posiada mocowanie bardziej przypominające to u intela, ale też nie do końca - otwory wyglądają na mniejsze.

Także raczej nie będzie pasować do nowej płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta jako jedyna Gigabyte, ma inną, lepszą sekcję zasilania (mosfety), przez co nie powinna się grzać. Z past polecam najlepszą aktualnie: Thermal grizzly kryonaut, past używa się takich samych.

 

Nie jestem do końca pewien, które to jest chłodzenie wodne, ale możliwe że rozwiązanie HP będzie potrzebowało "odkurzacza" do normalnej pracy. Na nowej płycie możesz spróbować wyregulować obroty wentylatora i kupić potem wentyl, lub kupić od razu i oddać jak będzie niepotrzebny (zwrot 14 dniowy, jak kupisz przez internet).

 

Z wentylatorów, poleciłbym Ci coś od Noctua, jedna z najlepszych jakościowo i jeśli chodzi o ciszę. Najlepiej z kabelkiem PWM i dużym CFM i możliwością obrotów, wentylator powinien mieć "mało łopatek i szerokie"- takie są zbudowane pod ciśnienie, a nie przepływ. Wybór też zależy od tego jaki jest rozmiar wentylatora:

 

www.morele.net/komputery/chlodzenie-komputerowe/wentylatory-komputerowe-60/,,,,,1963,,p,0,,,,20041O812794,31357O1085214/1/

 

Możesz sobie zobaczyć na stronie producenta w opisie, które modele są dedykowane ogólnie do chłodzeń CPU/ wodnych, a które do obudów.

 

Dzięki zamówiłem z Twojego polecenia wentylator Noctua:

https://www.x-kom.pl/p/390263-wentylator-do-komputera-noctua-nf-f12-pwm-chromax-120mm.html

Pastę jednak:

https://www.x-kom.pl/p/258523-pasta-termoprzewodzaca-arctic-mx4-4g.html

Ostatnio byłem z niej zadowolony

 

Obecna płyta posiada mocowanie bardziej przypominające to u intela, ale też nie do końca - otwory wyglądają na mniejsze.

Także raczej nie będzie pasować do nowej płyty.

 

Zamówiłem tą płytę, najwyżej będę musiał dokupić chłodzenie i starą płytę sprzedam razem z chłodzeniem w zestawie.

Miał być mały upgrade i wymiana tylko RAMu, a wyszło że wymieniłem prawie całego kompa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Z wentylatorów, poleciłbym Ci coś od Noctua

 

Wentylator o którym pisałem odebrałem, jak narazie jestem zadowolony, jest o wiele cichszy, ale też i temperatura nieco wzrosła, jednak nie jakoś bardzo.

 

Obecna płyta posiada mocowanie bardziej przypominające to u intela, ale też nie do końca - otwory wyglądają na mniejsze.Także raczej nie będzie pasować do nowej płyty.

 

Miałeś rację chłodzenie nie pasuje do płyty Gigabyte B450 AORUS M, jednak to byłby mały problem, bo już zakładałem i tak że w takim wypadku kupię nowe chłodzenie. Problemem okazało się to że nie jestem w stanie podłączyć mojej obudowy do tej płyty...

Nie zwróciłem uwagi że w starej płycie przycisk pwr wpina się w gniazdo, które się znajduje w prawym górnym rogu, a w nowej w dolnym prawym rogu (tak jak w sumie w każdej innej płycie głównej) i po prostu w tym przypadku ten kabel jest za krótki.

Więc kupno innej płyty nie wchodzi w takim przypadku w grę, tylko jeszcze wymiana obudowy. Tego ostatniego nie chcę jednak robić, ponieważ obudowa od Omena 880 jest na prawdę najlepiej wykonaną obudową z jaką się spotkałem (solidna, kilka ciekawych rozwiązań, do tego wygląda super i nie jest jakaś duża).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...