Skocz do zawartości
r0ki

Komputer za 5000-6000 zł do pracy i gier

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Po 4.5 roku pora na wymiane pc.

Kwota jaką mam do wydania to około 6000 zł wliczając windowsa 10 home.

Komputer chce wykorzystać do pracy jako programista, do programów graficznych i wideo oraz do gier, ale nie jestem ekstremalnym graczem.

 

Samemu wymyśliłem taki zestaw i prosił bym o opinie:

OS: Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM,

procesor: i5-9600K,

chłodzenie procesora: SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2,

grafika: Asus RTX 2060 OC,

płyta: MSI MPG Z390 GAMING PLUS, ( ewentualnie: MSI MAG Z390 TOMAHAWK )

napęd: Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS,

ram: G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16,

zasilacz: SeaSonic Focus Plus Gold 550W, ( ewentualnie: SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W )

ssd M.2: Samsung 970 EVO Plus 500GB,

ssd SATA: Crucial MX500 500GB,

obudowa: be quiet! Pure Base 600 Window Orange ( ewentualnie: SilentiumPC Armis AR7 TG-RGB )

 

link do zestawu: morele .net/ inventory/info/e024cdef/

 

1.Czy zasilacz 550W wystarczy?

2.Które podzespoły będą lepsze, te pierwsze czy w nawiasie (płyta główna,zasilacz,obudowa), a może zupełnie inne.

 

Proszę o opinie może coś korzystniej było by wymienić itp. bo z jednej strony chce wydać jak najmniej ale z drugie chce żeby pc był szybki i starczył na kolejne pare dobrych lata

Edytowane przez r0ki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to zestaw na lata i też pod wideo to nie idziemy w żadne Core i5 bo to słaba opcja (6 rdzeni, 6 wątków), tylko i7 8700 (6 rdzeni, 12 wątków) - taki proc pożyje na pewno dłużej. Zasilacz zdecydowanie Focus Gold, 550W starczy z zapasem sporym.

 

Wprowadziłem kilka poprawek:

 

www.morele.net/inventory/info/9f22337b/

 

- proc na i7

- płyta na Gigabyte z mocniejszą sekcją zasilania

- RAM na szybszy - warto dorzucić te 8 dyszek wg mnie

- buda na SilentiumPC - Pure Base 600 to piekarnik

- karta na Gigabyte - lepsze chłodzenie

- SSD na SX8200 Pro - wydajność podobna a 200 zł tańszy, Samsung jest dobry, ale za drogi jak dla mnie

 

Z kodem "GAME" za płytę i kartę zapłacisz łącznie jakieś 120 zł mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedź, z tym wideo to tak początki i amatorsko więc nie musi być jakoś super, 4.5 roku temu kupiłem i5-4690K, 3.9GHz, 4 rdzenie/4wątki więc nawet jakbym zmienił na i5-9600K 4.6GHz, 6rdzeni/6wątków myśle że był bym zadowolony.

 

 

procesor: i7 8600 troche stary już (koniec 2017), wolał bym nowszy i tańszy i5, albo dopłacić do i7-9700K

 

płyta główna: można coś innego niż gigabyte, mają najgorszy bios jaki widziałem, z msi mi się fajnie pracowało i pasowało wszystko, więc wolał bym coś od msi ewentualnie podobnego od innych producentów

 

ram: na ramie się za bardzo nie znam więc nie wiem jaka była by różnica miedzy 3000MHz a 3333MHz?, aktualnie miałem 8GB 1600MHz więc co bym nie wygrał skok będzie bardzo duzy

 

obudowa: w takim razie wezme tego Armis AR7 TG, może w wersji z RGB?

 

karta graficzna: nistety nie podłączył bym wszystkich monitorów bo nie ma wyjścia dvi, a kable przejściówk wspierają tylko 1920x1200@60Hz, ale jakbym kupił i7 to wtedy po np. 3 latach może zrobił bym upgrade grafiki i monitora z DP

 

ssd: wybierając samsunga sugerowałem się opinią i fajnym softem w zestawie, jak bym wybrał SX8200 Pro to najkorzystniej wg mnie 1TB brać bo kosztuje 675zł i jest troche szybszy od wersji 500gb, a 500gb m.2 + 500gb sata kosztuje podobnie bo ponad 600zł

 

 

Jakbym wybrał pc z i7 to myślałem o czymś takim:

 

OS: Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM,

procesor: i7-9700K,

chłodzenie procesora: SilentiumPC Grandis 2 XE1436,

grafika: Asus RTX 2060 OC, (ze względu na monitor z dvi, w przyszłości upgrade grafiki jak wyjdzie coś lepszego za 2-3 lata)

płyta: MSI MPG Z390 GAMING PLUS, ( może być coś innego ale bez biosu od gigabyte prosze )

napęd: Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS,

ram: G.Skill Aegis, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL16, ( niskie, zmieszczą się pod Grandisa z tego co widziałem na yt )

zasilacz: SeaSonic Focus Plus Gold 650W, ( 650W ze względu na małą różnice w cenie a w przyszłości zrobił bym upgrade grafiki a nie całego pc )

ssd M.2: brak ( w przyszłości upgrade i zakup M2 )

ssd SATA: ADATA SU800 1TB lub Crucial MX500 1TB, ( adata aktualnie tańsza o 100zł - za 430zł )

obudowa: SilentiumPC Armis AR7 TG ( ewentualnie: SilentiumPC Armis AR7 TG-RGB )

 

Cena takiego zestawu to około 6300zł w opcji bez m2 i 1TB sata ssd(SU800), lub 6550zł z 1TB m2 ADATA XPG SX8200 PRO

Niby dużo ale jeszcze bym się zmieścił na styk w budzecie, a i tak jak obliczałem wersje minimum jakie podzespoły do pc bym mógł kupić to mi wyszło 4700zł, to już lepiej dać do 6500zł a komputer 2 lata więcej wytrzyma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i7 8700 to ta sama generacja co 9700k - Coffee Lake. Wiec to, że wyszedł wcześniej, to niczego nie zmienia. Choć 9700k ma oczywiście 2 rdzenie więcej (ale za to mniej wątków).

 

 

Co do płyty - w Z390 ten BIOS nie jest taki tragiczny. MSI mają słabsze sekcje zasilania, ale jak już się upierasz przy MSI to weź Z390 MAG Tomahawk.

 

RAM jednak wolałbym szybszy, różnice w wydajności nie są kolosalne ale zawsze kilka fps więcej wyciągniesz. Temat wałkowany na forum od dawna - kupujesz mocny proc to nie oszczędza się na RAM (choć oczywiście przesadzać też nie ma co, no ale 400 ziko za szybkie kości to uczciwa cena).

 

Granidsa bym nie brał, lepiej dorzucić te 3 dychy do Mugen 5 Rev. B - wydajniej, ciszej i wejdzie RAM z wysokimi radiatorami. O jakości wykonania nawet nie ma co wspominać, bo tu SPC leży w porównaniu do Scythe.

 

Budę możesz sobie wziąć z RGB jak chcesz.

 

SU800 to dość słaby SSD. Za 500 zł masz SX6000 Pro 1TB - niezły NVMe, więc nie widzę sensu kupować SSD na SATA.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej samej cenie https://proline.pl/koszyk/7c681e6c

 

Z kodem PROSET montaż za 1 zł.

 

- SX 6000 Pro - system i soft

- SX 8200 Pro - odczyt surowego materiału, katalogi LR,PS itp

- HDD zapis i magazyn

- 32 GB DDR4

- procesor 6/12 z wysokim taktowaniem

 

Można dać na start 16 GB DDR4 i zmienić SX 512 GB na wersję 1TB a pamięci dołożyć za jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie przepraszam że taki długi post.

 

Ogólnie żeby nie było nieporozumień do pracy mam na myśli pracy jako programista javascript frontend,fullstack, nie jestem jakimś content creator co używa photoshopa albo adobe premiere i potrzebuje i7 żeby robić na tym $$$. To jak na razie hobby ale nie chce przez te hobby wydawać pieniędzy, prędzej wolał bym dołożyć do płynniejszej gry.

 

Dirian:

1.

Różnice w wydajności między i7 8gen a 9gen rzeczywiście są marginalne, tylko po co te dodatkowe wątki jak przeważnie gry z nich nie korzystają, jedynie % cpu usage spada ale nie ma on odzwierciedlenia w fps.

Niestety i7 9600k jest o 250zł za drogi, no chyba że zamiast 1TB ssd wziął bym 500GB i zrobił taki zestaw:

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM (KW9-00129)

Napęd Asus Napędy optyczne Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS

Karta graficzna Asus RTX 2060 OC, 6GB GDDR6 (DUAL-RTX2060-O6G)

Obudowa SilentiumPC Armis AR7 TG (SPC221)

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 650W (SSR-650FX)

Pamięć HyperX Predator DDR4 16 GB 3333MHz CL16 (HX433C16PB3K2/16) lub Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 16 GB,3200MHz, CL16 (F4-3200C16D-16GVKB)

Procesor Intel Core i7-9700K, Octa Core, 4.9GHz, 12MB,14nm, BOX (BX80684I79700K)

Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 512GB PCIe x4 NVMe (ASX8200PNP-512GT-C) ( dla oszczęności żeby i7 weszło, zawsze można dołożyć lub wymienić np na samsunga )

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436 ( scythe nie znam ale w testach na yt różnice marginalne, grandis troche głośniejszy pod obciążeniem ale lepiej chłodził )

Płyta główna MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON ( 859 zł, ale chyba lepsza od z390 tomahawk )

to razem wychodzi: 6 623,97 zł jeszcze do przełknięcia tylko pytanie czy warto, ile fps zyska i na ile przedłuży to życie pc że nie będzie trzeba go wymieniać

 

2.

Co do i7 8700 bez k, nie jestem przekonany że będzie się lepiej sprawować od i5 9600k, różnica z cenie to 25% na kożyść i5 a fps w grach praktycznie takie same ( zależnie od tytułu, czasem i7 o 10% lepszy, a czasem taki sam lub wolniejszy)?

 

3.

Ogólnie jakie płyty biore pod uwage to: MSI MPG Z390 GAMING PLUS lub MPG Z390 GAMING PRO CARBON lub MSI MAG Z390 TOMAHAWK lub Gigabyte Z390 AORUS PRO w zależności jakiego procka wybiore, i5 lub i7 bez k to raczej MSI MPG Z390 GAMING PLUS a i7 z k to reszta?

 

4.

Mugen 5 Rev. B nic mi nie mówi szczerze mówiąc ale nie jestem ekspertem od chłodzenia, zawsze miałem od silientium pc i nie narzekałem na nic, tylko nie mam pojęcia czy pod grandisa wejdzie ram od HyperX Predator albo G.Skill Ripjaws V ?

Może Thermalright Macho Rev. B albo coś innego?

 

5.

Ten ssd SU800 lub miałem na myśli oczywiście tylko na jakiś czas, a potem bym go wymienił na m.2 samemu po jakimś czasie, ale rzeczywiście w podobnej cenie są już m.2 tylko minus że się bardziej grzeją

 

 

Caps:

jw szukam raczej czegoś do grania niż do edycji wideo i photoshopa, 1TB ssd mi starczy i nie potrzebuje hdd, 16GB ram, karta graficzna gigabyte odpada bo bym musiał kupić dodatkowo 2 monitor bo nie ma dvi, nad i7 się mocno zastanawiam ale ta be podkręcania jest droga a i5 raczej nie miażdzy w grach

Edytowane przez r0ki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Sęk w tym, że i5 wypada teraz fajnie w grach, a za rok, dwa czy tym bardziej trzy lata będzie pewnie to samo co z 4-rdzeniowymi Core i5, czyli będzie lipa bo będzie brakowało wątków i zacznie się masowe wymienianie tych CPU na i7. Przykład? Jak ktoś ma i7 4790 z 2014 roku to obecnie ma sensowniejszy procesor do nowych gier, niż posiadacz i5 7500 z 2016 roku - bo i7 ma więcej wątków. Dziś te wątki aż tak nie są potrzebne, ale już zaczynają się pojawiać gry, gdzie te 6 rdzeni / 6 wątków z i5 to tak na styku - np. BFV na multi. Zaraz będziesz miał 8 rdzeni w standardzie w blaszakach, to branie 6 rdzeni / 6 wątków (i5 9600k) za 1200 zł uważam za głupotę (chyba, że ktoś gra w CS GO / sieciowe strzelanki i się zabija o każdą klatkę, to co innego).

 

3. Do i5 / i7 bez K to wystarczy nawet najtańsza płyta Z370 / Z390, więc możesz brać tego Gaminga Plus. Do i7 9700k brałbym minimum Z390 Tomahawk (przy założeniu, że nie masz w planie mocnego kręcenia - procek ma wysokie Turbo, więc OC robić nie trzeba na siłę), przy kręceniu Gigabyte Z390 Gaming X a najlepiej Z390 Aorus Pro.

 

4. Mugen to bardzo dobry cooler, w zasadzie to mniej klockowata alternatywa dla wspomnianego przez ciebie Macho - podobna cisza, podobna wydajność. Niewiele (albo prawie wcale) ustępuje topowym coolerom jak Dark Rock Pro 4. Sam montowałem na nim kilka zestawów dla klientów / znajomych i wszyscy bardzo zadowoleni. Chcesz Macho, weź Macho - też świetna opcja. Przy Grandisie będzie większy problem z RAM-em z wysokim radiatorem.

 

5. Nie ma co panikować z tym grzaniem, masz przewiewną budę to nie ma problemu. Przecież nie będziesz katował tego dysku obciążeniem 100% przez cały czas. Ja mam NVMe w laptopie gdzie wentylacji nie ma wcale i żadnego radiatora i przy normalnym użytkowaniu i graniu nic się nie grzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2. Masz racje, za te 3 lata to i5 będzie pewnie miała 8rdzeni/8wątków, tylko jakie i7 w takim razie wybrać te 6 rdzeni/12 wątków z i7 8700 3.2GHz/4.6GHz(turbo) czy i7-9700K 8 rdzeni/8 wątków 3.6GHz/4.9GHz(turbo)??

i7-9700K z możliwością OC ale ja raczej bym tego nie robił przynajmniej dopóki dawał by rade bez OC.

Cenowo wychodzi 2170zł za zestaw 8 gen bez OC - i7-8700 + SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2 + MSI MPG Z390 GAMING PLUS albo 2844 zł za i7-9700K + Thermalright Macho Rev. B + Z390 AORUS PRO czyli 674 zł różnicy, nawet znośnie jak zamiast 1TB wezme 500GB M.2 ssd tylko czy się to opłaca ekonomicznie.

 

3. Jakby się zdecydował na i7 z OC (i7-9700K) to brał bym do tego albo Z390 AORUS PRO albo MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON ( 50 zł droższa od aorus'a ale za to ma bios msi i chyba podobne osiągi )

Przy i7 wybrał bym porządną płyte bo tak wcześnie bym jej nie wymieniał, a jako upgrade to jedynie grafike za 2-3lata i dyski ssd.

 

4.Czyli jak wybiore Scythe Mugena lub Macho Thermalright to ram HyperX Predator 3333MHz lub G.Skill Ripjaws V 3200MHz wejdą bez problemu ?? ( oba ramy według producenta mają około 4,2cm ), a do Grandisa tylko te nisko profilowe 3000MHz np. G.Skill Aegis ( 3,1 cm wysokości ) i trzeba by było samemy podkręcać albo zostawić na 3000MHz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 Moim zdaniem opcja z i7 8700 jest bardziej opłacalna (biorąc pod uwagę, że wydamy też mniej na MOBO) i sam dla siebie brałbym pewnie 8700, ale co człowiek to inna opinia. Zasadniczo to najlepiej kupić używke i7 8700, na Allegro latają po 900 zł i w takiej cenie to jest rewelacyjna oferta. Tu już musisz sam podjąć decyzję, w sieci masz testy, choć aż tak wiele póki co z nich nie wynika (9700k w grach nie musi wypadać lepiej, bo jednak na razie mało gier korzysta porządnie z 8 jajek). Z drugiej strony pod wymianę grafiki za 2-3 lata to 9700k jest raczej lepszym wyborem (8 fizycznych rdzeni, możliwość OC). Ja sam szedłbym w używkę 8700, ale jak musisz mieć nówki no to masz dylemat ;)

 

3. Aorus Pro ma lepszą sekcję, no ale ta z MSI też nie jest zła.

 

3. Przy Scythe na pewno wejdą, przy Macho pewnie też albo trzeba będzie trochę wentyl podnieść (co w niczym nie przeszkadza, choć jeśli jest niżej to też dmucha trochę na sekcję zasilania MOBO więc bardzo spoko) - zależy jak daleko są sloty RAM względem gniazda CPU bo na różnych płytach jest różnie.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że skupiasz się tylko na fpsie w grach pomijając pracę, obróbkę video i wszystko inne co wymieniałeś przed grami w pierwszym poście.

 

Nie było tematu z mojej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu godzinach oglądania i czytania recenzji, opinii...

Ostatecznie zdecydowałem się na i7 9700k ze względu na wyższą wydajność od i7 8700 oraz to, że jest tańsza o i7 8700k i ma troche niższe temp.

 

Tak prezentuje się całe zamówienie, które jutro zamierzam złożyć:

 

System operacyjny Microsoft Windows 10 Home PL 64-bit OEM

Napęd Asus Napędy optyczne Asus DRW-24D5MT/BLK/B/AS

Karta graficzna Asus RTX 2060 OC, 6GB GDDR6 (DUAL-RTX2060-O6G)

Obudowa SilentiumPC Armis AR7 TG (SPC221)

Procesor Intel Core i7-9700K, Octa Core, 4.9GHz, 12MB,14nm, BOX (BX80684I79700K)

Zasilacz SeaSonic Focus Plus Gold 650W (SSR-650FX)

Dysk SSD ADATA XPG SX8200 PRO 512GB PCIe x4 NVMe (ASX8200PNP-512GT-C)

Płyta główna MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON ( ale jeszcze się wacham na Gigabyte Z390 AORUS PRO, bo ma lepsze VRM )

Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis 2 XE1436

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 (CMK16GX4M2B3000C15)

 

 

Może tak być?

 

Wszystkiego jestem w ponad 90% pewien, jedynie ten cpu cooler i ram mnie gryzie.

Chce żeby było chłodno, a grandis 2 ma w miere dobre wyniki (lepsze od macho czy mugena), jest co prawda głośniejszy ale tylko w stresie, a przy normalnej pracy jest ok patrząc na testy.

 

1. Czy ten grandis będzie dobry, zmieści się, można brać?

Fortis 3 chyba za słaby, choć według TDP ma 220 a i7 po OC ma 150W.

2. Jaki ram wybrać?, chciałbym żeby był niski ( poniżej 40mm ) i miał profil xmp na 3000Mhz przy CL15, to myśle że sam sobie zrobie oc i na to samo wyjdzie tylko taniej ( z 3000MHz 15CL na 3200MHz 16CL ).

Różnica między 3000MHz a 320MHz to około 20zł więc podzespoły są chyba te same tylko inne xmp.

Myślałem o Corsair Vengeance LPX albo Ballistix Ballistix Sport LT, tylko nie wiem jak z ich wysokością? wiatrak wolał bym mieć ustawiony na domyślnej wysokości.

Edytowane przez r0ki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie wolałbym i7 8700 + RTX 2070.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem już wyżej żaden rtx 2070 nie ma dvi, kerte graficzną będe jeszcze wymieniać ale za około 2 lata nie wcześniej, na razie myśle że da rade.

Co do procesora to zauważyłem że 8700k staniał do 1750zł i myślę żeby go kupić, tylko jakie chłodzenie do niego wybrać? zastanawiam się nad be quiet! Dark Rock Pro 4

Jedyne co, to się boje temperatur na 8700k, a 9700k ma niższe

Edytowane przez r0ki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem już wyżej żaden rtx 2070 nie ma dvi

 

Tia, jasne. Skąd takie bzdury?

 

Palit RTX 2070 Dual

Gainward RTX 2070

Inno3D GeForce RTX 2070 TWIN X2

 

I tam jeszcze chyba kilka modeli ma w tym coś od EVGA. Te 3 pozycje wyżej to pierwsze dostępne na teraz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8700K ma sens ale bądź świadom temptertury czy ewentualnego skapla.

9700K wcale taki mocno chłodniejszy nie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tia, jasne. Skąd takie bzdury?

 

Palit RTX 2070 Dual

Gainward RTX 2070

Inno3D GeForce RTX 2070 TWIN X2

 

I tam jeszcze chyba kilka modeli ma w tym coś od EVGA. Te 3 pozycje wyżej to pierwsze dostępne na teraz.

Racja, pomyliło mi się z rtx 2080 którego też szukałem i to w nim nie znalazłem żadnej karty z DVI-D.

Z rtx 2070 dvi ma palit i zotac i może ktoś jeszcze ale celuje bardziej w firmy asus,gigabyte czy msi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porozglądaj się za EVGA. Pod jaki w ogóle pójdzie to monitor, że takie parcie na DVI?

Są przecież gdyby co przejściówki które HDMI-DVI gdzie to lata na 144 Hz i wcale tak wiele nie kosztuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...