Skocz do zawartości
PeterQ

Router - niski ping, stabilność z WAN RJ-45

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

 

Jakiś czas temu założyłem temat z Linksysem i dyskusję na temat routerów. Teraz przyszedł ten czas kiedy już na poważnie muszę zdecydować jaki model zakupić, ponieważ umowa z obecnym dostawcą kończy się lada dzień. Obecnie korzystam z urządzenia Sagemcom Fast2704 z racji tego, że Linksys się popsuł. Muszę powiedzieć, że pingi wzrosły o jakieś 20 ms, więc to całkiem sporo. Zależy mi na routerze z jak najniższym pingiem oraz stabilnością połączenia (w przypadku połączeń ADSL to było ważne, ponieważ zrywało synchronizację, nie wiem jak tutaj to wygląda). Dlaczego ping taki ważny? Hobbystycznie uwielbiam grać w gry FPS, więc ping może być decydujący. Oczywiście ważne jest też bezpieczeństwo, czyli aby software był w miarę możliwości aktualizowany przez producenta na bieżąco. Decyzję muszę podjąć do przyszłego tygodnia. Nie wiem czy pójść w segment budżetowy, czy kupić coś lepszego. Nigdy już nie wrócę do technologii ADSL, więc modem jest mi zbędny. Aktualnie przesiadam się na radiówkę, a za rok światłowód o ile prace zostaną wznowione. Zastanawiałem się nad zakupem routera z wyższej półki (mam na myśli do 270 zł), ale być może w ogóle nie będę mógł go użyć w przypadku skorzystania z internetu światłowodowego. Dlaczego? Wystarczy poczytać o routerze Funbox 3.0 od Orange. Orange nie udostępnia urządzenia ONT, ponieważ ich router sam w sobie pełni tą funkcję, a na domiar złego nie ma trybu mostu, o ile dobrze pamiętam. Co zrobić? Oto jest pytanie...

 

Zastanawiam się nad routerem z listy poniżej:

Totolink A3002RU, Netis WF2780, TP-LINK Archer C5, Asus RT-AC1200G+, Netgear R6220
Jednak tak jak już wcześniej wspominałem nie wiem czy będzie mi za rok w ogóle on potrzebny. Dodatkowo Asus RT-AC1200G+ - mój faworyt ma złe opinie w komentarzach na x-kom.pl. Niby często się zwiesza, a w tym przedziale cenowym to byłby skandal...

 

Ciężki wybór...

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Totolink A3002RU < posiadam dobrze sie sprawuje, wystarczy do wymienionych zastosowac a nawet na przyszlosc, przy czym jego cena obecnie jest dosc atrakcyjna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem dziś do mojego prawdopodobnego przyszłego dostawcy internetu radiowego. Dowiedziałem się, że zwykle funkcję routera wykonuje antena, więc na dobrą sprawę wystarczyłby nawet zwykły switch. Ciekawi mnie czy będę musiał wyłączyć NAT w routerze. Co się stanie jak będę za podwójnym NAT'em? Wolałbym, żeby to router kierował ruchem. Już napisałem wiadomość do operatora. Zobaczymy co napiszą.

 

Może jestem dziwny, ale zastanawiam się jeszcze nad Linksysem E900 z logiem Cisco. Mój poprzedni router tej firmy działał przez 10 lat, więc to naprawdę dobry wynik. Napisałem do firmy Linksys czy starsza wersja tego urządzenia jest nadal wspierana software'owo. Ostatnia aktualizacja z 2018 roku z tego co widzę, więc nie byłoby źle. Ostatnio była afera dotycząca bezpieczeństwa routerów Linksysa, ale E900 nie był wymieniony, więc może nie ma tej luki. Gorzej z ceną bo za 99 zł mamy przełącznik fast ethernet. Muszę się zastanowić...

 

EDIT: Linksysowi coś się chyba zepsuło na stronie bo jednak ostatni update firmaware'u jest z 2013 roku, więc raczej odpada zakup niestety ;(

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem dziś do mojego prawdopodobnego przyszłego dostawcy internetu radiowego. Dowiedziałem się, że zwykle funkcję routera wykonuje antena, więc na dobrą sprawę wystarczyłby nawet zwykły switch. Ciekawi mnie czy będę musiał wyłączyć NAT w routerze. Co się stanie jak będę za podwójnym NAT'em? Wolałbym, żeby to router kierował ruchem. Już napisałem wiadomość do operatora. Zobaczymy co napiszą.

 

Może jestem dziwny, ale zastanawiam się jeszcze nad Linksysem E900 z logiem Cisco. Mój poprzedni router tej firmy działał przez 10 lat, więc to naprawdę dobry wynik. Napisałem do firmy Linksys czy starsza wersja tego urządzenia jest nadal wspierana software'owo. Ostatnia aktualizacja z 2018 roku z tego co widzę, więc nie byłoby źle. Ostatnio była afera dotycząca bezpieczeństwa routerów Linksysa, ale E900 nie był wymieniony, więc może nie ma tej luki. Gorzej z ceną bo za 99 zł mamy przełącznik fast ethernet. Muszę się zastanowić...

 

EDIT: Linksysowi coś się chyba zepsuło na stronie bo jednak ostatni update firmaware'u jest z 2013 roku, więc raczej odpada zakup niestety ;(

 

Będziesz po prostu za podwójnym natem , a nawet będąc za pojedynczym natem to kto by się miał do ciebie włamywać?

 

fast ethernet to przecież 100Mb/s tylko , przecież to relikt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będziesz po prostu za podwójnym natem , a nawet będąc za pojedynczym natem to kto by się miał do ciebie włamywać?

 

fast ethernet to przecież 100Mb/s tylko , przecież to relikt.

 

No właśnie. Internet będę posiadał 25 Mb/s więc nie wykorzystam gigabitowego wejścia WAN, ale już sieć LAN powinna przyspieszyć, tylko mam pytanie laika. Czy będę musiał wymienić kable? Aktualnie posiadam MADEX'a Cat.5e i z tego co wyczytałem w necie to na styk powinno być OK. Czy kolejność przewodów w złączu 8P8C (RJ-45) jest taka sama jak w Fast Ethernet? Aktualnie posiadam zakończenia w T568A. Na wikipedii jest napisane, że nic się nie zmienia, no ale wolę się upewnić ;)

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/1000BASE-T

 

 

 

 

Co powiecie o routerze Tp-Link Archer C6. Jest tani, ma gigabitowy przełącznik i standard ac1200. To jest chyba jakaś nowość? C5 v4 jest również w podobnej cenie i wydaje się ciekawy.

 

Zaciekawił mnie też ASUS RT-AC52U B1 z gorszym Wi-Fi, ale ma gigabitowy przełącznik. Czy Tp-link jest dużo lepszy sprzętowo i software'owo? Czy Archer C5 v4 zapewni mi stabilne połączenie i z niskim pingiem?

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Internet będę posiadał 25 Mb/s więc nie wykorzystam gigabitowego wejścia WAN, ale już sieć LAN powinna przyspieszyć, tylko mam pytanie laika. Czy będę musiał wymienić kable? Aktualnie posiadam MADEX'a Cat.5e i z tego co wyczytałem w necie to na styk powinno być OK. Czy kolejność przewodów w złączu 8P8C (RJ-45) jest taka sama jak w Fast Ethernet? Aktualnie posiadam zakończenia w T568A. Na wikipedii jest napisane, że nic się nie zmienia, no ale wolę się upewnić ;)

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/1000BASE-T

 

 

 

 

Co powiecie o routerze Tp-Link Archer C6. Jest tani, ma gigabitowy przełącznik i standard ac1200. To jest chyba jakaś nowość? C5 v4 jest również w podobnej cenie i wydaje się ciekawy.

 

Zaciekawił mnie też ASUS RT-AC52U B1 z gorszym Wi-Fi, ale ma gigabitowy przełącznik. Czy Tp-link jest dużo lepszy sprzętowo i software'owo? Czy Archer C5 v4 zapewni mi stabilne połączenie i z niskim pingiem?

 

Kable wystarczą, różnica w T568A a B jest żadna ważne tylko by obie końcówki były zarobione w ten sam sposób tzn po obu końcach albo A albo B.

Kable 5e spokojnie do 1Gb , nie będzie problemu.

Mam tego Tp-linka c5 v4 , z OpenWRT, ale nawet z seryjnym softem dla zwykłego kowalskiego daje radę. U mnie 500/50 obsługuje , ping normalny taki jak zapewnia dostawca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie ten totolink dawal rade przy 250/50 bodajze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kable wystarczą, różnica w T568A a B jest żadna ważne tylko by obie końcówki były zarobione w ten sam sposób tzn po obu końcach albo A albo B.

Kable 5e spokojnie do 1Gb , nie będzie problemu.

Mam tego Tp-linka c5 v4 , z OpenWRT, ale nawet z seryjnym softem dla zwykłego kowalskiego daje radę. U mnie 500/50 obsługuje , ping normalny taki jak zapewnia dostawca.

 

Ok, dzięki. Już chciałem brać tego Tp-linka C5 V4, ale widzę, że on nie ma jakichkolwiek aktualizacji firmware'u, a wgranie alternatywnego nie wchodzi w grę: https://www.tp-link.com/pl/support/download/archer-c5-v4/

 

Słabo to wygląda. W przypadku Archera C6 również: https://www.tp-link.com/pl/support/download/archer-c6/#Firmware

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W promocji na x-kom jest teraz Asus RT-AC57U. Czy ktoś posiada taki router? Asus RT-AC1200G+ posiada kiepskie opinie w necie z powodu zwieszania. Czy RT-AC57U ma podobne dolegliwości? Coś ktoś wie?

 

EDIT: Jednak wybór routera jest bardziej skomplikowany. W przyszłym roku być może przejdą na światłowody od Orange. Właśnie jestem w trakcie czytania wielu tematów na temat konfiguracji routerów i okazuje się, że router musi obsługiwać VLAN dla internetu (VID=35, PRIO=0). Czy wszystkie TP-Linki i Asusy mają tą funkcję?

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótka piłka, dzisiaj muszę podjąć decyzję i zastanawiam się nad TP-Link Arhcer C6 V2 vs Asus RT-AC52U B1. TP-Link ma wsparcie OpenWrt, ale jeszcze nie w finalnej wersji. Asus ma za to świetny oryginalny soft i ponoć możliwość wgrania Padavana. Dodam, że na dzień dzisiejszy nie myślę nawet o alternatywnym sofcie bo mam zbyt mało wiedzy na ten temat, ale w przyszłości kto wie?

 

 

P.S. Nie wiem czy Asus ma tagowanie VLAN na porcie WAN, więc też nie wiem czy ruszy światłowód, więc pewnie skuszę się na TP-Linka. Czy ktoś ma takiego Asusa na Orange Światłowodzie? :)

 

EDIT: Zamówiłem tego TP-Linka. Kontaktowałem się z Asusem i nie mogą mnie zapewnić, że ich model RT-AC52U jest kompatybilny z Orange Światłowód. Dodatkowo pytałem się jeszcze o aktualizacje do modelu RT-N12+ i okazuje się, że w sklepach są różne rewizje tego modelu. Należy szukać rev. B1. Niestety wszystkie sklepy odmawiają weryfikacji, a mój najbliższy sklep stacjonarny ma starszą wersję "C1", która nie jest już wspierana.

Edytowane przez PeterQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...