Skocz do zawartości
gregory2k

Następca GTX780ti przy starej konfiguracji

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niestety dzisiaj, po wielu latach dzielnej służby poległa moja GTX780ti. Komputer przestał ją wykrywać, tak samo i monitor na wszelkich złączach. Jako że cąły komputer był kupowany jako swego czasu dość mocny, to od kupna (będzie z 5 lat o ile dobrze pamiętam) nic z nim nie robiłem, żadnych upgrade'ów. Aktualna konfiguracja:

ASRock H87 Pro4

Intel Core i5-4670

8GB RAM DDR3 800mhz

 

 

Nie stać mnie aktualnie na wymianę całego komputera, a zdaję sobie sprawę że przy tak leciwych komponentach trzeba by to zrobić, jeśli chciałbym kupić nową kartę graficzną (np coś z gtxów 10xx). Dlatego moje pytanie: jaka karta graficzna będzie najodpowiedniejsza jako zamiennik? Kupować po prostu jakąś używaną 780ti, czy może też da radę tam wsadzić coś nowszego (mocniejszego) bez wymiany podstawki i co za tym idzie, całej reszty?

Z góry dzięki za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wymienić kartę na współcześniejszą bez problemów z kompatybilnością. Jeśli kupisz za mocną to po prostu za jakiś czas wymienisz resztę bebechów i nie będzie żadnego bottlenecka. Nie wiem czy osobiście nie dobierałbym jednak wydajności karty do wydajności reszty podzespołów bo kupowanie na zapas jeśli nie zamierzasz wymienić w jakimś niezbyt odległym okresie czasu reszty sprzętu nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1149pln gtx1660ti:

 

https://www.x-kom.pl/p/480850-karta-graficzna-nvidia-gainward-geforce-gtx-1660-ti-pegasus-6gb-gddr6.html

 

ten gainward i palit mają dobre te chłodzenia, nie ma co się bać że kompakt

 

za 200pln dopłaty masz wymianę i5 na i7-47xx co wydaje się sensowną opcją jak na razie nie zmieniasz platformy, ofc używka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak stałaby wydajność np tego 1660ti, zakładając że dołożę te kilka stówek i wezmę też i7 na Haswellu? Płyta główna mocno by taki set ograniczała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta nie ma nic do tego, zablokowanego i7 obsłuży, trochę na wydajności stracisz przez wolny ram ale i tak i7 +1660/Ti/1070/tito będzie dobre połączenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może rx 580 4gb za 700 zł?

GTX 1660 ti to 1300 zł a do niego przydałoby się wymienić procesor i już się robi z 1700.

Ja bym wziął tego rx'a i ewentualnie za jakiś czas wymienił całego kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak stałaby wydajność np tego 1660ti, zakładając że dołożę te kilka stówek i wezmę też i7 na Haswellu? Płyta główna mocno by taki set ograniczała?

 

nawet jak nie wymienisz procka i zostawisz ten i5 to z gtx1660ti będzie ok w grach z wyjątkiem takich paździerzy jak assasiny lub wymagające multi na 32+ graczy. karta jest raptem 50% mocniejsza od gtx780ti więc nie jest to jakiś potówr. ot taki mamy zastój w gpu że po 5-6 latach, za 1000-1500PLN, nie kupisz gpu dwa razy mocniejszego niż gtx780ti

 

Może rx 580 4gb za 700 zł?

GTX 1660 ti to 1300 zł a do niego przydałoby się wymienić procesor i już się robi z 1700.

Ja bym wziął tego rx'a i ewentualnie za jakiś czas wymienił całego kompa.

 

to crap, 500 można dać, nie więcej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ty gadasz

Aktualnie rx 570 i 580 4gb to najoplacalniejsze karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RX 570 poniżej 700

RX 580 około 800

1660 poniżej 1000

1660 Ti około 1200

 

- to są wszystko propozycje o zbliżonej, sensownej opłacalności i jednocześnie w nowych grach nawet 570 będzie szybsza od 780 Ti.

 

Jeśli masz ochotę i siano, to upgrade do i7 plus jedna z dwóch droższych wymienionych kart da Ci kolejne parę lat spokojnego grania. Na tę chwilę to 570 w fhd wystarcza do ustawień 1-2 oczka poniżej MAX w większości gier.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, dzięki wszystkim za odpowiedzi. Podjąłem decyzję że aktualnie zainwestuję w RXa 580 jako coś przejściowego do czasu zgromadzenia odpowiednich funduszy żeby dorzucić porządny procek, więcej RAMu i zapewne wtedy też już fajną kartę graficzną. Grzebiąc po allegro znalazłem takie dwie oferty:

https://allegro.pl/oferta/sapphire-radeon-rx-580-4gb-nitro-fv-marza-gw-7720355902

https://allegro.pl/oferta/sapphire-radeon-rx-580-8gb-pulse-8061046270

 

Pierwsza to wersja z 4GB, druga 8. Warto dołożyć do tej ósemki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że warto.

8GB będzie sporo wydajniejszą kartą niż 4GB.

Od paru lat wymagające gry potrafią zapchać 4GB pamięci karty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się w fhd, to i tak nie jest karta do ultra, kłócić mi się nie chce. Zawsze będzie łatwiej sprzedać to na pewno.

 

Uwaga do używanych radeonow jest taka, że jeśli są starsze niż jesień/końcówka 2018, to prawdopodobnie kopały. Choć nie widać plagi padniętych kart pokoparkowych na forach, to piszę Ci po prostu żebyś miał świadomość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek trzeba będzie wymienić na i7. Też miałem i5 haswell i był duży rozrzut FPS. Potwierdzam co pisał ghs - tylko w nowych Assasinach moja i7 4770 nie podaje stałych 60 fps (około 50 min. w miastach). Co do karty, to cenowo rx580/570 przebija nvidię. Za te samą kasę starczy wymianę procka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używki rx 480 zaczynają się od 380 zl, na allegro masz gaming X 8 gb za 440, bez gwary ale sprzedawca pewny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ostatnie pytanie, bo jestem już na etapie ostatecznego kupna tej 580tki:

https://allegro.pl/oferta/sapphire-radeon-rx-580-8gb-pulse-8061046270

 

https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-asus-dual-rx580-o8g-wyprzedaz-8173414545

 

Sapphire czy Asus? Średnio mogę znaleźć jakiekolwiek porównania w Internecie, a sam znam się na tym w zakresie bardzo podstawowym, co zdecydowanie nie pozwala mi z całą pewnością zdecydować :D

Którą z tych dwóch lepiej wziąć?

 

EDIT: Ewentualnie jeszcze, czy warto dołożyć 100 zł do wersji Nitro+?

https://allegro.pl/oferta/sapphire-rx-580-nitro-8gb-gw-8210184390

 

EDIT2: Buszując po allegro znalazłem jeszcze taką ofertę, która wydaje się robić duże wrazenie:

 

https://allegro.pl/oferta/palit-geforce-gtx-1070-gamerock-8gb-tylko-18-mies-8173644594

 

Warto byłoby dołożyć jeszcze 150 zł i kupić 1070? Czy to już jest naciąganie bez sensu?

Edytowane przez gregory2k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...