Forum PCLab.pl: Matryca 4K i granie w połowie rozdzielczości. - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

• (5 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Matryca 4K i granie w połowie rozdzielczości.

#41 Użytkownik jest niedostępny   Luqart 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 20:38

Zobacz postMinciu, o 18 Czerwiec 2019 - 21:31, napisał(a):

Grasz w 60Hz z Vsync ON bez limitera klatek? Nie czujesz wtedy laga? Nie czujesz różnicy między 60Hz a 144Hz w opoźnieniach?

Na multi gram bez v-synca, bez limitu klatek.
Na singlu włączam G-Sync i V-Sync.

Nie porównywałem na tym samym monitorze 60hz vs 144. Wtedy bym na pewno czuł różnicę.
Ale porównując Philipsa 60hz vs wbudowany ekran laptopa 144hz nie.
Może temu, bo sam Philips ma ultra niski input lag.

Ten post był edytowany przez Luqart dnia: 18 Czerwiec 2019 - 20:39

#42 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 20:44

A gdzie jest podany ten ultra niski input lag?

Na multi bez vsynca masz wszędzie osrany obraz terringiem.

Na Singlu z Gsync bez limitera klatek z Gsync+vsync będziesz miał 75-90ms input laga. 144Hz miałby w takich warunkach 35-50ms. Z limiterami i gsync można poschodzić jeszcze o polowe z tych wartości.

Jak widzisz lag samej elektroniki monitora 4-15ms nie robi większej róznicy. Chociaż zawsze lepiej mieć mniej niż więcej. Daj źródło do wyników input laga swojego ekranu.

60Hz to ssie jeśli chodzi o laga. I nie ważne że pulpit nie laguje jak gry tak.

Można niby rozważać jeszcze FastSync, ale weź tu zrób stabilne 120FPS w 4k Dodaj obrazek

Ten post był edytowany przez Minciu dnia: 18 Czerwiec 2019 - 20:47

#43 Użytkownik jest niedostępny   Luqart 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 20:49

Zobacz postMinciu, o 18 Czerwiec 2019 - 21:44, napisał(a):

A gdzie jest podany ten ultra niski input lag?

Na multi bez vsynca masz wszędzie osrany obraz terringiem.

Na Singlu z Gsync bez limitera klatek z Gsync+vsync będziesz miał 75-90ms input laga. 144Hz miałby w takich warunkach 35-50ms. Z limiterami i gsync można poschodzić jeszcze o polowe z tych wartości.

Jak widzisz lag samej elektroniki monitora 4-15ms nie robi większej róznicy. Chociaż zawsze lepiej mieć mniej niż więcej. Daj źródło do wyników input laga swojego ekranu.

60Hz to ssie jeśli chodzi o laga. I nie ważne że pulpit nie laguje jak gry tak.

Można niby rozważać jeszcze FastSync, ale weź tu zrób stabilne 120FPS w 4k Dodaj obrazek

Człowiek się uczy całe życie.
Faktycznie niepotrzebnie sprzęt kumuluje input lag gdy nie włączam limitu klatek.
Ale różnica nie jest taka tragiczna 60hz vs 144,
https://www.blurbust...nd-settings/13/

Co do źródła, https://pcmonitors.i...ips-326m6vjrmb/

Ten post był edytowany przez Luqart dnia: 18 Czerwiec 2019 - 20:50

#44 Użytkownik jest dostępny   sideband 

• Bydlęca moc!!!
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 20:59

Zobacz postLuqart, o 18 Czerwiec 2019 - 21:20, napisał(a):

Dobra, ale przy 144hz też jest rozrywanie obrazu jeśli nie włączysz jakiegoś synca.
Może i rośnie input lag przy zmniejszeniu ilości HZ, ale co to komu przeszkadza jak taki Philips 326M6V ma go na poziomie 4ms przy 60hz?

Jeżeli masz szybką matrycę to przy 144hz praktycznie nie masz tearingu bez synchronizacji. Te 4ms to tylko lag od elektroniki i nie ma to nic wspólnego z całkowitym input lag-iem monitora.

#45 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 21:03

Różnica zaciera się im niżej z lagiem się schodzi. fajnie to widać na wzroście Hz,

W sieci znajdziesz jeszcze taki test, tylko nie pamiętam gdzie to było, chyba na YT:
https://i.imgur.com/u9kp7kO.png

A cały input lag wygląda mniej więcej tak:
Dodaj obrazek

W skrajnych sytuacjach, mysz na ekranie wyraźnie nie nadążą za myszką przesuwaną na podkładce. Na tym wykresie respons time LCD ustalili na poziomie 12ms. Jeśli u Ciebie jest nawet 10 ms mniej, to z przykładowych 103ms zrobi się 93. Lepiej to fakt, ale niewiele to zmienia. Nie dla osoby która czuje lag w łapie.

Do lagu elektroniki oczywiście jeszcze dochodzi Respons Time pixeli, ale to już ciężko uwzględnić bo każdy kolor inaczej reaguje. Raczej tą reakcję pixeli nie odczuwa się już jako 1do1 opóźnienie w ruchu myszy.

Ten post był edytowany przez Minciu dnia: 18 Czerwiec 2019 - 21:07

#46 Użytkownik jest niedostępny   kamar59 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 22:06

Ale się pięknie rozpisaliście, fajnie. To może uderzyć lepiej w 27" 2560x1440 75Hz+ niż w 4k 60Hz. I matryca VA dla mnie by miała więcej plusów niż IPS.

#47 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 18 Czerwiec 2019 - 22:36

Przy GTX1070 warto rozważyć WQHD zamiast 4K.

Tylko tutaj znowu najlepiej cenowo wypadają 32" IPSy za 900zl od AOC :) A może już taniej są. W sumie są tak ciekawym złotym półśrodkiem wszystkiego, że można przymknąć oko na na sporo niedoskonałości ;) Alt tutaj IPS raczej przoduje nad VA. Chociaż jest też bliźniacza VA jeszcze taniej.

#48 Użytkownik jest niedostępny   Art385 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 06:47

Ja to czekam na 4k@144Hz w ludzkiej cenie bo te dodatkowe Hz robią super robotę ale jeśli mam wybierać między kiblem jeśli chodzi jakość obrazu, a odświeżaniem to zawsze wybiorę jakość obrazu. No i zawsze można dokupić sobie jakąś TN'kę za parę groszy, bo tam gdzie te Hz mają znaczenie to i tak nie ma co podziwiać jeśli chodzi o grafikę. :lol2: Change my mind :lol2:

#49 Użytkownik jest niedostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 07:04

Zobacz postMinciu, o 18 Czerwiec 2019 - 17:03, napisał(a):

Ale 60Hz odpada ;D Lagi, skokowa animacja, rozerwania obrazu. Wszytko tam jest ujowe na maxa ;)
Nie mam czegoś takiego przy 60Hz. Jasne, że 100Hz, albo 144Hz jest lepsze, ale to co napisałeś o 60Hz, to jest najzwyczajniej w świecie nie prawda.

Samo "rozrywanie obrazu" nie będzie występować nawet przy 15 Hz, przy poprawnej konfiguracji.

Swoją drogą skoro konsolowcy grają przy 30Hz i nie ma takiej tragedii jak to opisujesz, to jakim cudem może być tragedia przy 2x większym odświeżaniu :lol2:?! ( no chyba, że ktoś ma coś ostro nie tak z konfiguracją i jego karta i tak generuje np. 20 FPS, a synchronizację ma w dodatku wyłączoną )

Ten post był edytowany przez Kyle_PL dnia: 19 Czerwiec 2019 - 07:20

#50 Użytkownik jest niedostępny   tekkno 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 07:23

Od lat gram w 75Hz i nie wiem co to jest rozrywanie obrazu.
Synchronizuję klatki do monitora.
Teraz sytuacja jest jeszcze lepsza jak NVidia udostępniła G-Sync Compatible dla monitorów z Adaptive-Sync -> Freesync.

#51 Użytkownik jest niedostępny   tekkno 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 07:39

Ale się pięknie rozpisaliście, fajnie. To może uderzyć lepiej w 27" 2560x1440 75Hz+ niż w 4k 60Hz. I matryca VA dla mnie by miała więcej plusów niż IPS.

Używałem przez miesiąc Asus PB328Q.
Zakochałem się w jego 10-bitowym kolorze.
Jak się raz zobaczy obraz na dobrej 10-bitowej matrycy, to cała reszta, nawet 4K w 27" nie jest już taka wyjątkowa.
Gdzieś w necie przeczytałem taką opinię, że obecnie 32" 10bit color, to najlepsze i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie do szeroko rozumianych multimediów.

Moim docelowym monitorem będzie Asus PB328Q lub jego odpowiednik, bo rynek monitorów także nie śpi.

Ten post był edytowany przez tekkno dnia: 19 Czerwiec 2019 - 07:41

#52 Użytkownik jest niedostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 07:46

Zobacz posttekkno, o 19 Czerwiec 2019 - 07:39, napisał(a):

Jak się raz zobaczy obraz na dobrej 10-bitowej matrycy, to cała reszta, nawet 4K w 27" nie jest już taka wyjątkowa.
Sądzę, że spodobało Ci się coś innego, niż "10 bitowość" (prędzej szeroki gamut jest bardziej namacalny). Z resztą ... opisz może jakie zjawisko dokładnie oferuje to 10 bit, czego nie masz na innym monitorze, który ma matrycę 8 bit? (szczególnie, że patrzysz na tym monitorze z matrycą 10 bit/kanał, na obraz 8 bit/kanał - nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę)

Ten post był edytowany przez Kyle_PL dnia: 19 Czerwiec 2019 - 07:46

#53 Użytkownik jest niedostępny   tekkno 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 07:59

@Kyle_PL
OK, pewnie masz rację że to był gamut i może ta aksamitność powierzchni oraz bardzo dobre podświetlenie.
Mam teraz całkiem dobrego IPS-a LG 34UM69G, kolory są dobrej jakości, ale jednak to nie to samo.

Asus jak to VA, ma problem z równomiernością podświetlenia pod kątem.
[EDIT] Ale to się nie rzuca w oczy w multimediach. [/EDIT]

Ten post był edytowany przez tekkno dnia: 19 Czerwiec 2019 - 08:13

#54 Użytkownik jest niedostępny   Isharoth 

• Malkontent
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 08:47

Zobacz postsino, o 18 Czerwiec 2019 - 20:34, napisał(a):

Włącz sobie Wiadomości Polsatu w SD i pokaż mi jakąkolwiek grę 4K, która tak wygląda.

W skrócie SD z wysokimi detalami miażdży dziadostwo 4K. Nie zgadzam się by moc obliczeniowa była marnowana na takie głupoty (a wkrótce będzie 8K).
Zatraciłeś tutaj zupełnie całą logikę. To oczywiste, że obecnie filmy wyglądają lepiej niż gry pod względem naturalności - bo filmy to rzeczywistość (no... w pewnym sensie Dodaj obrazek), a gry to obraz w całości generowany przez komputer. Cały ten twój Polsat w swojej pikselozie na pewno wygląda tragicznie, po prostu oglądasz to z daleka i przywiązujesz mniejszą wagę. Osobiście nie oglądam telewizji, nie używam nawet TV.
To, że filmy wyglądają lepiej od gier pod względem naturalnego oświetlenia i ludzi nie świadczy o tym, że wyższa rozdzielczość nie jest potrzebna. Jest i to bardzo potrzebna. Przy odległości w jakiej zwykle siedzi się od monitora na 27"+ w 1080p można już czasem liczyć piksele, nie mówiąc już o jakichkolwiek szczegółach. Gry pod względem szczegółowości i ostrości obrazu biją filmy na głowę, bo wyjściowa klatka nie jest skompresowana tak jak w filmie, co przy dodatkowo większej rozdzielczości robi ogromną różnicę.

Zobacz postkamar59, o 18 Czerwiec 2019 - 23:06, napisał(a):

Dla 1070 to i WQHD będzie dużo. Ciężko cokolwiek doradzić. Zależy w co będziesz grał i z jakiego powodu wymieniasz monitor. ;) Być może wymiana na ten moment nie ma sensu.

Zobacz posttekkno, o 19 Czerwiec 2019 - 08:39, napisał(a):

Gdzieś w necie przeczytałem taką opinię, że obecnie 32" 10bit color, to najlepsze i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie do szeroko rozumianych multimediów.

Moim docelowym monitorem będzie Asus PB328Q lub jego odpowiednik, bo rynek monitorów także nie śpi.

Mam wrażenie, że to nie 10-bitowy kolor zrobił taką różnicę, a po prostu lepsza matryca.

#55 Użytkownik jest niedostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 08:53

Zobacz postsino, o 18 Czerwiec 2019 - 19:34, napisał(a):

W skrócie SD z wysokimi detalami miażdży dziadostwo 4K.
... tiaaaaa, szkoda tylko, że te wszystkie "miażdżące detale", giną w zniekształceniach renderingu niskiej rozdzielczości.

#56 Użytkownik jest niedostępny   RENMEi 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 09:19

A ja wam powiem, że jestem w trakcie zwrotu monitora i kupna nowego. Siedzę na bidnym 27 FullHD i już mnie głowa boli od tej pikselozy.
Jak by mnie ktoś zapytał z miesiąc do tyłu o monitor 4k, to bym mu powiedział, Panie a po co to komu, FullHD jest w 100% wystarczające i niczego więcej do szczęścia nie potrzeba :E.

#57 Użytkownik jest niedostępny   tekkno 

• Gaduła
  • PipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 09:27

Zobacz postIsharoth, o 19 Czerwiec 2019 - 09:47, napisał(a):

Mam wrażenie, że to nie 10-bitowy kolor zrobił taką różnicę, a po prostu lepsza matryca.

Nie zaprzeczam :)
Ale pisanie o tym monitorze w kontekście 10-bitowej matrycy odróżnia go w morzu innych modeli.

Ten post był edytowany przez tekkno dnia: 19 Czerwiec 2019 - 09:28

#58 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 09:34

Kyle nie obraz się, ale nie chce mi się dyskutować na temat dobrego laga i 60Hz. Każdy ma swoje potrzeby w tym temacie. Mi on nie leży tak samo jak płynność, przycinki i rozrywanie.

A mieszanie tutaj konsol nie ma nic do PC. A ich 30Hz nie ma nie wspólnego nawet z rzeczywistością.

#59 Użytkownik jest niedostępny   Kyle_PL 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 09:41

Zobacz postMinciu, o 19 Czerwiec 2019 - 09:34, napisał(a):

Kyle nie obraz się, ale nie chce mi się dyskutować na temat dobrego laga i 60Hz. Każdy ma swoje potrzeby w tym temacie. Mi on nie leży tak samo jak płynność, przycinki i rozrywanie.
Jakie "rozrywanie" masz na myśli? Jeśli to co nazywają z angielskiego "tearing'iem" to nie zależy ono od ilości hertzów/odświeżania. Można mieć rozrywanie przy 144Hz, a można nie mieć przy 60Hz. Także ... ???

"Przycinki", "micro stuttering" (czy jak to tam zwią) analogicznie - możesz mieć więcej Hz i przycinki, a mozesz mieć mniej Hz i nie mieć "przycinek" - także tutaj ponownie pytam, z jakiego powodu podpinasz to pod problem 60Hz???

Ten post był edytowany przez Kyle_PL dnia: 19 Czerwiec 2019 - 09:44

#60 Użytkownik jest niedostępny   Minciu 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 19 Czerwiec 2019 - 12:05

Takiego że ścinki na 60Hz są bardziej odczuwalne z powodu dłuższego frametime i mniejszej ilości odświeżeń ekranu.

Rozrywanie obrazu na 60Hz jest dużo bardziej widoczne niż na 144Hz. Przesunięcia są większe i częstsze.

Aby pozbyć się przesunięć trzeba puścić synchronizacje czyli wejść w duży lag.

Ty nie widzisz problemów, ale ja widzę ( mnie one przeszkadzają ). Synchronizowane 144Hz ma opóźnienie na poziomie 60Hz bez synchronizacji. I to jest fakt, można się osrać, wezwać szamana, czarować różne sztuczki a i tak 60Hz będzie po prostu wolne. Będą tam bardziej widoczne rozerwania ekranu, będą tutaj też bardziej odczuwalne wszelkie gubione klatki. Tak to po prostu działa. 

Ale to nie znaczy że jest to zła dla każdego. Dla ciebie jest OK. Dla Luqart nawet 60Hz + Vsync bez limitera był spoko. Każdy ma inne wymagania i nie koniecznie każdy musi zwracać uwagę w takim samym stopniu na wspomniane wyżej rzeczy.

Zobacz postKyle_PL, o 19 Czerwiec 2019 - 10:41, napisał(a):

Jakie "rozrywanie" masz na myśli? Jeśli to co nazywają z angielskiego "tearing'iem" to nie zależy ono od ilości hertzów/odświeżania.

Rozrywanie obrazu, rozchodzenie się obrazu[1] (ang. screen tearing) – błąd w wyświetlaniu obrazu polegający na tym, że wyświetlacz jednocześnie pokazuje informacje pochodzące z więcej niż jednej klatki animacji lub filmu.
https://pl.wikipedia...zrywanie_obrazu

To pytanie miało być śmieszne? Przecież nie ma innego rozrywania w tym temacie.

Ten post był edytowany przez Minciu dnia: 19 Czerwiec 2019 - 12:06

• (5 Stron)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5