Skocz do zawartości
kamar59

Matryca 4K i granie w połowie rozdzielczości.

Rekomendowane odpowiedzi

Prosty fakt, na 60Hz bez rozrywania ekranu lag będzie zawsze gorszy niż na szybszych matrycach.

 

 

Myliłem się, to jednak za trudne szczerbaty.gif

 

Pisałem już, że synchronizowane 144Hz ma laga jak 60Hz bez synchronizacji.  Po synchronizacji 60Hz w celu likwidacji terringu pojawia się LAG.

 

Tak więc na 60Hz mamy nieustanną walkę z opóźnieniami, rozrywaniem obrazu, dłuższymi mikro przycięciami i przymusową akceptację skokowej animacji.  Niwelując rozrywanie wpadamy w pułapkę zwiększonego opóźnienia. Walcząc z opóźnieniem będziemy na ekranie oglądać rozrywanie obrazu. I to rozrywanie jest znacznie większe jak na szybkiej matrycy. Tak samo jak opoźnienia, są gorsze niż na szybszej matrycy.

 

Trzeba być naprawdę desperatem by bronić 2560x1440, które przekrywa z 4K pod każdym względem  :lol2:

 

Pod względem ostrości. Nie pod względem płynności. Chyba, że mamy 2080TI i kasę na chociaż ten ekran:

 

https://cenowarka.pl/acer-nitro-xv3-xv273kpbmiipphzx-um-hx3ee-p04-a1935862.html?hloc=pl#offerlist

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc na 60Hz mamy nieustanną walkę z opóźnieniami, rozrywaniem obrazu, dłuższymi mikro przycięciami i przymusową akceptację skokowej animacji.  Niwelując rozrywanie wpadamy w pułapkę zwiększonego opóźnienia. Walcząc z opóźnieniem będziemy na ekranie oglądać rozrywanie obrazu. I to rozrywanie jest znacznie większe jak na szybkiej matrycy. Tak samo jak opoźnienia, są gorsze niż na szybszej matrycy.

Ty to opisujesz normalnie jakby to jakiś horror był na 60hz, ta walka z opóźnieniem doprowadzająca do oglądania rozrywanego obrazu to normalnie dreszcze przechodzą :E

 

A tak na serio to każdy ma swoje preferencje. Dla mnie lag przy syncu na 60hz jest całkowicie akceptowalny, a nawet sobie go sam zwiększam bo w 90% gier AAA gram na bezprzewodowym padzie :cool: . Dla mnie poziom tego laga jest w 100% akceptowalny z synchronizacją, która niweluję rwania i rozrywania.

 

Ale zgadzam się jak ktoś łupie w multi i głównie w multi to nie ma wyjścia, szybki monitor i dużo hyrców się przydaje.

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Granie na padzie jest o tyle ciekawe, że lag dużo mniej jest odczuwalny ;)

 

60Hz w moim przypadku to był horror. LCDki 60Hz już dawno powinny dostać światowego bana. Nawet durne telewizory mają matryce po 120Hz gdzie sygnał przyjmują tylko 60Hz. To jest po prostu chore, że tam gdzie powinny być standardem 100Hz+ to rynek zapychany jest najgorszym gównem.

 

Pisałem już, dla mnie 60Hz jest NOK. Ale dla 10 czy 100 innych osób może być OK. Co nie zmienia faktu, że jest to bardzo nędzna wartość i dawno powinna być już porzucona jak monitory HD Redy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lag, odczucie płynności przy 60hz, na padzie jakoś mniej czuje te wszelkie defekty, dla tego tak gram, no i mi wygodniej w większości single player grać na padzie.

 

Jak dadzą w końcu monitory 4k z 120hz+ z fajnym HDR w ludzkich piniądzach, to zmienię na pewno, nawet jeśli będę tylko sporadycznie korzystał większej ilości fps. W monitorach ogólnie jest bida i nic na to nie poradzimy, monitory z przyzwoitym HDR, na palcach jednej ręki można policzyć :E

Edytowane przez lukadd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest strasznie, największa nadzieja w HDMI 2.1. Jak wejdzie do GPU i TV to w końcu będzie można wysrać się na rynek monitorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to na 43" 4k gry w FHD nie wyglądają dobrze, 1440p wygląda zdecydowanie lepiej, dodatkowo jeśli gra ma wyostrzanie krawędzi to warto użyć przy downscalingu - robi to robote.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grałem na TCL 55P607 w 1080p to było już wyraźnie widać brak ostrości ale dramatu nie było. Ja osobiście do grania w 1080p tv/monitora 4k bym nie kupił. Bo pomimo, że filmów/seriali 4K przybywa to jednak z grami zawsze będzie to samo - nie ma mocy gpu to nie ma grania w 4k a do tego moje karty mocy nie będą mieć chyba nigdy heh.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grałem na TCL 55P607 w 1080p to było już wyraźnie widać brak ostrości ale dramatu nie było.

Zależy od odległości oczu od ekranu. Przy monitorowych 60cm byłby dramat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grałem na TCL 55P607 w 1080p to było już wyraźnie widać brak ostrości ale dramatu nie było. Ja osobiście do grania w 1080p tv/monitora 4k bym nie kupił. Bo pomimo, że filmów/seriali 4K przybywa to jednak z grami zawsze będzie to samo - nie ma mocy gpu to nie ma grania w 4k a do tego moje karty mocy nie będą mieć chyba nigdy heh.

 

Wbrew pozorom ja już sporo gier ograłem, odświeżyłem w natywnym 4k na moim sprzęcie - tylko wiadomo są gry które za nic nie dam rady odpalić aby uzyskać 60fps.

Ale np taki War Thunder wygląda świetnie i działa zadziwiająco dobrze w natywnym 4k i wysokich detalach, call of duty prawie wszystkie jestem w stanie odpalić i grać w 4k 60fps.

Mam pokaźną bibliotekę gier na steamie i np taki Half Life 2 w 4k i HDR wygląda niesamowicie, inna gra normalnie, po prostu jak ktoś się nastawia na gry typu Wildlands i chce grać w 4k i 60fps to już musi mieć potężną maszynę ale jak ktoś gra w gry powstałe na przestrzeni nastu lat to może się pozytywnie zaskoczyć jak niektóre tytuły potrafią ładnie wyglądać w tej rozdzielczośći i nie potrzebować do niej mocarnego sprzętu.

Przykłday gier które ograłem w 4k 60fps (nie na minimalnych detalach): Dragon Age 2, Sindicate, Trine 2, War Thunder, Duke Nukem Forever, Crysis, Skyrim, Arma 2, Ace Combat, Darksiders, Dirt 4, Grid 2, NFS Hot purusit (2010), Devil May Cry, Everspace, FEAR 3, Hard Reset, Sleeping Dogs, Rage, Renegade Ops, Saint Row 4, Sniper Ghost Warrior 2, Thief, Two Worlds 2 i wiele innych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak grałem na TCL 55P607 w 1080p to było już wyraźnie widać brak ostrości ale dramatu nie było. Ja osobiście do grania w 1080p tv/monitora 4k bym nie kupił. Bo pomimo, że filmów/seriali 4K przybywa to jednak z grami zawsze będzie to samo - nie ma mocy gpu to nie ma grania w 4k a do tego moje karty mocy nie będą mieć chyba nigdy heh.

Dramatu nie ma ogólnie ale przy tym jak wygląda 1080p@4k na konsoli, a na PC to już można powiedzieć, że jest. Na konsoli masz ostry obraz dlaczego to już chyba było poruszane i nawet artefakty obrazu tak nie przeszkadzają jak mydło na PC. Kurde na PC dopiero 1800p wygląda dobrze a tu już trzeba czegoś o mocy ~GTX1080 żeby na wysokich pograć bez spadków poniżej tych 45 fps.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpalilem 1080p na swoim 1440p monitorze to nie da sie na to patrzec, juz pomijajac rozdzielczosc to mydlo i bark ostrosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety na PC jest padaka. Teraz na konsoli gram w Killzone ShadowFall który nie ma patcha pod prosiaka i jest w 1080p i gra wygląda normalnie tu i tam artefakty na krawędziach ale zupełnie to nie przeszkadza, a mydło na PC uniemożliwia grania może jeszcze na jakimś 4k@27 cali jeszcze to jako tako wygląda ale im większy monitor tym gorzej bo więcej mydła widać xD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety na PC jest padaka. Teraz na konsoli gram w Killzone ShadowFall który nie ma patcha pod prosiaka i jest w 1080p i gra wygląda normalnie tu i tam artefakty na krawędziach ale zupełnie to nie przeszkadza, a mydło na PC uniemożliwia grania może jeszcze na jakimś 4k@27 cali jeszcze to jako tako wygląda ale im większy monitor tym gorzej bo więcej mydła widać xD

Jak już nie raz pisałem, integer scalling.

Wystarczy wymusić odpowiednimi programami i masz jakość jak z konsol

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to wygląda na dużych tytułach przerzuca skalowanie na NN i podbija x2 czy x4? dla równych rozdzielczości? Jest taki programik chociażby na steamie ale nie testowałem.

 

Testowałeś jakieś duże tytuły?

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak to wygląda na dużych tytułach przerzuca skalowanie na NN i podbija x2 czy x4? dla równych rozdzielczości? Jest taki programik chociażby na steamie ale nie testowałem.

 

Testowałeś jakieś duże tytuły?

Nie rozumiem skrótami.

Dobrze wyjaśnione masz tutaj, http://tanalin.com/en/articles/lossless-scaling/

 

Testowałem masę gier na tym. Laptopowe GPU nie wyrabiało w 4K, więc skalowałem do FHD.

W każdej grze działało poprawnie, ale na przykład już z Visual Studio (pomógł update do .NET 4.8), Unity czy Unreal Engine nie chciało działać, a szkoda, bo GPU w notebooku ledwo dawało radę w 4K. Tworzeniem gier zarabiam na chleb, więc musiałem zmienić lapka :E

 

Oczywiście na ekranie 4K, FHD wygląda dużo gorzej niż natywna rozdzielczość. Więc różnice będą widoczne, ale żadnego mydła nie będzie i będzie porównywalnie jak FHD na innym monitorze z natywnym FHD.

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale na przykład już z Visual Studio (pomógł update do .NET 4.8),

Visual Studio doskonale się skaluje od lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Visual Studio doskonale się skaluje od lat.

Od lat to ja w tym środowisku pracuje :)

Zresztą nawet teraz po poprawkach nie jest idealnie. W niektórych okienkach dalej jest mydło na czcionce w 4K.

 

Pierwszy lepszy temat z masy,

https://stackoverflow.com/questions/51762336/how-do-i-fix-dpi-scaling-issues-for-visual-studio-2017-windows-forms

 

A tutaj zapowiedź poprawy skalowania w wysokich rozdzielczościach na oficjalnym gicie .NET, https://github.com/Microsoft/dotnet/issues/374

Edytowane przez Luqart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pisanych aplikacji: w WindowsForms od dawna są problemy ze skalowaniem, więc odpuściłem sobie ten antyk i od razu przeszedłem do WPF z XAML przy pisaniu w C#. Programy które napisałem w C# WPF XAML skalują się do kilkuset procent (tyle na ile pozwala Windows) bez problemów.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
    • Witam Proszę o ocenę zestawu do grania w 1440p i ewentualne propozycje zmian, chciałabym żeby wszystko zamknęło się w 7tys. Preferuję połączenie Intel/Nvidia, najlepiej jak najmniej RGB, dyski już posiadam (2 SSD Sata). Procesor i5 14600KF Karta Gigabyte GeForce RTX 4070 Super Windforce OC 12GB Płyta główna MSI B760 Gaming Plus WIFI lub MSI MAG B760 Tomahawk WIFI (wcześniej rozważałam również Gigabyte B760 Gaming X AX) Zasilacz Seasonic Focus GX - 750W Lexar Ares RGB 32GB 6400MHz CL32 Obudowa Genesis Irid 505F Z chłodzeniem mam problem, ponieważ chciałam zakupić Deepcool'a AK620, jednak nie jest dostępny w sklepie komputronika (sklep wybrałam ze względu możliwości odbioru komputera w moim mieście). Niestety ten ma dość ograniczony wybór chłodzeń. Tak samo jak widać mocno zastanawiam się nad płytą główną, jestem otwarta na propozycje.
    • https://www.rtings.com/monitor/learn/research/vrr-flicker  
    • Ja czego nie rozumiem? No ja rozumiem jaka jest różnica pomiędzy odbiornikiem prądu a generatorem. Z tego co widzę hybrydy się zgłasza. Czy Ci się to podoba czy nie. To nie jest offgrid.  Tak samo jak magazyn energii. Mimo iż ludzie używają je wewnątrz domu, to muszą być zgłaszane.  To że chińczyk mówi, że falownik nie wysyła nadmiaru energii poza sieć nie ma żadnego znaczenia jeśli podepniesz to do sieci.  Czy na rondo nie ma liczników? Na enmasz umowy tam z energetyka? Nie da się zamontować normalnej instalacji? Co powiedział Ci dostawca prądu? Jeśli sąsiada z działki wywali choćby radio na drugi tydzień po montażu Twojego lewego PV, to spodziewaj się problemów.  Jak udowodnił aż że Twój chiński szajs jest przekozak wówczas? Będziesz miał na to jakieś papiery?  Ze specyfiki pracy jaką oczekujesz. Ta sama zasada działania Cię interesuje. Będziesz szukał paneli gruntowych? A czym różnią się takie od paneli dachowych albo balkonowych? Zestaw balkonowy to jest to co szukać powinieneś. Bo zestawów RODo nie robi a raczej?  Zacznijmy od tego, że zacząłeś od złej strony, bo zamiast falownika i budowania hybrydy, podpina się takie rzeczy prosto w panele. Pompa na prąd stały o szerokim napięciu działania pyrka sobie jak ma napięcie i tyle. 
    • 40 powinno na górkę styknąć. I to na luzie jako dodatkowe.  Ewentualnie powinieneś pomyśleć nad jakimiś listwami przypodlogowymi z systemem dowolnego dodawania gniazdek.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...