Skocz do zawartości
kamar59

Matryca 4K i granie w połowie rozdzielczości.

Rekomendowane odpowiedzi

Ale się pięknie rozpisaliście, fajnie. To może uderzyć lepiej w 27" 2560x1440 75Hz+ niż w 4k 60Hz. I matryca VA dla mnie by miała więcej plusów niż IPS.

Używałem przez miesiąc Asus PB328Q.

Zakochałem się w jego 10-bitowym kolorze.

Jak się raz zobaczy obraz na dobrej 10-bitowej matrycy, to cała reszta, nawet 4K w 27" nie jest już taka wyjątkowa.

Gdzieś w necie przeczytałem taką opinię, że obecnie 32" 10bit color, to najlepsze i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie do szeroko rozumianych multimediów.

 

Moim docelowym monitorem będzie Asus PB328Q lub jego odpowiednik, bo rynek monitorów także nie śpi.

Edytowane przez tekkno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używałem przez miesiąc Asus PB328Q.

Zakochałem się w jego 10-bitowym kolorze.

Jak się raz zobaczy obraz na dobrej 10-bitowej matrycy, to cała reszta, nawet 4K w 27" nie jest już taka wyjątkowa.

Sądzę, że spodobało Ci się coś innego, niż "10 bitowość" (prędzej szeroki gamut jest bardziej namacalny). Z resztą ... opisz może jakie zjawisko dokładnie oferuje to 10 bit, czego nie masz na innym monitorze, który ma matrycę 8 bit? (szczególnie, że patrzysz na tym monitorze z matrycą 10 bit/kanał, na obraz 8 bit/kanał - nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę) Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kyle_PL

OK, pewnie masz rację że to był gamut i może ta aksamitność powierzchni oraz bardzo dobre podświetlenie.

Mam teraz całkiem dobrego IPS-a LG 34UM69G, kolory są dobrej jakości, ale jednak to nie to samo.

 

Asus jak to VA, ma problem z równomiernością podświetlenia pod kątem.

[EDIT] Ale to się nie rzuca w oczy w multimediach. [/EDIT]

Edytowane przez tekkno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Włącz sobie Wiadomości Polsatu w SD i pokaż mi jakąkolwiek grę 4K, która tak wygląda.

 

W skrócie SD z wysokimi detalami miażdży dziadostwo 4K. Nie zgadzam się by moc obliczeniowa była marnowana na takie głupoty (a wkrótce będzie 8K).

Zatraciłeś tutaj zupełnie całą logikę. To oczywiste, że obecnie filmy wyglądają lepiej niż gry pod względem naturalności - bo filmy to rzeczywistość (no... w pewnym sensie szczerbaty.gif), a gry to obraz w całości generowany przez komputer. Cały ten twój Polsat w swojej pikselozie na pewno wygląda tragicznie, po prostu oglądasz to z daleka i przywiązujesz mniejszą wagę. Osobiście nie oglądam telewizji, nie używam nawet TV.

To, że filmy wyglądają lepiej od gier pod względem naturalnego oświetlenia i ludzi nie świadczy o tym, że wyższa rozdzielczość nie jest potrzebna. Jest i to bardzo potrzebna. Przy odległości w jakiej zwykle siedzi się od monitora na 27"+ w 1080p można już czasem liczyć piksele, nie mówiąc już o jakichkolwiek szczegółach. Gry pod względem szczegółowości i ostrości obrazu biją filmy na głowę, bo wyjściowa klatka nie jest skompresowana tak jak w filmie, co przy dodatkowo większej rozdzielczości robi ogromną różnicę.

Ale się pięknie rozpisaliście, fajnie. To może uderzyć lepiej w 27" 2560x1440 75Hz+ niż w 4k 60Hz. I matryca VA dla mnie by miała więcej plusów niż IPS.

Dla 1070 to i WQHD będzie dużo. Ciężko cokolwiek doradzić. Zależy w co będziesz grał i z jakiego powodu wymieniasz monitor. ;) Być może wymiana na ten moment nie ma sensu.

 

Używałem przez miesiąc Asus PB328Q.

Zakochałem się w jego 10-bitowym kolorze.

Jak się raz zobaczy obraz na dobrej 10-bitowej matrycy, to cała reszta, nawet 4K w 27" nie jest już taka wyjątkowa.

Gdzieś w necie przeczytałem taką opinię, że obecnie 32" 10bit color, to najlepsze i ekonomicznie uzasadnione rozwiązanie do szeroko rozumianych multimediów.

 

Moim docelowym monitorem będzie Asus PB328Q lub jego odpowiednik, bo rynek monitorów także nie śpi.

Mam wrażenie, że to nie 10-bitowy kolor zrobił taką różnicę, a po prostu lepsza matryca.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie SD z wysokimi detalami miażdży dziadostwo 4K.

... tiaaaaa, szkoda tylko, że te wszystkie "miażdżące detale", giną w zniekształceniach renderingu niskiej rozdzielczości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wam powiem, że jestem w trakcie zwrotu monitora i kupna nowego. Siedzę na bidnym 27 FullHD i już mnie głowa boli od tej pikselozy.

Jak by mnie ktoś zapytał z miesiąc do tyłu o monitor 4k, to bym mu powiedział, Panie a po co to komu, FullHD jest w 100% wystarczające i niczego więcej do szczęścia nie potrzeba :E.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam wrażenie, że to nie 10-bitowy kolor zrobił taką różnicę, a po prostu lepsza matryca.

 

Nie zaprzeczam :)

Ale pisanie o tym monitorze w kontekście 10-bitowej matrycy odróżnia go w morzu innych modeli.

Edytowane przez tekkno

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle nie obraz się, ale nie chce mi się dyskutować na temat dobrego laga i 60Hz. Każdy ma swoje potrzeby w tym temacie. Mi on nie leży tak samo jak płynność, przycinki i rozrywanie.

 

A mieszanie tutaj konsol nie ma nic do PC. A ich 30Hz nie ma nie wspólnego nawet z rzeczywistością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kyle nie obraz się, ale nie chce mi się dyskutować na temat dobrego laga i 60Hz. Każdy ma swoje potrzeby w tym temacie. Mi on nie leży tak samo jak płynność, przycinki i rozrywanie.

Jakie "rozrywanie" masz na myśli? Jeśli to co nazywają z angielskiego "tearing'iem" to nie zależy ono od ilości hertzów/odświeżania. Można mieć rozrywanie przy 144Hz, a można nie mieć przy 60Hz. Także ... ???

 

"Przycinki", "micro stuttering" (czy jak to tam zwią) analogicznie - możesz mieć więcej Hz i przycinki, a mozesz mieć mniej Hz i nie mieć "przycinek" - także tutaj ponownie pytam, z jakiego powodu podpinasz to pod problem 60Hz???

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takiego że ścinki na 60Hz są bardziej odczuwalne z powodu dłuższego frametime i mniejszej ilości odświeżeń ekranu.

 

Rozrywanie obrazu na 60Hz jest dużo bardziej widoczne niż na 144Hz. Przesunięcia są większe i częstsze.

 

Aby pozbyć się przesunięć trzeba puścić synchronizacje czyli wejść w duży lag.

 

 

Ty nie widzisz problemów, ale ja widzę ( mnie one przeszkadzają ). Synchronizowane 144Hz ma opóźnienie na poziomie 60Hz bez synchronizacji. I to jest fakt, można się osrać, wezwać szamana, czarować różne sztuczki a i tak 60Hz będzie po prostu wolne. Będą tam bardziej widoczne rozerwania ekranu, będą tutaj też bardziej odczuwalne wszelkie gubione klatki. Tak to po prostu działa. 

 

Ale to nie znaczy że jest to zła dla każdego. Dla ciebie jest OK. Dla Luqart nawet 60Hz + Vsync bez limitera był spoko. Każdy ma inne wymagania i nie koniecznie każdy musi zwracać uwagę w takim samym stopniu na wspomniane wyżej rzeczy.

 

 

 

 

 

Jakie "rozrywanie" masz na myśli? Jeśli to co nazywają z angielskiego "tearing'iem" to nie zależy ono od ilości hertzów/odświeżania.

 

 

 

Rozrywanie obrazu, rozchodzenie się obrazu[1] (ang. screen tearing) – błąd w wyświetlaniu obrazu polegający na tym, że wyświetlacz jednocześnie pokazuje informacje pochodzące z więcej niż jednej klatki animacji lub filmu.

https://pl.wikipedia...zrywanie_obrazu

 

 

To pytanie miało być śmieszne? Przecież nie ma innego rozrywania w tym temacie.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozrywanie obrazu na 60Hz jest dużo bardziej widoczne niż na 144Hz. Przesunięcia są większe i częstsze.

To nie do końca prawda. Ilość części obrazu ("rozerwań"), przy braku vsync, zależy od różnicy ilości generowanych klatek to częstotliwości odświeżania. Innymi słowy mówiąc, jest możliwa większa ilość "rozerwań" obrazu przy 144Hz niż przy 60Hz i vice-versa.

 

Aby pozbyć się przesunięć trzeba puścić synchronizacje czyli wejść w duży lag.

To też nie jest do końca prawda ... szczególnie przy potrójnym buforowaniu itp. rozwiązaniach redukujących opóźnienia.

 

Będą tam bardziej widoczne rozerwania ekranu,

Nie będzie w ogóle - biorę pod uwagę tylko poprawne wyświetlanie, czyli bez rozrywania klatki na części (włączone v-sync lub inne rozwiązanie eliminujące rozrywanie). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem dość zadowolony z "g-sync" w momentum. Zero rozrywania i brak widocznych przycinek gdy fps dropnie. Prawie, że nie gram w multi, więc 60hz do single mi na totalnym luzie starcza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jestem dość zadowolony z "g-sync" w momentum. Zero rozrywania i brak widocznych przycinek gdy fps dropnie. Prawie, że nie gram w multi, więc 60hz do single mi na totalnym luzie starcza.

Mam to samo. Nigdy jeszcze nie widziałem zrywania obrazu z włączoną synchronizacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca prawda. Ilość części obrazu ("rozerwań"), przy braku vsync, zależy od różnicy ilości generowanych klatek to częstotliwości odświeżania. Innymi słowy mówiąc, jest możliwa większa ilość "rozerwań" obrazu przy 144Hz niż przy 60Hz i vice-versa.

 

 

A czas przez jaki rozerwany fragment jest wyświetlany na ekranie? A odległość rozerwanych elementów między dwoma fragmentami?

Wyższe odświeżanie jest tutaj po prostu lepsze.

60Hz to zawsze albo duże rozerwania bez zadnych synchronizacji i dobry input lag. Albo brak rozerwań ( nie ważne jakie kombinacje się zastosuje ) i spore opóźnienia względem 100Hz+.

Jeżeli twierdzisz, że nie masz rozerwań ekranu ani żadnego input laga, to nagraj filmik i podziel się konkretnymi zastosowanymi ustawieniami jak tutaj:

 

Wystarczy telefon i filmik SlowMotion. Chyba każdy dzisiaj ma ten tryb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli twierdzisz, że nie masz rozerwań ekranu ani żadnego input laga

Zacytuj gdzie napisałem, że nie mam żadnego input laga. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No piszesz o jakiś sztuczkach że bez zwiększania laga niwelujesz rozerwania.

 

Na filmiku widać porównanie przed i po. Nagrasz taki to może też się coś ciekawego dowiem.

 

 

ps. i ja nie piszę bajek ale Tobie czasem się zdarza, np:

 

Kyle_PL odpisał(a) na temat który obserwujesz "Matryca 4K i granie w połowie rozdzielczości.".<br style="color: rgb(34, 34, 34); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: small;">----------------------------------------------------------------------<br style="color: rgb(34, 34, 34); font-family: Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: small;">Nie mam czegoś takiego przy 60Hz. Jasne, że 100Hz lepsze, ale to co napisałeś, to nie jest najzwyczajniej w świecie prawda. Nawet przy 30 Hz nie będziesz miał "rozrywania obrazu" przy poprawnej konfiguracji. Z lagami też przesadzasz ( lag 16,6666s przy 60Hz to teoretyczny LAG MAKSYMALNY ... średni lag będzie prędzej gdzieś w połowie tego - przy przy 100Hz, albo 144Hz będzie lepiej? - jasne, ale bez przesady, że przy 60Hz jest taka tragedia, bo to nie jest 30 Hz)

 

A to raczej totalnie wyklucza sens dyskusji. Po prostu możesz nagrać ten filmik ja nagram swój i będziemy mogli sobie dalej rozwijać jak masz ochotę. A to że gdzieś coś tam magicznego robisz w celu zmniejszenia laga absolutnie do mnie nie przemawia, skoro nie podajesz konkretów.

 

 

Prosty fakt, na 60Hz bez rozrywania ekranu lag będzie zawsze gorszy niż na szybszych matrycach. Co nie zmienia faktu, że dla mnie to jest NOK, ale dla 10 czy nawet 100 innych osób, może to być super zerowe opóźnienie i brednie wyssane z palca.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca prawda. Ilość części obrazu ("rozerwań"), przy braku vsync, zależy od różnicy ilości generowanych klatek to częstotliwości odświeżania. Innymi słowy mówiąc, jest możliwa większa ilość "rozerwań" obrazu przy 144Hz niż przy 60Hz i vice-versa.

 

To też nie jest do końca prawda ... szczególnie przy potrójnym buforowaniu itp. rozwiązaniach redukujących opóźnienia.

 

Nie będzie w ogóle - biorę pod uwagę tylko poprawne wyświetlanie, czyli bez rozrywania klatki na części (włączone v-sync lub inne rozwiązanie eliminujące rozrywanie).

Trzeba byc naprawde desperatem zeby bronic 60Hz gdzie totalnie przegrywa pod kazdym wzgledem z 144hz :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba byc naprawde desperatem zeby bronic 60Hz gdzie totalnie przegrywa pod kazdym wzgledem z 144hz :lol2:

Trzeba być naprawdę desperatem by bronić 2560x1440, które przekrywa z 4K pod każdym względem :lol2:

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba być naprawdę desperatem by bronić 2560x1440 o żałosnym 1920x1080 nie wspominając :lol2:

Ta wypowiedz potwierdza twoj poziom wiedzy jaki zaprezentowales wyzej gdzie argumenty Mincia czarno na bialym do ciebie nie dotarly, coz bywa i tak :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta wypowiedz potwierdza twoj poziom wiedzy jaki zaprezentowales wyzej gdzie argumenty Mincia czarno na bialym do ciebie nie dotarly, coz bywa i tak :E

Twoja też :E Jeśli twoim zdaniem przy 60Hz jest skakanie, tering i w ogóle nie da się grać "co zaprezentowałeś wyżej" :E

 

I nie nie dotarły do mnie argumenty, że przy 60Hz jest tearing, mega lag i skakanie (wszystko razem - to napisał Minciu którego popierasz)

 

Cóż bywa i tak.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grac sie da oczywiscie z wszystkimi wymienionymi wadami wyzej, ktorych nie bede juz kopiowal ;)

 

Jesli nie widzisz ww wad no to wporzadku, ja je widze a raczej widzialem i widziec juz nie chce ;)

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grac sie da oczywiscie z wszystkimi wymienionymi wadami wyzej, ktorych nie bede juz kopiowal ;)

Czyli twoim zdaniem przy 60 musi być tearing - spox.

 

Jesli nie widzisz ww wad no to wporzadku, ja je widze a raczej widzialem i widziec juz nie chce ;)

Widzę większe opóźnienia przy 60Hz niz przy 100-144Hz. Jednak pisanie że przy 60Hz tearing, skakanie i LAG (wszystko 3 razem wzięte) to tego jakoś nie widzę. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bede wdawal sie z toba w rozmowe bo nie bede tracil czasu na twoje lapanie za slowka, wystarczajaco juz Minciu wszystko napisal pod czym sie podpisuje i nie mam zamiaru bawic sie z toba w przepychanki a kiedy pojawia sie tearing i jak go likwidowac kazdy o tym wie wiec nie musze tego pisac. jesli czegos nie rozumiez to wroc strone wczesniej i przeczytaj jeszcze raz. Nie martw sie, znam takie osoby co tez tearingu nie widza i innych rzeczy ;) To nic zlego.

Edytowane przez Phoenixsuple

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw sie, znam takie osoby co tez tearingu nie widza i innych rzeczy ;) To nic zlego.

To Ty widzisz tearing przy włączonym v-sync? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty widzisz tearing przy włączonym v-sync? :)

Przestan sie juz osmieszac i pisac czegos czego nie pisalem, bo ani ja ani Minciu wczesniej nigdzie nie napisalismy ze przy wlaczonej synchronizacji wystepuje tearing wiec wyciagasz magiczne teskty z tylka i powtorze po raz ostatni, przeczytaj sobie jeszcze raz rozmowe jak czegos nie rozumiesz. Dobrej lektury ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...