Skocz do zawartości
barack.obamowski

Wymiana i5-4460 na i7-4770 - komputer wyłącza się

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dziś wymieniłem w moim PC i5-4460 na i7-4770 ale pojawił się problem gdyż komputer wyłącza się po tej wymianie i CPU się dziwnie zachowuje :/

 

Pisząc CPU się dziwnie zachowuje mam na myśli to, że dla testu odpaliłem Prime95 i komputer sam się wyłączył. Przy kolejnej próbie odpaliłem także CPU-Z i podczas stresu częstotliwość randomowo spadała do 800 mhz. Full stres i spadki?

 

Dwa razy odpaliłem Battlefield 1 i komputer się wyłączył. Raz to się zdarzyło podczas gry w Metro Exodus. Dziwne jest też to, że podczas gry właśnie w Metro częstotliwość CPU spadła nagle do 800 mhz przez co na chwilę gra bardzo zwolniła.

 

Co może być przyczyną problemu? Na wcześniejszym CPU nie było takich problemów. Powyższe testy odbywały się na standardowych ustawieniach UEFI.

 

 

Mój config:

 

mobo: Asrock H81M

ram: Kingston Hyperx 16 GB (2x8 GB)

psu: SilentiumPC Vero L2 Bronze 500

gpu: GTX 1660

Edytowane przez barack.obamowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dropy do 800MHz to najczęściej objaw przegrzewania się procesora - właśnie takie zegary są ustawiane przy dobiciu do 100 stopni.

 

Standardowe ustawienia standardowymi, ale czy używałeś opcji przywrócenia domyślnych ustawień? Powinno się przy zmianie procesora.

 

Zamiast HWMonitora preferowałbym HWInfo - częściej aktualizowany, i zbiera dużo więcej informacji.

Edytowane przez MitycznyJeż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak koledzy wyżej piszą sprawdz temp procesora. albo źle założyłeś chłodzenie albo glut zamienił się w skałe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dane z Hwmonitor / HWInfo prześle wieczorem.

 

Odnośnie temperatur to w stresie podchodziły one do 70*c przy chłodzeniu Arctic Freezer 64 PRO + pasta SilentiumPC Pactum PT-1. Myślałem, ze to za dużo jeszcze dwa razy poprawiałem chłodzenie i temperatury były takie same oraz komputer zachowywał się tak samo.

 

Same temperatury tez dość mocno skakały. Z np. 65*C momentalnie do 50*C. Potem znów ok. 60*C.

Edytowane przez barack.obamowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem daj odczyty w Idle i w stresie pełne, żeby było widać napięcia i temperatury.

Możliwe, że sekcja zasilania CPU niedomaga, bo to w końcu 8 wątków, a jest upał.

 

Jak palcem dotkniesz radiatora CPU to parzy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również myślę że to vrm na płycie się przegrzewa. Idzie na tej płycie lekko obniżyć vcore? Pewnie by pomogło. Jeśli nie masz to koniecznie też wentylator wyciągający z tyłu obudowy lub na górze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Również myślę że to vrm na płycie się przegrzewa. Idzie na tej płycie lekko obniżyć vcore? Pewnie by pomogło. Jeśli nie masz to koniecznie też wentylator wyciągający z tyłu obudowy lub na górze.

 

Sprawdzę czy vcore można obniżyć. Wentylatora wyciągającego nie zamontuję gdyż na górze obudowy nie mam otworu (jest w tym miejscu zasilacz). Z tyłu na wysokości CPU też nie da rady. Ewentualnie na dole obudowy.

 

Arctic Freezer 64 PRO jest tak zamontowany, że wentylator dmucha na radiator i pewnie te ciepłe dodatkowo ogrzewa sekcję zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freezer 64 Pro to chłodzenie pod procki AMD, a nie Intela, chyba raczej Freezer 7. Masz możliwość zamontowania wentylatora wyciągającego na tyle obudowy pod zasilaczem? Jak tak to dorzuć tam wentylator.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Freezer 64 Pro to chłodzenie pod procki AMD, a nie Intela, chyba raczej Freezer 7. Masz możliwość zamontowania wentylatora wyciągającego na tyle obudowy pod zasilaczem? Jak tak to dorzuć tam wentylator.

 

Faktycznie, mam Arctic Freezer 7 Pro Rev.2. Kiedyś sprzedawał Freezer 64 Pro i tak mi się skojarzyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób mały eksperyment.

Otwórz bok obudowy i przystaw wentylator pokojowy i go uruchom.

Niech wieje do środka komputera na bebechy.

Teraz uruchom gry, przy których komputer się wyłączał i pykaj.

Jak komputer nie wyłączy się, to będzie oznaczać, że to jednak przegrzewa się jakiś element.

I tutaj trzeba będzie zająć się wentylacją w obudowie, albo kup jakąś fajną przewiewną budę, bo z tego co piszesz, masz starego kloca z zasilatorem na górze :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób mały eksperyment.

Otwórz bok obudowy i przystaw wentylator pokojowy i go uruchom.

Niech wieje do środka komputera na bebechy.

Teraz uruchom gry, przy których komputer się wyłączał i pykaj.

Jak komputer nie wyłączy się, to będzie oznaczać, że to jednak przegrzewa się jakiś element.

I tutaj trzeba będzie zająć się wentylacją w obudowie, albo kup jakąś fajną przewiewną budę, bo z tego co piszesz, masz starego kloca z zasilatorem na górze :P

 

Zrobię taki eksperyment :)

 

A czy czasem lepszego efektu niż inna obudowa nie da mocniejsza płyta główna? Czy lepsza wentylacja będzie w stanie tak schłodzić sekcję zasilania, że temperatury będą w porządku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ewentualnie dorzucisz jakis wentyl dodatkowy - lae dobra buda to podstawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem test z wiatrakiem :) W czasie gdy dmuchał on wnętrzności komputera to nie było problemów z odpalonym Prime95, Battlefield 1 albo Metro Exodus. Komputer się nie wyłączył. Temperatura CPU była podobna jak bez wiatraka ale nie dochodziło do sytuacji, że procesor obniżał taktowanie.

 

Przy włączonym wiatraku i odpalonym Prime95 częstotliwość CPU wahała się pomiędzy 3400-3700 MHz. Gdy natomiast wiatrak odsunąłem to po chwili częstotliwość wynosiła 800-3400 MHz.

 

Na sam koniec testów, zaraz po wyłączeniu komputera dotknąłem radiatora CPU i był on letni / chłodny natomiast te kostki (sekcja zasilania?) obok CPU były gorące.

 

Czy na podstawie powyższego za winowajcę wyłączania się komputera można jednoznacznie uznać sekcję zasilania a z procesorem jest wszystko ok?

Edytowane przez barack.obamowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim jak obciążasz procesor np.Prime 95 lub grami to mierz temperatury za pomocą HWInfo,RTSS i będziesz miał odpowiedź,czy procesor czy sekcja zasilania się przegrzewa i następuje thermal throttling.

Na twoim AsRock H81M sekcja jest ledwie 4-fazowa(3+1 fazy),więc moim okiem najprawdopodobniej źródłem problemu będzie przegrzewająca się sekcja.

Więc najprościej będzie bez wymiany komponentów,jak zrobisz undervolting procka to jest raz,dwa jak masz wentylatory w obudowie,to ustaw jeden bądź dwa z nich tak,żeby wyciągały gorące powietrze:gwarantuję spadek temperatur procka i sekcji.Jak nie masz wentylatorów to je kup i tyle,tym bardziej że jest teraz upalna pogoda

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to wygląda na zbyt gorącą sekcję zasilania CPU.

Jak wyżej napisano, trzeba wymusić w obudowie przewiew powietrza.

Z tyłu musi być wentylator wyciągający ciepło z obudowy - to poruszy powietrze nad sekcja zasilania procesora.

 

Z pr5zodu nawiew z tyłu wywiew i będzie przeciąg.

Goła sekcja zasilania, a procesor ma 8 wątków :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(3+1 fazy)

Jesteś pewien? ;)

 

 

 

Kolejny przypadek, gdzie wymiana boxa na chłodzenie typu tower przyniosła więcej szkody niż pożytku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co się wczoraj wydarzyło ale wczoraj podczas przeglądania netu (bez obciążenia) komputer się wyłączył:/ Chciałem go włączyć raz jeszcze i się nie uruchamia :/ Zakręci się wentyl zasilacza, cpu, gpu i tyle. Komp nie wstaje.

 

Rozkrecilem chłodzenie i okazało się, że jakimś cudem pasta zabrudzila socket. Czy przez to komp mógł się wyłączyć? Czy czasem coś się nie spalilo? Czy oczyszczenie socket może ożywić sprzęt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasta weszła do socketu ?

Na piny w sockecie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz "grzebać" w sockecie, poczekaj, może ktoś ma jakiś sposób na pozbycie się pasty z socketa bez jego uszkodzenia.

Piny są bardzo delikatne, dla tego grzebanie w nich jest praktycznie wyrokiem śmierci dla płyty.

 

EDIT: jeżeli masz w pobliżu zamieszkania zegarmistrza, podejdź do niego z płytą i pokaż problem.

Oni maja odpowiednie narzędzia i pewna rękę do tak skomplikowanych zadań.

Wystarczy usunąć pastę z pomiędzy styków i powinno wszystko być OK.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

denaturat, propanol, aceton (może rozpuszczać plastik) i inne łatwo lotne rozpuszczalniki organiczne

benzyny ekstrakcyjnej bym nie stosował bo słabo lotna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A procesor mógł się przez taką sytuację uszkodzić? Płyta warta jest ok. 100 zł ale procek to kilka stowek.

 

A może socket delikatnie potraktować np. szszczoteczką do zębów i izopropanolem?

Edytowane przez barack.obamowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o szczoteczce.

Ona powygina piny w sockecie i koniec płyty.

Albo igła i szkło powiększające oraz bardzo dokładne ręce i wydłubanie z pomiędzy pinów pastę, albo do zbiornika z izopropanolem i ultradźwięki.

Są takie myjki na ultradźwięki, tylko skąd masz takie coś wziąć :hmm:

 

Żaden pin w sockecie nie może się wykrzywić.

 

EDIT: kup sprężone powietrze i wydmuchaj pastę póki jest w stanie miękkiej papki.

Tylko tą szczoteczkę do zębów odłóż, bo będzie kaplica.

 

https://mediamarkt.pl/agd-male/chemia-gospodarcza/srodki-czyszczace-i-pielegnujace/sprezone-powietrze

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, że płyta tak Ci siada przy tej temperaturze. Ostatnio zmieniłem i5 4440 na i7 i7 4790 na na ga h81 hd3 (chyba gorsza niż twoja) wentyle fera... I wszystko śmiga. Być może twoja plyta już i tak dogorywala. Co do pasty to jestem przeciwnikiem tych pół płynnych past. Powodzenia bo skok.pomiedzy i5 a i7 jest dość zacny wbrew temu co ludzie mowia.

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...