Skocz do zawartości
Bodzi3k

Nowe chłodzenie oraz obudowa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Aktualnie posiadam R7 2700 4ghz, oraz Fortis 3 v2 a to wszystko w Aquarius x70t. Chciałbym kupić jakieś AIO, myślałem o Navis 280 rgb, ponieważ na fortisie ten procek ma ponad 70 stopni oraz jest po prostu głośno. Zastanawiam się też nad nową obudową, arctis tg7 rgb? Sam nie wiem czy warto. Budżet na całość z 900zł. Najlepiej jakby obudowa miała okno i kontroler wentylatorów. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli będzie chłodniej o te kilka stopni to nie spodziewałbym się, że AIO będzie cichsze (navis 240 pro pod obciążeniem robił 46dB), porozglądaj się na allegro za używaną Noctuą nh-d14/d15.

 

Tak btw. to ile stopni C masz w pokoju? Jak masz koło 30*C to nie spodziewaj się, że procek będzie chłodny.

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze 30 mogę mieć, 28 to leciutko. Fortis mi działa na 1300-1400rpm, karta rtx 2070 z 3 wentylatorami 1800-1900 i jest głośno. Tyle że temperatury mam ok bo na karcie w bf5 z 67-68 stopni a na procku około +/- 70. Najgorzej to mnie wkurza ten kontroler w Aquariusie. Na obrotach low te wentylatory z przodu ledwo się kręcą, natomiast jak dam na high to chodzą głośniej niż cały zestaw pod obciążeniem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory z przodu budy podepnij pod płytę główną i ustaw biosie automatyczną regulację dla nich zależna od temperatury CPU.

U mnie AIO jest podpięte pod 7Volt prosto z zasilacza (pompki), a wentylatory są sterowane biosami urządzeń.

 

1. GPU steruje swoim biosem wentylatory

2. CPU steruje swoim biosem wentylatory.

 

Ogólnie mam ciszę i dość wydajnie.

 

28 stC w pokoju.

Wiesiek po 15 minutach i karta zagotowała wodę :lol2:

 

4235728000_1560495493_thumb.jpg

 

Procka nie rusza takie obciążenie :P

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory z przodu budy podepnij pod płytę główną i ustaw biosie automatyczną regulację dla nich zależna od temperatury CPU.

U mnie AIO jest podpięte pod 7Volt prosto z zasilacza (pompki), a wentylatory są sterowane biosami urządzeń.

 

1. GPU steruje swoim biosem wentylatory

2. CPU steruje swoim biosem wentylatory.

 

Ogólnie mam ciszę i dość wydajnie.

 

28 stC w pokoju.

Wiesiek po 15 minutach i karta zagotowała wodę :lol2:

 

4235728000_1560495493_thumb.jpg

 

Procka nie rusza takie obciążenie :P

Nie wiesz jak ta opcja na płytach MSI może się nazywać jak chodzi o działanie tych wentylatorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O jaki wentylator chodzi ?

CPU ?

 

Jak wybierzesz AIO, pompkę podpinasz pod gniazdo AIO na płycie głównej i w biosie ustawiasz krzywą obrotów na np. 30% w zakresie od 0 do np. 40stC.

Od 40stC krzywą w pionie podnosisz do 70% i kończysz na 70stC.

Od 70stC krzywa w pionie do 100%

Takie ustawienia wymuszają cichą pracę pompki w idle do 40stC, a jak odpalisz jakąś grę i procesor przekroczy 40stC, pompka wejdzie na 70% i pogoni płyn w układzie.

 

Wentylatory będą spięte w jedną wtyczkę, więc ona pójdzie pod gniazdo CPU Fan i tam znowu sobie ustawisz krzywą obrotów zależną od temperatury CPU.

W idle do 40stC można dać np. 40%, a jak procesor będzie obciążony, to od 40stC wentylatory zaczną szybciej kręcić i będzie wydajniej.

 

Wszystko można ładnie poustawiać w biosie płyty.

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o te dwa wentylatory z przodu aby je wpiąć do płyty zamiast kontrolera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jaką masz płytę i ile masz do wykorzystania gniazdek Fan.

Ale na pewno kilka jest, skoro to nowy procesor na AM4.

 

Po prostu podpinasz wentylatory pod gniazda chasis fan 1 i chasis fan2 i obie krzywe ustawiasz identycznie, żeby wentylatory były zgrane.

Albo kupujesz przejściówkę 1x4 pin na 2x4 pin i oba wentylatory z przodu spinasz w przejściówkę i jej koniec podpinasz pod chasis fan1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 Tomahawk, a jakby je tylko wpiąć i zostawić to będą działały z jednoznaczną prędkością bez różnicy jak komputer jest obciążony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam biosu tej płyty, więc nie wiem, jak jest domyślnie ustawiona krzywa wentylatorów.

Ale możesz spokojnie podpiąć te wentylatory do odpowiednich gniazd Fan i uruchomić komputer.

Producenci dość agresywnie ustawiają domyślne wartości, ale bez próby nie dowiemy się jak to działa.

Podłącz i zdecyduj czy pasuje.

 

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-TOMAHAWK

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 Tomahawk, a jakby je tylko wpiąć i zostawić to będą działały z jednoznaczną prędkością bez różnicy jak komputer jest obciążony?

 

Tak ale najprawdopodobniej bd chodziły wtedy na max ;)

Edytowane przez FredPL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A obudowe jaką polecacie?

 

Zależ czego oczekujesz, SilentBase 600 to solidna obudowa (sam posiadam) ale nie należy ona do jakichś super przewiewnych obudów (podobnie Aramis TG7), jeśli byś chciał coś przewiewnego to rzuć okiem na Fractal Design Meshify C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie wszystko fajnie poustawiać odnośnie cyrkulacji powietrza w budzie, to ten Base 600 jest OK.

Też go mam i nawet w te upały nic mi się nie przegrzewa.

Ale jak popykam dłużej w np.

Wiesława Trzeciego, to koło komputera jest sauna :lol2:

W pokoju ponad 30stC ale w budzie jest OK.

Całe ciepło z GPU i CPU wylatuje poza obudowę, w środku tylko mobo, RAM i dyski NVMe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co uważacie o Cooler Master MasterCase h500p mesh? Naprawdę mi się spodobała tylko nie wiem czy jest warta tej ceny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie wszystko fajnie poustawiać odnośnie cyrkulacji powietrza w budzie, to ten Base 600 jest OK.

Też go mam i nawet w te upały nic mi się nie przegrzewa.

Ale jak popykam dłużej w np.

Wiesława Trzeciego, to koło komputera jest sauna :lol2:

W pokoju ponad 30stC ale w budzie jest OK.

Całe ciepło z GPU i CPU wylatuje poza obudowę, w środku tylko mobo, RAM i dyski NVMe :)

 

W sumie też nie narzekam na temperatury czy hałas, ani proc ani gpu nie przekraczają 65*C (przeważnie poniżej) w trakcie grania choćby w W3, a powietrze wylatujące tyłem ma jakieś 33-34*C.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...