Skocz do zawartości
Mariusz780

Problem z wolnym miejscem na dysku Windows 10

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Jestem nowy na forum, więc bardzo proszę szanownych użytkowników o wyrozumiałość i udzielenie mi pomocy

 

Mam problem z Windowsem 10 a w zasadzie z wolnym miejscem na dysku

Od dwóch tygodni posiadam nowego laptopa z dyskiem SSD 240gb na którym mam zainstalowanego Windowsa 10

Z uwagi iż dysk nie jest duży to staram się dbać o wolne miejsce

 

Mam w związku z tym dwa pytania:

Po pierwsze chciałbym wiedzieć co zajmuje na dysku wolne miejsce oprócz typowych danych i ile tego miejsca jest zajmowane (rezerwowane przez system) ?

Chodzi o to, że gdy sprawdzam ile mam zajęte miejsca na dysku przez dane to po zsumowaniu wychodzi mi mniej o kilka gigabajtów niż podaje mi system po kliknieciu właściwości na ikonie dysku

Drugie pytanie i poważniejszy problem, to znikające miejsce po instalacji gry z windows store (Xbox Game Pass na PC), tj, miałem na dysku 185gb wolnego, ściągnąłem grę forza Horizon 4 która zajęła mi około 70gb, chwilę potem ją odinstalowałem ale po tej operacji na dysku pokazało mi około 175gb wolnego, czyli gdzieś wcięło mi około 10gb

W tym tempie a mam lapka 2 tygodnie , dysk zniknie mi w 2-3 miesiące :(

 

Próbowałem czyścić dysk ccleanerem i bez skutku, potem zrobiłem oczyszczanie dysku z poziomu systemu (prawy przycisk myszy na ikonie dysku i właściwości..., nawet oczyszczanie z plików systemowych dałem i dalej nic, odzyskałem może 1gb i tyle na dysku dalej jest 176 wolnego zamiast 185

gdzieś przeczytałem, że po usunięciu gry trzeba oczyścić katalog z grą, tylko gdzie on jest ?? ktoś pisał, że gry z windows store instalują się w katalogu windows app, tylko, że jak mam oczyścić grę w tym katalogu skoro nie mam do niego dostępu ?!?

jakieś pomysły Panowie, bo ja wymiękam z tymi komputerami :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np. dysk systemowy mam tylko na system i programy związane z kompem. To jeszcze stary mx100 na mlc. 256 GB. Na resztę śmieci ale do uruchomienia mam 500 SSD a na magazyn 2x1tb talerze. Po prostu systemowy zrób tylko na system .

Edytowane przez miemik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miemik

Podłączenie 4 dysków do laptopa bywa zwykle dość kłopotliwe :)

 

Kupiłeś sprzęta, który do gier raczej się nie nadaje. Zwłaszcza ze względu na mały dysk. Nie ważne, że pani z marketingu mówiła coś innego ;)

No ale już go masz, więc trzeba sobie z nim jakoś poradzić.

 

Moja sugestia to wymiana dysku na większy. Dobre 500GB to dzisiaj żadne pieniądze, a różnica kolosalna. 1TB też można kupić za rozsądne pieniądze, chociaż nie będzie to wtedy żaden demon.

 

Na teraz możesz trochę pokombinować.

Jeśli nie jest ci to potrzebne, bo sam masz dość wiedzy, możesz usunąć partycję odzyskiwania. Da ci to pewnie kilkanaście gigabajtów.

Jeśli system ma 16GB pamięci, możesz wyłączyć plik wymiany, co da kolejne 5-10GB.

Możesz dokładnie wyczyścić wszystkie śmiecie systemowe. Do tego jest wiele programów specjalistycznych. Sam korzystam z privazer. Jest to taki ccleaner na poważnie.

 

Co do gier z windows store, nie wiem. Nie używam. Jeśli nie masz dostępu do jakiegoś katalogu, kliknij na nim ppm i przyznaj sobie dostęp :) Zakładka zabezpieczenia. Gmeranie w takich folderach może jednak się skończyć różnymi problemami. Zwykle są niedostępne nie bez powodu.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy użyć zwykłego specjalistycznego narzędzia jakim jest oczyszczanie dysku i wyczyścić też pliki systemowe...czyli WU i inne i zostawić jeden punkt przywracania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do windows app, jeśli rzeczywiscie tam są gry - spróbuj użyć power run - www.sordum.org - startuje cmd w trybie trusted installer; ewentualnie może tryb system wystarczy

 

ps - cleanmgr można użyć z wieloma opcjami przez cmd - żeby wybrać opcje oczyszczania można wpisać

 

cleanmgr /sageset:2

 

wyświetlą się opcje oczyszczania, po zaznaczeniu i ok, żeby oczyścił trzeba wpisać

 

cleanmgr /sagerun:2

 

po wpisaniu tego 2 polecenia zawsze będzie czyścił wg wybranych opcji; 2 nie ma tu żadnego znaczenia, po prostu numer planu oczyszczania

 

można wpisać cleanmgr /lowdisk

 

a nawet cleanmgr /verylowdisk

 

ale uwaga - te 2 ostatnie polecenia wykonywane automatycznie po wpisaniu, czyli nie będzie opcji, co usunąć, itp - z opisu wynika, że usuwane są foldery i ich zawartość z aktualizacjami, tzn foldery z $ i esd (z obrazem 10)

 

wszystko z cmd w trybie administratora

 

opcje usuwania są w kluczu

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\ SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ Explorer\VolumeCaches

 

można tu zmienić, co w ogóle oczyszczanie będzie pokazywać w opcjach oczyszczania, i po jakim czasie usuwa np foldery aktualizacji, itd - wg strony ct.de/y42f jest specjalna strona msdn z dokładną dokumentacją do tego klucza (u mnie strona niemiecka nie działa)

 

ps2 - jednak działa - dokumentacja jest pod Creating a Disk Cleanup Handler

 

pod registry schluessel als textdatei jest przykład takiego wpisu do tego klucza volume caches - tu akurat zip, i usuwanie z folderu downloads na koncie - ale widać, że stworzenie takiego podklucza nie jest skomplikowane, trzeba tylko mieć guid handlera z tej strony msdn; ale poniewż klucz jest w kluczu explorer raczej chodzi tylko o usuwanie z normalnymi prawami administratora konta

 

wg artykulików na stronie do tego problemu jak się ma na ssd 100gb wolnego to żaden problem - nawet kilka gb nie problem, na szybkość ssd nie powinno mieć wpływu (choć ogólnie do ssd zaleca się, żeby zostawić 10-15% wolnego)

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...