Skocz do zawartości
Zielony_Buszmen

Backup systemów operacyjnych

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko!

Otóż mam komputer, na którym chciałbym przetestować kilka systemów operacyjnych. Chciałbym w całości formatować dysk, a następnie instalować nowy system. Jednakże w dowolnym momencie chciałbym mieć możliwość powrotu do starego systemu. Myślałem, aby przed instalacją nowego systemu, stary backupować do "obrazu", i zgrywać na dysk przenośny. Z racji tego, że w komputerze jest zamontowany dysk 250 GB (SSD), to na przenośny 1 TB zmieściłyby się te 3 kopie (przynajmniej taką mam nadzieję).

 

Dlatego poszukuję dobrego programu, który umożliwiłby mi to. Chciałbym, by robił backup całego dysku, a następnie go przywracał (i aby po przywróceniu system bootował się poprawnie).

Plan minimalny jest taki, aby program poprawnie backupował Windowsa 10 i 8. Plan idealny jest taki, by backupował także Linuchy.

 

 

PS. Tak, wiem co to jest wirtualizacja, i wiem że jest też Hyper-V. Jednakże w tym przypadku potrzebuję innego rozwiązania.

Edytowane przez Zielony_Buszmen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a zwyczajny multi-boot nie wchodzi w gre?

bo i tak większość z tych 250 GB będzie wolnym miejscem przy takiej żonglerce systemami ...

ewentualnie rozwiązanie "hybrydowe" wydzielić partycje na testy OS i ją klonować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Partition Magic.

Wstrzymywałem się z napisaniem odpowiedzi, bo zawsze zapominam nazwy narzędzia i jak potrzebuję, przychodzę się tu pytać jak idiota :E Ale to chyba partition magic.

 

Ustawiasz w programie klonowanie całego dysku z automatycznym pomijaniem wolnego miejsca i backupował będzie absolutnie wszystko, niezależnie od rodzaju OS. Można ustawić też bezpośrednio backup OSa, ale to w przypadku czystych systemów nie ma sensu i może tylko powodować problemy. Pojedynczy backup zajmie tyle, co sam system, więc kilkadziesiąt GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy partition magic nie za stary - czy rozpoznaje w ogóle gpt na dysku; programów jest dużo, pytanie, czy skopiują linuksa, tzn jego partycje ext, itd - musiałbyś na ich stronach sprawdzić, czy obsługują linuksowe systemy plików, tzn ext (bo np windows ich nie widzi, a linuks widzi i obsługuje ntfs), czy utworzą obraz dysku, tzn plik image (z reguły odmiany vhd), bo tylko w takiej formie możesz kilka zapisać na dysku (nie klonowanie dysku, bo to zapisanie 1 dysku na 2 dosłownie, tzn z tablicą partycji), czy obsługują gpt, jeśli masz, czy zabezpieczą kody startowe mbr, windowsa raczej tak, pytanie, czy linuksa, itp - na pewno clonezilla, ale co do programów na windowsa musisz sprawdzić - chyba paragon backup and recovery ma takie opcje, ale czytałem dość dawno, i nie jestem pewien; z innych aomei backupper free, easeus todo backupper, macrium reflect free, itd; aomei partition assistant ma np opcje copy disk, z opcją sektor po sektorze i quick copy = tylko zajęte miejsce, i to chyba? do pliku vhd - ale musiłbyś się upewnić, i nie wiem, czy wspiera linuksa

 

zobacz tutaj - jest tam link do porównania 20 programów i linki do nich - ale o linuksie, poza clonezillą, nie ma mowy

 

ps - assistant wspiera ext2 i ext3, ale czy kopiuje dysk do pliku nie wiem; na pewno ma tę opcje aomei backuper free, i raczej też wspiera ext - ale musiałbyś sprawdzić

 

ps2 - backupper free wspiera ext2 i 3, i refs - chyba najlepszy opcja

 

ps3 - macrium reflect wspiera ext 2, 3 i 4 - rozróżnia między dysk imaging (do pliku mrimg), i dysk cloning - ponadto kopiuje także nie wspierane partycje, ale wtedy sektor po sektorze - jeślibyś więc miał jakieś egzotyczne opcje, typu bsd? ciekawa opcja; ale nie wiem, czy wszystko za free

 

ps4 - easeus nie wspiera ext, ale zabezpieczy partycje linuksa sektor po sektorze, więc też do wyboru

Edytowane przez glauks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...