Skocz do zawartości
VeryHotSnake

Niska wydajność laptopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Niecałe 5 miesięcy temu postanowiłem "odświeżyć" starego laptopa, który poprzednio należał do jednego z domowników. Model to Sony Vaio VPCF23S1E. Zakupiłem nowy dysk SSD i jako że jestem laikiem oddałem do czyszczenia do serwisu. W serwisie zainstalowali mi na swieżo Windowsa 10 i jak dotąd wszystko było ok jako że laptop cały czas był podłączony do ładowania ponieważ miał całkowicie zepsutą baterie. W ostatnim tygodniu kupiłem zamiennik baterii Greencell, które podobno są bardzo dobre, lecz po odłączeniu laptopa od gniazda drastycznie spada wydajność nawet przy przeglądaniu internetu. Poszukałem trochę w Google i na jednym z forów ktoś napisał, że instalowanie Windowsa 10 na tym modelu nie jest wskazane, ponieważ nie jest on wspierany. Nie jestem w stanie powiedzieć czy laptop pracował tak samo dobrze na zasilaczu i na oryginalnej baterii. Na stronie Sony nie można w ogóle sprawdzić czy ten model laptopa nadaje się na instalacje Windowsa 10, ponieważ nie widnieje on na liście. Dodam, że komputer był sprzedawany razem z Windowsem 7 SP1. Na początku myślałem, że może być to jakiś wirus, przeskanowałem to CCleanerem, Kasperskym, Avastem (przed kasperskym) i jakimś programem anti-malware ( nie pamiętam którym). Zainstalowałem na świeżo windowsa na wszelki wypadek i problem nadal wystepuje. Zastanawiam się czy może być to wina samego systemu operacyjnego i czy jeżeli zainstalowałbym Windowsa 7 to czy by problem zniknął. Nie chce tego jednak robić przed konsultacja z kimś kto się bardziej orientuje w temacie, bo jeżeli to nie pomoże to będę pewnie chciał wrócić do Windowsa 10. Oczywiście próbowałem ustawić plan zasilania na wysoką wydajność lecz to nie pomogło. Próbowałem także stworzyć własny plan i ustalić minimum energii procesora na 100% tak jak jest w przypadku podłączenia do zasilania i też nie za wiele to dało. W panelu sterowania Nvidii (geforce 540M) przełączyłem w trybie zarządzania energią na "preferuj maksymalną wydajność" i mam wrażenie że lekko to poprawiło sytuację. Myślałem, że może jest jakaś opcja, która podczas pracy na baterii obniża wydajność procesora o XX% ale nie mogę jej nigdzie znaleźć. Zdaję sobie sprawę, że przy odłączeniu latopa od zasilania często spada wydajność w grach, ale myśle, że gdy występuje problem przy przeglądaniu internetu i ogólnie wolnej pracy to coś jest nie tak. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1900296.html tuta daje link do posta ze zmianą systemu a wydajnością innego komputera.

https://us.esupport.sony.com/support/s/os10upgrade?language=en_US - tutaj lista laptopów które są wspierane przez sony przy windows 10

Starałem się dać jak najwięcej informacji i chętnie udziele więcej

Z góry dziękuje za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...