Skocz do zawartości
Rashko

Wybieranie wartości ze zbioru - excel

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Główkuję nad tym jak ułożyć formułę do excela. Upraszczając, mam dany zbiór, np. od 2 do 7. Obok dwie kolumny C i D powiedzmy po 50 komórek z liczbami. Potrzebuję formuły która sprawdzi w pierwszej kolumnie które komórki są z tego przedziału od 2 do 7, a następnie zsumuje wartości komórek z kolumny obok, czyli jeśli np. komórki C5, C7 i C23 są z przedziału od 2 do 7 to dostanę sumę wartości z kolumny D5, D7 i D23.

 

Do głowy przyszła mi tylko formuła jeżeli, ale musiałbym wypisać tych jeżeli 50 sztuk, na każdą komórkę.

 

Macie jakieś pomysły? Podpowiedzcie!

 

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt ci nie daje profesjonalnej odpowiedzi, to ja ci dam moją odpowiedź samouka-fajtłapy :E

 

Ze względu na moją niekompetencję problem rozbijemy sobie na 2 kroki. Najpierw sprawdzamy, czy wartość należy do założonego przedziału, u mnie od 2 do 4 włącznie:

=JEŻELI(ORAZ(A1>=2;A1<=4);A2;0)

Jeśli wartość z pierwszej kolumny pasuje do przedziału, funkcja zwraca wartość z 2 kolumny. W przeciwnym razie daje 0.

 

W drugim kroku sumujemy wszystkie wartości zwykłą sumą i gotowe.

 

Funkcja "oraz" pozwala wygodnie modyfikować warunek, więc możesz na przykład zrobić w ten sposób sumowanie wszystkich o nazwisku Nowak, Kowalski i Ciapkowski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie bardzo zrozumiałem ideę formuły "ORAZ". Co daje przy użyciu z jeżeli?

Może też wrzucę przykład na którym pracuję.

W kolumnie C i D mam przedziały. W kolumnie H są punkty, a obok długości tych punktów. Chciałbym dla każdego z przedziałów w kolumnie C i D zsumować długości tych punktów, które do danego przedziału należą bez tworzenia wielkiej tablicy która by wypluwała wartość albo "0". Dla przykładu: do przedziału C10->D10 należą punkty 21,09; 21,58; 23,59. Więc suma której szukam to 70+70+70=210m. Zastanawiam się czy da się to obliczenie zrobić w maksymalnie 2-3 komórkach bez tworzenia kolumny do zsumowania, bo przedziałów mam 30 więc byłoby 30 kolumn. Masz jakiś pomysł?

post-583935-15606228169972_thumb.gif

Edytowane przez Rashko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę dopytać

 

w kolumnie (np E) chcesz sumę wartości z kolumny I, które odpowiadają zakresowi z kolumn C i D np:

dla zakresu 2,6 do 7,04 w kolumnie H pasują 3,064 i 6,624 formuła po wyszukaniu wartości z kolumny H ma sumować wartości z kolumny I czyli 70+50=120 i ten wynik ma być wyświetlany w komórce E . Da sie zrobić :) jak dobrze cie rozumiem.

Edytowane przez blacout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Nie wiem czy o to finalnie chodziło, ale popatz na formułę w kolumnie B z załączonego pliku.

Formuła z wykorzystaniem licz.jeżeli (countif).

 

W przypadku kilku warunków można wykorzystać funkcję licz.warunki (countifs).

Pozdrawiam!

 

Pliku nie mogłem załączyć, więc excel jest dostępny przez portal:

https://quickfileshare.org/1Nit/formuła_test1.xlsb

Edytowane przez rookie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blacout tak dokładnie o to mi chodzi, masz jakąś koncepcję?

rookie nie do końca o to mi chodziło, ale dałeś mi dobry trop i znalazłem funkcję SUMA.WARUNKI. Tylko mam jeszcze jeden problem napisałem taką formułę:"=SUMA.WARUNKÓW(X5:X16;W5:W16;">8,33";W5:W16;"<14,39"). Liczy dobrze tylko jedyne co mnie dziwi to to że jak wpisałem wartości 8,33 i 14,39 to jest ok, a jak dam komórki: =SUMA.WARUNKÓW(X5:X16;W5:W16;">F6";W5:W16;"<G6") to wywala mi wynik "0". A te komórki mają właśnie taką wartość F6=8,33 i G6=14,39.

Edytowane przez Rashko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa, dzięki. Usprawniliście mi mocno pracę, Wasze zdrowie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...