Skocz do zawartości
barack.obamowski

Gigabyte B450M DS3H czy Asus Prime B450M-A (Ryzen 5 1600 albo 2600)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Planuję kupić płytę główną dla Ryzena 1600 albo 2600. Myślę nad Gigabyte B450M DS3H albo Asus Prime B450M-A. Co będzie lepsze? A może coś innego w tych pieniądzach (270 PLN)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę w obu cienko z chłodzeniem sekcji zasilania, w Asusie go chyba w ogóle nie ma, a w giguśiu jakis marny radiator. Jak ma być tanio to już chyba lepiej MSI B450M GAMING PLUS, albo często polecaną MSI B450-A PRO w obu przypadkach niestety trzeba dołożyć, ale na płytach tak jak na zasilaczu się nie oszczędza.

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dwojga złego to gigabyte :P ale dołóż do MSI B450 TOMAHAWK bez problemu podkręcisz

Minimum MSI B450-A PRO prawie to samo

Nie chce nic mówić ale w testach A-Pro wypada lekko lepiej od Tomahawka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może linka do tego testu? może kiedyś będę zmieniał to warto wiedzieć.

 

2465158.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja zasilania taka sama jak w Gigabyte B450M DS3H, a do 350zł można kupić MSI B450M PRO-VDH PLUS ze znacznie lepszą sekcją ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Sekcja zasilania taka sama jak w Gigabyte B450M DS3H, a do 350zł można kupić MSI B450M PRO-VDH PLUS ze znacznie lepszą sekcją ;)

Że co jest takie samo? powinieneś się wstydzić pisać takie kłamstwa............. To co wkleiłem powyżej to to po lewo. To co ty mi piszesz że to jest to samo co ja wkleiłem to jest po prawo.........

5Z8gnSq.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale piszę prawdę, tu masz listę z porównaniem VRM płyt AM4:

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

Właśnie w ten sposób producenci płyt głównych oszukują potencjalnych nabywców ilością cewek na płycie, a laicy myślą że większa ilość cewek= większa ilość faz, nie wspominam o śmiesznej ilości prawdziwych recenzji płyt głównych w internecie...

Różnica w VRM pomiędzy obu płyt jest taka, że Elit ma po 2 cewki na fazę zasilania, a Gigabyte B450M DS3H 1 równoważną. To tak, gdyby np. ja wiem? Ferrari dawało po 8 kół do samochodu, zamiast po prostu 4 lepszych... Nie jestem specjalistą w dziedzinie elektroniki, ale przynajmniej parafrazując Buildzoida z ActuallyHardcoreOverclocking mogę powiedzieć, że 1 lepsza cewka jest elektrycznie lepsza od 2, nie pytaj mnie dlaczego tak jest.

Tu masz zdjęcia do obu gołych płyt. VRM 4+3 z 1 low i 2 high side mosfetami, takie same mosfety, które to są jednymi z najistotniejszych elementów VRM.

http://www.coolpc.com.tw/phpBB2/viewtopic.php?f=70&t=252318&sid=38ed045cffe10a4073f6854dee795401

https://ru.gecid.com/mboard/gigabyte_b450m_ds3h/

 

Jeśli chodzi o Gigabyte, to wszystkie tańsze modele mają ten sam VRM, dopiero B450I Aorus Pro WiFi ze względu na format ma zupełnie inny, lepszy VRM na komponentach od IR i dopiero X470 Aorus Gaming 5 ma pożal się Boże trochę lepszy VRM, bo ma 2, a nie 1 low side mosfet.

Następnym razem nie bądź taki szybki w oskarżeniach kogoś o kłamstwo, bo to poważne oskarżenia ;)

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz może linka do tego testu? może kiedyś będę zmieniał to warto wiedzieć.

 

2465158.jpg

 

Na szybko pierwszy test, który mi przyszedł na myśl to u Liptona na kanale YT można znaleźć, test płyt głównych B450. Z tych testów można wywnioskować, że najlepiej sprawdza się gaming plus, zaraz za nim A-pro, a Tomahawk lekko gorzej. Lecz są to BARDZO minimalne różnice. Także, jakiś czas temu Tomahawk był droższy od A-pro nawet o te 50-80 zł wtedy było głupotom brać Tomahawka, lecz teraz widzę że jego ceny spadły i są bardzo zbliżone do A-pro w tym wypadku tak na serio nie ma różnicy która płytę wybierzesz. Lecz jedno jest pewne, MSI wypadają najlepiej jeśli chodzi o B450 i chyba innych płyt się nie opłaca brać jeśli myślisz o jakimś OC. Pozdro

Edytowane przez Ryza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że co jest takie samo? powinieneś się wstydzić pisać takie kłamstwa............. To co wkleiłem powyżej to to po lewo. To co ty mi piszesz że to jest to samo co ja wkleiłem to jest po prawo.........

5Z8gnSq.jpg

 

to są te same sekcje :E magia fotek i radiatorów :) mało tego tą samą sekcję ma b450m-s2h i to jest najlepsza płytka (jak komuś wystarczą dwa gniazda ddr5) w kategorii do 350-390pln czyli do progu tomahawka i reszty msi

 

generalnie ten górny radiator to psu na budę jest dla tych co nie korzystają z procków z integrą gpu vega, bo to sekcja soc czyli głównie zasilanie dla gpu i z ryzenkami 1600/1700/2600 itd prawie leży odłogiem :) ale radiator jest więc nie może być zła płyta :E

Edytowane przez ghs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Tak ale raz w życiu widziałem równo 100 stopni na cewce na DS3H (pirometrem sprawdzałem) i jak jest więcej cewek to mogą mieć niższą temperaturę. Jednak bo jednak. Temperatury samych mosfetów bym się nie obawiał bo jednak jednak mają ten radiator. A te cewki są tak blisko siebie że same się nagrzewają jedna drugą. Poza tym na Aourusie wszystkie mosfety są chłodzone. Także nie mów że to są identyczne sekcje bo nie są.

 

Zgodzę się że B450 tomahowk jest lepszy ale nie oszukujmy się że jest jakiś kosmicznie lepszy. Jest tylko jedną ligę wyżej. Poza tym jak mówiłem. Ten Aorus jest wyżej niż DS3H ale i tak w low-end.

 

I zauważ opis do tych low-end - would require airflow for highly OCed 2700x................. czyli każdy kto ma stock lub lekkie OC nie musi się interesować tą tabelką za bardzo.

 

 

2465158.jpg

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Aorus jest wyżej niż DS3H ale i tak w low-end.

To nie lepiej już wziąć MSI B450M Gaming Plus o którym już tu nawet ktoś pisał? Jest w tej samej cenie co ten Aorus.

Tak to micro ATX, ma tylko 2 sloty na RAM, ale tak to ma szereg zalet względem Aorusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 Cewki nagrzewają się minimalnie, poza tym są one najmniej istotniejszym elementem VRM, najważniejsze są mosfety, kontroler potem kondensatory (ze względu na temperaturę+żywotność).

2 Tą są takie same sekcje zasilania, bo mają taką samą konfigurację faz, ten sam kontroler i te same mosfety, a to jest najważniejsze.

3 Ten VRM razem z radiatorem jest beznadziejny, mała powierzchnia, jeszcze zakryty przez shroud, który go izolouje... Jak poszukasz rzetelnych testów, to będziesz mógł przeczytać o ~~120C na mosfeteach, co wiąże się z ich krótszym żywotem, throttlingiem VRM, krótszym żywotem kondensatorów.

4 Poszukaj testów, pod obciążeniem 2700x na stocku, VRM będzie się przegrzewał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Może spróbuję zrobić jakiś profil UV do starszych gierek które nie wymagają pełnej mocy jak CP2077 z PT. UV jednak jest bardziej czasochłonne/męczące pod względem ustalenia optymalnego punktu wydajność/pobór i żeby to jeszcze było stabilne.
    • To w końcu mają rozwijać komunikację zbiorową czy nie? 🙃 Spojrzałem też na rozkład dla Wojszyc i średnio wypada pociąg co pół godziny. W jaki sposób to ma korkować? Jedyny problem, to brak parkingów. Przystanki gdzieś w polu, na obrzeżach dzielnic/osiedli, nikt nie będzie na piechotę robić kilometrów.
    • Burning Shore zjadają textury. Wystarczy zmniejszyć textury z b.w/w na średnie i jest git. W 1440p na ustawieniach  "własne"  3060ti zadziwiająco mocno reaguje na te zmiany, co widać po fotkach. Bardzo wysokie/wysokie textury niegrywalne... średnie textury i nagle karta odzyskuje siły i fps leci do góry. Czyżby za mało Vram 8GB ? 1440p bardo wysokie - textury bardzo wysokie: 22fps 1440p bardzo wysokie - textury wysokie: 23fps 1440p bardzo wysokie - textury średnie: 60fps Jak wczoraj męczyłem się wewnątrz wieży z dymem, to grałem na 17fps i nie miałem możliwości zmiany ustawień, bo mnie ten kosmita atakował jakimś laserem, ale go załatwiłem. Teraz w pomieszczeniach jest lepiej i czas iść do pleneru. Spróbuj takich ustawień.   A karta zachowuje się idiotycznie, ponieważ normalnością jest to, że pod obciążeniem 99/100% jej wydajność powinna być najwyższa oraz pobór mocy najwyższy, za to w tej grze zauważyłem, że pomimo użycia GPU 100%, karta generuje spadki do nawet 15fps przy poborze mocy poniżej 70Wat !! To jest masakra, nie da się grać. Zgaduje, że pamięć się przepełnia i po prostu trzeba ciąć textury, żeby w ogóle zagrać z 8GB Vram 3060ti  zaraz po wczytaniu gry w 1440p bardzo wysokie ustawienia potrafi utrzymać przez chwilkę nawet 60fps, ale zaraz albo jeszcze szybciej fps spada, a co najdziwniejsze spada pobór mocy zarazem utrzymując użycie GPU na 100%    
    • w ogóle to modernizacja dla syna, a ja mam ze swojego poprzedniego aurore 360 z aphacool więc mogę mu ją zapodać brzmi rozsądnie z tym i5 14500 podoba mi się
    • To już pomału możesz myśleć co następne 😄.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...