Skocz do zawartości
Aku31

Temperatury Ryzena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam ryzen 5 2600 chłodzenie boxowe, grając dzisiaj zauważyłem że mój procesor ma 70 stopni max zanotowano 72 stopnie, chciałbym zapytać czy jest to normalna temperatura? Zgaduje że przez pogodę na zewnątrz procesor się mocno grzeje :/ Nie chciałbym by mój ryzen przekroczył bezpieczna temperaturę więc bardzo prosiłbym za wyjaśnienie jakie są bezpieczne temperatury procesora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się:

@Aku31, u Ciebie nie jest jeszcze tak źle.

U mnie lekko ocnięty (3.8GHz@~1.2V) przy obciążeniu w Aida łapie ponad 80 stopni na przyzwoitym chłodzeniu (thermalright macho).

To normalne?

Zaczynam żałować przesiadki z 6700k (chociaż mnie nic nie kosztowała) - w porównaniu strasznie się bydle grzeje, a komp pracuje jak młockarnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ktoś nie bardzo rozumie że temp na zewnątrz są mega wysokie więc automatycznie temp. w pomieszczeniu wzrasta co za tym idzie i elektroniki temp. się zwiększa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam ryzen 5 2600 chłodzenie boxowe, grając dzisiaj zauważyłem że mój procesor ma 70 stopni max zanotowano 72 stopnie, chciałbym zapytać czy jest to normalna temperatura? Zgaduje że przez pogodę na zewnątrz procesor się mocno grzeje :/ Nie chciałbym by mój ryzen przekroczył bezpieczna temperaturę więc bardzo prosiłbym za wyjaśnienie jakie są bezpieczne temperatury procesora

Temperatura otoczenia ma wpływ na temperaturę komponentów w komputerze.

Nie zaleca się w przypadku Ryzenów przekraczania 75 st.,choć przy 75 st. nie będzie throttlingu

Jak chcesz obniżyć temp.twojego Ryzena to zrób w biosie undervolting,obniżając napięcie Vcore

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie:

Czy chłodzenie na CPU parzy w palce, gdy CPU osiąga 70stC ?

Jak nie, to mamy zły przekaz ciepła z IHS na radiator.

Skoro u mnie na Intelu, który jest uważany za gorącego jest do 60stC w Wiesławie, to na AMD z lutem powinno być chłodniej - tak opisują gebelsi od marketingu AMD :P

 

7088988400_1560679058_thumb.jpg

Ależ ma ładny bunkierek :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na boksowym chłodzeniu, gdy mamy tak wysokie temperatury otoczenia można przyjąć, że to normalna temperatura.

Jak w linku @PrimoGhost

1) najpierw sprawdzić czy płyta nie zawyża napięć zwiększyć, ustawić poprawne

2) przewiew w obudowie

3) gdy nic z tych punktów nie pomogło, trzeba zmienić chłodzenie procesora na wydajniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Chłodzenie boxowe od 2600 jest lipne. Wiem - miałem w rękach. Składałem koledze komputer. Nie ma się co dziwić. Dopiero taki jak mój 1700 ma dobre chłodzenie ale nie wystrzałowe. Nie masz się co martwić - co najwyżej przeczyść chłodzenie z syfu i tyle. Jak jest 8 stopni więcej w domu niż miesiąc temu to i tempy będą wyższe w kompie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się okazuje przewiew budy ma kapitalne znaczenie.

Ja myślałem że u mnie jest względnie ok (3x140mm) - dwie noctua redux wciągające i jeden noiseblocker wyciągający.

Okazało się że ten noiseblocker jest zbyt mało wydajny i po zamianie jeden redux i noiseblocker wciągające i jeden redux wyciągający jest już całkiem ok.

Poprzednio przy obciążeniu w Aida było maksymalnie 85 st, po zmianach jest około 70 st.

Edytowane przez bowipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie boxowe od 2600 jest lipne. Wiem - miałem w rękach. Składałem koledze komputer. Nie ma się co dziwić. Dopiero taki jak mój 1700 ma dobre chłodzenie ale nie wystrzałowe. Nie masz się co martwić - co najwyżej przeczyść chłodzenie z syfu i tyle. Jak jest 8 stopni więcej w domu niż miesiąc temu to i tempy będą wyższe w kompie.

Owszem,temperatura otoczenia przekłada na temperatury w kompie.

Co do chłodzenia boxowego w Ryzenach 2600,nie mów bzdur że jest lipne,w swoim FX-8350 mam chłodzenie boxowe i wykonaniu dość małego undervoltingu mam ok.55-57 st.podczas obciążenia.Jeśli miałbym wyższe temp.to wtedy powiedziałbym że boxy są lipne..Chłodzenia boxowe przede wszystkim mają za zadanie schłodzić procka na bazowym taktowaniu.Jak ktoś chce robić OC procka,to przykro mi,ale musisz sięgnąć po lepsze chłodzenie i tyle w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma wpływ. Temperatura zewnętrzna wpoływa na temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Złe nałożenie pasty również. Tak samo jak słabo dociśnięty Cooler. Nikt nie powinien podkręcać procka na stockowym chłodzeniu. Mój Ryzen się w ogóle nie grzeje, ale to raczej sprawa tego, że mam Custom LC zamontowane. Na stockowym coolerze również był spokój i cisza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złe nałożenie pasty również. Tak samo jak słabo dociśnięty Cooler.

Docisk chłodzenia ma dość duży wpływ na temp.

Jeśli chodzi o nałożenie pasty,to owszem nie może być ani za mało ani za dużo.Metoda nakładania nie ma znaczenia,różnice w temp.to różnice w błędzie pomiarowym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Owszem,temperatura otoczenia przekłada na temperatury w kompie.

Co do chłodzenia boxowego w Ryzenach 2600,nie mów bzdur że jest lipne,w swoim FX-8350 mam chłodzenie boxowe i wykonaniu dość małego undervoltingu mam ok.55-57 st.podczas obciążenia.Jeśli miałbym wyższe temp.to wtedy powiedziałbym że boxy są lipne..Chłodzenia boxowe przede wszystkim mają za zadanie schłodzić procka na bazowym taktowaniu.Jak ktoś chce robić OC procka,to przykro mi,ale musisz sięgnąć po lepsze chłodzenie i tyle w temacie

Chłodzenie R5 2600 w porównaniu do R7 1700 to lipa totalna. Taki wysoki box od intela. A to od R7 1700 ma miedziany rdzeń z komorą VAPOR. To od r5 2600 to zwykłe aluminiowe dziadostwo. Nic specjalnego.

 

Tak wygląda to od 1700.

3j41aNp.png

 

 

Wraith Stealth od rysia 2600 to zabawka przy Wraith Spire od 1700

F4119Gw.jpg

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie R5 2600 w porównaniu do R7 1700 to lipa totalna. Taki wysoki box od intela. A to od R7 1700 ma miedziany rdzeń z komorą VAPOR. To od r5 2600 to zwykłe aluminiowe dziadostwo. Nic specjalnego.

Przede wszystkim zacznę od tego,że 2600 jest słabszym procem od 1700,więc nie ma aż takich wymagań jeśli chodzi o emisję cieplną od 1700.Nie myl z TDP

 

Wraith Stealth od rysia 2600 to zabawka przy Wraith Spire od 1700

Tak samo bym powiedział,jakbym porównał swojego Wraith z FX-8350 do Spire z 1700.

Swoją drogą mój box przypomina Wraith Max,bo ma możliwość podświetlenia LED na otoczce wentylatora

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Przede wszystkim zacznę od tego,że 2600 jest słabszym procem od 1700,więc nie ma aż takich wymagań jeśli chodzi o emisję cieplną od 1700.Nie myl z TDP

 

 

Tak samo bym powiedział,jakbym porównał swojego Wraith z FX-8350 do Spire z 1700.

Swoją drogą mój box przypomina Wraith Max,bo ma możliwość podświetlenia LED na otoczce wentylatora

Znowu się mylisz kosmicznie. Najłatwiej jest pisać o tych procesorach ludziom co ich na oczy nie widzieli. Nawet da się to wyczytać z testów jak się umie czytać wykresy. Ja akurat miałem oba procesory - tzn 1700 mam na B450M S2H i składałem 2600 z B450M DS3H. I wiem jedno. 2600 rozgrzewa sekcję zasilania szybciej i ma wyższe temperatury ( i to nie tylko przez lipne chłodzenie ). 2600 w stresie w stocku bierze więcej o 10W niż stockowy 1700. Co na to powiesz?

 

power-stress.png

 

Poprawnosc tego testu potwierdza ten ponizej - 2700 bierze mniej niz 2600. A 1700 jest jeszcze bardziej energy efficient. Nie wiem czemu ale wiem ze tak jest:

 

power1.png

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dziwne co piszesz skoro 2600 bierze więcej papu to dlaczego z 6/12 sekcje niektórych płyt nie mają problemu a przy 1700/2700 8/16 już tak?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

To jest bardzo dziwne co piszesz skoro 2600 bierze więcej papu to dlaczego z 6/12 sekcje niektórych płyt nie mają problemu a przy 1700/2700 8/16 już tak?

2600 nadrabia zegarami. Nie wiesz że takty pow. 3,2GHz + zwiększanie napięcia na rysiach lawinowo podnosi pobór mocy? tak skacze pobór mocy że rysio 2600 nadrabia zegarami brak 2 rdzeni w stosunku do 1700. I to z nawiązką.

 

To powiem inaczej. Mój rysio 1700 stock + UV na 1,05V ma 98W w stresie CPU, po OC na 3,9 z podbiciem napięcia pobiera w tym samym teście 198W. Niesamowite ale prawdziwe.

Edytowane przez sir.walazz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2600 nadrabia zegarami. Nie wiesz że takty pow. 3,2GHz + zwiększanie napięcia na rysiach lawinowo podnosi pobór mocy? tak skacze pobór mocy że rysio 2600 nadrabia zegarami brak 2 rdzeni w stosunku do 1700. I to z nawiązką.

 

To powiem inaczej. Mój rysio 1700 stock + UV na 1,05V ma 98W w stresie CPU, po OC na 3,9 z podbiciem napięcia pobiera w tym samym teście 198W. Niesamowite ale prawdziwe.

To akurat jest normalne, ciekawi mnie jak jest na równym napięciu czyli np 2600 1.35v vs 2700 1.35v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znowu się mylisz kosmicznie. Najłatwiej jest pisać o tych procesorach ludziom co ich na oczy nie widzieli. Nawet da się to wyczytać z testów jak się umie czytać wykresy. Ja akurat miałem oba procesory - tzn 1700 mam na B450M S2H i składałem 2600 z B450M DS3H. I wiem jedno. 2600 rozgrzewa sekcję zasilania szybciej i ma wyższe temperatury ( i to nie tylko przez lipne chłodzenie ). 2600 w stresie w stocku bierze więcej o 10W niż stockowy 1700. Co na to powiesz?

Wyniki wynikami

Zastanawia mnie jedno:słabszy proc powinien być chłodniejszy i mieć mniejszy apetyt na prąd.A w twoich podanych wykresach Ryzen 2700,mimo iż jest mocniejszy ma mniejsze zużycie prądu niż 2600.Nie wiem,jaka była procedura testowa w podanych wykresach.

Co do chłodzeń,to chłodzenia są projektowane w oparciu o TDP układu i tu nie mów,że w tym zdaniu nie mam racji

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość sir.walazz

Wyniki wynikami

Zastanawia mnie jedno:słabszy proc powinien być chłodniejszy i mieć mniejszy apetyt na prąd.A w twoich podanych wykresach Ryzen 2700,mimo iż jest mocniejszy ma mniejsze zużycie prądu niż 2600.Nie wiem,jaka była procedura testowa w podanych wykresach.

Co do chłodzeń,to chłodzenia są projektowane w oparciu o TDP układu i tu nie mów,że w tym zdaniu nie mam racji

Jest tak projektowany ze 2600 ma slabe chlodzenie, 1700 ma dobre chlodzenie. A oba cepy maja takie samo tdp.

 

 

Im wyzsze zegary tym wiekszym kosztem pradowym to idzie. Dlatego lepiej miec niskie takty i wiele rdzeni niz odwrotnie ( w sensie poboru energii). Nic nadzwyczajnego. Te 500MHz powyzej 3,2 GHz jest po prostu drogie energetycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tak projektowany ze 2600 ma slabe chlodzenie, 1700 ma dobre chlodzenie. A oba cepy maja takie samo tdp.

 

 

Im wyzsze zegary tym wiekszym kosztem pradowym to idzie. Dlatego lepiej miec niskie takty i wiele rdzeni niz odwrotnie ( w sensie poboru energii). Nic nadzwyczajnego. Te 500MHz powyzej 3,2 GHz jest po prostu drogie energetycznie.

 

 

 

lol2.giflol2.giflol2.giflol2.giflol2.giflol2.giflol2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tak projektowany ze 2600 ma slabe chlodzenie, 1700 ma dobre chlodzenie. A oba cepy maja takie samo tdp.

 

 

Im wyzsze zegary tym wiekszym kosztem pradowym to idzie. Dlatego lepiej miec niskie takty i wiele rdzeni niz odwrotnie ( w sensie poboru energii). Nic nadzwyczajnego. Te 500MHz powyzej 3,2 GHz jest po prostu drogie energetycznie.

No tutaj to już bzdury panie totalne :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że miałem tylko 3 wentylatory... Dołożyłem 2 na górę i aktualnie podczas gry temperatura nie przekracza 60°. Mam też pytanie, Fera 3 wystarczy do ryzena? Nie podkrecalem go i msi jak i CPU-z pokazuje 3,8ghz na każdym rdzeniu. Podkręcanie dla mnie to czarna magia... Jedyne co mógłbym zrobić to podkręcić tam bo jest 2400 a słyszałem że rysie lepiej działają z szybkim ramem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że miałem tylko 3 wentylatory... Dołożyłem 2 na górę i aktualnie podczas gry temperatura nie przekracza 60°. Mam też pytanie, Fera 3 wystarczy do ryzena? Nie podkrecalem go i msi jak i CPU-z pokazuje 3,8ghz na każdym rdzeniu. Podkręcanie dla mnie to czarna magia... Jedyne co mógłbym zrobić to podkręcić tam bo jest 2400 a słyszałem że rysie lepiej działają z szybkim ramem.

Fera starcza nawet z OC do 1.35v utrzyma.

Dobrze słyszałeś im szybszy ram tym ryzen zyskuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym testować czy pc jest stabilny? Słyszałem także ze podkręcanie Ramu jest ciężkie i czas chłonne... O czas się nie boję. Obawiam się że nie dam rady z OC Ramu :/ nwm też jak bardzo mogę podkręcić ram, posiadam płytę ASRock ab350 pro4 i ramy crucial Ballistix sport 4x4 2400mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...