Skocz do zawartości
Gongo

Komputer do gier i internetu [bez monitora ok. 4k]

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chcę kupić nowy komputer. Złożyłem takie coś:

 

Procesor: Intel i5-9400F 2.90GHz 9MB BOX

Grafika: Palit GeForce RTX 2060 Gaming Pro OC 6GB GDDR6

Dysk SSD: Crucial 1TB M.2 PCIe Gen3 x4 NVMe P1

RAM: Patriot 16GB 3000MHz Viper 4 CL16 (2x8GB)

Płyta główna: MSI B360M PRO-VD

Zasilacz: SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold

Buda: SilentiumPC Signum SG1 TG

Chłodzenie: SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Monitor: Acer Nitro VG240YBMIIX

 

Koszt bez monitora to lekko ponad 4k, czy jest to optymalna jakość vs cena? Nie zamierzam się bawić w OC, dlatego wybrałem i5 a nie Ryzen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw wygląda fajnie (ew. dysk do zmiany na SX6000 Pro - na kościach TLC to jednak trochę lepszy wybór), ale pamiętaj, że na płycie B360 RAM poleci na maksymalnie 2666 MHz.

 

No i nie wiem czy mimo wszystko nie wziąć Ryzena - przy monitorze 60-75 Hz i tak nie odczujesz różnic względem Intela, a masz jednak więcej wątków i lepsze opcje upgardu w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakąś byś proponował płytę do tego intela?

 

 

I co byś proponował gdybym jednak się zdecydował na Ryzena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby szybsze pamięci poleciały to trzeba dorzucić do czegoś na Z370 albo Z390 - np. ASrock Z370 Pro 4 / Z390 Pro 4, w przypadku Z370 napisz do sklepu żeby zaktualizowali BIOS, bo inaczej CPU może nie ruszyć jeśli trafiłbyś na płytę ze starym BIOS.

 

Ryzen to:

 

Ryzen 5 2600 + MSI B450 Tomahawk / MSI B450 Gaming Plus

 

Niezależnie do wybierzesz to pomyślałbym też o trochę szybszych pamięciach, np. coś 3200 MHz CL16 - szczególnie przy Ryzenie te 200 MHz zawsze ciut poprawi wydajność.

 

 

W każdym razie, jeśli nie masz parcia na Intela szczególnie mocnego i chciałbyś w przyszłości jakoś rozbudować zestaw, to ja stawiałbym na Ryzena :thumbup: - w lipcu wyjdą nowe Ryzeny 3000, więc w przyszłości przesiadka na np. 8-rdzeniowy model na pewno ożywiłaby zestaw - https://pclab.pl/art80963.html

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie nawet pomijając OC CPU szedłbym w RTX 2070, który da znacznie więcej wydajności niż róznica pomiędzy 9400F a Ryzen 5 2600 stock.

 

https://proline.pl/koszyk/41340c05

Za 4600 zł Ryzen 5 2600, RTX 2070 ARMOR, SSD SATA/AHCI 480 GB, monitor cały czas 75 Hz na VA

 

Wydajnościowo znacznie lepiej i tutaj można powiedzieć, że wyciągnięty jest maks jeżeli chodzi o stosunek cena a wydajność choć jeszcze można kombinować https://proline.pl/koszyk/88475a84 + https://allegro.pl/oferta/amd-ryzen-7-2700-3-2ghz-4-1ghz-am4-8199631732?utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane

 

Montaż masz za 1 zł w proline z kodem PROSET

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim budżecie nawet pomijając OC CPU szedłbym w RTX 2070, który da znacznie więcej wydajności niż róznica pomiędzy 9400F a Ryzen 5 2600 stock.

 

https://proline.pl/koszyk/41340c05

Za 4600 zł Ryzen 5 2600, RTX 2070 ARMOR, SSD SATA/AHCI 480 GB, monitor cały czas 75 Hz na VA

 

Z drugiej strony pod FHD przy ekranie 75 Hz to różnice na korzyść RTX 2070 przynajmniej na dziś będą dość ciężkie do wychwycenia (pomijając granie z ray tracingiem). A jednak w zestawie cięcia pewne są - płyta z nienajlepszą sekcją (przy upgarde na 8-rdzeni może się tam VRM gotować), jednak gorszy zasilacz no i bardzo budżetowy SSD.

 

Plus ten monitor co podałeś do gier to tak nie bardzo - https://pclab.pl/art75677-2.html

 

Więc IMHO nie do końca warto na siłę upychać RTX 2070 kosztem reszty części. No ale niech autor sobie przejrzy test i sam oceni - https://pclab.pl/art79629.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem, kuszący jest ten RTX 2070...tylko wydaję mi się że inne podzespoły na tym straciły. Ja jestem niedzielnym graczem, cieszę się jak mi najnowsza gra odpala się na średnich detalach w 30 klatkach(tak teraz gram w Wiedźmina). Chcę kupić porządny sprzęt i za 2-3 lata wymienić znów na coś nowszego. Tak robię zawsze, nigdy nie upgrade sprzętu tylko wymieniam na nowy hehe Więc zostanę przy tym 2060, ale zastanowię się mocno nad tym Ryzen 5 2600...może moje stare złe wrażenie o AMD to już przeżytek i wyszli na prostą. Tylko z drugiej strony, naprawdę nie chcę i nie lubię bawić się w OC(miałem kiedyś zajawkę na to)..więc ten intel wydaję się dalej lepszą opcją dla mnie. No bo z tego co czytałem, to jak podkręcę tego Ryzena, to dopiero wtedy będzie konkurował z tym Intelem..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekcja na płytcie ma takie same temperatury co Gaming Plus czy Tomahawk przy pomiarze pirometrem.

Można dociągnąć do B450 Tomahawk. Zresztą testy na tym Elite były przeprowadzane z Ryzenem 7 2700 i na stocku nic się tam nie gotuje. Po OC temperatury takie same jak w innych modelach.

 

Także kwestię płyty głównej by pominał

 

Zasilacz z niższej półki ale i tak do takiego zestawu w zupełności wystarczający no a SSD ok, nie NVME ale trzeba było gdzieś RTX 2070 zmieścić. Mimo wszystko jeżeli ma to być zakup na raz bez ruszania i modernizacji przez dłuższy czas, to lepiej kupić SSD SATA/AHC i RTX 2070 niż NVME i RTX 2060.

 

 

Ekran faktycznie przydałoby się podciągnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Caps - wydawało mi się, że widziałem testy, gdzie VRM grubo się grzało przy tym Gigabyte, ale chyba chodziło jednak o inną płytę bo jak teraz przeglądam, to faktycznie jest ok.

 

No skoro upgarde nie będzie robiony to można wziąć Intela, ale z drugiej strony kto wie czy za rok-dwa nie przyda się już większa ilość wątków z AMD.

 

Przejrzyj sobie testy porównawcze tych procków (więcej porównań będzie pewnie do i5 8400, ale do i5 9400f też jakieś znajdziesz, a te procki różni 100 MHz) i sam oceń. Tylko w przypadku Intela wyjdzie trochę drożej jeśli weźmiesz płytę Z370 / Z390 pod szybki RAM.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą płytą na testach Liptona było tak, że pomiar pirometrem pokazywał takie same temperatury jak na B450 Tomahawk czy B450 Gaming Plus. Odczyt z czujnika był jednak znacznie wyższy i stąd problemy.

 

Na ryśka 2600 OC czy Ryzena 7 2700 stock spokojnie styknie, choć no lepiej faktycznie będzie dopłacić do Gaminga czy Tomahawk. Mimo wszystko tutaj już na wstępnie w temacie jest zastrzeżenie, że OC nie będzie stąd te kilknaście, kilkadziesiąt plnów urwałem.

 

Masa podobnych zestawów z R5 2600 i RTX 2070 była tutaj przecież składana na forum. Coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor: Intel i5-9400F 2.90GHz 9MB BOX

Grafika: Palit GeForce RTX 2060 Gaming Pro OC 6GB GDDR6

Dysk SSD: ADATA 1TB M.2 PCIe XPG SX6000 Pro

RAM: Patriot 16GB 3000MHz Viper 4 CL16 (2x8GB)

Płyta główna: ASRock Z390 PRO4

Zasilacz: SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold

Buda: SilentiumPC Signum SG1 TG

Chłodzenie: SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Monitor: Acer Nitro VG240YBMIIX

 

cena:4800

 

vs

 

Procesor: AMD Ryzen 5 2600

Grafika: Palit GeForce RTX 2060 Gaming Pro OC 6GB GDDR6

Dysk SSD: ADATA 1TB M.2 PCIe XPG SX6000 Pro

RAM: Patriot 16GB 3000MHz Viper 4 CL16 (2x8GB)

Płyta główna: Gigabyte B450M DS3H

Zasilacz: SilentiumPC 550W Supremo M2 Gold

Buda: SilentiumPC Signum SG1 TG

Chłodzenie: SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Monitor: Acer Nitro VG240YBMIIX

 

cena: 4550 zł

 

 

 

Prawdę mówiąc to jedyna różnica to cena, plus to że Ryzena będę musiał podkręcać by dorównać temu i5, i jeszcze jakby ten Ryzen był po podkręceniu spektakularnie szybszy to bym się nawet nie zastanawiał. No i jak mówicie AMD ma 12 wątków, które >kiedyś< może się przydadzą...tylko że wtedy będę raczej kupował nowego kompa :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za rok next geny mają mieć co najmniej 8 rdzeni i 16 wątków, co dość szybko może spowodować wzrost wymagań względem gier, niestety nie ma zmiłuj, kasa kasa kasa, taki jest biznes.

 

Nie wiem czy odczujesz jakąś większą różnice pomiędzy CPU, przy tym GPU, jak już to RTX 2070 bardziej coś tu by zmienił. Propozycje od Caps i Dirian bardzo dobre.

Edytowane przez olek83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, ale ja nie wiem co za rok będę robił, ja decyzje o kupnie komputera podjąłem w tym tygodniu na spontanie... Niestety budżet i tak już zawyżony jest, jak za rok spadnie cena RTX 2070 to chyba łatwiej będzie mi wymienić samą kartę niż monitor/dysk i słabszy zasilacz.

 

 

Tu jest test, nie wiem czy wiarygodny chyba tak...https://www.youtube.com/watch?v=mZzxjkWPSKg wychodzi na to że Ryzen po podkręceniu jest tej samej mocy co i5, no w niektórych grach o 1-2% lepszy..i wyraźnie zaznaczył ze ram w intelu będzie wolniejszy bo płyta nie obsługuje 3200..

 

 

A jeszcze muszę do tego dorzucić myszkę, klawiaturę, podkładkę, moduł bluetooth.. mój jedyny dylemat teraz to te 250 zł, mimo wszytko bardziej jestem za intelem, bez kombinowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na dziś nie patrząc na jutro wydajniejszy będzie Intel ale różnice są i tak na tyle małe, że nie traktowałbym tego jako poważny argument patrząc na monitor 75 Hz czy też właśnie na możliwości rozbudowy czy zmiany za jakiś czas. Masz masę testów, możesz popatrzeć, pooglądać bo i tak nikt za Ciebie decyzji nie podejmie.

 

Zestawu za 4800 zł razem z RTX 2060 na bank bym nie brał, bo to bezproblemowy budżet dla RTX 2070 o ile dasz NVME 512 GB na start https://proline.pl/koszyk/cde73027

 

Jeżeli już to rozważałbym albo tańszy zestaw na Ryzen 5 2600 + RTX 2060 albo ten ciut droższy z Ryzen 5 2600 i RTX 2070 a nie się głowił na temat małych różnic pomiędzy CPU.

Edytowane przez Caps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i to co teraz podałeś mi się naprawdę podoba. Szkoda że nie ma na sklepie tego monitora i dysku, bo bym od razu zamówił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zamówić w innym sklepie zestaw, ew. część rzeczy kupić w Proline, a dysk i monitor domówić gdzieś indziej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze tak mam ze jak mam coś kupić ważnego dla mnie, to motam się jak kobieta w ciąży i zmieniam zdanie co chwilę...I teraz sobie tam myślę Paweł..pierw miał być komputer do 4k, teraz już sam komp kosztuje 4300 a jeszcze trzeba pierdoły dokupić..i chyba Was posłucham, choć nie do końca :D Wezmę tego Ryzena, do tego RTX2060, i resztę jak ka pisałem. Na oglądałem i naczytałem się testów, wg mnie nie warto iść w tego 2070..biorę tego Ryzen nie myśląc o przyszłości a dlatego że wyjdzie mnie taniej, a dziś robienie OC to chwila. Mam tylko nadzieję że to dodatkowe stosunkowo tanie chłodzenie da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fera da radę z OC, Ryzen się mocno nie grzeje - okolice 4.0 GHz powinny być realne. Można ewentualnie dorzucić do Fortisa 3, będzie ciszej i chłodniej. No i gdybyś w przyszłości wrzucił jednak 8-rdzeni, to masz cooler który to ogarnie, bo z Ferą to już może być gorzej przy 8-jajkach.

 

Moim zdaniem też nie warto dopłacać do RTX 2070 przy monitorze Full HD, jednak trochę za duża jest ta dopłata, a karta potencjał rozwija dopiero w 1440p tak naprawdę.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Jak pisałem o tym dosłownie z 2 miesiące temu, tutaj to mnie wyśmiali, że science fiction opowiadam... Węgry jak Węgry, ale jakby tak Turcja zrobiła taki numer (a przecież Erdogan to kumpel putlera) to zobaczymy w razie godziny W wojska natowskie z UE jak świnia niebo... Bo jakby Turcja przeszła do bloku ruskiego to każdy kraj UE zostawi sobie wojska u siebie do obrony... A nawet wystarczy pewno to, że Turcja oznajmi, że zachowuje "neutralność" to i tak kraje UE będą posrane i nikt tu nic nie przyśle...
    • A nie miałeś wyciągniętej broni? Mnie raz tak wsadzili do więzienia, ale miałem klucz i po prostu wyszedłem.   Za drugim razem, wparowałem już bocznym wejściem obok nich i nic nie zrobili. Brechtałem z tego, bo przy tym quescie jeszcze zmienia się muzyczka, aby podkręcić napięcie skradania, a ja sobie chodziłem jak u siebie.
    • @Passt A jak uzywam tego alienware DWF w 100Hz zeby miec 10 bit to w tym cru i tak daje odswierzanie 155hz a wtedy w Freesysnc 24 - 154? Czy wtedy odswirzeanie na 90hz a freesync na 24 - 89?
    • A cały ten cyfrowy syf zaczął się wraz ze startem Steam. 
    • Z tego powodu mam również takie, a nie inne zdanie o Konfederacji, że ich pomysły, typu właśnie większa "swoboda" gospodarcza nie jest realna przy polskiej mentalności, bo to skończyłoby się totalnym wyzyskiem i całkowita dyktaturą prywatnych firm. Bydgoska Prawica - start z jednej listy kandydatów z PiS i Konfederacji do wyborów samorządowych, czy spotkania Brauna i jego ludzi z tym człowiekiem https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C838557%2Cna-wniosek-abw-leonid-swiridow-ma-przedluzony-zakaz-wjazdu-do-strefy Także możesz to uznać za brak dowodów, ale to są bardzo wyraźne sygnały. Jeżeli Konfederacja nie chce być tak utożsamiana, to chyba logicznym jest, że powinni takich osób unikać w swoich szeregach.  Teraz wyobraź sobie co by było, gdyby takie informacje dotyczyły kogoś z KO, TD czy Lewicy. Z resztą przypomnij sobie ile było niedawno jojczenia bo Tusk gościł putina 16 lat temu w ramach wizyty dyplomatycznej.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...