Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Obecnie posiadam mobo MSI MPG Z390 GAMING PLUS i dysk ADATA 480GB M.2 PCIe XPG SX8200. Dysk już mam zapchany po brzegi dlatego chciałem dokupić drugi. Początkowo myślałem o SSD ale nie chcę rezygnować z wydajności jaką mi daje m2, szczególnie że będzie to dysk głównie na gry, a różnica w prędkości wczytywania jest dla mnie odczuwalna. Niby na tym mobo są 2 sloty m2, ale pytanie czy nie będzie to jakoś spowalniać wydajności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak by the way - zerknij na YT na porównania m.2 i sata w loadingach. Efekt placebo, groszowe różnice, nie zawsze na korzyść m.2!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podniecaj się tak. Fakty a nie syntetyczne testy. Mam kilka NVMe, mam kilka SATA.

 

W codziennym użytkowaniu jedyne w czym widzę przewagę NVMe to jak muksuję filmy, rzeczywiście na zapisie odczycie dużych plików jest przewaga.

 

Służbowo mam maszyny z raidem 0 na sata, najświeższą zbudowałem na 4x2TB PNY CS8080 i przetwarzam SQLe kilkugodzinnymi zadaniami. NVMe IOpsami ciut wygrywa, a że robię zadania gdzie zazwyczaj czas ma znaczenie to i robię na NVMe ale dupy to nie urywa. Powiedzmy, ze to co robię na NVMe w 6 godzin na SATA zrobię w kwadrans dłużej.

 

A skoro tutaj rozmawiamy o wczytywaniu gier to tutaj masz elegancki przykład, że nie ma się co nad NVMe tak spuszczać bo nie jest trzykrotnie (jak wynikałoby z parametrów deklarowanych) szybsze a powiedzmy o 3 czy 5% szybsze:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg specyfikacji na stronie MSI oba sloty działają z pełną prędkością (PCIe 3.0 x4)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem nic w bios, jedynie to, że jest wpięty. W specyfikacji była informacja, że dyski na m2 współdzielą przepustowość, ale to i tak już mało istotne, bo drugi slot m2 jest schowany za radiatorem grafiki więc zostaje jedynie ssd. Dzięki za pomoc.

Edytowane przez Stabsome

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Tak by the way - zerknij na YT na porównania m.2 i sata w loadingach. Efekt placebo, groszowe różnice, nie zawsze na korzyść m.2! "

Dla jednych placebo, dla innych zauważalne różnice, będzie to mocna zależne od gier i sprzętu na jakim odpali się test:

 

 

Jeżeli ktoś ma testy gdzie SSD jest lepsze niż NVME to znaczy, że test był skopany, albo udział brały jakieś najgorsze QLC/TLC NVME vs kozak SATA MLC ( np Samsung PRO ).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znalazłem nic w bios, jedynie to, że jest wpięty. W specyfikacji była informacja, że dyski na m2 współdzielą przepustowość, ale to i tak już mało istotne, bo drugi slot m2 jest schowany za radiatorem grafiki więc zostaje jedynie ssd. Dzięki za pomoc.

 

Masz dwa porty M.2 4x 3.0. Spokojnie możesz w oba wsadzić NVME. Dodatkowo masz gniazdo PCIE 16x ( elektrycznie 4x 3.0 ) w które również możesz wsadzić NVME na adapterze z allegro za 20pln. Wszystkie 3 dyski będą spięte przez chipset. Czyli RAID z dysków NVME będzie sumował Ci pojemność i zwiększał jedynie zapis z 1700MB/s w okolice 3000-3200MB/s. Raid z trzech dysków zwiększy jedynie pojemność, może też wydajność 4Kb w kolejkowaniu próbek.

 

 

Po prostu całkowita przepustowość chipsetu wyjdzie Ci w okolicy 3500MB/s. Nic ponad to nie wyciśniesz. Kopiowanie z dysku na dysk powinno być obcinane do połowy przepustowości chipsetu. Ale odczyty z pojedynczych dysków, testy syntetyczne puszczane na każdym dysku po kolei pokażą Ci pełne transfery dla danej specyfikacji dysku. Nic nie zostanie wówczas obcięte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już przeglądałem wiele różnych testów w praktyce i do gier wystarczy dobre sata ssd. Wszystko zależy od ceny i możliwości podpięcia dysku m.2. Jeśli jest spora różnica w cenie to wybór oczywisty ssd sata. Jednak jeśli wymaga to niewielkiej dopłaty i podpięcie kolejnego dysku m.2 NVMe jest możliwe to znowu mamy wybór oczywisty m.2 NVMe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...