Skocz do zawartości
krzysiek20

Ryzen 1600 oraz ram - pomoc w podkręceniu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , prosiłbym o pomoc w jaki sposób podkręcić tego ryzena. Gdy ustawienia są na auto i podbijam zegar procesora np,; na 3.8 ghz to komputer uruchamia się normalnie.

 

W przypadku jakichkolwiek zabaw napięciem co do procesora lub ramu, po restarcie - komputer uruchamia się ale logo biosu się nie pojawia i komputer włącza się dłużej.

 

Może jakaś dobra duszyczka pomogłaby i opisała co trzeba zrobić w odpowiednich opcjach i co powyłączać, włączać.

 

Sprzęt

ryzen 1600

gskill aegis 3000

biostar x470

noctua d15

bequiet straight power 850W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw napięcie powiedzmy na 1,4 i taktownie na 3.9ghz jak nie odpali to ustaw na 3,85 jak nie odpali to na 3,8. Jeśli odpali na którymś z taktowań, zacznij zjeżdżać z napięciem do minimalnego. na którym komputer staruje. Potem testy stabilności i ewentualne podnoszenie napięcia w razie błędów. Jak ustabilizujesz procesor zapisz sobie profil OC i wróć do standardowych ostawień procka i puść ram z XMP na 3000Mhz, zrób test np. memtestem czy wszystko ok jak ok to ustaw spowrotem procka na OC juz z ramem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jednak jest taki, że gdy zostawie taktowanie 3.2 ale po prostu zmienie napięcie z auto na sztywne( nawet 1.4) to już wtedy logo biosu się nie pojawia, czas startu wydłuża się( czarny ekran - uruchamianie monitora) ale komputer się uruchamia.

Edytowane przez krzysiek20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uruchamia czy nie uruchamia :E Trudno mi coś powiedzieć, nie mam płyty Biostara i nie wiem jak to w nich wygląda, możesz podnieść taktowanie i zostawić napięcia na auto? Jeśli tak i komputer wstaje, to tak zrób i monitoruj napięcia programem HWiNFO.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To uruchamia czy nie uruchamia :E Trudno mi coś powiedzieć, nie mam płyty Biostara i nie wiem jak to w nich wygląda, możesz podnieść taktowanie i zostawić napięcia na auto? Jeśli tak i komputer wstaje, to tak zrób i monitoruj napięcia programem HWiNFO.

 

Komputer się uruchamia. Tylko po przestawieniu z auto na sztywne napiecia procesora lub samego ramu znika logo startowe, ekran wybudza się póżniej aż do momentu loga uruchamiania windowsa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer się uruchamia. Tylko po przestawieniu z auto na sztywne napiecia procesora lub samego ramu znika logo startowe, ekran wybudza się póżniej aż do momentu loga uruchamiania windowsa.

To nie wiem co jest nie tak, ale jeśli oprogramowanie pod windą CPU-Z czy choćby menadżer zadań, wskazuje ze zegary chodzą z ustawioną przez Ciebie częstotliwością, a komputer będzie przechodził testy stabilności to bym się nie przejmował, Moze jakieś niepoprawne działanie BIOSu niekoniecznie wpływające na stabilność, trzeba robić testy i tyle.

 

Ja u siebie nawet nie zwracałem na to uwagi, chyba nawet mam wyłączone, nie wiem

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie wiem co jest nie tak, ale jeśli oprogramowanie pod windą CPU-Z czy choćby menadżer zadań, wskazuje ze zegary chodzą z ustawioną przez Ciebie częstotliwością, a komputer będzie przechodził testy stabilności to bym się nie przejmował, Moze jakieś niepoprawne działanie BIOSu niekoniecznie wpływające na stabilność, trzeba robić testy i tyle.

 

Ja u siebie nawet nie zwracałem na to uwagi, chyba nawet mam wyłączone, nie wiem

Jest jakieś rozwiązanie na błąd " program przestał działać" dla prime 95 podczas startu programu??

Dzieje się tak nawet na stockowych zegarach.

windows 7 service pack 1

EDIT/ ściągnąłem inną wersje

Edytowane przez krzysiek20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakieś rozwiązanie na błąd " program przestał działać" dla prime 95 podczas startu programu??

Dzieje się tak nawet na stockowych zegarach.

windows 7 service pack 1

EDIT/ ściągnąłem inną wersje

Możesz jeszcze sprawdzić wersję swojego BIOSu, sprawdzić czy nie ma nowszej i go zaktualizować. lub wersje obecną przywrócić do ustawień fabrycznych/załadować jeszcze raz jeśli nowszej nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem windows 7 nie jest tutaj głównym winowajcą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sciągnąłem wersje p95v292.win64 i odpala się. Spróbuje ustawić 3.8 ghz na początek i prime na 1,5 godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3,7 ghz na 1.255 V - - - 2,5 godziny prime95

Pewnie da się zejść niżej, ale będę próbował zdobyć 3.8

 

Problemem jest obudowa Rajintek Thetis

 

- wentylator na dole i deseczka z tyłu szafki w której się znajduje co powoduje powoduje kumulowanie się tam gorącego powietrza.

- Brak wentylatorów na górze obudowy.

 

Pytanie nr 1. W którym miejscu w hw interesuje mnie temperatura.

Package node 0 czy TMPIN 0?

 

Pytanie nr 2. Czy warto wyłączyć/ włączyć takie opcje jak OCP w biosie podczas podkręcania? albo w ogóle jakieś opcje?

 

Pytanie nr 3. W którym miejscu jest temperatura sekcji zasilania?

 

Pytanie nr 4. Czy warto podkręcać przez adaptive - + ?

Edytowane przez krzysiek20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Temp CPU? Tcl/Tdie

 

Ad2. OCP Over Current/Voltage Protection Zabezpieczenie przed ustawieniem zbyt wysokiego napięcia dla procesora(przynajmniej tak mi się wydaje). Generalnie warto powyłączać tylko wszelkie opcje oszczędzania energii, a reszty nie ruszać jeśli to nie jest konieczne -rzadko jest.

 

Ad3. VRM

 

7115f9d01685.jpg

 

Ad4 "adaptive - +" :hmm:

 

Edit:

 

Eureka! Napięcie!! Zawsze ustawiałem ręcznie(manual) i nie myślałem nawet by ustawiać w inny sposób, ale możne i warto.( nie wiem czy płyta nie będzie "za dużo sobie pozwalać" wtedy)

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...