Skocz do zawartości
pomocyplz

Nowy komputer nie startuje.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Mam płytę msi 450 pro oraz dysk sata caviar black. Po włączeniu komputera bios dochodzi do momentu, w którym powinien załadować windowsa, niestety miga niebieskim ekranem i restartuje z wykryciem błędu i opcją do uruchomienia w trybach awaryjnych. Czy nie dopełniłem jakiś powinności? Jak mogę zlokalizować usterkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podaj pełną specyfikację kompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk z systemem przełożony z innego komputera? Jaki to system, Windows 7?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja kula wróży na 99% błąd 0x0000007B... czyli sterownik kontrolera SATA/RAID. 7 tak ma, często nie działa po zmianie platformy, zwłaszcza jeśli są różne chipsety i kontrolery dyskowe. A jaka miales poprzednią płytę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw muszę odzyskać dane z dysku c, więc potrzebuję go uruchomić. Dziesiątkę zamocuję na ssd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie:

Odłącz od PC HDD (wystarczy wypiąć kabel zasilający od niego)

Zainstaluj system na SSD

Jak już system będzie zainstalowany na SSD, podłącz HDD

Z poziomu systemu uruchamiającego się z SSD, będziesz mógł się dobrać do danych z HDD (może być potrzebne przypisanie litery, ale to drobiazg)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To słabo. Liczyłem na to, żeby ało się ominąć taki krok. Nie ma żadnej szansy na to, żeby uruchomić sata chociaż raz?

Ile miejsca z 500gb potrzebuje win10? I ile bajtow mam wpisac w menagerze instalacji podczas formatowania zeby miec okragly rowny wynik na dwie partycje? Np 50/450gb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD się nie dzieli na partycje.

dlaczego sie nie dzieli ? na partycji c instalujesz win, a na d trzymasz jakieś pliki. Przynajmniej zachowasz pliki jak windows sie posypie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BZDURA! SSD się nie dzieli żeby korzystał ze wszystkich komórek pamięci i równomiernie się zużywał.

 

WIndows posypie? Co to, znów mamy lata '90?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BZDURA! SSD się nie dzieli żeby korzystał ze wszystkich komórek pamięci i równomiernie się zużywał.

Eh, pudło.

 

Koncept podziału na partycje jest abstrakcją realizowaną z poziomu systemu operacyjnego. SSD ma kompletnie gdzieś jak dysk jest podzielony, a nawet czy w ogóle jest podzielony. Mapowanie logicznych sektorów do komórek jest dynamiczne. To nie HDD, gdzie wczesne sektory = brzeg talerza.

 

 

To słabo. Liczyłem na to, żeby ało się ominąć taki krok. Nie ma żadnej szansy na to, żeby uruchomić sata chociaż raz?

Ale na czym polega teraz Twój problem? SSD dopiero będziesz mieć w przyszłości, czy jak?

 

Ile miejsca z 500gb potrzebuje win10? I ile bajtow mam wpisac w menagerze instalacji podczas formatowania zeby miec okragly rowny wynik na dwie partycje? Np 50/450gb.

Ale po co Ci okrągły równy wynik? Cierpisz na nerwicę natręctw?

Przy dysku półterowym - jeżeli naprawdę czujesz potrzebę partycjonowania - dałbym na system 150GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nerwica natręctw się tutaj nie ima. Mnie chodzi o to, że okrągłeliczby są czytelniejsze i wszystkie dyski mam tak podzielone. Ułatwia mi to też przenoszenie danych z jednego na drugi.

Wracając do moich pytań? Do tej pory formowatowałem dyski z poziomu windowsa, gdzie wybierałem rozmiary partycji dla podłączonego dysku. Jak podzielić ssd?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jedną. Po co więcej?

SSD na system, aplikacje, jakieś gry.

HDD na wrażliwe dane, o które musisz zadbać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PO to jeśli windowsowi coś się przytrafi bo go zawirusuję albo jakoś uszkodzę to będę mógł sformatować partycję i wstawić nówkę bez konieczności wymazywania wszystkeigo, co jest an dysku - czyli standardowy i wydawałoby sięwszystkim znany powód dzielenia dysku na partycje.

Po co te powydziwiane pytania? Dlaczego nie mogę dostać odpowiedzi o którą proszę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na to masz HDD. I do najwrażliwszych danych, które muszą zostać, używaj dysku w chmurze (np Google Drive, OneDrive, Dropbox itp).

 

Ja sam kiedyś dzieliłem SSD na kilka partycji, od kiedy wszystkie aplikacje puchną w chorym tempie, nie czuje potrzeby dzielenia. Czy to 120 GB, czy to 500 GB. Lepiej mieć dwa różne dyski fizyczne i każdy z jedną partycją.

A jeśli już tak mocno piekielnie się uprzesz - to podczas instalacji W10 wpisujesz (150*1024)+700, wtedy po odjęciu na partycję Recovery (nie pamiętam ile zżera, jak masz dysk w GPT) masz niemal równiutką 150 GB partycję systemową, a reszta na drugą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale jak to zrobić? Co mam ustawić, żeby to zainstalować? Nie wiem jak przełączyć dysk ssd na główny bo bios go nie wykrywa do tego celu mimo, że wykrywa, że jest podłączony. A na starym sata nie mogę nic zainstalować bo po wczytaniu programu instalacyjnego z płyty już na pierwszej planszy program odcina klawiaturę i myszkę z użytku. NIc nie mogę skonfigurować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post #9.

W trybie UEFI dyski są widoczne tylko wtedy w boot menu, gdy mają nań zainstalowany jakiś system.

Instaluj win10, to nie będzie odcinać myszki i klawiatury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mogę zlokalizować usterkę?

Wybierz to:

 

82_1235473117.jpg

Przy następnym spowodowanym błędem restarcie system zatrzyma się na niebieskim ekranie i będziesz mógł odczytać komunikat.

Edytowane przez vhp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetłumaczcie mu to na chłopski rozum bo mu tylko zaciemniacie obraz...wstawił stary dysk z systemem do nowego kompa,nie działa i w sumie nie powinien jeśli nie ustawi w biosie odpowiednio aby się to stało...skoro ma ssd to niech odłączy talerzowca,ustawi w biosie odpowiednio jak chce stawiać, w UEFI czy MBR,zrobi pena w odpowiedni sposób rufusem lub nie jeśli ściągnął system na pena za pomocą narzędzia MS i wtedy próbuje stawiać system...podczas instalacji jak zobaczy dyski niech zrobi partycję pod system i na niej stawia,nawet jak stwierdzi że się pomylił i za mała wyszła to może usunąć i od nowa zrobić większą...błędy mogą być sprzętowe,sterowników itp. ale jak to nowy sprzęt i win 10 to raczej nie powinno być problemów...najczęściej te występują przez złe ustawienia bios,niepoprawnie zrobiony obraz systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...