Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich kolegów. Zacznę od samego początku. Po kilku rozmowach z PatrykiemT o tym, że pierwsze LC nie musi kosztować majątku i można zrobić je na używkach coraz bliżej jestem swojego własnego - pierwszego LC. Tak blisko lecz jednak daleko :D Wiadomo, wszystko kosztuje, dodatkowo moja kochana żoneczka musi ze mną tą radość dzielić :D

Na wstępie do wymiany musi iść obudowa - mój 350D AirFlow Edition jest po prostu za mały. Config mam w sygnaturce, planuję też zmianę mobo na Asus Maximus XI Gene / EVGA Z370 Micro. Lecz przy zmianie obudowy pojawia się większe pole do popisu, acz kolwiek bez wodotrysków tzn. ledów w niezliczonej ilości.

Przy zmianie obudowy na coś większego kalibru myślałem nad: EVGA Z370 Classified K / EVGA Z390 DARK (w tej się zakochałem) / EVGA Z390 FTW

Dodatkowo planuję wymienić ram na 2x 8GB Patriot Viper Steel 4400MHz CL19.

 

Na początku wszystko chłodzone było by powietrzem. LC mam nadzieję zacząć kompletować jeszcze w tym roku, ale czas to pokaże. W układzie LC docelowo ma być CPU + Mobo + GPU

A teraz do sedna. Obudowa, która przykuła mój wzrok to: Fractal Design Meshify S2 White TG Clear

Obudowa ma chyba wszystko co potrzeba do przyszłego LC. Czekam również za innym propozycjami. Główny wymóg to szkło na panelu bocznym, bardzo dobra cyrkulacja powietrza oraz możliwość zbudowania w miarę rozbudowanego systemu chłodzenie LC.

 

Druga sprawa wentylatory 140mm - łącznie 7 szt. na razie do użytku powietrznego [3x Top + 3x Front + 1x Rear], wpadły mi w oko: SilverStone FQ Series (SST-FQ141) 140mm PWM

Teraz pytanie czy takie wentyle w przyszłości sprawdziły by się na chłodnicach? W specyfikacji obudowy podane jest:

"Front radiator

120/240/360 mm

140/280 mm

 

Top radiator

120/240/360 mm

140/280/420 mm (max 35 mm motherboard component height)"

 

Gdyby wentylatory nadawały się, jak dobrać chłodnicę do jak najlepszego schłodzenia? 360mm Front + 420mm Top? Wedłu mojej logiki?

Do wszystkiego doszedł by nowy zasilacz 650W - 750W, prawdopodobnie Seasonic Focus Gold i nowe kable do niego w oplotach.

Jaki zasilacz też wybrać? Wymagane 2x CPU 8Pin + 4x PCI-E 6+2. Wstępne type:

Corsair RMX Series 750W Modular 80 Plus GOLD, SeaSonic Focus Plus Gold 750W czy może coś innego? Aktualnie Corsair promka na owocach 419zł?

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EVGA Z370 regularnie co tydzień dwa trafiają na wyprzedaże nawet za 50% ceny. Zapisz się do newsletera to będziesz na bierząco jeśli pragniesz ich płyty i akceptujesz chipset Z370 zamiast Z390.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Meshify S2 jest spoko pod LC - buda korzysta z tej samej ramy co Define R6. Nie wsadzisz jednak do niej 360+420mm, max to 2x360mm i przy takiej konfiguracji wychodzą już pewne ograniczenia. Chłodnica na topie będzie musiała być odwrócona portami do tyłu obudowy. Chłodnica na froncie preferencyjnie portami do dołu, bo przy portach do góry będzie kolidować z chłodnicą na topie i jej wentylatorami. Da się z tego wybrnąć złączkami typu obrotowe 90 stopni czy obrotowe 2x45 stopni (snake), ale trzeba trochę się pobawić, a dodatkowo takie złączki trochę kosztują.

 

Co do wentylatorów, to ten Silverstone to raczej wentylatory do obudowy, a nie na chłodnicę - świadczy o tym konstrukcja wirnika, a co za tym idzie stosunkowo niskie ciśnienie statyczne. Oczywiście dają sobie radę z przepychaniem powietrza, ale osobiście wolałbym wziąć coś innego. Z przystępnych cenowo wentylatorów masz chociażby Phanteks PH-F120SP czy wariant 140mm (są białe), z topowych konstrukcji oczywiście Noiseblocker eLoop czyli serie B12 i B14 (są białe), Silent Wings 3 czy NF-A12x25. Jeśli chcesz białe wentylatory, to są jeszcze EK Vardar 120 EVO ER, które też są bardzo fajne. Czasami pojawiają się jeszcze gdzieś tanio Enermax Cluster Advanced - to starsza konstrukcja, ale całkiem przyzwoita.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką inną budę, w takim razie większą od Meshify S2 można brać pod uwagę? Te Silverstony z niebieskim środkiem wtapiały się w mój mały "projekt" w Meshify. Dodatkowo Silverstony idzie wyrwać za niecałe 50zł.

Zasadnicze pytanie czy przy 2x 360mm dało by radę utrzymać 8700K 5GHz + 1070 TI po OC przy ciszy i niskich temperaturach?

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lian Li O11 Dynamic czy Thermaltake Core X71. Pod bardziej rozbudowane układy potrzeba już sporych kolosów. Do chłodzenia CPU + GPU (mobo pomijam, bo to marginalny dodatek ciepła) spokojnie 2x360mm wystarczy i pod tym względem Meshify S2 spisze się dobrze. Super cicho nie będzie, ale obroty na poziomie max 900-1000 przy pełnym obciążeniu powinno się dać utrzymać.

 

Jak Ci się te Silverstone podobają, to je bierz. Działać będzie.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

420 i 280 na topie w R6 może powodować kłopoty, Tak wygląda 360mm na topie: https://linustechtips.com/main/uploads/monthly_2018_01/217518.87251da697f821c9adc67c9f918b0d3e_1600.thumb.jpg.1ac7358e6c9b33e42e2bdb44fa41b6ed.jpg

Warto mieć to na uwadze.

 

 

Pod LC moim zdaniem fajnie jeszcze wypada:

- CoolerMaster MASTERCASE H500P MESH oraz H500M.

- Lian Li PC-O11 air

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cooler Master MasterCase H500P Mesh Edition też mi gdzieś tam wpadła w oczy, ale jak dla mnie Meshify S2 wygrywa jak na razie.

Czyli kupując Meshify 2 i wentyle Silverstone, w przyszłości wspólnymi siłami, uda nam się złożyć LC? Na pewno będę potrzebował pomocy kogoś z mojej okolicy (Konin - Wlkp) :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko do Meshify S2 weź sobie wersję 120mm tych wentylatorów, a nie 140mm. Wsadź po prostu potem do obudowy 2x360mm i po problemie. Na pomoc przez forum zawsze możesz liczyć. Składanie LC to nie jakaś czarna magia, spokojnie sobie to ogarniesz, tylko poczytaj sobie kilka podklejonych poradników. LC na wężach idzie złożyć w ciągu 2h licząc z zakładaniem bloku na GPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz też wiedzieć, że wodowanie 1070 FTW się nie opłaci, bo to autorskie PCB a nie referencyjne jak przy SC. Chyba że będziesz chciał coś kombinować z uniwersalnymi blokami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie boje się samego składania, tylko efektu końcowego, że coś zknocę :D

Co do wentyli jeszcze mam takie dwie wersje: SilverStone FQ Series (SST-FQ122) 120mm PWM oraz SilverStone FQ121 Ultra Silent (SST-FQ121) 120mm PWM

Te drugie wydają się być lepszą alternatywą. Aktualnie na caseking'u są po 7.9€

Na stronie EK pokazuje mi, że dokładnie do mojej karty graficznej pasuje ek-fc1080_gtx_ftw2-nickel

Niby właśnie do wersji FTW 1080/1070

 

I jaki zasilacz do tego?

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten blok jest EOL, więc pytanie czy gdziekolwiek go dostaniesz.

 

Oba wentylatory wypadają podobnie w testach - jak za te 45-50 zł są ok. Dla porównania NB B12-PS przy wrzuceniu na chłodnice 360mm daje 3 stopnie mniej, przy i7 6850K, przy znacznie niższym poziomie głośności, ale kosztuje też prawie 2x tyle :).

 

Co do zasilacza, to oczywiście wszyscy polecą Seasonic Focus Gold Plus, bo to najlepszy zasilacz pod względem stosunku cena-jakość. Pod taki zestaw wystarczy spokojnie 550W, ale różnica cenowa względem 650W jest niewielka, więc spokojnie możesz dopłacić jesli będziesz miał wolne środki. Mocniejszego zasilacza nie ma sensu brać, nawet gdybyś kiedyś planował wrzucić tam jakiegoś RTX 2080 Ti, bo 650W nadal spokojnie wystarczy.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując w przyszłości chłodnice 2x 360mm czyli 6 wentyli do tego 1 na tył i aktualnie dwa na chłodzenie powietrzem. Razem 9 sztuków :D W fajnej cenie jest teraz biały Corsair RMX 750W 419zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz brać tego RMX jeśli chcesz, to ta sama półka co Focus Gold Plus.

 

Co do wentylatorów, to się zgadza. Możesz na tył dać 140mm zamiast 120mm - będzie trochę wydajniej i ładniej pod względem estetyki.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc na razie mamy wszystko uzgodnione. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu zamówię budę + psu + resztę dupereli. Zostanie najgorsze czyli jakie mobo wybrać :/

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie jeszcze montaż vertykalny GPU, jak z temperaturami, ktoś stosował u siebie?

Drugie pytanko czy dwa wentyle na piwnicy coś dają czy tylko "lans"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Define R6 / Meshify S2 montaż wertykalny na powietrzu daje temperatury wyższe o 20 stopni względem normalnej orientacji karty, więc kompletnie nie ma to sensu. Przy LC temperatury się nie zmieniają, więc możesz tak mocować kartę, tylko trzeba kupić porządny riser. Wentylatory na osłonie PSU niewiele dają, bo masz pod nimi zasilacz i klatkę na dyski. Szkoda na nie dodatkowej kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli na air normalny montaż dajemy i wentyle na piwnicy odpadają. Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz przejdźmy do LC. Na allegro znalazłem:

Blok CPU 140 PLN

Blok GPU 400 PLN

 

Chłodnice chciał bym białe, potrzebne będą 2x 360mm.

Znalazłem takie coś Black Ice Nemesis 360GTS - White czy jest coś tańszego w rozmiarze 360mm i białym kolorze?

Jaką pompkę i rezerwuar? Układ miał by być na rurkach, gdyż jak dla mnie wyglądają bardziej estetycznie niż wąż. Chociaż na początek chyba lepiej z węża :D

Spodobała mi się prostota tego układu, z tym, że u siebie zakładał bym wertykalną pozycję GPU.

yKt24bO.jpg

 

 

Do tego białe złączki i jakiś płyn w kolorze tych wentylatorów:

sst-sst-fq121_0.jpg

 

Płyn z fotki wyżej zgrywa się ładnie z wentylami. Jest to: Mayhems Pastel Blue

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok GPU nie pasuje pod Twoją kartę chyba, że ją zmienisz. Blok CPU może być, jest ok.

 

Pchanie się w rurki przy pierwszym LC to wyskok na głęboką wodę, bo skala trudności jest znacznie wyższa niż w przypadku węży, ale to Twoja kasa i Ty decydujesz. Do zrobienia układu na rurkach potrzebujesz jeszcze silikonowy insert, preferencyjnie formy do gięcia (np. Barrow ma fajny i relatywnie tani zestaw), dobrą opalarkę (najlepiej z regulacją temperatury), piłkę, papier ścierny i narzędzie do obrabiania krawędzi.

 

Tańszej białej chłodnicy raczej nie dostaniesz, ewentualnie używka, bo Alphacool ma białe UT60, ale nowe kosztują więcej. Zostaje też zawsze oddanie do lakierni lub malowanie we własnym zakresie - zakryć finy i sprejem w puszce pomalować obudowę.

 

Układ powyżej wcale nie jest taki prosty, zerknij na ilość złączek kątowych i extenderów - w samych tych złączkach jest ze 400 zł + złączki proste. Jak już jesteśmy przy złączkach, to warto zamontować kranik w układzie, żeby łatwo spuścić ciecz.

 

Co do pompy, to najlepiej D5 - najłatwiej w formie combo z rezerwuarem. W przypadku białej obudowy dobrze będzie wyglądać combo z topem z plexi - np. od Alphacool (do tego oczywiście samo D5) - mam je u siebie z podmienioną tuba reza na trochę większa (na dniach będę sprzedawał combo bez pompy). Jeśli chcesz coś tańszego to możesz wziąć pompę DDC, tez jest pod nią sporo combo do zamontowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blok na referencyjne PCB nie podpasuje do EVGA FTW. Musisz mieć wersję EVGA SC lub Turbinkę.

 

Porządny Riser już znalazłeś? Taki co spełnia standardy PCIE 3.0 16x ?

 

 

Jak chcesz dać pionowo kartę, to niewygodnie będzie Ci podpiąć blok GPU we właściwej kolejności. Wlot cieczy będziesz miał po lewej stronie, wylot po prawej.

 

Tutaj masz przykłady złego podłączenia:

https://i.imgur.com/3C4yKgH.jpg

https://images10.newegg.com/BizIntell/item/11/133/11-133-335/7_022217.jpg

http://i.imgur.com/Npjqu1P.jpg

https://thestreamingblog.com/wp-content/uploads/2018/06/thermaltake-highend.png

 

 

Tutaj jest OK:

https://www.overclock.net/content/type/61/id/3191893/width/500/height/1000/flags/LL

https://hardforum.com/data/attachment-files/2017/06/83224_IMG_20170628_165433_01.jpg

http://www.reviewcentralme.com/wp-content/uploads/2017/06/TT3.jpg

 

 

Tutaj masz mój układ na wężach z użyciem górnej chłodnicy X-Flow. Polecam bo pomaga ogarnąć węże tak żeby nic nie dyndało. Na dole brakuje mi jednego extendera żeby to lepiej wyrównać. Pompę przydało by się tez zamocować jakoś nieco wyżej, chyba do ścianki obudowy. Wtedy weszłoby na front może nawet Push Pull i węże by się bardziej naprostowały. Bez wiszących makaronów chociaż moim zdaniem i tak jest nieźle ;)

 

Corsair 570x X-Flow240 + 360mm

 

 

ps, chłodnice przemaluj sam albo kup na alliexpress :)

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie riserów - z czystym sumieniem można polecić riser od Lian Li, ale swoje kosztuje. Spoko jest też riser of Fractala. Od riserów, które sprzedaje Thermaltake trzyma się z daleka, zwłaszcza tych tanich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grafikę chcę wymienić na coś do czego znajdę blok lub od razu z blokiem jak znajdę. Chyba, że jakoś uda się znaleźć full block na moje GPU. Tak jak napisałem wcześniej, że lepiej na pierwsze iść w węże i przy tym zostańmy :D Twoje combo wstępnie rezerwuję :D Oczywiście jeśli cena będzie korzystna :P Pompkę myślałem najbardziej nad D5 właśnie. Czy ta pompka będzie dobra z twoim rezem?Alphacool VPP655 - PWM - Single Edition

 

A gdybym zdecydował się na czarne chłodnie czy Magicool Slim 360 dały by radę? Wyszło by jakieś 260zł taniej niż białe, ale nie będzie już tak ładnie [chyba].

Riser chciałem od Fractala, ale w komputroniku LianLi jest za 289zł LianLi, niestety produkt tymczasowo niedostępny.

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak coś to będę sprzedawał też dwa GTX 1080 od EVGA na referencyjnym PCB, pod które ten blok z allegro będzie pasował :P.

 

VPP655 to zwykle D5 pod inną nazwą, jak najbardziej pasuje do tego combo.

 

Magicool to bardzo fajne chłodnice jak za tą cenę. Dają sobie spokojnie radę. Zawsze możesz je na biało pomalować.

 

Jak coś to PW w sprawie combo czy kart.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dać pionowo kartę, to niewygodnie będzie Ci podpiąć blok GPU we właściwej kolejności. Wlot cieczy będziesz miał po lewej stronie, wylot po prawej.

 

Tutaj masz przykłady złego podłączenia:

https://i.imgur.com/3C4yKgH.jpg

https://images10.new...35/7_022217.jpg

http://i.imgur.com/Npjqu1P.jpg

https://thestreaming...ake-highend.png

 

 

Tutaj jest OK:

https://www.overcloc...t/1000/flags/LL

https://hardforum.co...8_165433_01.jpg

http://www.reviewcen...2017/06/TT3.jpg

 

 

Tutaj masz mój układ na wężach z użyciem górnej chłodnicy X-Flow. Polecam bo pomaga ogarnąć węże tak żeby nic nie dyndało. Na dole brakuje mi jednego extendera żeby to lepiej wyrównać. Pompę przydało by się tez zamocować jakoś nieco wyżej, chyba do ścianki obudowy. Wtedy weszłoby na front może nawet Push Pull i węże by się bardziej naprostowały. Bez wiszących makaronów chociaż moim zdaniem i tak jest nieźle ;)

 

Corsair 570x X-Flow240 + 360mm

 

 

ps, chłodnice przemaluj sam albo kup na alliexpress :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ali chłodnice są aluminiowe. Jak to się ma z wytrzymałością i ogólną wydajnością? Chyba bym się skusił tak jak ty masz na górę ten X-Flow i na front jakąś Magicoola i przemalował. Tylko którą wybrać? Reszta parametrów taka sama, różnią się chyba grubością 3mm.

Magicool Slim 360 27mm

Magicool G2 360 Slim 30mm

I GPU na razie normalnie w slocie PCI-E, riser później kiedy bym zmienił z węża na rurki.

Której firmy brać płyn?

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...