Skocz do zawartości
cof3in3

Potencjalnie słaba wydajność nowego SSD.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jakiś czas temu kupiłem dysk SSD (Crucial MX 250 gb), niestety nie miałem czasu go podłączyć, wziąłem się za to dopiero dwa tygodnie temu, dysk normalnie działał, zainstalowałem na nim grę, działała normalnie więc uznałem, iż wszystko jest ok. Dziś mając trochę więcej czasu wziąłem się za przeprowadzanie testów wydajności, pobrałem AS SSD i zrobiłem nim test i moim oczom ukazały się wyniki w załączniku, czy prędkości nie są zbyt niskie ? Producent deklaruje wartości na poziomie ok 500 mb/s . Dodam że system stoi na starym HDD, który przepracował prawie 20k godzin, a oprócz ssd w budzie znajdują się jeszcze dwa inne dyski (wspomniany wcześniej Seagate 500gb i WD 1TB), czy może to mieć wpływ na wydajność dysku? Jest się czym obawiać, czy dysk działa w porządku ? W załączniku zrzuty z CrystalDiskInfo oraz AN SSD.

 

 

 

Specyfikacja komputera:

 

CPU: i5 7500 @ 3.8 GHz 6MB

MOBO: Gigabyte GA-B250M-D3H

RAM: GoodRam 8GB (2x4GB) 2133MHz

PSU: Corsair CX550M

 

33988510_ANSSD.JPG.ea9c8eb2799f5adc9700579891d8847b.JPG

CrystalDiskInfo.png.731fd627b7872b87a72029643e8056f2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prędzej masz problem z płyta główna niż dyskiem ssd, może konfigutracja, biosem, sterownikami czy też nawet jak są dzielone sata z pci-e bywaja problemy z nvme to moze i też bywaja problemy z sata ale tego nie wiem.

 

Zmien port dysku ssd najlepiej na 1/2, sprawdz bios czy jest najnowszy oraz czy jest tryb AHCI ustawiony.

Nawet odepnij inne dyski i zostaw ten i przetestuj, jak nie masz systemu na nim to sciagnij jakies distro linuksa live.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend zrobie format i podepne sam SSD, postawie tam winde zaaktualizuje bios i firmware dysku i zobaczymy co bedzie. A co do ilości zajętych slotów SATA ma to wpływ na ich szybkość?

Edytowane przez cof3in3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odinstaluj Intel Rapid Storage Technology, tak żeby dysk używał windowsowego sterownika sata i zrób testy ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Format zrobiony, predkości takie same niezależnie od ilości podpietych dyskow. Podpinalem sam ssd po kolei do wszystkich slotow sata i nic to nie dawało. Ktoś coś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto, żebyś sprawdził jak dysk działa podpięty pod innego kompa.

 

Sam format dla SSD może nie być wystarczający, lepiej zrobić secure erase, np. programem Crucial Storage Executive.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk podpięty do komputera kolegi działa normalnie z prędkościami na poziomie 500/480. Gdzie zatem leży problem ? Płyta główna ? Ma ktoś jakieś pomysły ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upewnij się, że masz włączone buforowanie zapisu we właściwościach sprzętowych tego dysku. Ma być tak jak na załączonym obrazku:

 

post-222863-15613194629587_thumb.png

 

Zresztą to są ustawienia domyślne, więc dziwne by było, jeśli byś miał to inaczej ustawione, ale warto się upewnić.

 

Drugi ptaszek "Wyłącz opróżnianie buforu..." powinien być odznaczony, choć możesz próbować go włączyć, ale jeśli prędkość zapisu jest uzależniona od tego ptaszka, to znaczy, że coś masz nie tak z systemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starym systemie i na nowym instalowanym wczoraj jest tak samo, stawiałbym bardziej na hardware

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałeś tu sugestię odinstalowania sterownika. Jakieś efekty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rapid storage technology nie jest moim kontrolerem sata, nie mam nawet czegoś takiego na komputerze. Secure Erase nic nie dało. Możliwe jest uszkodzenie portów Sata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rapid storage technology nie jest moim kontrolerem sata, nie mam nawet czegoś takiego na komputerze. Secure Erase nic nie dało. Możliwe jest uszkodzenie portów Sata?

To dlaczego na screenie wyżej z AS SSD Benchmark wyświetla się iaStorAC? Sprawdź w menedżerze urządzeń w zakładce Kontrolery IDE ATA/ATAPI jaki sterownik jest zainstalowany.

Nie masz czasem w biosie włączonego RAID?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrzut jest jeszcze ze starego systemu, na nowym używany jest standardowy kontroler windowsa. Nie widze opcji do wyłączenia raidu w biosie gigabytowym (

bios jak z filmiku)

ASSSD: https://imgur.com/a/Xk6UJ5O

Menadżer Urządzeń: https://imgur.com/a/ufvB2we

 

Co oznacza wartość 593920K w as ssd ?

Edytowane przez cof3in3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...