Skocz do zawartości
tomek_24

Wiatrak ma 0 rpm aż do 55 stopni

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj zakupiłem kartę graficzną radeon rx 570 pulse itx. Wcześniej miałem geforca 440GT a więc przesiadka dość znaczna.

W tym geforce bylo tak, że wiatrak cały czas się kręcił. Więc nie monitorowałem nigdy w grze temperatur uznając, że jest ok.

Tutaj w radeonie wiatrak się nie kręci, to mnie zaniepokoiło i toolem od radeona adrenalin 2019 monitorowałem w grze fifa 15 jak to wygląda i wychodzi na to, że wiatrak zaczyna się kręcić dopiero jak temperatura osiągnie 55 stopni. I kręci się do momentu jak temperatura spadnie do 45. Potem gram parę minut mecz i znowu temperatura osiąga wartość 55 i wiatrak zaczyna się kręcić aż znowu temperatura spadnie do 45 gdzie przestaje i tak w kółko.

W toolo adrenalin mam takie opcje w profilu watmann:

szybkośc/tempearatura: automatycznie

zero rpm: wył

Czy muszę tu coś kombinować czy nie martwić się i zostawić jak jest?

Bo mnie niepokoi to że tak naprawdę ten czujnik od temperatury to jest w jakimś miejscu karty graficznej i niekoniecznie temperatura w innym miejscu karty graficznej z dala od czujnika może być taka jak na czujniku. Może tam być np. o 20 stopni więcej, nie wiem czy tak może być, nie znam się na tym, tylko tak mi do głowy przychodzi, że czujnik niekoniecznie może odzwierciedlać stan faktyczny całej karty.

Edytowane przez tomek_24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw jak jest - sporo nowszych modeli kart ma tryb półpasywny, czyli poniżej danej temperatury wentylator/wentylatory nie obracają się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem na manualny tryb by działał wg tej domyslnej krzywej która tam była i temperatura jak nie gram w grę tylko internet przeglądam spadła z 48 do 34 stopni a w grze jeszcze nie testowałem.

Jest jakaś wada poza większymi opłatami za prąd jak nie będę korzystał z trybu półpasywnego?

Głośność i tak mam dużą pozostałych 3 wiatraków w jednostce centralnej także nie zauważam różnicy by ten wiatrak od karty graficznej jakiś dodatkowy większy hałas dawał.

Edytowane przez tomek_24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosztami energii da wiatraka nie ma się raczej co przejmować :E

Tryb półpasywny jest po to, żeby nie rzęziło ci w czasie nicnierobienia. Jeśli ma rzęzić, to twój wybór. W mojej puszce do 50 stopni wszystkie wentylatory są wyłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym się przejmujesz w idle masz doskonałe temperaturę 34 stopni. W grze na pewno standardowe zegary dają tobie 45-55 stopni. U mnie na gtx 1080 standardowe zegary dają 52 stopnie przy 900 rpm, a 42-45 stopni w idle w trybie półpasywnym więc wszystko normalnie. Wymagające gry rozgrzewają mi gpu do okolic 80 stopni, chyba że zrobię UV to wtedy mniej. Jeśli chcesz to możesz się pobawić krzywą wentylatorów w msi afterburner, ale ja bym nic nie zmieniał raczej. Wielu ludzi bardziej narzeka na to że GPU im za głośno chodzi lub się przegrzewa i dopiero wtedy zaczynają grzebać.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież to zaleta że poniżej 55C wentyle nie chodzą. Mniej kurzu i hałasu a i tak nic się nie przegrzeje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...