Skocz do zawartości
bugstweete

Komputer bez celu za ok 7k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem :)

Lata temu pasjonowałem się hardwarem.

Marzyłem o tym, żeby móc sobie bez większych ograniczeń złożyć bardzie topowy zestaw.

Nie mam jakiegoś określonego celu, trochę pogram popracuję (bardziej biurowo więc tu bez wymagań), jakieś niewymagające multimedia bo mam w zasadzie i konsolę i w miarę mądry tv. Dziś mogę sobie spełnić to marzenie więc od kilku dni Was czytam. Bardzo chcę mieć chłodzenie wodne dla samego "miecia", kiedyś ogromnie mnie to jarało ale nigdy nie mogłem sobie na to pozwolić. Chciałbym żeby ładnie wyglądało, dało się coś pobawić w OC.

 

Dodam tylko, że dysponuję już MSI RTX 2060 Gaming Z i to będzie przez 2-3 miesiące sobie siedziało, więc karty w konfigu nie uwzględniam. Docelowo wjedzie coś w budżecie 3-4k, żeby nie odstawało od reszty ;)

 

Napiszcie mi tylko, czy ten zestaw jest w miarę kompletny kompatybilny, czy coś z tego wymienilibyście na coś innego.

Budżet na to co poniżej to ok 7k ale jestem elastyczny. Monitora nie liczymy.

 

Widzę, że w miarę mocna maszyna to będzie coś w tym kierunku:

 

1) CPU - i9 9900k

2) MOBO - Gigabyte z390 aorus master

3) RAM - Crucial 16GBx1 3200 Ballistix CL16 (to ewentualnie 32 zamiast 16)

4) PSU - BeQuiet 850w SP11

5) SSD - Samsung 500GB 970 EVO Plus M.2 2280 NVMe

6) Buda - Fractal R6 White

7) Chłodzenie - gotowy set Alphacool Eissturm Hurricane Copper 45 2x120mm

 

Moje główne dylematy to CPU i MOBO.

i9 kusi, od zawsze byłem fanem intela ale to raczej ideowo niż praktycznie lub ekonomicznie.

Nowe Ryzeny tuż tuż. Nigdy nie miałem AMD ale jestem otwarty.

 

I sam nie wiem - brać płytę pod i9 9900k i ograniczyć ewentualną rozbudowę CPU? Wziąć teraz płytę pod Ryzena 2700x i ewentualnie móc za niedługo zmienić go na coś z nowej serii? bo cena nowych Ryzenów wyższej serii pewnie będzie oscylował w okolicach aktualnej ceny tej i9 9900.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę sobie tu pogalopowałeś :]

i9 to jest trochę takie wywalanie pieniędzy w błoto. i7-9700K spokojnie starczy, żeby pozamiatać wszystko i wszystkich.

Taki ram to ja mam do mojej i5. Do solidnego proca z K można brać coś, co dojedzie do 4GHz. Tutaj będzie musiał doradzić ktoś, kto siedzi w takich ekstremalnych pamięciach. No i koniecznie 2 moduły. Ram ostatnio potaniał, ale ty będziesz kupował drogi, więc nie warto iść w więcej niż 16GB.

SSD najlepiej 2 sztuki: na system i na resztę. Najlepiej oba od Adaty, 250 na system i 500 na duperele. Oba NVMe oczywiście.

Zasilacz to overkill. 550W od Seasonica z 10 lat gwarancji to zazwyczaj optimum. Grafikę masz oszczędną, a i7 też tyle nie zje.

 

Amd to dobry stosunek wydajności do ceny, tym lepszy, im niższa półka produktów. Ty nie celujesz w niską półkę.

Branie teraz AMD z myślą o przyszłości odpada, bo obecne płyty nie radzą sobie z tym, co będzie największą zaletą nowych ryzenów. Ogólnie te nowe ryzeny to nic specjalnego, ale ich cały ekosystem, w tym zwłaszcza wyraźnie szybsze pamięci, powinien pomóc im w poradzeniu sobie z tym, na czym do tej pory kulały. Oczywiście to spekulacje. Jeśli chcesz AMD, musisz poczekać do premiery z jakimikolwiek zakupami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak polecacie dyski Adata? Kojarzą mi się raczej z budżetowymi rozwiązaniami. One są na prawdę tak dobre jakościowo?

Koncepcja z 2 dyskami jak najbardziej słuszna.

Ram myślę o zmianie na G.SKILL 16GB 3600MHz Trident Z CL15 (2x8GB)

Edytowane przez bugstweete

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę sobie tu pogalopowałeś :]

i9 to jest trochę takie wywalanie pieniędzy w błoto. i7-9700K spokojnie starczy, żeby pozamiatać wszystko i wszystkich.

Taki ram to ja mam do mojej i5. Do solidnego proca z K można brać coś, co dojedzie do 4GHz. Tutaj będzie musiał doradzić ktoś, kto siedzi w takich ekstremalnych pamięciach. No i koniecznie 2 moduły. Ram ostatnio potaniał, ale ty będziesz kupował drogi, więc nie warto iść w więcej niż 16GB.

SSD najlepiej 2 sztuki: na system i na resztę. Najlepiej oba od Adaty, 250 na system i 500 na duperele. Oba NVMe oczywiście.

Zasilacz to overkill. 550W od Seasonica z 10 lat gwarancji to zazwyczaj optimum. Grafikę masz oszczędną, a i7 też tyle nie zje.

 

Amd to dobry stosunek wydajności do ceny, tym lepszy, im niższa półka produktów. Ty nie celujesz w niską półkę.

Branie teraz AMD z myślą o przyszłości odpada, bo obecne płyty nie radzą sobie z tym, co będzie największą zaletą nowych ryzenów. Ogólnie te nowe ryzeny to nic specjalnego, ale ich cały ekosystem, w tym zwłaszcza wyraźnie szybsze pamięci, powinien pomóc im w poradzeniu sobie z tym, na czym do tej pory kulały. Oczywiście to spekulacje. Jeśli chcesz AMD, musisz poczekać do premiery z jakimikolwiek zakupami.

 

 

Tak trochę dziwnie doradzasz. Ktoś chce topowy pc, a Ty mu doradzasz pc z 8 gołymi jajkami ? Zapewne założyciel tematu , będzie chciał mieć tego pc parę lat, a nie co rok modernizować .

Z zakupem się wstrzymaj 2tyg , będzie premiera ryzenów 3xxx , zobaczymy co pokażą . Jeśli będą bardzo wydajne to możesz celować w ryzena 3900x lub poczekać kolejny miesiąc na ryzena 3950x (16 rdzeni / 32 wątki). Do ryzena 3900x można wziąć płytę x470 z dobrą sekcją zasilania np asrock x470 taihi , lub odpowiedników innej firmy (nie siedzę w topowych płytach bo nie mój budżet). Może się okazać, że taka topowa płyta , będzie bez problemu pracować z ryzenem 3950x , co by zredukowało wydatki, bo nie ukrywam płyty x570 będą piekielnie drogie . Ram możesz spróbować wziąć cruciala 2x16gb 3200 cl16 , powinny być na micronach e-die D9VPP , i powinny pójść na 3600mhz+ , na moje kręcenie powyżej tej wartości to już bardziej sport a nie osiąganie czystej wydajności. Lepiej mieć w tej cenie trochę wolniejsze 32gb , niż płacić 800 za 16gb, na dłużej starczą takie ramy 32gb bez konieczności wymiany. Zasilacz to coś w stylu seasonic focus gold/ platinum lub corsair rmx , moc 550-650w bym w taki przedział celował. Na lepszych obudowach się nie znam, więc nie proponuję nic , jeśli chodzi o dyski to jakoś ja też nie mam zaufania do adaty , można by wziąć na system jakiegoś samsunga nvme 250-500gb + dodatkowo na dane np crucial mx500 1tb. Chłodzenie zapewne będziesz chciał jakieś aio , więc też nie doradzę. Jeśli jednak byś chciał taki top co jest na dziś dzień to raczej i9 9900k byłby takim prockiem . Ale patrząc , że komp ma być do wszystkiego, a Ty nie liczysz każdego fps, to już obecne ryzeny by Ci wystarczyły, więc poszedłbym w kierunku ryzena 3xxx 12rdzeni 24 wątki lub 16/32 . W większości nie podawałem konkretów, ale dałem jakiś punkt zaczepienia (np płyta główna) więc można sobie doczytać co jest dobre .

Jeśli chcesz iść w ryzeny i dużą liczbę rdzeni, które z czasem będą coraz wydajniejsze w każdych zastosowaniach (chodzi o soft obsługujący wszystkie rdzenie ) To moja propozycja:

 

1.Procek (jeśli na przeczekanie , to weź ryzena 1600 420zł w x-komie do jutra z kodem last-minute ) mało stracisz przy odsprzedaży , a potem zmiana na ryzena 39xx

2.Płyta: Moja propozycja zależnie od budżetu jaki chcesz na nią wydać:

Top topów na am4: msi x470 gaming m7 ac , asrock x470 Taichi , asus crosshair VII hero , x470 auros gaming 7

Hi-end : asus strix 470-f, msi b450i gaming plus ac, x470 gaming pro carbon ac .

3.Ram: Jeśli do 5-10% wydajności chcesz dopłacać x2 to można brać coś na samsungu b-die już od około 700zł dostaniesz coś ciekawego , jeśli jednak wolisz większą pojemność to chyba kompromisem cena/wydajność/możliwości OC będzie crucial 2x16gb 3200 cl16 (nie bierz z niższym taktowaniem, marna szansa na lepsze kości)

4.Chłodzenie : może być takie jak podałeś, nie znam się na tym

5.Buda może być taka jak podałeś

6.ssd Na system może być samsung nvme , wielkość wedle preferencji 250-500gb + wziąłbym cruciala mx500 1tb na dane i inne rzeczy

7.zasilacz: Stawiałbym na seasonic focus gold/platinum 550-650w lub jakiegoś corsaira rmx w podobnym przedziale mocy .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie te nowe ryzeny to nic specjalnego

Kolega widzę już przetestował wszystko i może się z wszystkimi oczekującymi premiery podzielić całą zdobytą wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę dziwnie doradzasz. Ktoś chce topowy pc, a Ty mu doradzasz pc z 8 gołymi jajkami ? Zapewne założyciel tematu , będzie chciał mieć tego pc parę lat, a nie co rok modernizować .

Z zakupem się wstrzymaj 2tyg , będzie premiera ryzenów 3xxx , zobaczymy co pokażą . Jeśli będą bardzo wydajne to możesz celować w ryzena 3900x lub poczekać kolejny miesiąc na ryzena 3950x (16 rdzeni / 32 wątki). Do ryzena 3900x można wziąć płytę x470 z dobrą sekcją zasilania np asrock x470 taihi , lub odpowiedników innej firmy (nie siedzę w topowych płytach bo nie mój budżet). Może się okazać, że taka topowa płyta , będzie bez problemu pracować z ryzenem 3950x , co by zredukowało wydatki, bo nie ukrywam płyty x570 będą piekielnie drogie . Ram możesz spróbować wziąć cruciala 2x16gb 3200 cl16 , powinny być na micronach e-die D9VPP , i powinny pójść na 3600mhz+ , na moje kręcenie powyżej tej wartości to już bardziej sport a nie osiąganie czystej wydajności. Lepiej mieć w tej cenie trochę wolniejsze 32gb , niż płacić 800 za 16gb, na dłużej starczą takie ramy 32gb bez konieczności wymiany. Zasilacz to coś w stylu seasonic focus gold/ platinum lub corsair rmx , moc 550-650w bym w taki przedział celował. Na lepszych obudowach się nie znam, więc nie proponuję nic , jeśli chodzi o dyski to jakoś ja też nie mam zaufania do adaty , można by wziąć na system jakiegoś samsunga nvme 250-500gb + dodatkowo na dane np crucial mx500 1tb. Chłodzenie zapewne będziesz chciał jakieś aio , więc też nie doradzę. Jeśli jednak byś chciał taki top co jest na dziś dzień to raczej i9 9900k byłby takim prockiem . Ale patrząc , że komp ma być do wszystkiego, a Ty nie liczysz każdego fps, to już obecne ryzeny by Ci wystarczyły, więc poszedłbym w kierunku ryzena 3xxx 12rdzeni 24 wątki lub 16/32 . W większości nie podawałem konkretów, ale dałem jakiś punkt zaczepienia (np płyta główna) więc można sobie doczytać co jest dobre .

Jeśli chcesz iść w ryzeny i dużą liczbę rdzeni, które z czasem będą coraz wydajniejsze w każdych zastosowaniach (chodzi o soft obsługujący wszystkie rdzenie ) To moja propozycja:

 

1.Procek (jeśli na przeczekanie , to weź ryzena 1600 420zł w x-komie do jutra z kodem last-minute ) mało stracisz przy odsprzedaży , a potem zmiana na ryzena 39xx

2.Płyta: Moja propozycja zależnie od budżetu jaki chcesz na nią wydać:

Top topów na am4: msi x470 gaming m7 ac , asrock x470 Taichi , asus crosshair VII hero , x470 auros gaming 7

Hi-end : asus strix 470-f, msi b450i gaming plus ac, x470 gaming pro carbon ac .

3.Ram: Jeśli do 5-10% wydajności chcesz dopłacać x2 to można brać coś na samsungu b-die już od około 700zł dostaniesz coś ciekawego , jeśli jednak wolisz większą pojemność to chyba kompromisem cena/wydajność/możliwości OC będzie crucial 2x16gb 3200 cl16 (nie bierz z niższym taktowaniem, marna szansa na lepsze kości)

4.Chłodzenie : może być takie jak podałeś, nie znam się na tym

5.Buda może być taka jak podałeś

6.ssd Na system może być samsung nvme , wielkość wedle preferencji 250-500gb + wziąłbym cruciala mx500 1tb na dane i inne rzeczy

7.zasilacz: Stawiałbym na seasonic focus gold/platinum 550-650w lub jakiegoś corsaira rmx w podobnym przedziale mocy .

 

To ma sens.

Myślę w takim razie, że poczekam do premiery nowych Ryzenów z zakupem CPU i MOBO.

Wziąłbym 3700 albo 3900 z ewentualną opcją 3950 w przyszłości.

Pod to pasowała by mi MSI X470 GAMING PRO CARBON. Wydaje się być solidna, z dobrą sekcją zasilania i jest szansa że poleci na niej 3950 (oczywiście uwzględniając ograniczenia względem x570).

W temacie ram, to chciałbym wziąć 16 (2x8GB) jakiegoś top ramu i ewentualnie za kilka miesięcy dorzucił drugie 2x8. Czy przy 4x8 nadal działa dual channel i korzyści są takie same jak przy 2 kościach?

Chłodzenie i budę zostawię.

Dam tego samsunga evo plus 250gb jako główny dysk i dorzucę Cruciala MX500 1TB jako storage.

PSU zmienię na Seasonica, wcześniej już o nim myślałem. Wezmę Seasonic 850W Focus+ 80 Plus Platinum bo ma 2x8PIN do cpu których wymaga ta płyta MSI.

Edytowane przez bugstweete

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre posunięcie.

Prawdopodobnie powinna sobie poradzić ta płytka nawet z 3950x (100% pewności będzie po testach) , ale myślę , że bez OC takiego potworka będzie to dobrze latać, ewentualne oc na dość niskim napięciu , jeśli się da, ale na dzień dzisiejszy to wróżenie z fusów.

Skoro tak, to w wątku o pamięci ram przewijały się w dobrej cenie jak na kości b-die ramy 4400mhz cl19 (nie pamiętam dokładnej nazwy, ale jest w dziale z pamięcią ram) , Najbardziej efektywnie ryzen ma pracować z ramem 3733mhz , więc można je skręcić na taką prędkość, przy czym obniżyć timingi , żeby osiągnąć najlepszą wydajność.

Z takim zestawem , nawet pod rtx2080ti powinien sobie taki 650w zasilacz poradzić, ale patrząc bardzo przyszłościowo , można dopłacić te około 100zł do wersji 850w , do iluś procent obciążenia pracuję pasywnie , więc jest spora szansa , że przy tym zestawie taki zasilacz będzie często pracował pasywnie, a zarazem nie wciągał kurzu ;). Dziś ta wtyczka 2x8pin jest postrzegana jako zabieg marketingowy (chodzi o płyty główne) , ale jednak może to ulec zmianie, jak wejdą 12 i 16 rdzeniowe ryzeny ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :) z 15 lat już nie siedzę w sprzęcie

 

Ostatecznie wyszło na to:

 

1) MSI x470 Gaming Pro Carbon

2) Ryzen 9 3700x/3900 (po premierze)

3) G.SKILL 16GB 3600MHz Trident Z CL15 (2x8GB)

4) Seasonic 850W Focus+ 80 Plus Platinum

5) SSD M2 Samsung 970 Evo 250GB (główny)

6) Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500 (na dane)(

7) MSI RTX 2060 Gaming Z (to już mam)

8) Chłodzenie Alphacool Eissturm Hurricane Copper 45 2x120mm

9) Obudowa Fractal Meshify S2 + FLEX VRC-25 Riser Cable Kit PCI-e

10) Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Hydronaut 1g

11) Do tego mam monitor Samsung C27JG50QQUX curved i on powinien styknąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten MX 500 oraz 970 EVO to koszt ponad 850 zł.

W tej cenie masz SX 8200 Pro 256 GB + SX 8200 Pro 1TB.

Płyta ma dwa złącza M.2 więc nie ma problemu.

 

Pamięci fajne, ale piekielnie drogie.

 

Zasilacz wolałbym w serii Prime z 12 latami gwarancji nawet w Goldzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady :) z 15 lat już nie siedzę w sprzęcie

 

Ostatecznie wyszło na to:

 

1) MSI x470 Gaming Pro Carbon

2) Ryzen 9 3700x/3900 (po premierze)

3) G.SKILL 16GB 3600MHz Trident Z CL15 (2x8GB)

4) Seasonic 850W Focus+ 80 Plus Platinum

5) SSD M2 Samsung 970 Evo 250GB (główny)

6) Crucial 1TB 2,5" SATA SSD MX500 (na dane)(

7) MSI RTX 2060 Gaming Z (to już mam)

8) Chłodzenie Alphacool Eissturm Hurricane Copper 45 2x120mm

9) Obudowa Fractal Meshify S2 + FLEX VRC-25 Riser Cable Kit PCI-e

10) Pasta termoprzewodząca Thermal Grizzly Hydronaut 1g

11) Do tego mam monitor Samsung C27JG50QQUX curved i on powinien styknąć

Jeśli już chcesz płytę główną, to nie Gaming Pro Carbon. W cenie ~800 zł jest Biostar X470 GT8, który ma znacznie lepszą sekcję zasilania.

 

Tak samo z stawianiem karty wertykalnie - może to i ładne, ale źle robi samej karcie w 90% przypadków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten MX 500 oraz 970 EVO to koszt ponad 850 zł.

W tej cenie masz SX 8200 Pro 256 GB + SX 8200 Pro 1TB.

 

Zasilacz wolałbym w serii Prime z 12 latami gwarancji nawet w Goldzie.

 

Adaty nie chcę, uważam to za budżetowy sprzęt, nawet kosztem kilku stów. Co prawda tą opinię wyrobiłem sobie na podstawie najtańszych modeli ssd adata które mi padały co jakiś czas a to jest seria Pro ale jednak... no zraziłem się ;)

 

Zmianę zasilacza uwzględnię, w zasadzie każdą zmianę na mocniejszy/lepszy wezmę pod uwagę.

Dzięki za sugestię.

 

 

Jeśli już chcesz płytę główną, to nie Gaming Pro Carbon. W cenie ~800 zł jest Biostar X470 GT8, który ma znacznie lepszą sekcję zasilania.

 

Tak samo z stawianiem karty wertykalnie - może to i ładne, ale źle robi samej karcie w 90% przypadków

 

Czytam w specce, że Biostar ma 12-fazową sekcję zasilania a to MSI 13-fazową. Coś więcej ma znaczenie w sekcji zasilania niż ilość faz? Co to znaczy, że Biostar ma znacznie lepszą sekcję zasilania? Szukam topowej płyty na x470 pod AM4. Nie musi być tańsza. Czy będzie za 800 czy 1200 nie ma znaczenia. Dla mnie to podstawa systemu i nie chcę jej wymieniać w najbliższych latach. Nie wiem jak Biostar teraz ale kiedyś mieli słabe recki, pamiętam że mieli jakieś problemy z OC pamięci. Szukam po forum info o tej płycie ale to dosyć mało popularne rozwiązanie i trochę jednak się go boję ;) Chętnie poczytałbym opinie.

 

Montaż wertykalny karty jest zły z powodu chłodzenia?

Edytowane przez bugstweete

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz topową płytę główną to weź https://www.ceneo.pl/74079213

 

Co do wertykalnego montażu karty to na pewno sama karta graficzna będzie cieplejsza i głośniejsza, przez co może skrócić się jej czas użytkowania (chyba wiemy jak temperatury działają na elektronikę). Chociaż sam bym ją poświęcił dla ładniejszego wyglądu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz topową płytę główną to weź https://www.ceneo.pl/74079213

 

Co do wertykalnego montażu karty to na pewno sama karta graficzna będzie cieplejsza i głośniejsza, przez co może skrócić się jej czas użytkowania (chyba wiemy jak temperatury działają na elektronikę). Chociaż sam bym ją poświęcił dla ładniejszego wyglądu :P

 

 

O, ta płyta wygląda godnie. To chyba już top top. Przynajmniej dopóki nie wyjdą x570 ale tam nic takiego nie widzę dla czego miałbym jeszcze dołożyć kolejne kilka stów.

 

Kwestia karty jest dla mnie jasna. Wezmę tego risena, zobaczymy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No to hop.

Z uwagi na wszechstronność będzie Ryzen 9 3900x.

Do tego muszę dobrać płytę.

 

Celuję w dwie poniższe:

MSI MEG X570 ACE

Gigabyte X570 AORUS MASTER

 

Cenowo wychodzą podobno. Wifi i BT są mi potrzebne. Specki mają dosyć podobne. Nie planuję specjalnego OC CPU, zresztą na tą chwilę możliwości samego Ryśka mogą być niewielkie lub żadne więc zupełnie mnie to nie interesuje. Chciałbym pozamawiać na dniach więc mogę bazować jedynie na informacjach jakie są na tą chwilę bez czekania tygodniami na testy porównania.

 

Myślałem jeszcze o jednej mobo z tego pułapu cenowego (1700-1900) -> ROG x570 C8H Wifi ale na tą chwilę nie widzę aby była dostępna.

Edytowane przez bugstweete

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obie płyty wyglądają na bardzo dobre ale wiadomo - bez testów to ciężko o konkrety, a pewne rzeczy wychodzą po czasie. Obejrzyj sobie je jeszcze dokładnie i sam ocen która ci bardziej odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...