Skocz do zawartości
made1337

Lekki upgrade

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

W planach mam zmodernizować trochę swój komputer i z racji tego mam kilka pytań/wątpliwości.

 

Komputer aktualnie prezentuje się tak:

-i7 4790

-płytka asrock z97 anniversary

- ramy to crucial ballistix 2x8GB DDR3 1600mhz

-zasilacz thermaltake SE 530W

-grafika to gtx 960 4GB

 

Aktualnie myślę jedynie o wymianie karty graficznej, gdyż na dziś nie jest to już jakaś mocna konstrukcja i nie radzi sobie w nowszych tytułach. Mam jeszcze zamiar wymienić zasilacz, obecny zaczyna już czasem sobie skrzeczeć i obawiam się, że jego żywot dobiega powoli końca, a w najgorszym wypadku obawiam się jego spalenia i uszkodzenia reszty komponentów.

 

Tak więc grafikę chciałbym wymienić na GTXa 1660 Ti albo dołożyć trochę więcej i wybrać RTXa 2060.

Tu też rodzą się moje pytania i wątpliwości.

Czy warto jest dokładać te ~ 250zł do RTXa 2060 pod względem cena/wydajność. Cena 1660 Ti to średnio 1300zł, a RTXa to koszt około 1550zł( tych słabszych wersji)

 

Drugą sprawą jest to czy reszta podzespołów, szczególnie procesor nie będzie ograniczał wyżej wymienionych kart

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto dołożyć do rtxa 2060, przewaga tej karty nad 1660ti jest naprawdę spora, około 20%. Obczaj sobie materiał blacka gdzie testował 1660ti vs 2060:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak złapiesz RTX2060 za ok. 1450zł to warto, więcej nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1660 Ti są w promocjach poniżej 1000 zł i taką bym kupił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to by wypadało w całości, mam na myśli któraś z tych kart i i7 4790 czy procek by nie ograniczał ich w jakimś znaczącym stopniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie gtx 1660 ti skoro jest za 1 tyś to cena/wydajność będzie tutaj najlepsza. Albo czekać na wersje super.

Edytowane przez hopes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4790 możesz dać- w/g mnie- do RTX 2060 / GTX 1080 ...

 

1660Ti będzie w sam raz ... j/w

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to by wypadało w całości, mam na myśli któraś z tych kart i i7 4790 czy procek by nie ograniczał ich w jakimś znaczącym stopniu?

 

Co wy ciągle z piindolicie o ograniczaniu karty przez procek. Procesory nie ograniczają karty, tylko ograniczają maksymalna liczbę klatek wyświetlanych przez grę, w momentach gdy gra wymaga dużego użycia procesora. Jeśli w danym momencie gry, gra będzie wymagała tylu obliczeń, że procesor policzy tylko 20 FPS, to czy będziesz miał gtx 660, czy gtx 2080 to będziesz miał i tak 20 FPS i procesor ci będzie "ograniczał" nawet gtxa 460.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

apropo ograniczania :E

Mam cepa z podpisu i tez kupilem RTX 2060 :E :E :E

Mysle ze jedna rzecza jaka moze mnie ograniczyc bedzie ... zasilacz ktory ma 360W na lini +12 ale swoje najlepsze lata za soba :D

Edytowane przez AdRjiaN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, czyli koniec końców najlepiej będzie zaczekać aż 2060 trochę stanieje i to będzie najlepszy wybór, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co wy ciągle z piindolicie o ograniczaniu karty przez procek. Procesory nie ograniczają karty, tylko ograniczają maksymalna liczbę klatek wyświetlanych przez grę, w momentach gdy gra wymaga dużego użycia procesora. Jeśli w danym momencie gry, gra będzie wymagała tylu obliczeń, że procesor policzy tylko 20 FPS, to czy będziesz miał gtx 660, czy gtx 2080 to będziesz miał i tak 20 FPS i procesor ci będzie "ograniczał" nawet gtxa 460.

Ograniczają ale wszystko zależy od gry. Ogólnie uważam, że nie ma sensu kupować mocniejszej karty niż GTX1060 do 2/4, a nawet 4/4. ponieważ występują ścinki w miejscach procesorowych i sporo mocy karty się marnuje. Od CPU 4/8 i 6/6 temat dla mnie nie istnieje przynajmniej w tym roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ograniczają ale wszystko zależy od gry. Ogólnie uważam, że nie ma sensu kupować mocniejszej karty niż GTX1060 do 2/4, a nawet 4/4. ponieważ występują ścinki w miejscach procesorowych i sporo mocy karty się marnuje. Od CPU 4/8 i 6/6 temat dla mnie nie istnieje przynajmniej w tym roku.

 

Podsumowując, nie ma sensu kupować lepszej karty bo raz czasami przez chwile jej moc nie będzie wykorzystana na maksa i będą dropy. Lepiej mieć gorszą kartę i dropy we wszystkich pozostałych nieprocesorowych miejscych 99% gry. I ogólnie najlepiej kupić sobie gorszą kartę i mieć stały mały fps, czyli stały drop z powodu zbyt słabej karty, ale za to użycie procka nigdy nie osiągnie 100%, co będzie ideałem bo procek takiej karty nigdy "nie ograniczy".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, nie ma sensu kupować lepszej karty bo raz czasami przez chwile jej moc nie będzie wykorzystana na maksa i będą dropy. Lepiej mieć gorszą kartę i dropy we wszystkich pozostałych nieprocesorowych miejscych 99% gry. I ogólnie najlepiej kupić sobie gorszą kartę i mieć stały mały fps, czyli stały drop z powodu zbyt słabej karty, ale za to użycie procka nigdy nie osiągnie 100%, co będzie ideałem bo procek takiej karty nigdy "nie ograniczy".

:E:E :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, nie ma sensu kupować lepszej karty bo raz czasami przez chwile jej moc nie będzie wykorzystana na maksa i będą dropy. Lepiej mieć gorszą kartę i dropy we wszystkich pozostałych nieprocesorowych miejscych 99% gry. I ogólnie najlepiej kupić sobie gorszą kartę i mieć stały mały fps, czyli stały drop z powodu zbyt słabej karty, ale za to użycie procka nigdy nie osiągnie 100%, co będzie ideałem bo procek takiej karty nigdy "nie ograniczy".

Wszystko trzeba sensownie dobierać, żeby nie marnować kasy na wydajność GPU, której i tak nie wykorzystasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 4790 spokojnie można zapodać mocne GPU. 1660 Ti za tysiaka jest IMO bardzo fajne, w cenie wersji non-ti to jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko trzeba sensownie dobierać, żeby nie marnować kasy na wydajność GPU, której i tak nie wykorzystasz.

 

No i jeszcze musisz dobrać konfigurację pod grę którą kupujesz. Jak grasz grę która jest bardziej wymagająca od od procka, to dobierasz lepszy procek i gorszą kartę. Jeśli gra wymaga mniej od procka, a więcej od grafiki, to sprzedajesz i robisz podmiankę. Wtedy kupujesz lepszą grafikę i słabszy procek, zawsze mając koniecznie na uwadze jednak by procek ci tej karty nie ograniczył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy złożenie kompletnie nowego zestawu opierając się na i5 9400f i GTX 1660Ti/RTX 2060, zrobi dużą różnice wydajnościową gdybym został przy obecnym sprzęcie zmieniając tylko grafike?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim sporo kasy byś musiał wyłożyć. Lepiej kup są kartę, a potem zbieraj na platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstrzymaj się do premiery ryżów i testów , która będzie za kilka dni, spekuluje się że intel opuści ceny, więc warto poczekać bo do Intela napewno nie dopłacisz, a może nawet zaoszczędzisz. Tak czy siak, ja bym poczekał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda karta zaczynając od GTX 1060 /RX 570 da bardzo duży skok wydajności względem GTX 960. Osobiście z nowych to szedł bym w 1060 ti / vege 56 / rtx 2060, z używek GTX 1070/Ti/1080.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi mi czy warto budowac nowy zestaw na coffee lake czy ten jest wystarczający na dalsze lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie warto póki co. i7 4790 wciąż daje radę, pierw na twoim miejscu bym wymienił grafikę na jakiegoś rtxa 2060, a potem dopiero myślał o ewentualnej zmianie platformy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale chodzi mi czy warto budowac nowy zestaw na coffee lake czy ten jest wystarczający na dalsze lata

Póki co Twoja i7 powinna wystarczyć. Wymień grafikę, bo to Ci da bardzo duży zysk, a jak będziesz miał dropy w miejscach procesorowych to wtedy będziesz się zastanawiał nad wymianą platformy.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra to chyba póki co wymienię tylko grafikę na RTXa 2060 i zobaczymy co będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...