Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chce kupić nowy dysk na NVME, a stary dać pod StoreMI. Czy będzie jakiś zgrzyt biorąc pod uwagę, że W7 będzie na partycji MBR (kontrolera na płycie w trybie legacy - nie używam UEFI). Dodam, że na razie siedzę na Intelu, ale niedługo przechodzę na AMD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

StoreMI formalnie jest wspierane tylko na win10.

Na pewno chcesz przy zmianie platformy zostawać na siódemce? Zostało tylko pół roku wsparcia dla konsumentów.

 

Jeżeli dobrze kojarzę zasadę działania storeMI, to we wspomnianej konfiguracji NVMe robiłoby za cache danych na HDD. Rozruch więc powinien przebiegać z HDD, a więc po staremu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem W10 przez pół roku, w efekcie tego typu porad jak Wasze. Wróciłem do W7 i zrobię wszystko co się da, by zostać na W7. Mam gdzieś wsparcie MS. Co do StoreMI, to byłoby szkoda stracić mozliwość korzystania z niego. Bo zdaje się, że Ty mi o tym napisałes. Poczytałem troche i wygląda to świetnie.

 

Złotnik, chyba tylko Tobie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows 7 nie działa na Ryzen

Producenci płyt pod Ryzenów wspierają Windows 7,lecz trzeba kombinować ze sterownikami USB

 

Autorze,nie radzę na dysku NVMe instalować Windows 7,bo Windows 7 nie ma natywnego sterownika NVMe.

Taki sterownik(KB2990941) należy zintegrować z obrazem iso systemu albo zainstalować na obecnie postawionym systemie

Wsparcie na Windows 7 kończy się za nieco ponad pół roku,więc kolejny argument przeciw

Edytowane przez Splendor_97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A są jeszcze jakieś zalety dysku na nvme, poza tym, że jest trochę szybszy (i droższy)? Ogólnie chce kupić tylko większy SSD, ale może lepiej będzie zostać przy SATA? Z tego co czytałem w normalnym użytkowaniu komputera (a nie w smarkach) różnica wynikająca z większej szybkości dysków na nvme jest marginalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czymkolwiek dla Ciebie jest "normalne użytkowanie"...

 

To już musiałbyś się zdecydować czy chcesz używać storeMI i robić tiered storage, czy mieć w klasyczny sposób oddzielnie HDD i SSD.

 

Generalnie jeszcze do niedawna NVMe lepiej było unikać, bo kosztowały więcej, ale ostatnio ceny wszystkich SSD poszły w dół, i oszczędności takich na rezygnacji z NVMe jak kiedyś nie ma.

 

Jak chcesz jeszcze dogorywać na win7 to chyba zostałbym na SATA. Czy SATA 2.5 calowym, czy w formacie M.2 - obojętne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MJ, pisałem na początku, że tiered storage na starym SSD i HDD. Nowy SSD pod system i często używane aplikacje i gry. Imo nie ma sensu kupować dysku na M2 z SATA - lepiej jako 2.5 calówka.

 

Czymkolwiek dla Ciebie jest "normalne użytkowanie"...

 

z ciekawości. A Ty jakbyś zdefiniował "normalne korzystanie z komputera"?

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy inaczej używa komputera, i normalny użytek dla niektórych może zyskać na NVMe.

Dla mnie to net/biuro/filmy/muzyka/gry. A więc to, gdzie SATA wciąż w zupełności wystarczają.

 

Nie napisałeś wcześniej wprost, że masz HDD i SSD. Wspomniałeś tylko że masz stary dysk, i że planujesz kupić NVMe. A to już można interpretować inaczej niż stan faktyczny, który dokładnie przedstawiłeś dopiero teraz ;)

 

W takiej sytuacji pojawia się pytanie co konkretnie jest powodem i celem rozbudowy storage w PC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski NVMe z Windowsem wymagają UEFI i GPT do poprawnego działania (tj. bez nich znalezienie plików rozruchu OS'a jest niemożliwe).

 

Obejście tego limitu, wymaga ręcznego skopiowania wszystkich plików z partycji ukrytej EFI dysku GPT posiadającego system operacyjny, na osobną partycję na dysku MBR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy inaczej używa komputera, i normalny użytek dla niektórych może zyskać na NVMe.

Dla mnie to net/biuro/filmy/muzyka/gry. A więc to, gdzie SATA wciąż w zupełności wystarczają.

NVMe mimo sporej przewagi teoretycznej nad SATA w praktyce jest niewiele szybszy(różnice zamykają się w kilku sekundach,jedyny wyjątek to kopiowanie/instalacja aplikacji z dysku NVMe do innego dysku NVMe,tam różnica może sięgnąć nawet minut)

Dyski NVMe są skierowane głównie dla osób,które robią coś więcej niż net/biuro/filmy/muzyka/gry - np.obróbka audio/video itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W takiej sytuacji pojawia się pytanie co konkretnie jest powodem i celem rozbudowy storage w PC.

 

Jak się tak głębiej zastanowić, to chyba potrzebuję więcej przestrzeni na dane. :) Ogólnie StoreMI chce użyć by przyspieszyć pracę HDD i system. Mam sporo aplikacji, które odpalam z HDD ze względów bezpieczeństwa (boję sie trzymać ważne pliki na SSD, bo jak padnie to mogiła) i dlatego, że SSD jest za mały (i jeszcze mój po zapełnienie strasznie zwalnia).

 

agentx_007, jeżeli dobrze rozumiem, to mając nvme muszę na nim zainstalować tego W7 (wcześniej preparując instalke z odpowiednimi sterownikami) z UEFI na partycji GPT, później skopiować z niego niezbędne pliki i wgrać je potem na ten nowy SSD NVME na jakąś oddzielną, mała partycję MBR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HDD też może paść jak mogiła. Brak prawdziwych backupów to proszenie się o taką sytuację.

 

 

Kolejne, obligatoryjne pytanie: dlaczego rezygnacja z rozruchu UEFI i chcenie siedzenia wciąż na MBR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj czuję że niedługo będzie od Ciebie dużo więcej tematów jak już zaczniesz działać...mam nadzieję że po za problemami jakie natrafisz z win 7 to chyba zgłębiłeś dane na temat StoreMI i trudności jakie niektórzy napotkali łącznie z utratą danych które tak cenisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dobrej porady to musisz podać więcej szczegółów: obecne dyski (rodzaj, interfejs, model), obecna płyta główna. Czy chcesz zmigrować system na nowy dysk, czy instalować od nowa? A jeśli od nowa to dlaczego znów na MBR?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady. Kupię dysk SSD na SATA, tylko większej pojemności. Powrócę ewentualnie do tematu mając juz nowy sprzęt.

 

Assasin, a co mi daje GPT z UEFI na SSD 500GB, czego nie daje mi Legacy z MBR? Poza mniejszym bezpieczeństwem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza mniejszym bezpieczeństwem.

Czym? Chyba się naczytałeś jakiegoś mumbo-jumbo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czym? Chyba się naczytałeś jakiegoś mumbo-jumbo.

 

Po czym wnosisz?

 

Tak podchodząc od czysto logicznej strony. Jeżeli na dysku pojawia się obszar na dane poza strefa kontroli użytkownika i systemu operacyjnego, to jest bezpieczniej, czy wręcz przeciwnie? Proste pytanie. Dodam, że są już nawet rootkity pod eufi.

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po czym wnosisz?

Gdybyś naprawdę zgłębił temat nie napisałbyś czegoś takiego ;)

 

Jeżeli na dysku pojawia się obszar na dane poza strefa kontroli użytkownika i systemu operacyjnego

Czyżby? :)

 

Dodam, że są już nawet rootkity pod eufi.

Super, a pod legacy nie ma?

 

 

Pseudoargument na temat bezpieczeństwa tylko pokazuje, że zamiast naprawdę zorientować się w temacie wolałeś poprzestać na pierwszych lepszych - nie ważne czy prawdziwych - argumentach przeciwko. Defensywność i uprzedzenia przed nowymi rzeczami rozumiem - bo to naturalne. Ale racjonalizować to byle czym? :thumbdown:

 

 

Dla normalnego użytku uefi czy legacy, dyski w mbr czy gpt to rzeczy transparentne.

Skoro nie ma różnicy, a rozruch z NVMe jest naturalny i bezproblemowy właśnie w trybie uefi, to czemu tego nie wybrać, zamiast kombinować jak koń pod górkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo może lubi wyzwania :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

agentx_007, jeżeli dobrze rozumiem, to mając nvme muszę na nim zainstalować tego W7 (wcześniej preparując instalke z odpowiednimi sterownikami) z UEFI na partycji GPT, później skopiować z niego niezbędne pliki i wgrać je potem na ten nowy SSD NVME na jakąś oddzielną, mała partycję MBR?

Właściwie, to najpierw musisz sformatować NVMe na MBR utworzyć dwie partycje (dużą i małą), a następnie skombinować pliki EFI z instlacji w trybie UEFI (możesz użyć do tego celu dysku NVMe i pendrive'a).

 

NVMe najwięcej daje przy kiepskich kontrolerach SATA.

GPT daje natywne podejście do NVMe od strony zarówno BIOSa jak i systemu operacyjnego (prostsza instalacja).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mając system na dysku gpt(np.nvme) a pozostałe zwykłe dyski z danymi na mbr, to czy będą widoczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy na dysku sata pod m2 da się wgrać system w trybie mbr? Na NVMe się nie da a jak w tym przypadku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"tryb MBR" to mylące uproszczenie przez które wiele osób nie rozumie jaki jest związek schematu partycjonowania z trybem rozruchu.

Jedno i drugie jest od siebie niezależne. Windows jedynie narzuca pierwsze na podstawie drugiego dla dysku rozruchowego, ale jeżeli się uprzeć, to można to ominąć.

 

Także odpowiadając na pytanie "czy można startować w bios/legacy z m.2 sata?":

Da się, bo to nie robi różnicy dla kontrolera SATA jakiej wielkości i jak podłączane jest do niego urządzenie SATA.

 

Sam rozruch z NVMe w trybie bios/legacy jest możliwy, ale w telegraficznym skrócie: "to skomplikowane".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...