Skocz do zawartości
animatiV

Gdzie znajdę profil XMP na płycie Asrock?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Znajomy posiada komputer z płytą główną ASRock B360 Pro4 wraz z ramami G.SKILL 16GB 3000MHz Aegis CL16 (2x8GB.

 

Mam problem ze znalezieniem opcji profilu XMP. Przeszukałem wszystkie opcje w biosie i żadna nie przypomina tej właściwej. Na stronie producenta płyty głównej widnieje informacja że płyta wspiera profil XMP lecz ja nie mogę go znaleźć. W czym jest problem? Czy to kości RAM takiego nie posiadają czy może faktycznie płyta ich nie obsługuje.

Początkowo pamięci pracują z zegarem 2133Mhz. Czy pozostaje jedynie ręczne OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpisujesz w wujka google model plyty + słowo bios i w zakładce obrazy dokładnie masz pokazane gdzie powinna być ikona XMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

180716213318.jpg

 

W Biosie na EZ Mode już jest pokazane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem te screeny. Niestety Ez-Mode wygląda nieco inaczej. Poproszę znajomego żeby zrobił zdjęcie biosu to je wstawię.

 

/Edit: Dobrze, znalazłem wcześniej zrobione zdjęcie, zauważyłem że pod spisem slotów RAM nie ma opcji "XMP Profile".

https://ibb.co/NZsTBx8

 

Na zdjęciu są pamięci w złych slotach, teraz są zamontowane poprawnie. Już nie pamiętam chyba drugi i czwarty slot albo pierwszy i trzeci. Mimo wszystko nadal jest to samo. Dla pewności poprosiłem o zrobienie zdjęcia.

Edytowane przez animatiV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgraj najpierw nowy Bios v4.00 a potem zobacz co ci pokazuje.

Jeśli nadal nie będzie w EZ Mode to wejdź w Advance Mode (F6) potem w OC Tweaker\DRAM Configuration i tam musisz poszukać. Nie pamiętam wszystkiego już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, jutro wstawię zdjęcia opcji z jeszcze tej wersji Bios. A jak znajomy zaktualizuje bios to wstawię kolejne jeśli dalej XMP nie będzie widoczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle masz pamięci włożone, powinny być w A1 i A2 a nie A2 i B2. Tu chyba tkwi problem, ale na wcześniejszej fotce miałeś dobrze.

 

Na 4 zdjęciu masz DRAM Frequency - powinno tu być

Edytowane przez 2 Pac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle masz pamięci włożone, powinny być w A1 i A2 a nie A2 i B2. Tu chyba tkwi problem, ale na wcześniejszej fotce miałeś dobrze.

 

Na 4 zdjęciu masz DRAM Frequency - powinno tu być

Pamięci teraz są włożone poprawnie, zgodnie z instrukcją. Wcześniej było źle, i tak nie mogłem znaleźć opcji.

 

Problem został rozwiązany. Byłem u znajomego i zaktualizowałem bios do najnowszej wersji choć nie jestem pewny czy było to wymagane. Opcja "DRAM Tweaker" pozwala uruchomić XMP.(OC Tweaker > DRAM Configuration) Nie wiem czy na wcześniejszej wersji biosu była ona dostępna ale zaraz po aktualizacji zwróciłem na nią uwagę. Było tam dostępnych bodajże 4-5 opcji z czego jedna, ostatnia była właśnie XMP 3000Mhz. Po jej uruchomieniu płyta sama sobie ustawiła 2666Mhz które maksymalnie obsługuje. Timingami się nie bawiłem bo się nie znam więc zostawiłem te z XMP. Nie mam pojęcia czy to jakkolwiek podniesie wydajność ale ważne że pamięci nie działają na najniższych zegarach.

Edytowane przez animatiV

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...