Skocz do zawartości
Caroozo

Niezawodny laptop z dGPU i socketowanym CPU 4th gen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

wyszło za dużo premier - Bloodstained, idzie zaraz Borderlands 3, a ja siedzę na L440 z HD4600 :D. Mam parę groszy, chcę go wymienić na lapka z procesorem 4 generacji, ale już na model mający dość niezłe (i niezawodne) dGPU i KONIECZNIE socketowany CPU. Aktualnie mój L440 ma wymieniony i5 4300M (który jeszcze mam) na 4810MQ (średni jeśli chodzi o UV, ale z możliwością OC do 4,2 - z uwagi na "możliwości" obecnego lapka nie było jak przetestować :D).

 

Planuję kupić nawet sam kadłubek do "wyremontowania", względnie model ze słabszym CPU żeby zainstalować swój obecny, a do L440 włożyć i5 i sprzedać. Problem jest jednak z wyborem następcy. Biznesówki posiadają sloty na karty MXM, ale w tej generacji najlepsze jakie były montowane to np. K2100M (przynajmniej patrząc na ogólnie dostępne oferty). Wiem że miałbym niezawodność i ew. możliwośc dołożenia lepszej karty w przyszłości (K2100M to poziom +/- 550 Ti, troszkę słabo ale o niebo lepiej niż obecny proc). Z Haswell'ami mam zamiar zostać jeszcze długie lata - używam profesjonalnego sprzętu "czułego" na chipset USB, zaś możliwość OC/UV i ew. wymiany procesora jest dla mnie kartą przetargową vs procesory 4xxxH(Q). Obecna wydajność jest dla mnie idealna - zresztą każdy zorientowany wie że najwyższe modele Haswell'a idą łeb w łeb z niżej taktowanymi Kaby Lake'ami, więc po co przepłacać :D. Jeśli kupię innego laptopa to Zen2 mobile albo jakiś gamingowy z 8750H z outletu :). Obecny chcę upgrade'ować pod kątem "otworzenia" potencjału OC (pod soft pro) i casualowego pogrania w te kilka tytułów, których HD4600 już nie ogarnia (tak tak, nie każdy żyje grami, ale każdy chce pograć :D - jak się rodzina powiększyła to konsole i komp gamingowy posprzedawałem/porozdawałem po rodzinie :))).

 

CO POLECACIE? Mam swoje lata, nie interesują mnie bajery i światełka, tylko solidność i niezawodność. Z uwagi na to że na rynku coraz mniej jest sensownych sztuk z możliwością instalacji procka 4xxxM(Q) i dGPU lub slotem MXM, muszę zapytać co bardziej doświadczonych user'ów w tej kwestii. Ważne jest dla mnie dobre chłodzenie i niezawodność konstrukcji, ekran nie większy niż 15'4" (laptopa biorę na estradę do VSTi więc musi mi się zmieścić na statywie :D). Interesują mnie tylko sprawdzone modele, szczególnie pod kątem OC - planuję dorwać kiedyś dobrą sztukę 4910MQ, zaś obecnego 4810MQ chciałbym pogonić powyżej 4GHz.

 

Moje wymagania:

- socketowany CPU 4th gen z obsługą CPU minimum 47W (z potencjałem do 57W+, bo tyle się bujają Haswelle po OC)

- dGPU (niezawodny), ew. slot MXM -> model, do którego włożę w przyszłości całkiem sensowną kartę (proszę o opinie osoby z doświadczeniem, jakie konkretnie karty można będzie do polecanego modelu zapakować na przyszłość)

- wystarczą 2 sloty na RAM (stacje robocze są trochę za ciężkie)

- ekran max 15,4"

- niezawodna konstrukcja (zawiasy/ekran/klawiatura)

- dobre chłodzenie (w środku, na zewnątrz mi nie przeszkadza że się będzie grzał)

- wygląd pomijalny (im mniej światełek tym lepiej :))

 

Proszę o propozycje konkretnych modeli, nawet egzotycznych, mam wtyki u kilku handlowców, rozpuszczę wici, popoluję na olx/allegro, może coś się trafi :). Oczywiście jak ktoś ma coś sensownego do sprzedania, PW. Idealnie samego lapka z zasilaczem, bez CPU, dysku i RAM :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samego laptopa co prawda nie polecę, ale jest cpu-ciekawostka który można wrzucić w ten socket. Kreatywni jegomoście z chin mieli nadmiar laptopowych chipów BGA z rodziny crystal well (haswelle z 128MB cache L4, aka eDRAM), i zaadaptowali je do socketów desktopowych oraz laptopowych. Jeżeli nie masz obaw coś brać z chin, to warto się zainteresować :)

Przykładowy, topowy model to 4980HQ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samego laptopa co prawda nie polecę, ale jest cpu-ciekawostka który można wrzucić w ten socket. Kreatywni jegomoście z chin mieli nadmiar laptopowych chipów BGA z rodziny crystal well (haswelle z 128MB cache L4, aka eDRAM), i zaadaptowali je do socketów desktopowych oraz laptopowych. Jeżeli nie masz obaw coś brać z chin, to warto się zainteresować :)

Przykładowy, topowy model to 4980HQ.

Hm, ciekawa alternatywa, te Iriski nie były złe, tu jest przykładowe zestawienie z moim HD4600:

 

https://pclab.pl/art54267-4.html

 

Jak poleci lepiej niż 4910MQ (one mają zapas OC na +600 MHz, nie wiem jaki zapas ma 4980HQ) to pewnie zaryzykuję przy tańszym dolarze :). Tylko tutaj już bym potrzebował lapka z naprawdę solidnym zapasem jeśli chodzi o chłodzenie :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zwracałbym tu uwagę na mocną integrę, tylko właśnie ten eDRAM - to znacząco podbija wydajność podsystemu pamięci, co przy lapkach na których normalnym ramem jest 1600cl11 daje konkretny zysk.

 

Generalnie reguły podnoszenia mnożnika turbo na tych prockach są takie same:

49xx - +6 binów

48xx - +4 biny

47xx - +2 biny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie zwracałbym tu uwagę na mocną integrę, tylko właśnie ten eDRAM - to znacząco podbija wydajność podsystemu pamięci, co przy lapkach na których normalnym ramem jest 1600cl11 daje konkretny zysk.

 

Generalnie reguły podnoszenia mnożnika turbo na tych prockach są takie same:

49xx - +6 binów

48xx - +4 biny

47xx - +2 biny

Cóż, nigdy się nie interesowałem wersjami z eDRAM z uwagi na to że były zawsze lutowane i pakowane głównie do high-endowych albo po prostu drogich laptopów. Masz może jakieś źródełko z testami pod tym kątem? Epokę Haswell'a przespałem grając na konsolach i pracując na desktopie więc nie śledziłem nowinek i testów :).

 

Skoro tak, to warto się nimi z tego powodu zainteresować. W/g notebookcheck powierzchnia rdzenia jest większa (gdzieś ten eDRAM musieli upchnąć) przy tym samym poborze co 4810MQ więc z rozpraszaniem ciepła nie powinno być problemu, na single kręci na stocku 4 GHz, w necie na prędce widzę że wyciągają spokojnie 4,4 GHz... Cóż, jestem zaintrygowany :). Biorąc pod uwagę ile Janusze wołają za 4910MQ warto zaryzykować.

 

EDIT: Doczytałem, faktycznie jak w systemie jest obecna dGPU to procesor korzysta z L4. Na pewno da to kopa w grach, ale pracując w sofcie pro audio pracuje się raczej na integrze. Niemniej, dobry ficzer :).

Edytowane przez Caroozo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • N4P zamiast N3, to już wiemy co użyje desktopowy potworek, dodatkowo jak poskładamy wszystkie przecieki do kupy to wyjdzie coś takiego.   GB202 N4P 800mm2+ 192SM 128MB L3 512bit 28Gb/s GDDR7 1792GB/s   Większość wzrostu wydajności dostaniemy dzięki GDDR7 oraz cache, z pociętego 72MB do pełnego 128MB.         
    • PiS ma sektę która co by się nie działo i tak na nich zagłosuje. I ten beton 25% będzie się trzymał. Rządzący albo będą coś robić albo ludzie zwyczajnie odpłyną, nie zagłosują. Obecnie rządzący przez kilka miesięcy zrobili wielkie nic. Fikołki i wygibasy na różne strony. Nawet konkursów na państwowe stanowiska nie przywrócili. Nie zlikwidowali nadmiarowych etatów w ssp tylko powsadzali swoich. Głównie 3D bo PSL od dawna na głodzie ale dalej to idzie na konto koalicji. TVP i radio razem z nastoma dodatkowymi kanałami jak były tak są. Jeszcze brakuje poparcia dla obecnego prezydenta Krakowa i Wrocławia przez KO.  
    • Crashowanie od czasu do czasu (driver timeout lub czarny ekran z możliwym recoverem od minuty do ~pięciu )  na kartach AMD to norma była dla wielu osób przez jakieś ostatnie 2 lata, bo AMD ma problem z kompatylnością z praktycznie nikomu niepotrzebną funkcją windowsa, która jest domyślnie włączona (MPO ). Starczy tylko ściągnąć i uruchomić plik wyłączający MPO, który przygotowała nvidia, bo kiedyś też takie problemy ta marka miała (zresztą czasem słychać, że u niektórych na starszych kartach nvidii wciąż jest ten problem ) https://nvidia.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/5157/~/after-upSpam wyslij raport-to-nvidia-game-ready-driver-461.09-or-newer%2C-some-desktop-apps Niektórzy piszą, że AMD jakiś czas temu już ten problem ogarnęło, ale nie jestem przekonany (przynajmniej parę miesięcy temu wciąż widziałem narzekania niektórych ), osobiście mam wyłączone MPO i nie widzę potrzeby go włączać i sprawdzać czy naprawdę AMD w końcu to ogarnęło. Generalnie to najlepiej po zakupie karty mieć komp włączony codziennie jak najdłużej i jak są problemy to robić zwrot, bo niestety wadliwe karty istnieją.
    • GTX1660Ti?    https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-msi-geforce-gtx-1660-ti-gaming-x-6gb-gddr6-192bit-15323722718
    • Chyba se kpisz, typie. Ryczałt ma śmiesznie niski podatek i ZUS. Co ma powiedzieć ktoś na liniówce albo skali xD
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...