Skocz do zawartości

  

20 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Do połowy 2020 roku, ceny SSD...

    • Spadną do poziomu przewidywanego w temacie
      3
    • Będą jeszcze tańsze
      9
    • Nie będą aż tak tanie
      7
    • Mam inną odpowiedź (napiszę w komentarzu)
      1


Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio zacząłem rozmyślać nad pewną sprawą, mianowicie o tym do jakiego stopnia spadną ceny SSD. Bo choć wiadomo, że ceny wciąż spadają, to jednak nie wiadomo czy tempo spadania się utrzyma, zmaleje, może wzrośnie? I kiedy będzie ten najoptymalniejszy czas na zakup, jeżeli komuś się przesadnie nie śpieszy?

 

 

Bo ja myślę, że wkrótce producenci kości obniżą dostawy. Naklepali jak szaleni bo były potrzebne, ale teraz podaż przewyższa popyt i muszą sprzedawać co mają za pół darmo. Ale pewnej granicy nie przekroczą, bo nie mogą kanibalizować swojej oferty. Pytanie brzmi: gdzie jest owa granica?

 

Ja podejrzewam że w 2020 roku półki cenowe na rynku będą wyglądać tak:

 

150-200zł 1TB HDD

250-300zł 1TB budżetowego SSD SATA

350-400zł 1TB lepszej jakości SSD SATA

400-450zł 1TB budżetowego SSD M.2 PCie

500-550zł 1TB lepszej jakości SSD M.2 PCie

 

Topowe nośniki zarówno pod SATA, jak i M.2 PCie, niezależnie od standardu będą wciąż kosztować kosmiczne ceny - ale ich nabywcy raczej wiedzą na co się piszą. Jeśli natomiast chodzi o low-end i middle range, to ceny już teraz są niewiele wyższe. Jeżeli spadną jeszcze niżej to będzie miło - jednak mam wrażenie, że tej granicy raczej nie przekroczą.

 

Mam w laptopie pusty slot SATA i planuję dokupić do niego nośnik pokroju Crucial MX500, ale obecna cena 539zł nieco odstrasza. Nośniki typu Adata SU800 są znacznie przystępniejsze cenowo, ale jeżeli mają nie wykorzystywać możliwości interfejsu do maksimum, a do tego zwalniać po zapełnieniu, to jednak nie będę cebulić. Na szczęście ich ceny spadają z miesiąca na miesiąc - więc liczę, że do października (bo potem święta - więc prędzej podrożeją niż stanieją) będą kosztować co najmniej stówkę mniej.

 

Do tego wymieniłbym obecny nośnik ze slotu M.2 na jakiś szybszy, a przy tym chłodny. Corsair MP510 i PNY C3030 wydają się dobrymi kandydatami - ale nie spieszy mi się z nimi, więc kupię jak już ceny się ustabilizują. W miarę możliwości taniej, niż planowany nośnik SATA.

 

 

 

 

 

A jakie są wasze przemyślenia na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będą rozdawali za darmo... Istnieje nieskończona ilość czynników, czy ceny spadną, lub wzrosną, ogólnie temat rzeka. Jak ktoś lubi teorie spiskowe itp itd, to temat dla niego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że "lepszej jakości SSD SATA" po prostu nie będzie. SATA jest wąskim gardłem dla SSD, więc po co produkować na tym złączu lepsze SSD? Tanie SSD SATA natomiast będą - przydatne dla np. starych PC.

 

Co do HDD to sam jestem ciekaw jak to będzie. Na 1 TB nawet nie patrzę, bardziej ciekawią mnie ceny modeli 10-12TB+ i liczę że spadną, bo obecnie to jest jakaś pomyłka.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryki zaleje i ceny podskoczą do dwukrotności obecnych... :D

 

 

Ten temat to raczej miejsce spekulacji niż teorii spiskowych. Analizujemy posiadane informacje i na ich podstawie przewidujemy czego można spodziewać się w przyszłości. Przykładowo: x-kom na promocji wręcz "rozdawał" za pół-darmo topowe nośniki Samsunga w cenie 500zł za 1TB. Skoro są chętni tak nisko je wycenić, to prawdopodobnie za kilka - kilkanaście miesięcy będzie to ich cena regularna. Przykładowo: jeszcze nie dawno RXy 570 przecenione na 600zł były świetną ofertą, dzisiaj ta cena jest normą.

 

Takie Cruciale MX500? Gdy PCLab je recenzował, kosztowały 1050zł za 1TB. 559zł za 500GB. Niecałe półtora roku później, wersja 1TB kosztuje mniej niż wówczas wersja 500GB.

 

Corsair MP510? Jeszcze dwa miesiące temu, wersja 480GB kosztowała 430zł. Dzisiaj kosztują sto złotych mniej. Za kolejne dwa będą pewnie kosztować jeszcze z 50zł mniej niż obecnie.

 

 

Nie jestem specem od ekonomii, ale wygląda mi to wszystko całkiem pozytywnie.

 

Sądzę, że "lepszej jakości SSD SATA" po prostu nie będzie. SATA jest wąskim gardłem dla SSD, więc po co produkować na tym złączu lepsze SSD? Tanie SSD SATA natomiast będą - przydatne dla np. starych PC.

 

Co do HDD to sam jestem ciekaw jak to będzie. Na 1 TB nawet nie patrzę, bardziej ciekawią mnie ceny modeli 10-12TB+ i liczę że spadną, bo obecnie to jest jakaś pomyłka.

 

 

Wiadomo - cudów tam nie włożysz, przynajmniej dopóki nie powstanie SATA IV, a na to się raczej nie zapowiada. Ale jednak wśród SSD'ków pod SATA można wyróżnić te, które zwalniają przy zapełnieniu, te które nie zwalniają, te które utrzymują deklarowane transfery i te które kiepsko sobie z tym radzą. Fajnie by było jakby zrównały się z ceną tych tańszych nośników, ale dopóki są ludzie którzy mają więcej wolnych złącz SATA niż M.2 (czyli zasadniczo większość laptopów), to popyt na te sprzęty raczej nie zmaleje. Dlatego też obawiam się, że ceny mocnych SSD SATA będą się zazębiać z cenami "słabych" dysków NVMe, choćby te drugie były od nich 2-3x wydajniejsze.

 

 

Przy nośnikach 1TB HDD właśnie wątpię by się coś ruszyło, chociaż przy cenach 400zł za 1TB SSD może rzeczywiście potanieją... I w kwocie 150zł dostaniemy, przykładowo, 2TB talerzowca. Dyskom 10-12TB niestety SSD'ki nie zagrażają - i jak miały swoją niszę, tak wciąż będą w niej siedzieć - ale mimo to trzymam kciuki że też potanieją. :cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

400-450zł 1TB budżetowego SSD M.2 PCie

 

Takie ceny są już dziś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2019 ma debiutować OLC.

 

250-300zł 1TB budżetowego SSD SATA
Piszesz o znakomitych nowoczesnych kościach OLC - tak będą nazywane w reklamach.

 

350-400zł 1TB lepszej jakości SSD SATA
A tu o świetnych, sprawdzonych kościach QLC.

 

Mam w laptopie pusty slot SATA i planuję dokupić do niego nośnik pokroju Crucial MX500, ale obecna cena 539zł nieco odstrasza.
Nie bój się, niedługo kupisz go tak jak mojego BX300 (dobrego realnie) czyli wcale. Samsung też nie wytrzyma, ludzie nie będą kupować tak drogo.

 

SLC wyginęły, MLC też już prawie nie do kupienia, wkrótce tak będzie z 3D TLC. Cała wydajność szajsu QLC opiera się na pseudobuforze SLC, to samo będzie z OLC. Jeszcze w 2019 ta nowość OLC może być niewiele tańsza, ale w grudniu 2020 już będzie tanio. Podsumowując nie ma co czekać na coraz gorszy szajs, lepiej nie będzie, będzie coraz gorzej, ale 95-98% osób się nie kapnie (dzięki buforowi, a większość będzie szczęśliwa z ceny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2019 ma debiutować OLC.

 

Piszesz o znakomitych nowoczesnych kościach OLC - tak będą nazywane w reklamach.

 

A tu o świetnych, sprawdzonych kościach QLC.

 

Nie bój się, niedługo kupisz go tak jak mojego BX300 (dobrego realnie) czyli wcale. Samsung też nie wytrzyma, ludzie nie będą kupować tak drogo.

 

SLC wyginęły, MLC też już prawie nie do kupienia, wkrótce tak będzie z 3D TLC. Cała wydajność szajsu QLC opiera się na pseudobuforze SLC, to samo będzie z OLC. Jeszcze w 2019 ta nowość OLC może być niewiele tańsza, ale w grudniu 2020 już będzie tanio. Podsumowując nie ma co czekać na coraz gorszy szajs, lepiej nie będzie, będzie coraz gorzej, ale 95-98% osób się nie kapnie (dzięki buforowi, a większość będzie szczęśliwa z ceny).

 

 

Trochę dziwny post. Nie do końca wiem jak go zinterpretować. Na chwilę obecną nie jestem zainteresowany technologią QLC. Jeżeli 3D TLC osiąga podobną lub lepszą wydajność i wytrzymałość co MLC, to wezmę 3D TLC. Jeżeli QLC i OLC nie przegonią 3D TLC, to zostanę przy 3D TLC. A patrząc jakim niewypałem są dyski typu Samsung QVO, wątpię by producenci jeszcze bardziej się zagłębiali w gęstość bitów na komórkę przed dopracowaniem aktualnych rozwiązań.

 

Z tymi cenami to mam na myśli obecne produkty, które jeszcze co najmniej rok będą na rynku. To, że na rynek wprowadzany jest badziew jak wyżej wymieniony QVO w cenie 469zł, nie znaczy że nie mogę kupić znacznie lepszego ADATA SU800 za 439zł.

 

Kiedyś wyjdą ze sprzedaży, ale nie ma co panikować. Rynek zweryfikuje.

 

Takie ceny są już dziś

 

Słuszna uwaga! Na przecenach rzeczywiście ceny M.2 NVMe spadają do takiego poziomu. Ale nie jestem pewien, czy spadną poniżej 400zł. Mało kto kupił by wtedy nośniki pod SATA.

 

No chyba że SSD SATA już całkiem odejdzie do lamusa i będzie kupowane tylko przez osoby, które nie mają w komputerze / laptopie slotu M.2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli 3D TLC osiąga podobną lub lepszą wydajność i wytrzymałość co MLC,

Typowe 3D TLC ma wytrzymałość 1500 cykli (np. Crucial MX300), a typowe 2D MLC (np. taki Crucial MX100) miało wytrzymałość 3000 cykli, czyli 2x większą. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Typowe 3D TLC ma wytrzymałość 1500 cykli (np. Crucial MX300), a typowe 2D MLC (np. taki Crucial MX100) miało wytrzymałość 3000 cykli, czyli 2x większą.

 

Zdaję sobie z tego sprawę - ale przez wytrzymałość mam na myśli nie liczbę cykli, ale jak długi czas użytkowania mi taki nośnik realnie wytrzyma. Nie boję się dobicia do limitu TBW*, boję się że dysk padnie mi losowo w najmniej oczekiwanym momencie. I biorąc pod uwagę rozwój kontrolerów i kości, raczej nie jest gorzej niż wcześniej - wystarczy spojrzeć jak sami producenci wierzą w wytrzymałość własnych produktów:

 

 

MX100: 36 miesięcy gwarancji

MX300: 36 miesięcy gwarancji

MX500: 60 miesięcy gwarancji

 

 

 

*Nie wiem, ile dokładnie TBW mam nabite na dysku, ale wątpię bym po roku użytkowania przekroczył więcej niż 50TB (~200 cykli dla mojego obecnego SSD). Jeżeli ktoś poleci dobry program do tego celu, to podam dokładną wartość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę - ale przez wytrzymałość mam na myśli nie liczbę cykli, ale jak długi czas użytkowania mi taki nośnik realnie wytrzyma.

Realnie najdłużej wytrzyma ten, który wytrzyma najwięcej cykli PE (zakładając, że żaden nie ma wady fabrycznej i oba są dobrze chłodzone). Czyli realnie Crucial MX100 512GB wytrzyma więcej, niż Crucial MX500 500GB - i długość gwarancji tego nie zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SSD będą tanieć do sierpnia, we wrześniu wyhamują ceny a przed świętami podrożeją. Jeśli nie będzie jakiegoś wielkiego "sztucznego" zamachu na świece jak choćby wtc 11.09.01 który spowodował...

I tak rządzą światem iluminaci, masonowie itp którzy mają pod sobą banki itp i sterują co ma ile kosztować i ile masz zarabiać. W wielkim skrócie. Bardziej świadomi ludzie mogą wyjść z tego Matrixa, ale prawda jest i tak smutna. Unia to też taka "mafia legalna" niemcy rządziły przed i po 1939 r, teraz to samo robią w uni w bardziej cywilizowany i nie pozorny sposób. Ale to nie ten temat.

Edytowane przez kamar59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Realnie najdłużej wytrzyma ten, który wytrzyma najwięcej cykli PE (zakładając, że żaden nie ma wady fabrycznej i oba są dobrze chłodzone). Czyli realnie Crucial MX100 512GB wytrzyma więcej, niż Crucial MX500 500GB - i długość gwarancji tego nie zmieni.

 

No to trochę dziwna sprawa. Dawać dłuższą gwarancję na dysk, który krócej wytrzyma? :hmm:

 

 

W załączniku podaję wykaz z programu Crystal Disk Info. Jeżeli podaje on poprawne dane, to przez rok zapisałem 7,6 TB. Więc chyba jednak mogę spać spokojnie, korzystając z dysków siedzących na TLC? :E

post-584375-15614757903713_thumb.png

Edytowane przez DrW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie ceny są już dziś

 

Dokładnie, tak samo jak już dzisiaj można kupić za: 500-550zł 1TB lepszej jakości SSD M.2 PCie

NVME spadną raczej bardziej niż SATA, cena powinna się zacierać między oboma wersjami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bój się, niedługo kupisz go tak jak mojego BX300 (dobrego realnie) czyli wcale.

 

 

Dysk zamówiony, cena 420zł czyli ponad stówkę taniej niż 2 miesiące temu. ;)

 

Moim zdaniem warto było czekać. Takie spadki cen to kosmos, ale wątpię by utrzymały się jeszcze dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 2019 ma debiutować OLC.

 

Piszesz o znakomitych nowoczesnych kościach OLC - tak będą nazywane w reklamach.

 

A tu o świetnych, sprawdzonych kościach QLC.

 

Nie bój się, niedługo kupisz go tak jak mojego BX300 (dobrego realnie) czyli wcale. Samsung też nie wytrzyma, ludzie nie będą kupować tak drogo.

 

SLC wyginęły, MLC też już prawie nie do kupienia, wkrótce tak będzie z 3D TLC. Cała wydajność szajsu QLC opiera się na pseudobuforze SLC, to samo będzie z OLC. Jeszcze w 2019 ta nowość OLC może być niewiele tańsza, ale w grudniu 2020 już będzie tanio. Podsumowując nie ma co czekać na coraz gorszy szajs, lepiej nie będzie, będzie coraz gorzej, ale 95-98% osób się nie kapnie (dzięki buforowi, a większość będzie szczęśliwa z ceny).

Czyli mówicie że niedługo MLC zniknie z rynku tak? To ja mam takie pytanie czy te dyski są dalej produkowane i czy nie ma narazie jakichś przecieków że wkrótce przestaną być, mowa o Samsungu 860pro i 970 pro.

 

Ktoś wcześniej pisał że ceny pomiędzy sata a nvme się zacierają - no i tak było, ale mam wrażenie że po tej premierze pcie 4.0 znowu się to trochę zaczyna rozjeżdżać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dysk zamówiony, cena 420zł czyli ponad stówkę taniej niż 2 miesiące temu. ;)
Mój BX300 staniał niemal o 50% zanim zniknął z rynku. Spójrz sobie też choćby na Ryzen 7 1700, masz wielki temat o okazji za 749, potem było jeszcze taniej (nawet nie pamiętam jak bardzo poniżej 600), a teraz masz za 1050-1100 (kuriozalnie nieopłacalne).

 

Czyli mówicie że niedługo MLC zniknie z rynku tak?
Pewnie, tak jak SLC, ba już są przypadki używania MLC do buforowania :)

 

mowa o Samsungu 860pro i 970 pro
Samsung zawsze leciał na niskich cenach. Nazwa Szajsung pochodzi z tego okresu. Jest część osób gotowa przepłacić za jakość, ale zwykle takie oferty są eliminowane z rynku (i ich producenci), do poziomu niszy. Wapię by Szajsung chciał zostać marką typu Pioneer. Spójrz choćby na sprzedaż w Morele.net, te twoje PRO to bardzo mały wycinek rynku, nie chce mi się liczyć ale ok. 1-3%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój BX300 staniał niemal o 50% zanim zniknął z rynku. Spójrz sobie też choćby na Ryzen 7 1700, masz wielki temat o okazji za 749, potem było jeszcze taniej (nawet nie pamiętam jak bardzo poniżej 600), a teraz masz za 1050-1100 (kuriozalnie nieopłacalne).

 

 

No, ten Crucialek spadł już o ponad 60% z 1100zł na 420zł, więc choć większe spadki są możliwe, to wolę wziąć już teraz zanim właśnie zniknie z rynku. ;)

 

Teraz sprawdzamy o ile spadną reprezentanci mojego ulubionego duetu Phisona i Toshiby, chociaż na to nie mam wielkiego parcia bo kupuję najwcześniej za rok, a do tego czasu 1200GB musi mi wystarczyć. :)

Edytowane przez DrW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phisona i Toshiby - Tutaj ciężko będzie. W promocjach za 500zl można wyszarpać 1TB. Albo z amazona kupić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...