Skocz do zawartości
ZielonyTheGame

ASUS P5N32-E SLI PLUS (775)

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka ! cool.gif

 

Kawał czasu temu zdobyłem nieuruchamiającą się tytułową płytę. Jeden z problemów jaki zauważyłem był wygięty pin. Niestety próba wyprostowania zakończyła się porażką i pin złamałem. Jest to dokładnie PIN podpisany jako "TESTHI6" ((Umiejscowienie) Pion-G i Poziom-24).Próbowałem znaleźć coś w Google jednak spełzło to na niczym. Był bym wdzięczny jeśli ktoś wytłumaczył by mi, czy płyta jest już raczej na części zapasowe i nie ruszy bez tego, czy mogła by jeszcze działać.Nie jest to jednak jedyny problem. Drugą wadą jaką znalazłem jest dławik sekcji zasilania na którym brakuje "czapki". Ma on odsłonięty goły zwój miedziany. Model to "TRIO R27" (8x8mm) próbowałem znaleźć ten model jednak chyba będzie trzeba dobrać podobny zamiennik.Dwoma ostatnimi defektami jest rysa na tyle laminatu. Nie wygląda to jakoś strasznie. Czym polecalibyście to zabezpieczyć ? Nie jestem pewien również co do jednego elementu drobnego. Nie wiem, czy jest po prostu brudny, czy pęknięty. Przecierałem go szczoteczką i alkoholem a efekt końcowy wygląda tak jak na zdjęciu. kwasny.gif

 

Obecnie nie posiadam wolnego zasilacza, aby przetestować płytę jednak gdy dopiero, co ją zdobyłem sprawdzałem ją na zasilaczu OCZ, który miał tylko końcówkę 4pin do CPU, więc nie jestem pewien czy CPU miał odpowiednie zasilanie. Przy włożonym CPU i podłączonym zasilaniu do CPU i płyty wentylatory lekko "dygały" po czym brak reakcji. Po odłączeniu zasilania CPU wentylatory zaczynały normalnie się kręcić i po za tym nic.

Właściwie to tyle z tego, co udało mi się zaobserwować w tej płytce.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi i pomoc ! wink.gif

https://drive.google...S6f?usp=sharing - Załączniki dają trochę śmiesznie małą ilość miejsca na upload, więc daje linka do sprawdzenia zdjęć na Gdrive'ie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak doszło do złamania pinu,to płyta już raczej do złomu elektronicznego.

Co do dławików z odsłoniętym zwojem(fachowo to są nazywa cewka) to są takie z odsłoniętym zwojem i po prostu jak działają to nie przeszkadza,tylko trochę trudniej będzie z odprowadzeniem ciepła.

Kolejny punkt to rysy,jak rysy nie naruszają ścieżek na laminacie(na zdjęciach widzę że ścieżki prawdopodobnie nienaruszone),to nie ma się co martwić

 

Żeby zobaczyć za co dany pin odpowiada,to trzeba zaznajomić się z schematami socketów.

U wujka Google będą,ale znalezienie ich trochę zajmie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dokumentację 775 to ową chyba całą znalazłem. Mój angielski nie jest idealny a techniczny charakter dokumentacji tym bardziej nie pomaga. :pJednak dokładnie o "TESTHI6" nie widziałem żadnej wzmianki po za tym, że jest odpowiedzialny za "Power/Other"(Input)Tutaj link do dokumentu, który znalazłem: https://datasheet.octopart.com/HH80562XH0778M-S-LACP-Intel-datasheet-13695286.pdf

A jeśli chodzi o dławik. "Czapeczka pełni rolę jedynie radiatora ?Kwestia rysy w takim razie to tylko zabezpieczenie powierzchni przed mocniejszym uszkodzeniem.

Nadal nie jestem pewien jeśli chodzi o ten zasilacz. Może zaistnieć taka sytuacja, że płyta nie ruszy jeśli pod 8pin'owe złącze podłączymy tylko 4pin ? Na stronie głównej Asusa widziałem swego rodzaju zaślepkę, której nie posiadam.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dokumentację 775 to ową chyba całą znalazłem. Mój angielski nie jest idealny a techniczny charakter dokumentacji tym bardziej nie pomaga. :pJednak dokładnie o "TESTHI6" nie widziałem żadnej wzmianki po za tym, że jest odpowiedzialny za "Power/Other"(Input)

Co widzę w tej dokumentacji to TESTHI6 odpowiada za zasilanie procesora(mogę się mylić)/zasilanie rezystorów,więc marne szanse na odpalenie z tej płyty

 

Nadal nie jestem pewien jeśli chodzi o ten zasilacz. Może zaistnieć taka sytuacja, że płyta nie ruszy jeśli pod 8pin'owe złącze podłączymy tylko 4pin ?

Raczej na sprawnej płycie z 8pin EPS odpalisz na 4pin zasilaniu CPU,lecz wtedy maksymalnie procesor może wziąć 144W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że jednak części zamienne.No nic. Muszę znaleźć sobie jakiś porządny zasilacz i może wtedy jeszcze spróbuję ją ruszyć. Jeśli nie zadziała będzie potencjalny dawca części.Wiadomo bez jaki pinów teoretycznie procesor może działać ?Nasłuchałem się o tym, że wiele Pinów jest takich samych i czasami CPU może działać w miarę normalnie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...