Skocz do zawartości
kakasz

Ryzen 1600X - spadki taktowania

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, od paru dni u brata w kompie pojawia się następujący problem: czasami podczas grania odczuwa bardzo duże spadki fpsów do kilku fpsów nawet w grach mniej wymagających jak lol. Dzisiaj, podczas gry w rainbow six siege nie dało się grać dosłownie po chwili od włączenia gry. W załączniku przesyłam screen z hwmonitor. Opcje w biosie zostały zdefaultowane i problem nadal występuje. Sterownik od karty graficznej również został ponownie zainstalowany na czysto. Komp wcześniej nie miał żadnych takich problemów. Warto dodać, że jakiś tydzień temu pojawił się bsod (również screen w załączniku).

Podzespoły: ryzen 1600x, rx 570 8gb, g.skill 8 gb 3000 mhz, silentiumpc 600w, msi b350 tomahawk.

 

Czy ktoś ma jakieś pomysły?

post-506120-15615009201032_thumb.png

post-506120-15615012262347_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz RAM, screnn z HWMONITORA wygląda na pierwszy rzut oka dobrze, ale nie używaj go tylko HWINFO64, bo tamten się nie nadaje do Ryzena. BSOD dotyczy z tego co wyczytałem problemu ze sterownikiem od czegoś. Jaki masz dokładnie model RAM? F4-3000 itd ?

To jest jeden, czy 2 moduły? Jak 1 to, to będzie na 99% przyczyną spadków FPS, bo masz RAM w signle channel. XMP masz/ miałeś włączone? BIOS masz najnowszy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Ram to - DDR4 G.SKILL 8GB 3000MHz Ripjaws V CL15 Red (2x4GB)

Bios jest prawie najnowszy, bo ten najnowszy, który pokazuje na stronie producenta to beta i jest napisane, żeby nie ściągać jak nie trzeba. Ramy działają w dwóch modułach i aktualnie jest odpalony profil XMP2, ale kiedyś sprawdzałem ten ram memtestem i żaden błąd nie wychodził. Chyba, że teraz coś się popsuło i sprawdzić jeszcze raz... ale nie rozumiem za bardzo czemu to taktowanie minimalne procka tak spadło, nigdy tak nie było, a często kontrolowałem temperatury i inne rzeczy też sprawdzałem. Sprawdzę to przez hwinfo64. Ciekawą rzeczą jest jeszcze to, że odpaliłem furmarka, żeby sprawdzić GPU i działał przez minutę, a później komp miał freeza na 20 sekund i dalej działał, a jak wyłączyłem furmarka to było wszystko ok, nic kompa nie wywaliło.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jeszcze raz memtestem ten ram. Ja miałem F4-3000C15D-8GVRB i nie chciały pracować z ryzenem 5 2600 powyżej 2666mhz stabilnie , na 2 płytach głównych. A to tak dawno nie było, gdzieś listopad/grudzień 2018 . Po włożeniu ramu na samsungu b-die ram bez problemu ustabilizowalem na 3400mhz cl14 A na drugiej płycie na 3200 cl14 . Co świadczyło tylko o tym że te g.skille mogą być wybredne co do ryzena i prędkości większej niż 2666mhz . Dodatkowo obciaz procesor i kontroluj temperaturę w hwinfo, bo w hwmonitor miałem na boxie niby po 60* a wedle hwinfo było po 80 . Może zrzuca procesor taktowania, przez to że się grzeje mocno? Dość spore są upały i na boxie to by się u mnie gotował procek , bo w pokoju potrafię mieć 35*

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popatrz na temperatury procka/płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prime95 był odpalony 30 min w trybie blend i mam z niego screeny tutaj - https://imgur.com/a/lkbnsnT (wysoka temperatura na CPU)

Jak odpalam Furmarka to jest najpierw 110 fpsów przez 10 sekund, później 30 fpsów się trzyma i nagle jest freez, a zaraz znowu ok. 30 fpsów, ale temperatura karty jest ok.

Jedynie co to nie sprawdziłem, czy prime95 pokazał jakieś błędy tylko od razu go wyłączyłem po 30 minutach i nie wiem, czy to nie było głupie :D jest to istotne?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperatury procesora są ok, choć nie wiem jakie masz chłodzenie. Na tym procesorze interesuje Cię tylko CPU Tdie, bo tctl jest z 20C offesetem, Tdie to rzeczywista temperatura, 75C jest OK, jak nie podkręcasz procesora. 30 min w prime to IMO za mało jeśli chcesz coś wykazać w związku z niestabilnością procesora, minimum to godzinny test. Odnośnie furmarka się nie wypowiem, bo nigdy nie korzystałem. Na podstawie BSOD, który miałeś skupiłbym się na twoim miejscu na sterownikach, najlepiej zreinstalowałbym wszystkie po kolei ze strony producentów, t.j Chipset płyty od AMD, GPU od AMD mas jeszcze jakieś peryferia? System stawiany na nowo, miałeś wcześniej jakieś sterowniki od innego urządzenia, GPU?

+BTW masz wyłączone XMP, spróbuj włączyć z powrotem włączyć.

Możesz też na auto ustawieniach RAMu, bez XMP i z włączonym XMP włączyć Dang Wang memtest, na przejście minimum 400% przejścia, to będzie wiadomo, czy nie masz problemu z RAMem.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Windows w błędach krytycznych pokazał, że to był bsod od sterownika corsaira (słuchawki), więc go odinstalowałem. Sterowniki od GPU były reinstalowane, a system ma z ok. 3 miesiące. Zastanawiam się jeszcze, czy jakiś godzinny furmark albo error test w OCCT dla GPU nie wykryje jakiegoś błędu. Niestety dalej ewidentnie jest coś nie tak + te dziwne spadki taktowania procka. W grach te lagi wyglądają jakby to z gpu było coś nie tak, ale tak jak mówisz muszę jeszcze memtesta odpalić, aczkolwiek nie wiem czym jest Dang Wang. Jeśli nic z tego nie pokaże żadnych błędów to pozostaje mi reinstalacja systemu, a w razie gdyby dalej była lipa to sprawdzę GPU u kumpla.

 

PS. https://www.userbenchmark.com/UserRun/17941670?fbclid=IwAR0rv0TOI4qrmB60TEHYkj3-AT1UgROJ4m2eU_RICNbR7zkt2WRH61BIcA8 - brat zrobił jeszcze taki benchmark tutaj i niby wychodzi wszystko ok (w sensie, jak na te podzespoły to wydajność jest w normie) Procek przez Cinebencha r20 też przechodzi bez żadnego problemu robiąc ok. 2600 pktów bez oc CPU. Najbardziej zastanawiają mnie dropy fpsów w furmarku, ale nie wiem jaki jest jeszcze dobry program do sprawdzenia karty, który wykaże jakiś błąd. Dzięki za aktywność chłopaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz temp gpu w furmarku w momencie jak dochodzi do spadku fpsow?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak prime Ci chodzi przez 30min, a Furmark krzaczy po 10s, to czemu upatrujesz przyczyny w procku? Furmark nie 'tyka' CPU.

Nie używasz przypadkiem jakiegoś MSI Afterburnera lub czegoś innego do zarządzania kartą?

Lepiej zobacz co pokazuje HWinfo w zakładce GPU podczas odpalania Furmarka. Oczywistym jest że jak grafa się zwiesi, to CPU nieobciążony zrzuci taktowanie. Ten zasilacz Silentium PC :E to pewna sztuka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Furmark po 20 min chodzenia (czasami co jakiś czas widoczne dropy fps i dziwne freezy)

 

https://imgur.com/a/FObjUwn

 

memtest starczy do sprawdzenia ramu? jak żaden z "benchmarków" nic nie wykaże to pozostaje mi format tego zbugowanego windowsa 10 :D

 

edit:

 

po dwóch grach w rainbow six siege

 

https://imgur.com/a/xROkrkc

Edytowane przez kakasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

memtest86 jeśli o nim myślisz, ponoć nie nadaje się do sprawdzania DDR4, czy też podkręconego RAMu (czyli np.XMP), Użyj tego o którym pisałem wyżej, Dang Wang memtest, a będzie dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie masz ustawionego limitu mocy na tej karcie na jakieś 110W?

Troszkę dziwnie to wygląda RX570, 1.15V@1268MHz i 109W tylko.

U mnie w furmarku przy tych ustawieniach to pokazuje jakieś 150-160W, oczywiście jak zwiększę limit mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sterowniku karty graficznej wszystko zdefaultowane, a następne w msi afterburner podniesiony power limit o 50% i takie coś jest po kilku h grania:

 

https://imgur.com/a/6QsHzvw

 

chyba ok?

Edytowane przez kakasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany?

FYI, u mnie przy 75*C był mocny throttling CPU (temp. nie przekroczyła tej wartości ani razu, bo częstotliwość proca leciała mocno w dół), więc ta temp. nie jest ok.

 

Przetestuj to wygrzewając procka w OCCT i równocześniej monitoruj taktowanie - CPU (np. windowsowym Task Menedżerem). Albo wygrzej proca i odpal Cinebench na rozgrzanym sprzęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...