Skocz do zawartości
Misztu

[Zestaw] CPU + płyta + 16GB RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

 

Po zmianie aparatu pojawiły się problemy z wydajnością poczciwego i5-2500K przy pracy na 36 Mpix plikach RAW w Adobe Lightroom. Najbardziej kuleje import z generowaniem podglądu i eksport plików.

 

Tak jak w temacie - budżet bez szaleństw, około 1500 zł na procesor, płytę główną i 16GB RAM.

 

Patrząc na same parametry wzrok skierowałem na Ryzen 5 2600 lub 7 2700 (jeśli warto dopłacić).

Jednak może lepiej wybrać coś ze stajni Intela?

W zakładanym budżecie mieści się chyba tylko i5-9400F, który na papierze wygląda słabiej od obu konkurentów (taktowanie, rdzenie, wątki).

 

Będę wdzięczny za podpowiedź, na której konfiguracji mogę uzyskać maksymalną wydajność przy zakładanym budżecie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 2700 + MSI B450 tomahawk + 2x8GB RAM Crucial 3200 cl16, który lata na 3600mhz - 1629zł https://www.x-kom.pl/lista/xks24lq4n

gry dodają gratis

w koszyku dodaj kod promo2

 

Dzięki!

Płytę celowałem taką samą, bo polecana z każdej strony :) RAM z kolei G.Skill Aegis, ale jeśli te Cruciale faktycznie latają na takim taktowaniu, to żal nie skorzystać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważ, że w przypadku Tomahawka masz jeszcze ciut taniej, promocja jest opisana na stronie płyty.:

zgarnij rabat 69 PLN na powyższą płytę główną oraz procesor AMD Ryzen 7 2700

 

@edit

To chodzi o ten kod promo2 ^^

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lekko odkopując temat - chyba od wczoraj najlepszą opcją będzie Ryzen 5 3600. Racja?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Przy czym odpalenie go na płycie B450 wymaga update biosu. Wiele płyt, w tym wspomniana MSI, potrafią zrobić to same, bez CPU. BIOSy do B450 pod Ryzeny 3000 nie są póki co najlepiej dopracowane (np. te do MSI nie mają możliwości zapisu profili OC), ale działać będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 3600, MSI B450 Tomahawk i polecane na forum Cruciale 2x8GB 3200 wstępnie przetestowane.

 

W Adobe Lightroom, czyli najczęściej przeze mnie używanym narzędziu, wydajność mocno na plus w porównaniu do poczciwego i5-2500K.

Import testowej grupy zdjęć z wygenerowaniem podglądu ponad 2,5 raza szybciej, tworzenie panoramy 3 razy szybciej, eksport średnio ok. 5 razy szybciej. Ogólna responsywność też zapowiada się lepiej, ale to wyjdzie w praniu, przy poszczególnych funkcjach. Gorzej na pewno nie będzie :D

 

Oczywiście BIOS trzeba było aktualizować przez USB.

Małym problemem, który, mam nadzieję, jest związany z niedopracowanym oprogramowaniem, jest zwis po wybraniu "uruchom ponownie".

Zapala się czerwona dioda "CPU" i dalej nie bootuje. Trzeba wyłączyć zasilacz, odczekać kilka sekund i komp wstaje bez problemu.

 

Jeśli wina nie leży po stronie BIOS, to będę wdzięczny za podpowiedź :)

 

Aha, pamięci ruszyły na pierwszym z brzegu presecie pod 3600 MHz.

Jak odświeżę widzę, to pewnie pobawię się w optymalizację. Ostatnie zabawy w OC robiłem jakieś 7 lat temu, przy zakupie poprzedniego kompa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...