Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

potrzebuje porady dotyczącej stanu i działań z dyskiem twardym.

Wczoraj wszystko było w porządku. Dziś rano uruchomiłem komupter i niestety dziawny problem.

Dodam że dysk nidy wcześnie nie sprawiał takich problemów.

 

Poszukałem więc czegoś do sprawdzenia stanu dysku i tak wygląda raport.

W7JGKG3.png

 

Nie bardzo wiem jak go odczytać.

Doradźcie proszę jak wygląda sytuacja? Da się to jakoś przywrócić czy czeka mnie wymiana tego dysku?

 

Edit

HDD Sentinel o którym poczytałem w innym poście pokazał

 

"Istnieje/¹ 9960 uszkodzonych/e sektorów/y na powierzchni dysku. Zawartoœæ tych sektorów zosta³a przeniesiona do obszaru zapasowego.

Na dysku znaleziono 16 uszkodzonych/e sektorów/y podczas auto-testu.

Istnieje/¹ 16 s³aby(e) sektory na powierzchni dysku. Mo¿na je bêdzie odwzorowaæ w dowolnym momencie póŸniejszego u¿ycia dysku.

Wiêcej informacji: https://www.hdsentinel.com/hard_disk_case_weak_sectors.php

Wyst¹pi³o 1035 b³êdów podczas przesy³ania danych.

W przypadku nag³ego zdarzenia systemowego, restartu, niebieskiego ekranu œmierci, niedostêpnych plik(ów)/folder(ów), zaleca siê sprawdzenie kabli zasilaj¹cych/danych - i je¿eli to mo¿liwe, wypróbowanie innych kabli, aby zapobiec dalszym problemom. Mo¿liwe s¹ tak¿e problemy z zasilaczem - zaleca siê zmianê wi¹zki zasilaj¹cej dysk.

Wiêcej informacji: https://www.hdsentinel.com/hard_disk_case_communication_error.php

Zaleca siê regularne sprawdzanie dziennika dysku. Wszystkie nowe, znalezione problemy bêd¹ w nim zarejestrowane.

 

Utwórz natychmiast KOPIÊ ZAPASOW¥ wszelkich/wa¿nych danych aby ich nie utraciæ."

Edytowane przez Elthrai

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, szybko i konkretnie.

 

Czy dam radę jakoś uratować pliki z dysku czy z tym lepiej od razu się też poddać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, szybko i konkretnie.

 

Czy dam radę jakoś uratować pliki z dysku czy z tym lepiej od razu się też poddać?

zgrywaj co możesz póki jeszcze się kręci, jak stanie to na amen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk może znacząco zwolnić gdy jest napakowany w ponad 80% pojemności. Na moim starym dysku gdy na partycji C zostaje mi 20gb wolnego to praktycznie nie da się pracować. Po usunięciu plików do 40gb wolnego chodzi aż miło. A błędy w sektorach zawsze się pokażą choćby podczas wyłączenia prądu. Ja bym Przeskanował dysk i ponaprawiał co się da a potem zrobił defragmenację. Jak to nie pomoże to wtedy bym zmienił dysk.

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk może znacząco zwolnić gdy jest napakowany w ponad 80% pojemności. Na moim starym dysku gdy na partycji C zostaje mi 20gb wolnego to praktycznie nie da się pracować. Po usunięciu plików do 40gb wolnego chodzi aż miło. A błędy w sektorach zawsze się pokażą choćby podczas wyłączenia prądu. Ja bym Przeskanował dysk i ponaprawiał co się da a potem zrobił defragmenację. Jak to nie pomoże to wtedy bym zmienił dysk.

 

No właśnie ciekawa sprawa.

Usunałem jakieś 300 GB danych. Aktualnie zajęte jest 800/1800GB i dysk wrócił do życia. Backupuje z niego dane na inne dyski. Prędkość kopiowania około 200MB/s

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam niestety do tematu.

Drugi z dysków też zaczyna mieć problemy.

 

Czy możecie powiedzieć czy ten również do kosza czy dam radę odratować?

FiXA2PY.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczba błędów odczytu sugeruje uszkodzenia powierzchni. Wykonaj pełny skan w MHDD albo Victorii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczba błędów odczytu sugeruje uszkodzenia powierzchni. Wykonaj pełny skan w MHDD albo Victorii.

 

Skan drugiego z dysków właśnie się skończył

S50ybUU.png

 

Zastanawiam się co mogło spowodować takie uszkodzenie dysku, tego pierwszego - tak z dnia na dzień. Skok napięcia od wiertarki w mieszakniu? (tego dnia wierciliśmy sporo do montażu listw przypodłogowych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli miałbyś 1 sektor uszkodzony to jeśli jest to uszkodzenie fizyczne to sytuacja będzie się tylko pogarszała i nie warto przechowywać na takim dysku danych. Pierwszy dysk to kompletny złom patrz 05 i ilość 01. W drugim 01 C5 C6 C8 wskazują na początek problemu - u mnie wartość Raw jest na 0. Odratować/zamaskować może, pytanie na jak długo. Raz bawiłem się w ratowanie(zaczęło się od wartości Raw 1 dla C5 i C6) i udało się na parę dni, a problem powrócił z większą siłą to już wiedziałem że dysk na złom leci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalsza część historii.

Kupiłem nowy dysk.

 

Przy wyłączaniu komuptera, czasem przy pracy wydaje dziwny dźwięk (YT wyciszył automatycznie widoe więc trzeba podgłośnić ponad normę)

Czy mam się czym martwić? Nigdy nie miałem z czymś takim styczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbijam pytanie.

Bardzo zastanawia mnie czy nie zwracać go a to wiąże się ze sporym problemem z przeniesieniem danych.

 

Odpowiedź x-kom

"Witamy, trudno nam określić, nie ukrywamy, iż podczas kończenia pracy dysk zazwyczaj wydaje podobny dźwięk. Podczas normalnej pracy również może następować taka sytuacja. Nie mniej jednak jeśli obawiasz się o funkcjonowanie dysku zawsze do 15 dni od zakupu możesz zmienić na inny egzemplarz lub poprosić o wymianę na całkiem inny produkt ?"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij o żerowania dysków. Pozniej skan. Mozliwe że wrócą do życia.

 

 

Na YT masz filmik jak to zrobić darmowym programem.

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...