Skocz do zawartości
Makavcio2

Rozbudowa pamięci RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro albo pojutrze będę miał zadanie do wykonania. Chodzi o dołożenie 8GB do systemu, który już ma 8GB. Sęk w tym, że łączone będą dwa rożne moduły i nie wiem czego się spodziewać.

Pytanie do osób z doświadczeniem w tej kwestii: jak ustawić pamięci?

 

Sytuacja jest konkretnie taka:

 

W systemie jest już 8GB 3200MHz CL16 1,35V

 

Pamięć, która będzie dokładana to 8GB 3000MHz CL15 (lub 16) 1,20V - nie wiem dokładnie, co to za moduł. Dowiem się na miejscu.

 

Płyta główna Asrock z370 (nie wiem który, pewnie ta najtańsza)

 

Zakładam, że ta nowa pamięć pójdzie z parametrami tej już obecnej, czyli na 3200 CL16. Tą drugą, zakładam, trzeba będzie ustawić ręcznie na takie parametry. Jak to konkretnie zrobić? Włożyć drugą kość, odpalić BIOS, ustawić XMP na 3000MHz, a potem ręcznie go podrasować do ustawień starej kości? Czy trzeba będzie tu zmienić napięcie? Moduły chyba nie mogą pracować z różnymi napięciami. Czy mogą?

Opcją awaryjną jest chyba ustawienie XMP dla nowej kości i zjazd starą kością do 3000MHz, co nie powinno stanowić żadnego problemu.

 

Sprawę chciałbym załatwić tak, że wchodzę, opromieniam gawiedź kompetencjami i wychodzę, więc majstrowanie pół godziny z trzystoma restartami przy tym byłoby niewskazane :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecną pamięć dostosuje się do dokupionej, czyli 3000mhz, a jak kiedyś kombinowałem jeszcze na DDR2, to nauczyłem się kupować identyczny model, może działać, mogą być problemy, to jest loteria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecną pamięć dostosuje się do dokupionej, czyli 3000mhz, a jak kiedyś kombinowałem jeszcze na DDR2, to nauczyłem się kupować identyczny model, może działać, mogą być problemy, to jest loteria.

To ja wiem i tak robię. Stąd też mój obecny problem i zagubienie - nie mam doświadczenia z takim cyrkiem :]

 

Nawet zakładając, że nie będę w stanie podkręcić tej teoretycznie słabszej (a w praktyce pewnie lepszej kości), co z napięciami? Ustawić oba na 1,35? Ta obecna raczej nie pójdzie na 3000 przy 1,20V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to 1.2V i tak tyczy się parametrów jedec, a nie profilu XMP.

 

Najpierw zobacz co bios wykombinuje przy wszystkim na auto i xmp.

Rzuć też okiem thaiphoonem albo czymś jakie kości i jaka organizacja jest - im bardziej zbliżona, tym mniej szans że konfiguracja będzie pajacować.

 

Sprawę chciałbym załatwić tak, że wchodzę, opromieniam gawiedź kompetencjami i wychodzę, więc majstrowanie pół godziny z trzystoma restartami przy tym byłoby niewskazane :E

Lepsze to niż kilka godzin spędzonych na testach stabilności :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to 1.2V i tak tyczy się parametrów jedec, a nie profilu XMP.

Też mi to tak średnio pasowało, ale znajomy się upierał...

 

Na auto spodziewam się ustawienia obu na 2133MHz CL15. Tak sądzę, bo obecna kość to goodram, którego sam też mam. Totalna kaka demona, ale teraz spokojnie kupię 2 kości za to, co wtedy dałem za jedną...

 

Moja strategia na tą chwilę jest taka:

1) podejrzeć ustawienia z goodrama

2) wbić do tej nowej to samo

3) modlić się

jak nie odpali

1) zmienić boga

2) wczytać xmp z tej nowej

3) ustawić goodrama na tych parametrach

4) złożyć coś w ofierze

 

Pożyjemy, zobaczymy. Najwyżej się wk@%$imy :)

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...