Skocz do zawartości
madvillain

Rozdzielenie dwóch połączonych dysków HDD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dawno dawno temu, a było to 3 lata temu, zakupiłem komputer. Będąc nie do końca ogarnięty złożenie go przeznaczyłem znajomym informatykom. Po odebraniu peceta naturalnie zainstalowałem Windowsa (10), rozdzieliłem dyski na 3 partycje. Dyski te miały po 1TB (każdy) HDD. Po jakimś czasie dobrego użytkowania dysków przy wywaleniu korków przez burzę jeden z dysków uszkodził się. Dane nie usunęły się, lecz dostawałem liczne komunikaty odnośnie ryzyka utraty danych. Zdecydowałem, więc że kupie 256gb SSD, na którym zainstaluję system. Sformatowałem oba HDD i podłączyłem SSD, pomyślałem, że skoro po formacie to moge jeden z HDD poprostu odłączyć, ale okazuje się, że nie - oba dyski w tym przypadku są niewykrywalne przez system. Suma sumarum cały temat sprowadza się do pytania jak rozdzielić działający dysk HDD I nie działający.

Proszę o wskazówki i ewentualne kroki jakie podjąć. Sam nie byłem w stanie się doszukać odpowiedzi na moją zagwozdkę na żadnym forum więc piszę tutaj.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź w Panel sterowania > Narzędzia administracyjne > Zarządzanie komputerem > Zarządzanie dyskami i zrób zrzut ekranu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te dwa HDD nie są przypadkiem na jednym kablu zasilającym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głupie pytanie ale czy przypadkiem przy odłączeniu dysku nie odłączyłeś kabla zasilającego po stronie zasilacza? I żebyśmy mieli jasność, tobie przypadkiem nie chodzi o partycje?

Edytowane przez Kris194

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie odłączyłem. Nie, nie chodzi mi o partycje. Dyski dzielą między sobą dane, które są zapisywane na jednym z nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W skrócie, masz utworzoną jakąś macierz? W innym wypadku to co opisujesz nie jest możliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w skrócie mam 2 dyski które są połączone w raid0 ale są podzielone na 2 partycje i dlatego dzielą między sobą dane

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to potwierdzić zrzutem z menedżera urządzeń, powinno tam być widoczne czy to jest pojedynczy dysk (widoczny model) czy macierz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba patrzysz źle, Kamil. Toshiba to dysk przenośny jbc., na ss widać wyraźnie, że czyta dwa dyski 1tb jako jeden.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba patrzysz źle, Kamil. Toshiba to dysk przenośny jbc., na ss widać wyraźnie, że czyta dwa dyski 1tb jako jeden.

 

Mój błąd, faktycznie. Podczas uruchamiania komputera masz informację o RAID? Wejdź do BIOSU i zmień tryb z RAID na AHCI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...