Skocz do zawartości
Kanciano96

Dziwny problem z komputerem. Zasilacz do wymiany?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu próbując włączyć komputer, wszystko na pierwszy rzut oka ruszyło. Słychać było pracujący dysk, wentylatory się kręciły, ale monitor się nie załączał – cały czas był w stand-by. Metodą prób i błędów doszedłem do tego, że wyjąłem wszystkie kości ram, zresetowałem bios, kości włożyłem z powrotem i komputer normalnie się uruchomił. Przez dłuższy czas wszystko było okej, ale niedawno problem pojawił się znowu.

 

Teraz, żeby komputer się odpalił te kości wyjmuję i wkładam po kilka razy. Nie ma znaczenie czy próbuję go uruchomić na jednej, dwóch czy czterech. Przez godzinę wyjmuję je i wkładam i nic to nie daje, aż w końcu „zaskoczy”. Wracanie do żywych przynajmniej jeden raz wyglądało tak, że po uruchomieniu komputera wentylatory przez kilka sekund kręciły się wolniej niż zwykle, następnie komputer sam się zresetował i ruszył już normalnie. Dodam, że gdy odpalam komputer bez włożonego ramu, to wiatrak na procesorze kręci się dużo szybciej niż normalnie.

 

Jak już uda się komputer odpalić przez 2-3 dni działa normalnie. Nie zamula, nie resetuje się, ani nie wyłącza nawet pod mocnym obciążeniem. Problem pojawia się w pewnym momencie po tym, jak go normalnie wyłączę i za jakiś czas tak samo normalnie chcę go włączyć.

 

Ktoś podpowie, co może być przyczyną? Zasilacz? Jeśli tak, czy jest jakiś w miarę prosty sposób na zdiagnozowanie go, jeśli nie mam dostępu do „pewniaka”, do którego mógłbym podłączyć komputer?

 

Zasilacz, z którego korzystam to: Real Power EcoSilent 420

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taaa, każdy jest wrozbitą Maciejem i posiada szklaną kule.... Z zaliacza już idzie wróżyć, że to bomba która wybuchła... Ale podaj resztę podzespołów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal komputer jak dasz radę i w OCCT odpal PowerSpuplyTest. Jak się nie boisz oczywiście.

 

Jeśli będzie działał normalnie to możesz zacząć od MemTest ( Dang Wang wersja najlepiej ). Działa pod windowsem.

 

 

Ale.. zacznij od czytania komentaży tutaj:

https://www.amazon.de/product-reviews/B003Q58Y3Q/ref=acr_dpx_hist_1??ie=UTF8&filterByStar=one_star&showViewpoints=0

 

https://www.amazon.de/product-reviews/B003Q58Y3Q/ref=acr_dpx_hist_2??ie=UTF8&filterByStar=two_star&showViewpoints=0

 

Prawy przycisk myszy w google chrome i daj tlumacz na polski :D

Taki szmelc trochę. Nie zaszkodzi nawet wymiana w ciemno. Lepsze to niż pisanie za miesiac tematu, zasilacz spalił mi płytę, procesor, ram, grafikę, dyski, dywan, firanę, mieszkanie.. Ciężko powiedzieć co wylosujesz. To chyba takiego typu sprzęt:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Reszta podzespołów wygląda tak:

Płyta główna: Dell 0XC7MM

CPU: Intel Core i7 860

RAM: 8GB DDR3 (2x Kingston 667MHz + 2x SK Hynix 667MHz)

GPU: AMD Radeon HD 6570

 

Jeśli chodzi o test Power Supply, raporty wrzuciłem tutaj Robiłem je dwa razy, za pierwszym razem karta graficzna spociła się po dwóch minutach. Za drugim razem na DX9 po 8 minutach. Komputer na pierwszy rzut oka zachowywał się normalnie. Przede wszystkim się nie wyłączył. Nie znam się na tych wykresach kompletnie, więc interpretację tego co działo się z zasilaczem pozostawię ludziom mądrzejszym ode mnie :D

 

MemTesta próbowałem odpalić przez dobrą godzinę. Robiłem wszystko według instrukcji. Pendrive się bootuje, ale zamiast testu pamięci widzę przez cały czas migający kursor. Obraz wypalałem na pendrive 3 razy, nie mam pod ręką płyty żeby spróbować z nią.

 

Zauważyłem jednak jedną zależność. W płycie głównej mam dwa czarne i dwa niebieskie sloty na RAM. Jeśli próbuję uruchomić komputer tylko z jedną kością – to jeśli włożę ją w którykolwiek niebieski slot komputer działa. Jeśli włożę ją w jakikolwiek slot czarny, monitor się nie uruchamia. Dzieje się tak za każdym razem, z każdą z czterech kości.

 

Oprócz pieniędzy na zasilacz powinienem przygotować pieniądze na nową płytę główną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Memtest pod windowsa:

https://greentechrev...rsion-download/

 

https://greentechrev...rsion-download/

 

 

Możesz przeczyścić styki pamięci alkocholem izopropylowym. Albo jakimiś kontakt sprey. Sprzęt wiekowy to może coś zasienidziało ? Chociaż teoretycznie pozłacane styki nie powinny.

 

Procesor wyjmowałeś może ostatnio? Może masz gdzieś pod procem uszkodzone piny? Te odpowiedzialne za wadliwe gniazda?

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyszczenie styków nie pomogło. Memtest, który podałeś nie pokazuje żadnych błędów. Myślę że wszystkie kości są sprawne, problem leży prawie na pewno w tych gniazdach. Procesora nie wyjmowałem i wolałbym tego nie robić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...