Skocz do zawartości
Razorrr

Czy Spartan 3 Pro da radę na podręconym Q6600?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Postanowiłem zmienić chłodzenie mojego procesora z boxowego Intela (chłodzenie pochodzi od Pentiuma E2220) na SilentiumPC Spartan 3 Pro, bo strasznie się grzeje.

Temperatury pod obciążeniem sięgają prawie 90 stopni Celsjusza, a bez obciążenia 50-60, na dodatek chłodzenie działa cały czas na 100% i strasznie wyje.

Pasta na procesorze jest nowa (SilentiumPC Pactum PT-1), bo dopiero wczoraj ją nałożyłem metodą na X, wcześniej przed nałożeniem pasty miałem jeszcze większe temperatury.

Możliwe, że takie temperatury są spowodowane gorącem jakie jest jest w mieszkaniu, bo wiadomo mamy lato to i jest gorąco i jest te 10-15 stopni więcej.

Inna opcja to taka, że cooler Intela ma już wyrobione zaciski i słabo się trzyma. Sprawdzałem i niby się za bardzo nie rusza, ale wiadomo jak to jest. Jak komputer leży to może wydawać się ok, a jak się go postawi to chłodzenie może się wychylić lekko.

Więc czy ten cooler od SilentiumPC da sobie radę z Q6600 2,4GHz? Zamierzam po zmianie chłodzenia i sprawdzeniu czy temperatury spadną zrobić BSEL moda by zyskać 600MHz więcej.

Także chciałbym wiedzieć czy z tym chłodzeniem będę mógł dokonać takiej modyfikacji? Ktoś ma lub miał taki procesor i go podkręcał na tym chłodzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metodą "na X"? Aż się boję, ile ty tam tego narąbałeś :E

 

Chłodzenie procesora nie może "ruszać się nie za bardzo". Musi być sztywno przybite do procesora. BOX intela, jak zresztą większość chłodzeń bez backplate, to gunwo, którego całą mocą nienawidzę. 2 razy zdejmiesz i już rozklekotane. Jeśli jest jakikolwiek luz, trzeba niestety wymienić.

 

Na modyfikacjach tych antyków się nie znam. Erę quadów przeżyłem na c2d i dopiero i5 przytuliłem. Samo chłodzenie powinno spokojnie dać radę. Jest wydajne, chociaż potrafi być głośne przy dużym obciążeniu. Mam je teraz na kawie i większość czasu pracuje w trybie półpasywnym wymuszonym programowo :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Postanowiłem zmienić chłodzenie mojego procesora z boxowego Intela (chłodzenie pochodzi od Pentiuma E2220) na SilentiumPC Spartan 3 Pro, bo strasznie się grzeje.

Temperatury pod obciążeniem sięgają prawie 90 stopni Celsjusza, a bez obciążenia 50-60, na dodatek chłodzenie działa cały czas na 100% i strasznie wyje.

Pasta na procesorze jest nowa (SilentiumPC Pactum PT-1), bo dopiero wczoraj ją nałożyłem metodą na X, wcześniej przed nałożeniem pasty miałem jeszcze większe temperatury.

Możliwe, że takie temperatury są spowodowane gorącem jakie jest jest w mieszkaniu, bo wiadomo mamy lato to i jest gorąco i jest te 10-15 stopni więcej.

Inna opcja to taka, że cooler Intela ma już wyrobione zaciski i słabo się trzyma. Sprawdzałem i niby się za bardzo nie rusza, ale wiadomo jak to jest. Jak komputer leży to może wydawać się ok, a jak się go postawi to chłodzenie może się wychylić lekko.

Więc czy ten cooler od SilentiumPC da sobie radę z Q6600 2,4GHz? Zamierzam po zmianie chłodzenia i sprawdzeniu czy temperatury spadną zrobić BSEL moda by zyskać 600MHz więcej.

Także chciałbym wiedzieć czy z tym chłodzeniem będę mógł dokonać takiej modyfikacji? Ktoś ma lub miał taki procesor i go podkręcał na tym chłodzeniu?

 

Zamiast wydawać kasę na chłodzenie, to przerób płytę na LGA771 i za tę kasę wrzuć jakiegoś Xeona. E5440 kupisz za 30-40zł na Allegro. Wydajniejszy i ma mniejsze TDP, więc nie powinien się tak grzać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast wydawać kasę na chłodzenie, to przerób płytę na LGA771 i za tę kasę wrzuć jakiegoś Xeona. E5440 kupisz za 30-40zł na Allegro. Wydajniejszy i ma mniejsze TDP, więc nie powinien się tak grzać.

 

 

Chciałem wsadzić ten procesor, ale moja płyta główna go nie obsługuje. Jedyna opcja, więc to był Q6600.

 

Metodą "na X"? Aż się boję, ile ty tam tego narąbałeś :E

 

 

Starałem się nałożyć pastę dosyć oszczędnie, ale i bez przesady.

 

 

No i przy okazji dzięki za odpowiedź. Kupię te chłodzenie i zobaczę jak dużo się zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem wsadzić ten procesor, ale moja płyta główna go nie obsługuje. Jedyna opcja, więc to był Q6600.

 

 

 

 

Starałem się nałożyć pastę dosyć oszczędnie, ale i bez przesady.

 

 

No i przy okazji dzięki za odpowiedź. Kupię te chłodzenie i zobaczę jak dużo się zmieni.

 

Jaką masz płytę główną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyść proca, daj ziarno ryżu, ładnie rozprowadź, problem zniknie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem i chłodzenie działa bardzo dobrze. Z 60 stopni w spoczynku jest 40-45 maks, a podczas obciążenia w takich grach jak Dying Light czy Fallout 4 nie więcej jak 62 stopnie w dosyć słabej obudowie.

Możliwe też, że trochę namieszałem z montażem i dlatego nie ma 100% efektywności. Najpierw nałożyłem pastę na wspomniane ziarno ryżu, a później przystąpiłem do montażu, z którym miałem lekki problem, gdyż nie wiedziałem jak zaczepić ten drugi zacisk i parę razy obracałem ten cooler dopóki nie załapałem o co chodzi. Ogólnie chłodzenie montuje się trochę ciężko, gdy płyta znajduje się w obudowie.

Tak czy inaczej nałożę pastę jeszcze raz na spokojnie po wymianie zasilacza na nowy, a jak na razie jestem zadowolony z działania chłodzenia, bo w porównaniu z tym od Intela jest bardzo ciche. Zobaczę jeszcze jak będzie, gdy powrócą upały i jak będą temperatury.

Edytowane przez Razorrr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...