Skocz do zawartości
stary waiat

B450 Aorus Elite i R5 2600

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Tak się zastanawiam, czy brak AMD Cool & Quiet w biosie to jakiś bug? W dostarczonej instrukcji do mobo jest wymieniona ta funkcja, ale w rzeczywistości, w biosie jej nie ma. Myślałem z początku, że to wina niezaktualizowanego biosu (F5), ale po wgraniu najnowszego czerwcowego (F40) nic się nie zmieniło. Funkcja powinna być w zakładce Advanced CPU Core Settings, pomiędzy CPU Clock Ratio, CPU Frequency a SVM Mode a jednak nie istnieje. Na YT zobaczyłem, że na płycie w wersji B450 Aorus PRO, w identycznie wyglądającym biosie funkcja jest na swym miejscu. AMD C&Q raczej nie jest opcją highendową, więc dziwi mnie jej brak w niższym modelu.

 

Sprzęt:

R5 2600

Gigabyte B450 Aorus Elite

Ballistix 16 GB

Radeon RX570

SiletiumPC Supremo FM2 Gold 750W

W10 64

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte B450 Aorus Elite miałem tą płytę i kilka biosów na niej i zawsze opcja C&Q była

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte B450 Aorus Elite miałem tą płytę i kilka biosów na niej i zawsze opcja C&Q była

No a u mnie nie ma. Ta funkcja powinna się znajdować pomiędzy Core Performance Boost a SVM Mode fJ9ZbSc.jpg

 

Gigabyte B450 Aorus Elite miałem tą płytę i kilka biosów na niej i zawsze opcja C&Q była

Oto wycinek z filmu prezentującego bios B450 aorus PRO i AMD Cool & quiet na swoim miejscu WirZjuu.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak wgranie innego biosu nic nie daje to zostaje serwis chyba że ktoś ma jakiś inny pomysł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie z jakiegoś powodu usunęli tę funkcję. Wydaje mi się, że producenci płyt ostatnio przycięli BIOSy w najnowszych rewizjach, bo brakuje miejsca na mircokody dla najnowszych procesorów. Np. MSI w najnowszym BIOS ze wsparciem gen3, zrobili kompletnie nowy wygląd UEFI, uproszczony, brak w ogóle graficznej możliwości ustawienia krzywych dla wentylatorów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam juz ta plyte w domu,na dniach bede skladac kompa-tez z ryzenem 2600 oraz 16gb ram,tyle ze bedzie rtx 2060,wtedy bede mogl to sprawdzic.

 

wizualnie plyta wyglada naprawde solidnie,mam nadzieje ze tak tez bedzie dzialac(pamiec to ddr4 t.force night hawk 2x8gb 3000mhz)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja to sie troche dziwie, na B450 Aorusie Pro nie moglem za nic ustawic stabilnie 3200 na B-Die ktore mialy inne XMP (4600C18) a Flarex 3200 C14 dzialaja z kopa na ich wlasnym XMP pod AMD. Ciekawe co w tych profilach pod AMD jest zakodowane? Jedyne co widze to SOC 1.18-1.21V.

Ogolnie to PRO to to samo co Elite tylko ten pierwszy ma drugi radiatorek na krótkie M.2 i kilka innych pierdółek typu lepsze audio, SATA itp.

 

Jedyny minus to kiepski BIOS, nie ma opcji ustawiania fixed voltage ani LLC, kiepsko z OC.

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Podobno nowe płyty od Aorusa pod nowe ryzeny mają dostać nowy bios z nowym UI czy tam UEFI. Mam nadzieję, że to również trafi na starsze modele, bo obecny bios to jest po prostu porażka... Może w końcu moje pamięci będzie się dało ustawić na 3200mhz bo do tej pory chodzą na 3000 :( a próbowałem chyba wszystkiego.

Tutaj masz poradnik, chyba najlepszy jaki do tej pory zrobiono pod OC RAM, próbowałeś mieszać w panelu terminacji? +Proponuję Ci założyć osobny wątek, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Płyty Gigabyte są po prostu słabe, zwłaszcza tańsze modele. Jeśli przykładowo płyta wali na ustawieniach auto procODT= 60 Ohm, (a chyba tyle ktoś miał jakiś czas temu na Gigabyte i z tego tytułu były problemy), to potem z tego tytułu nie każdy RAM nawet na samsungach b-die, może tyle lubić. Wystarczy, że masz inny RAM na samsungach b-die, który łyknie tak wysoką rezystancję i będzie dobrze na ustawieniach auto...

Profile XMP mają wszystkie to samo zakodowane z tego co wiem (te same zmienne) ;)

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydanie kupy pieniędzy na drogi RAM, to nie sztuka + i tak nie masz gwarancji, że będzie działać, bo problemem jest UEFI płyty (które jest za mało inteligentne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to sie troche dziwie, na B450 Aorusie Pro nie moglem za nic ustawic stabilnie 3200 na B-Die ktore mialy inne XMP (4600C18) a Flarex 3200 C14 dzialaja z kopa na ich wlasnym XMP pod AMD. Ciekawe co w tych profilach pod AMD jest zakodowane? Jedyne co widze to SOC 1.18-1.21V.

Ogolnie to PRO to to samo co Elite tylko ten pierwszy ma drugi radiatorek na krótkie M.2 i kilka innych pierdółek typu lepsze audio, SATA itp.

 

Jedyny minus to kiepski BIOS, nie ma opcji ustawiania fixed voltage ani LLC, kiepsko z OC.

 

 

Ty doswiadczony.. Te plyty gigusia to taki szmelc? Sam zamoiwlem w promo z extreem Auros Elite plus 2600 za cale 800 i sie zastanawiam czy nie anulowac. * jajek bede chcial na to polozyc i sam troche pokrecic i to ram i to procka. Mialo byc budzetowo i stabilnie ale zeby cos sie dalo na tym zrobic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty doswiadczony.. Te plyty gigusia to taki szmelc? Sam zamoiwlem w promo z extreem Auros Elite plus 2600 za cale 800 i sie zastanawiam czy nie anulowac. * jajek bede chcial na to polozyc i sam troche pokrecic i to ram i to procka. Mialo byc budzetowo i stabilnie ale zeby cos sie dalo na tym zrobic.

Mój komplet właśnie jest z Xtreem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to kogoś interesuje, to otrzymałem taką odpowiedź od Gigabyte'a:

 

Witam,

 

W przypadku nowszych wersji BIOS technologia C'n'Q została na tałe zintegrowana z BIOS ( technologia działa w sposób ciągły).

 

Pozdrawiam,

Pomoc Techniczna Gigabyte

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie nie zauwazylem zadnych zmian, a aktualizowalem od wersji F5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę z innej beczki. Gigabyte wypuścił sporo aktualizacji BIOSU dla płyt głównych... Zastanawiam się czy zainstalować wersje F40. Tylko nie wiem czy to coś da bo to wsparcie dla nowych ryzenów. Ja posiadam r5 2600x, czy nowa AGESA mogłaby mi jakoś pomóc w spórze Ramu z płytą główną?

Możesz próbować, a rusz coś to da. Tylko nie pobierać BIOSu w wersji f41a, bo ma wadliwą AGESE, któą AMD wycofuje.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F41a ma AGESE 1.0.0.3AB, a AMD wycofuje 1.0.0.3ABA. To nie to samo.

Sam BIOS raczej nie pomoze z pamieciami, ale zaktualizowalbym ECFW.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug newsow to sa te same wersje, tylko producenci raz sobie je nazywaja aba, raz ab.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug newsow to sa te same wersje, tylko producenci raz sobie je nazywaja aba, raz ab.

 

Bzdura. To sa 2 rozne wersje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, masz rację, coś pomieszałem. Jeszcze raz poczytałem i rzeczywiście nie wiem skąd w końcu wziąłem tę informację, że ABA to samo co AB... ABA jest tylko wadliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...