Skocz do zawartości
13x0r

Huawei MateBook D14

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

USA przestało się gniewać na Huawei więc znowu zacząłem rozważać zakup laptopa Huawei MateBook D14 z procesorem Ryzen 5.

 

Czy ktoś z obecnych posiadaczy tego laptopa mógłby podzielić się swoimi opiniami na jego temat?

 

Odnośnie zakupu: W jakim sklepie go kupiliście i jak dawno? Czy oryginalne opakowanie w jakim dostajemy laptopa po jego zakupie jest jakoś fabrycznie "zaplombowane"?

 

Odnośnie użytkowania: Do czego go stosujecie i jak sprawuje się Ryzen 5? Jak oceniacie jakość matrycy ekranu? Czy mieliście jakieś kłopoty z podzespołami i/lub sterownikami?

 

----- EDIT (9-07-2019) -----

Czy ktoś z posiadaczy Huawei MateBook D14 (z tych którzy wypowiadali sie już w tym wątku: @lukaszba1984, @brzepa, @cervandes, @Krisol, @SKEMP, ewentualnie ktoś "nowy") używał na nim zestawu narzędzi Hiren's Boot CD v15.2 (można go ściągnąć stąd)?

 

Nie wiem czy ten zestaw nie będzie "zbyt stary" żeby zbootował się z pendrive na tym laptopie i czy programy w nim zawarte też nie będą miały problemów - chodzi mi konkretnie o memtest86+ (do sprawdzenia kości pamięci), CrystalDiskInfo / HD Tune (do sprawdzenia dysku) oraz IsMyLcdOK (do sprawdzenia ekranu na obecność martwych pikseli) - chciałbym odpalić w/w programy na tym laptopie tuż po jego zakupie aby móc przetestowac te trzy elementy laptopa bez uruchamiania systemu operacyjnego.

 

Ewentualnie czy ktoś z posiadaczy mógłby w wolnej chwili przygotować sobie taki pendrive i napisać mi czy ten zestaw narzędzi i w/w programy uruchamiają się na tym laptopie?

Edytowane przez 13x0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Fajnie się na nim pisze, bardzo dobrze wykonany z dobrym ekranem.

 

Osobiście do programowania brałbym z 16 GB ramu + osobno klawiatura numeryczna.

 

Bez systemu Asus Vivobook większy ekran + lekki jak na 15 calowy + 20 GB ramu.

 

Z systemem Asus Vivobook większy ekran + lekki jak na 15 calowy + 16 GB ramu

 

Acer Aspire 5

z MX 250 + duży SSD + lekki.

Edytowane przez adam32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Fajnie się na nim pisze, bardzo dobrze wykonany z dobrym ekranem.

 

Osobiście do programowania brałbym z 16 GB ramu + osobno klawiatura numeryczna.

Posiadasz ten laptop?

 

Co do reszty propozycji: ten temat nie ma na celu szukania "zamienników" (od tego mam inny) więc nawet specjalnie nie podawałem tu własnych wymagań co do sprzętu i prosiłbym o ograniczenie wypowiedzi w tym temacie do opinii nt. laptopa wymienionego w tytule. :)

Edytowane przez 13x0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Osobiście nie mam, ale miałem możliwość pisania/ korzystania z niego i byłem bardzo zadowolony.

Edytowane przez adam32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matebook jest BDB. U mnie ma go siostra, ale w sumie to ja wybierałem, instalowałem wszystko. Działa BDB, fajnie chodzi z podłączonym dodatkowym monitorem. Nie ma problemu z wydajnością (duża liczba kart w przegląarce, programy biurowe, Lightroom). Szczególnie matryca jest bardzo fajna i za to muszę go pochwalić. Waga - ok. Wykonanie - ok.

 

My kupowaliśmy w x-kom. Teraz widzę, że mają też fajną promocję na niego(jakieś zestawy gadżetów).

 

Odpowiadając jeszcze na Twoje zapotrzebowanie, ciężko określić, czy 8 GB RAM wystarczy. Powinno być ok, ale to zależy od wielu czynników. Musiałbyś samemu przetestować, kupić i w razie czego oddać i kupić coś z większym RAM'em.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam dwa, do internetów i dupereli go używam, do mocniejszych zadań mam mocniejsze maszyny.

 

Cichy, temperatury ok, bardzo wygodne pisanie i użytkowanie, ładowanie w półtorej godzinki, w ogólnych zastosowaniach bardzo poprawny. Wadą jest dla mnie przy maks podświetleniu wyciekanie światła z IPSa ale tego nie widać w normalnym użytkowaniu, do tego mi osobiście doskwiera brak slotu na kartę pamięci. A poza tym to miód malina komputerek, najlepszy w relacji cena - jakość. Plomb pudełka nie miały. kosztowaly 2100 w promocji w MM. Kamerka jest FATALNA.

 

Aha, polecam aktualizację bios do 1.22, trzeba pobrać paczkę ze strony huaweia. Bo ten śmieszny huawei manager nadal twierdzi, że 1.19 jest najnowszy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś próbował instalować na tym laptopie jakiś inny system niż Windows 10?

 

Jak wygląda dostęp do aktualnych sterowników? Trzeba ich szukać na stronie producenta laptopa czy są też jakieś inne alternatywy?

 

Odpowiadając jeszcze na Twoje zapotrzebowanie, ciężko określić, czy 8 GB RAM wystarczy. Powinno być ok, ale to zależy od wielu czynników. Musiałbyś samemu przetestować, kupić i w razie czego oddać i kupić coś z większym RAM'em.

Ja podobnie, jak kolega wyżej, do poważniejszych prac posiadam dość mocny komputer stacjonarny - laptop byłby stosowany do pracy dorywczej.

 

Do tej pory 8GB było stosowane/polecane w zasadzie wszędzie, a raczej nie będę na tym laptopie uruchamiał np. najnowszych gier.

 

Jedyne co mnie zastanawia i o co sie obawiam to współdzielenie owej pamięci ze zintegrowaną kartą graficzną - trochę szkoda, że nie ma ona własnej osobnej.

 

Plomb pudełka nie miały.

Serio niczego takiego nie ma w polskiej dystrybucji? Bo jak oglądam filmiki na YT z otwierania laptopów Huawei to jakieś tego typu "zabezpieczenia" tam występują.

 

Np. tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=z7xZiVocl3I

 

W 0:43 widać, że całe opakowanie jest fabrycznie zafoliowane: https://youtu.be/z7xZiVocl3I?t=43

 

W 1:22 widać, że otwierający przecina plombę przy zamknięciu pudełka: https://youtu.be/z7xZiVocl3I?t=82

 

Aha, polecam aktualizację bios do 1.22, trzeba pobrać paczkę ze strony huaweia. Bo ten śmieszny huawei manager nadal twierdzi, że 1.19 jest najnowszy...

Możesz wyjaśnić co ta aktualizacja daje? Zwykle "obawiam się" aktualizować BIOS, bo gdy "coś nie wyjdzie" to mamy cegłę. :P

 

Jak już jesteśmy przy BIOSie - czy ma on wszystkie standardowe funkcje, czy też jest jakoś ograniczony? Czy np. jest możliwość bootowania laptopa z pendrive USB zamiast z SSD?

 

Co do "śmiesznego huawei managera" - prawdopdobnie będę reinstalował system od zera: czy na laptopie są jakieś "dorzucone rzeczy", które warto w takiej sytuacji zachować / doinstalować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem bardzo udany model, przed wszystkim bardzo dobry stosunek ceny do wydajności.

Huawei MateBook D 14' Ryzen 5/8GB/480/Win10 FHD

Huawei MateBook D 14' Ryzen 5/8GB/512/Win10 FHD - podobno montowane są dyski PCIe

Matryca FULL HD IPS, aluminiowa obudowa, podświetlana klawiatura, dobre wyniki pracy na baterii. Warto od razu zaktualizować bios, wpływa to pozytywnie na wydajność oraz wydłuża prace na baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim klawiszem można wejść do BIOSu przy starcie tego laptopa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Do biosa wchodzi się F2

 

Jest okrojony ale oczywiście że bootuje z USB, przecież jakoś system trzeba zainstalować...

 

Aktualizacje wyszukuje huawei manager, po zakupie raz zaktualizował mi wszystkie sterowniki (długo to trwało, ze 2h razem z pobieraniem) ale od tamtej pory ani jednej rzeczy nie zaktualizował.

 

Instalacje biosu to były niebezpieczne 20 lat temu, teraz to zwykła procedurka. W ocenie mojej i kilku osób z peeperka poprawia wydajność.

 

Co do plomby zwracam honor, jednego odpakowywałem ja i zwyczajnie zapomniałem, drugiego luba odpakowywała sobie - foliowo papierowy plaster na zamknięciu pudełka - biały.

 

 

Co do aktualnej ceny to na pepperku https://www.pepper.pl/promocje/laptop-huawei-matebook-d14-ryzen-5-8gb-256-ssd-170560 promka 2199 w MM.

 

 

 

Co do wydajności: właśnie reenkoduję MKV z X265 na X264. Porównanie do MSI GV72 z 7300HQ. AVG FPS jest o włos wyższy w Matebooku! MSI ciśnie 40 klatek średnio na sekundę, oczywiście w trybie turbo - a Matebook robi 44 klatki na sekundę. Mało tego, MSI to 17" kobyła z wielkim chłodzeniem, dwa osobne systemy na CPU i GPU... i to Matebook pod obciążeniem pracuje kulturalniej niż MSI :)

 

 

Mały, dzielny komputerek!

Edytowane przez cervandes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czy ktoś próbował instalować na tym laptopie jakiś inny system niż Windows 10?

 

Jak wygląda dostęp do aktualnych sterowników? Trzeba ich szukać na stronie producenta laptopa czy są też jakieś inne alternatywy?

 

Możesz wyjaśnić co ta aktualizacja daje? Zwykle "obawiam się" aktualizować BIOS, bo gdy "coś nie wyjdzie" to mamy cegłę. :P

 

Jak już jesteśmy przy BIOSie - czy ma on wszystkie standardowe funkcje, czy też jest jakoś ograniczony? Czy np. jest możliwość bootowania laptopa z pendrive USB zamiast z SSD?

 

Co do "śmiesznego huawei managera" - prawdopdobnie będę reinstalował system od zera: czy na laptopie są jakieś "dorzucone rzeczy", które warto w takiej sytuacji zachować / doinstalować?

- Ryzen lubi się tylko z Windows 10, więc nie polecam.

- Są na stronie, można też instalować przez PC Managera.

- Z tego co pamiętam np. lepsze zarządzanie energią.

- Na pewno ograniczony względem stacjnarnego komputera, jest tylko jedna zakładka, nie ma np. OC.

- Zainstaluj wszystkie sterowniki ze strony Huaweia i tyle.

 

Co do pierwszego posta:

- Kupiony w lutym w redcoonie za 2499 zł

- Moje użytkowanie to internet/filmy/studia(informatyka), matryca jest taka sobie, tj. niezły kontrast i kąty widzenia ale słabe kolory, nieco widoczny BLB(po czasie się zmniejszył) i nie jest Flicker Free, np. ciemny szary widocznie migocze, u mnie wszystko działało out of the box.

Poza tym: niezłe głośniki ze wsparciem Dolby Atmos, wygodna klawiatura podświetlana na biało, bardzo dobra jakość wykonania obudowy, lekki, cienki, wąskie ramki, wlutowany RAM 2400 MHz w dual channel bez możliwości rozbudowy(iGPU rezerwuje 1 GB).

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aktualizacje wyszukuje huawei manager, po zakupie raz zaktualizował mi wszystkie sterowniki (długo to trwało, ze 2h razem z pobieraniem) ale od tamtej pory ani jednej rzeczy nie zaktualizował.

To może nie warto abym reinstalował tego Managera po reinstalacji całego systemu? Skoro i tak piszesz, że nie spełnia swoich obowiązków...

 

Instalacje biosu to były niebezpieczne 20 lat temu, teraz to zwykła procedurka. W ocenie mojej i kilku osób z peeperka poprawia wydajność.

Jako człowiek "starej daty" zawsze się będę obawiał "grzebania w BIOSie" i powiązanych z tym innych czynności. ;)

Masz może link do jakiejś konkretnej wymiany opinii nt. owej poprawy wydajności?

 

Bardzo Ci dziekuję za tego linka ze względu na komentarze w nim zawarte. Przyznam się, że nieco zmartwiłem się czytając kometarze o matrycy - nastawiałem się na "niską jakość" ale komentarze wskazują na "jeszcze niższą" niż moje oczekiwania. Jednak chyba i tak innego wyboru w tej cenie nie mam - potrzebuję małego przenośnego komputera do pracy "poprawkowej" i użytku na wyjeździe (od pracy/użytku w trybie normalnym mam stacjonarkę).

 

Co do ceny - pewnie będę i tak kupował wersję z SSD 512GB ze względu na to, że (jak czytałem) wersja z SSD 256GB ma dysk SATA3, natomiast dysk 512GB jest dyskiem NVMe - mam nadzieję, że tak jest wciąż w nowych partiach owego komputera.

 

Ryzen lubi się tylko z Windows 10, więc nie polecam

Z tego co czytałem, ludzie instalowali na Ryzenie Linuksa i nie mieli problemów.

 

matryca jest taka sobie, tj. niezły kontrast i kąty widzenia ale słabe kolory, nieco widoczny BLB(po czasie się zmniejszył) i nie jest Flicker Free, np. ciemny szary widocznie migocze

Czy bardzo przeszkadzają Ci te wady matrycy w użytkowaniu?

Czy kupiłbyś tego laptopa jeszcze raz czy też po swoich doświadczeniach wybrałbyś coś innego?

 

iGPU rezerwuje 1 GB

Bardzo Ci dziękuję za tą informację o ilości pamięci w rezerwacji, bo przyznam że jej szukałem - a teraz dostałem "przy okazji". :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem i mam wiele monitorów, komputerów, obecnie mam w domu 17" MSI z TNem i te chińskie MacBooki. I moim zdaniem słaby to jest wyświetlacz w MSI, na szczęscie podłączam go do IPSa 27" :D A ten w Matebooku jest owszem, słabszy z IPSów ale i tak dramatu nie ma. Chłopie, ten komputerek kosztuje dwa kawałki z groszami, chcesz żeby miał matrycę jak dwu czy trzykrotnie droższe komputery?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam do Was pytanie, lekko podłączę się do tematu. Pisałem na czacie na żywo z kimś od Huawei jednak ta osoba okazała się zwyczajnie niekompetentna. Wysłałem maila do centrali Huawei, jednak może ktoś z Was zna odpowiedź teraz. Mianowicie chciałbym zapytać, czy D14 umożliwia wymianę SSD bez utraty gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
Miałem i mam wiele monitorów, komputerów, obecnie mam w domu 17" MSI z TNem i te chińskie MacBooki. I moim zdaniem słaby to jest wyświetlacz w MSI, na szczęscie podłączam go do IPSa 27" :D A ten w Matebooku jest owszem, słabszy z IPSów ale i tak dramatu nie ma. Chłopie, ten komputerek kosztuje dwa kawałki z groszami, chcesz żeby miał matrycę jak dwu czy trzykrotnie droższe komputery?

No wiem, wiem, ale jednak jak ten laptop tak wszędzie chwalą, to myślałem że i matryca "nie będzie tak z samego dna rankingu". ;)

Ale skoro piszesz, że "dramatu nie ma" to chyba "może być".

 

a ja mam do Was pytanie, lekko podłączę się do tematu. Pisałem na czacie na żywo z kimś od Huawei jednak ta osoba okazała się zwyczajnie niekompetentna. Wysłałem maila do centrali Huawei, jednak może ktoś z Was zna odpowiedź teraz. Mianowicie chciałbym zapytać, czy D14 umożliwia wymianę SSD bez utraty gwarancji.

Z informacji jakie widziałem tu na forum wynika, że aby nie utracić gwarancji to dysku nie możesz wymieniać samodzielnie. Ponoć musisz wysłać laptop z dyskiem do serwisu Huawei, gdzie wymienią Ci go za "skromną opłatą", uwaga, ~300PLN. :/

 

A Ty jaką odpowiedź dostałeś na czacie?

Edytowane przez 13x0r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plomby lapek nie ma, dysku starego zapewne nie sprzedajecie bo ileż to warte, 75pln? Więc wystarczy odkręcić śrubki normalnym torxem a nie widelcem, nie pokiereszować ich i gwarancji moim zdaniem nie stracicie. W razie awarii wkładacie ori dysk i do serwisu WIO.

 

Pamiętajcie, że serwisuje zewnętrzna firma. Za naprawę dostają kasę, jak uwalą gwarancję to nie dostają pieniędzy za naprawę, serwisowi się nie opłaca uwalać klientowi gwarancji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dostałem odpowiedź od Huawei, że koszt faktycznie 300zł w ich serwisie. Nie napisali jednak, że samodzielna wymiana powoduje utratę gwarancji. Pani na czacie to w ogóle poprzez rozmowę ze mną dowiedziała się o istnieniu takiego laptopa. Rozłączyłem się od razu.

 

 

Zabrałem się za wymianę, odkręciłem śruby i dwoma przyssawkami podniosłem tylną klapę. Jeden zatrzask na około 10(?) się urwał, ale pokrywa normalnie potem wskoczyła na miejsce, przykręciłem śrubki i nie ma śladu. Myślisz, że serwisant w razie czego się pozna? :E

Edytowane przez SKEMP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

były takie przypadki, że serwis odrzucił naprawę przez złamany zatrzask obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W aplikacji x-kom lapki huawei mają rabat 300pln. Kod rabatowy 'aplikacja'.

 

Dodajesz do koszyka, klikasz kod rabatowy, wpisujesz i gotowe.

 

D14 Ryzen 2099pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

były takie przypadki, że serwis odrzucił naprawę przez złamany zatrzask obudowy?

 

No raczej jest to ingerencja w sprzęt, nie sądzisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ta firma, ale MSI słałem na GW, w nim zerwałem plombę dodając NVME bo fabrycznie nie miał. Zatrzaski są gówniane, przez co 3 czy 4 się wysypały. Serwis nie zanegował ani dodania dysku, ani zerwania plomby ani brakujących zatrzasków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raczej jest to ingerencja w sprzęt, nie sądzisz?

 

wiadomo, ale serwisant też człowiek i ma skończoną ilość czasu na kontakt ze sprzętem i zastanawiające jest dla mnie to czy będzie się skupiał na liczeniu zatrzasków

 

 

Nie ta firma, ale MSI słałem na GW, w nim zerwałem plombę dodając NVME bo fabrycznie nie miał. Zatrzaski są gówniane, przez co 3 czy 4 się wysypały. Serwis nie zanegował ani dodania dysku, ani zerwania plomby ani brakujących zatrzasków.

 

 

dzięki, uspokoiłeś mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...