Skocz do zawartości
Agiel

Wybór NAS do domu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od razu napiszę że jestem kompletnym laikiem w tematach serwerów czy ogólnie sieci. Chciałbym stworzyć NAS z 4 dysków. Obecnie mam 2hdd 6+3TB i zaczyna brakować miejsca (głównie filmy 4k i seriale). Chciałbym to połączyć z dwoma tv. Jeden telewizor znajduje się na pierwszym piętrze, drugi na parterze. NAS stałby na pierwszym piętrze. Połączenie za pomocą kabla do obu tv.

Na obu tv filmy czy też seriale będą odtwarzane za pomocą KODI (do jednego mam nvidie shield, drugi jest na androidzie).

Z tego co wyczytałem to wystarczy mi najprostsze urządzenie które pozwoli to wszystko połączyć bo resztą zajmie się KODI.

Szukam więc urządzenia na 4 dyski z 2x port Ethernet i wydaje mi się że może być jak najtańsze. W grę wchodzą używki. Możecie coś polecić?

 

Przy okazji zapytam, pojawiła się u mnie możliwość założenia światłowodu, router stałby na pierwszym piętrze ale chciałbym podłączyć do niego oba tv po kablu (Netflix). Do tv na parterze chciałbym jednak wyprowadzić 1 kabel. Taki switch w który wejdą na 2 kable (światłowód i ten od NAS) zda egzamin? Zakładając że kupię switcha z 1000mb łącze będzie wykorzystywane z pełną szybkością?

 

Drugie pytanie odnośnie dysków. Zakładając że na obu tv będą odtwarzane 2 filmy 4k z tego samego dysku to jego przepustowość da radę? Np. taki Seagate Backup Plus 6TB da radę wyświetlić 2 różne filmy 4k czy też to raczej od procesora w NAS zależy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dużo napisałeś, ciężko czytać.

 

Zastanawiam się bardziej, czy pchając codziennie RÓWNOCZEŚNIE dwa duże strumienie 4K z dysku nie zajeździsz go w ekspresowym tempie (w sensie jeden rok a nie 5 lat) - bo dysk będzie musiał naprzemiennie czytać z dwóch rożnych lokacji i nie przez chwilę, a godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumiem że chcesz NASa z 2 portami LAN tylko po to aby podłączyć pod niego bezpośrednio 2 TV ? Kolego, to tak nie działa. 2 poty LAN służą do zwiększenia przepustowości połączenia sieciowego aby przy większej ilości użytkowników czy pobierając większą ilość danych połączenie sieciowe nie stało się wąskim gardłem. Mając w NASie 2 porty LAN 1Gb mostkujesz(programowa funkcja w NASie) je i powstaje ci z tego 1 wirtualny interfejs o przepustowości 2Gb. Fizycznie z NASa do switcha wychodzą 2 przewody ale urządzenia w sieci typu PC , TV czy cokolwiek innego widzi 1 połączenie a nie 2.

Jeśli wszystko podłączone jest kablem to lokalizacja NASa nie jest istotna, może stać i w piwnicy.

Lokalizacja ma znaczenie przy WiFi. Nadajnik rozsyłający sygnał WiFi, czyli router lub dedykowany access point, należy ustawić tak aby zapewnić jak najlepszy sygnał urządzeniom podłączającym się. Im mniej przeszkód po drodze i bliżej nadajnika tym lepiej co przekłąda się na prędkość połączenia.

 

Jeśli chodzi o wydajność do to dla potrzeb 2xTV wyświetlających materiał 4k to i 1 dyskowy NAS by starczył. Materiał 4K przesyła obraz , czyli tzw. bitrate, z prędkością ok 100Mb/s natomiast z dysku da się odczytać dane z prędkością 100MB/s. 1MB to 8Mb czyli 8x szybciej. Natomiast połączenie sieciowe powinno działać z prędkością 1000Mb/s .Także nawet 1 dyskowy NAS powinien spokojnie poradzić sobie udostępnieniem danych dla 2 TV.

Inną kwestią jest dekodowanie obrazu. Pytanie czy KODI i cały proces dekodowania ma być realizowany po stronie NASa czy każdy klient dekoduje sobie ten obraz samodzielnie. Jeśli to NAS ma dekodować obraz to przydało by się urządzenie które robi to sprzętowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
. 2 poty LAN służą do zwiększenia przepustowości połączenia sieciowego aby przy większej ilości użytkowników czy pobierając większą ilość danych połączenie sieciowe nie stało się wąskim gardłem.

Można tak zrobić ale pisanie że do tego właśnie służy drugi interfejs to duże nadużycie. Służy on głównie 2 celom

1. Zabezpieczeniu niepowołanemu dostępowi do konta admina. Po prostu ustawia się dostęp do admina tylko na konkretny (drugi) interfejs i dzięki temu zwykli userzy LANu nawet jeżeli by znali/podpatrzyli hasło to i tak tam nie wejdą ani nie będą mogli nawet próbować złamać. Za to właściciel/admin NASa będzie mógł się zalogować gdy podepnie się do drugiego interfejsu

2. Podpięciu publicznego IP i wystawieniu konkretnych usług do sieci. W ten sposób część rzeczy jest dostępna publicznie (np. chmura, proste www, bazy itp) a reszta (samba, ftp itp) może być tylko w LAN.

 

 

Ogólnie to 2 interfejsy eth w nas z jednej strony ułatwiają sprawę bo nie potrzebujesz dodatkowych urządzeń. Ale musiałbyś sobie zrobić krosowane kable. Natomiast njtańszy switch 1gbit też zrobi robotę i pewnie wyjdzie taniej bo 2 interfejsy to z reguły ficzers lepiej wyposażonych i droższych NASów. Oczywiście w obu przypadkach będą wymagane statyczne adresy na urządzeniach. A jak chesz prościej to kupujesz jakiś najprostszy router ale i tak pewnie bedziesz musiał ustawić statyczny DHCP dla urządzeń. Tyle że będzie wygodniej bo w jednym miejscu - na routerze a nie na 3 urządzeniach z osobna.

Edytowane przez doman18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że da się wykorzystać 2 porty LAN do innych rzeczy niż zwiększenie przepustowości. Tylko czy rzeczy o których piszesz w domowych warunkach mają sens. IMO nie. Zresztą podobnie w środowiskach firmowych gdzie można je zrealizować w inny sposób. Np dostęp do panelu administracyjnego urządzenia można ograniczyć do określonego VLANu. Natomiast wystawienie usług na zewnątrz można wykonać poprzez DDNS producenta NAS, a samo urządzenie może być schowanych za NATem co zdecydowanie zwiększy bezpieczeństwo w przeciwieństwie do wystawienia go na publiczny widok gdzie do woli może być skanowane przez boty. Więc po co tracić przepustowość?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...