Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

Mam laptopa Dell G5 i5 8300h, 16gb ram, GTX 1050 Ti z jednym dyskiem ssd m2 250gb. Mam wolne miejsce sata3 na wsadzenie dysku hdd na dane i w tym temacie chcialem sie Was poradzic.

Mam mozliwosc przelozenia dysku ze slabszego laptopa ktory sluzy mojej kobiecie tylko do przegladania internetu. Jest tam wsadzony HGST HTS541010A9E680 1tb 5400rpm. Wyczytalem ze ma on 8mb cache. Myslalem tez nad zakupem nowego dysku i przewaznie widze w opisach 128mb cache. Ma to takie duze znaczenie ze warto jednak kupic nowy dysk?

 

Chcialem tez zapytac czy jesli do tego slabszego laptopa z ktorego wyciagne hdd, wloze mu 'maly' dysk ssd sata3 to bedzie widoczna znaczna roznica w szybkosci startu windowsa?

Wyczytalem tylko ze ten port nie wykorzystuje w pelni mozliwosci dyskow ssd ale nie wiem jak to wyglada w praktyce. Napewno wiecie lepiej ode mnie :)

 

Z gory bardzo dziekuje za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialem tez zapytac czy jesli do tego slabszego laptopa z ktorego wyciagne hdd, wloze mu 'maly' dysk ssd sata3 to bedzie widoczna znaczna roznica w szybkosci startu windowsa?

Wyczytalem tylko ze ten port nie wykorzystuje w pelni mozliwosci dyskow ssd ale nie wiem jak to wyglada w praktyce. Napewno wiecie lepiej ode mnie :)

Na SSD będzie duża różnica w szybkości startu windowsa i nie tylko.

Jeśli port sata jest na sata3 to wykorzysta pełną szybkość dysku,jak na sata2 to transfery spadają do ok.270-280 MB/s,ale to wciąż szybciej niż na hdd

 

Jest tam wsadzony HGST HTS541010A9E680 1tb 5400rpm. Wyczytalem ze ma on 8mb cache. Myslalem tez nad zakupem nowego dysku i przewaznie widze w opisach 128mb cache. Ma to takie duze znaczenie ze warto jednak kupic nowy dysk?

Cache w dyskach ma znaczenie głównie,jak wykonujesz operacje np.kopiowanie.Oczywiście jak dysk ma więcej pamięci cache tym lepiej.Jak wystarczy ci podany dysk to nie musisz kupować nowego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Jeżeli masz kasę na SSD - bierz SSD. Będzie we wszystkim lepsze od HDD.

Ale HDD nie jest też tragiczne jako magazyn danych. Filmy, zdjęcia, muzyka - tu różnicy praktycznie nie zobaczysz (chyba, że oglądasz 100 zdjęć na minutę ;).

W wypadku gier zainstalowanych na HDD już różnica będzie.

Dodatkowymi plusami SSD w laptopie jest to, że nie ma on części ruchomych, oraz pobiera mniej prądu niż HDD.

Inna sprawa to awaryjność. Jak kupisz "chińczyka", to może paść po roku. W wypadku pewnych producentów (Samsung, Kingston, Crucial, Sandisk) szanse na to są mniejsze, ale oczywiście również istnieją.

Dyski SSD nie są też kosmicznie drogie już. Niedawno kupiłem Cruciala MX500 1TB do stacjonarki za 550 zł. Jeszcze parę lat temu taka "przyjemność" kosztowała by mnie pewnie 2000 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar kupic malego ssd na system do slabszego laptopa. W lepszym juz mam ssd, a zastanawiam sie czy wlozyc dodatkowo uzywany hdd na dane ktory wyciagne ze slabszego czy kupic nowy hdd.

Jesli juz w cos pogram to zainstaluje i tak napewno na systemowym ssd. Na drugim dysku mam zamiar trzymac glownie nagrania, filmy z kamery go pro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

wiec ten drugi dysk to bedzie jako tako magazyn wiec roznicy miedzy 8mb a 128mb bardzo nie odczujesz w codziennym uzytkowaniu.

Edytowane przez fic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...