Skocz do zawartości
senk

ING bank podejrzany przelew z karty

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam, proszę o wskazówkę

Dzisiaj na koncie zauważyłem że wczoraj (sobota 6.07) podobno miałem płatność kartą

Płatności nie było, mieszkam na drugim końcu Polski a karta o tych numerach jest tylko jedna - w moim portfelu

Kwota jest mała i nieszkodliwa, ale

Spójrzcie na dane odbiorcy, nie ma ich a na wszystkich innych wyciągach są wpisane poprawne dane odbiorcy a tutaj taka formułka..

Przejrzałem wszystkie rachunki i nawet ostatnie płatności kartą za komunikacje we Wrocławiu i są podane normalne dane odbiorcy.

Ostatnim razem korzystałem z komunikacji w Warszawie w Sierpniu zeszłego roku!

Kieruje do was pytanie bo może kogoś spotkała taka sytuacja.

 

(karta jest jedna, nie zgubiłem ani nie podawałem nikomu danych, brak danych odbiorcy, dziwnie sformułowana treść płatności)

 

 

zdjęcie

Edytowane przez senk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że karty nie zgubiłeś nie oznacza że ktoś jej nie ma. Istnieje ATM Skimming i jeżeli ci skopiowali kartę to są już takie 2, twoja i złodzieja. Dla pewności bym zablokował i wyjaśnił z bankiem, może to jakaś zaległa płatność która dopiero weszła albo złodziej sprawdził tam gdzie nie ma kamer czy kopia karty działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że karty nie zgubiłeś nie oznacza że ktoś jej nie ma. Istnieje ATM Skimming i jeżeli ci skopiowali kartę to są już takie 2, twoja i złodzieja. Dla pewności bym zablokował i wyjaśnił z bankiem, może to jakaś zaległa płatność która dopiero weszła albo złodziej sprawdził tam gdzie nie ma kamer czy kopia karty działa.

Dziękuje za opinie, na wszelki wypadek zablokowałem a jutro postaram się to wyjaśnić w banku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wawie nie ma biletu w tej cenie a i co do zglaszania sie jako mpk ez mam uwage. Kiedys bylo MZK a teraz ZTM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wawie nie ma biletu w tej cenie a i co do zglaszania sie jako mpk ez mam uwage. Kiedys bylo MZK a teraz ZTM.

2 x 3,40 (normalny) = 6,80

Bardzo mocno mnie zaniepokoiła właśnie ta rubryka odbiorcy.. mógł to być może nawet przelew przez internet z płatnością kartą (?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastrzeż karte.

Zamów nową.

Złóż reklamacje w banku na transakcje kartą której nie autoryzowałeś.

 

Załóż drugie subkonto na którym trzymasz większe pieniądze, bez karty, przelewaj pieniądze na bieżąco na wydatki.

 

Lub ja np. wykorzystuje do tego revoluta.

Karty bankowej nigdzie poza doładowaniem revoluta nie używam.

Fizycznego revoluta mam podpiętego pod gpay & używam do fizycznych płatności, karty wirtualne mastercard używam do płatności w sieci i co miesiąc je usuwam/zakładam nowe (nic to nie kosztuje) - a bezpieczeństwo wzrasta.

 

Numer twojej karty mógł wypłynąć:

Z serwisu www jakiejś firmy gdzie płaciłeś

Z segregatora hotelu w którym nocowałeś - tam dane kart są trzymane w postaci jawnej - wydruk i obciążenie następuje poprzez wklepanie danych karty w terminal

Coraz więcej u nas braci ze wschodu - oni mają w małym paluszku np. takie metody jak ram scraping - dump pamięci ram terminala płatniczego i zdekodowanie danych, o skimerach w bankomatach nie wspominając.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pomijając tą reklamę revobubla to:

Numer twojej karty mógł wypłynąć:

Z serwisu www jakiejś firmy gdzie płaciłeś

Bzdura. Płatności w polsce są praktycznie realizowane przez tylko ogromne podmioty typu Payu czy dotPay jak stamtąd by mieli to wyciek był by na o wiele większą skalę poza tym i tak wszystkie wykradzione dane karty były by zaszyfrowane

 

Z segregatora hotelu w którym nocowałeś - tam dane kart są trzymane w postaci jawnej - wydruk i obciążenie następuje poprzez wklepanie danych karty w terminal

To już jest taka bzdura że aż głowa boli i żal to komentować.

 

Już nawet nie wspomnę o tym że samym numerem karty to możesz co najwyżej dope podetrzeć :E:lol2:

Edytowane przez overcloked

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zanim zaczniesz bzdurować i żalować zapoznaj się z pojęciem transakcji card not present:

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Card_not_present

 

 

Wszelakie transakcje przez bookingi i inne tripadvisory = przekazywanie do hoteli danych kart w postaci jawnej, a potem hotel robi tak:

 

 

To samo masz np. w ubezpieczalniach link4, chcesz zapłacić kartą? To podajesz jej dane przez telefon, a oni ją obciążają zdalnie.

 

Zachęcam do lektury dość starego tematu, ale możesz przejrzeć ostatnie kilka stron:

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g1-i12334-k10048899-Booking_com_and_credit_card_security-Holiday_Travel.html

 

I entered to my hotel in Italy, and I found my credit card number written on a paper with the expiry date and details with the receptionist. I understood that this information should by encrypted by booking.com,

 

This is the last time I put my credit card number online.

Edytowane przez vcewsm2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W wawie nie ma biletu w tej cenie a i co do zglaszania sie jako mpk ez mam uwage. Kiedys bylo MZK a teraz ZTM.

Potwierdzam, nie ma czegoś takiego jak MPK Warszawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za liczne odpowiedzi, no pieknie, czyli faktycznie cos jest na rzeczy a uwierzcie mi należę do tych przezornych którzy unikają nawet appki banku na telefon jesli mi nie potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat aplikacjia ING jest bardzo dobra, urzywam i polecam. Oczywiście nie przez wifi i żadne hotspoty. Jak kartę zablokowałeś to teraz do oddziału banku po nową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w banku wyjaśnić sprawę, Pani również od razu zasugerowała stałą blokadę karty.

A niestety nie mogła mi zbyt wiele powiedzieć bo podobno póki ta tranzakcja nie była zaksięgowana nie widzi skąd była robiona.

Widzialem nawet jak wypełnia formularz zgłoszenia i w polu 'miejsce wpłaty' wpisała to co u mnie było czyli "płatnosć za bilety MPK"

Podobno mam dostać raport tego zgłoszenia i po nim skierować się na Policje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o potwierdzanie transakcji to aplikacja bankowa jest w pewnym sensie bezpieczniejsza niż kody SMS. Tzn. przy aplikacji musisz dbać o swój telefon, żeby nie złapać wirusa, więc raczej odpada eksperymentowanie z rootami, custom romami, itd. Ale generalnie bezpieczeństwo jest w "twoich rękach". Jeżeli używasz kodów to bezpieczeństwo jest w rękach ludzi z salonu operatora, którzy będą wydawać złodziejowi duplikat karty SIM. Czy zweryfikują uważnie dokumenty itp., a są znane przypadki, gdy tego nie robili. Przy czym kradzież na duplikat wymaga jednak indywidualnego podejścia - złodziej musi wygrzebać twoje dane i raczej wiedzieć, że będzie co ukraść (konkretna kwota). Atak wirusem to masówka, a nuż ktoś go złapie, to i nieduża kwota wpadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Pracuje w banku i jeśli chodzi o podejrzane transakcje kartami to wiem jedno - ludzie to debile. 99% takich przypadków to podanie danych karty w internecie bo wygrałem laptopa/na chore dzieci, dzieci w domu które bez wiedzy rodziców kupują sobie gry przez internet ewentualnie karta podpięta do google play i dzieci kupujące gierki na telefon/jakieś coinsy do gier.

Sytuacje gdzie faktycznie jest jakiś wyciek danych z karty też się zdarzają, ale jak już coś takiego się pojawi to leci masowo aż do wyczyszczenia konta. I nikt sie nie bawi w robienie duplikatów kart, gdzie jest to niebezpieczne pod względem wykrycia, kiedy wystarczy sam numer i można bez możliwości namierzenia wyczyścić konto w internecie.

Najgorsze co powstało to 3D-Secure, które daje złudne poczucie bezpieczeństwa, a tak naprawdę istnieją tysiące stron gdzie wystarczy numer karty, data ważności i cvv.

Co do transakcji z tematu, to informacje o płatności są często zupełnie inne niż miało to miejsce naprawdę. Płacimy w automacie z jedzeniem w Poznaniu, pojawia się info o płatności w Warszawie, więc pewnie w tym przypadku jest tak samo i po zaksięgowaniu powinny się pojawić pełne dane.

Edytowane przez Igła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze zlodziej sklonowal twoja karte aby nastepnie ukrasc ci 6 zl na tramwaj. brzmi sensownie.

Ale wiesz, jak wyzerujesz konto, to jest szansa, że ktoś jeszcze zrobi chargeback, albo wręcz bankowe algorytmy od razu wyłapią i zablokują. A jak ktoś robi dużo transakcji karta to takich 6 zł od czasu do czasu może w ogóle nie zauważyć i będzie sobie kasa skapywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filmy jednak nie kłamią ;]

 

Mój link

 

 

Tu mp3 a tam bilet na tramwaj. Nic tylko czekać, aż ktoś na tą kartę Bentleya weźmie.

 

Napisz jak się to zakończyło w Banku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

od razu dzwonisz do banku 24h i blokujesz i się nie martwisz też tak miałem zgubiłem portfel z karta i dowodem od razu zadzwoniłem do banku wieczorem tzn nie do banku ale cos tam jest czynne 24h na dobe i od razu zablokowali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuje w banku i jeśli chodzi o podejrzane transakcje kartami to wiem jedno - ludzie to debile. 99% takich przypadków to podanie danych karty w internecie bo wygrałem laptopa/na chore dzieci, dzieci w domu które bez wiedzy rodziców kupują sobie gry przez internet ewentualnie karta podpięta do google play i dzieci kupujące gierki na telefon/jakieś coinsy do gier.

Sytuacje gdzie faktycznie jest jakiś wyciek danych z karty też się zdarzają, ale jak już coś takiego się pojawi to leci masowo aż do wyczyszczenia konta. I nikt sie nie bawi w robienie duplikatów kart, gdzie jest to niebezpieczne pod względem wykrycia, kiedy wystarczy sam numer i można bez możliwości namierzenia wyczyścić konto w internecie.

Najgorsze co powstało to 3D-Secure, które daje złudne poczucie bezpieczeństwa, a tak naprawdę istnieją tysiące stron gdzie wystarczy numer karty, data ważności i cvv.

Co do transakcji z tematu, to informacje o płatności są często zupełnie inne niż miało to miejsce naprawdę. Płacimy w automacie z jedzeniem w Poznaniu, pojawia się info o płatności w Warszawie, więc pewnie w tym przypadku jest tak samo i po zaksięgowaniu powinny się pojawić pełne dane.

 

I pierwsze zdanie mówi samo za siebie... Sam mam znajomego, Ty wygrałem jakiegoś iphona za 1 zł, a tam 1 zł można stracić... I mówi że tylko mu 1 zł zabrali bo sprawdzał, odrazu po przelewie, kilka godzin później, kur*** całą kartę kredytową mi oprożnili...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam, zamierzam sam zainstalować sobie monitoring wokoło domu i mam pytanie, ponieważ jestem laikiem. Czy można tak połączyć kamery za pomocą tych extenderów? 
    • Postaram się podrzucić następnym razem, jak będę na miejscu. Jak byłem ostatnio, to tyle pamiętam, że łapało LTE2100 z przekaźnika na odległości niecałych 4 km, a moc sięgała niżej niż -90dBm. Ogólnie tragedia z wczytaniem najprostszej strony internetowej, u 3 operatorów podobnie.   Powiem tak - została ta antena wybrana i zamontowana przez "fachowca" na zlecenie innych domowników. Ja się na tym tak nie znam, ale zanim się dowiedziałem jeszcze co tam w ogóle zostało zamontowane, to czułem już, że to będzie bubel, bo co innego może taki "fachowiec" zamontować. No i widzę, że moje przypuszczenia się potwierdzają. Żadnej poprawy to nie da? Bo trochę teraz ciężko będzie to zdjąć i rozmontować, nie wspominając już o poniesionych kosztach i ewentualnych następnych kosztach zakupu nowej anteny. Czy jesteś w stanie odpowiedzieć na resztę pytań dotyczących routera? Na przykład takie złącza to pewnie i tak zawsze będą te same, więc niezależnie od anteny router chyba można wybrać już teraz (mogę się mylić!). Chciałbym szczerze mieć coś ogarnięte przez majówką, o ile jest to osiągalne.
    • Witam po rocznej przerwie ; -). Odnawiam temat. Jak można łatwo odgadnąć, w poprzednim roku nic nie wyszło z kupna PC. Nic jednak straconego, gdyż jestem aktualnie gotowy do kupna gotowego zestawu lub zbudowania własnego PC. Budżet za samą jednostkę z softwarem (OS + Office) +/- 10000zł. Mogę dołożyć, o ile będzie miało to sens. Na początek, znalazłem taką oto promo w X-KOM: https://www.x-kom.pl/p/1220819-desktop-g4m3r-hero-i7-14700f-32gb-1tb-rtx4070s-w11x.html?sm=lowcygier Czy to dobra oferta? Czy też lepiej zbudować własną maszynę od zera?    
    • Świetne rady, autor tematu gra w 3440x1440, więc jakim cudem warto zmieniać 4070Ti na 4070Ti Super, skoro premiera RTX 5000 jest tak nieodległa ? Zanim braknie mu 12GB VRAM w tej rozdzielczości to będzie premiera RTX 6000. Więc @andriejek69 jak masz zmieniać teraz kartę to albo coś dużo mocniejszego, albo czekaj na nowe RTXy. Chyba, że faktycznie chcesz pograć w Cyberpanka z Path Tracingiem, ale tam nawet 4070Ti Super z 16GB to będzie za mało. Zrobisz ja uważasz, ale osobiście uważam taką zmanię za kompletnie bezsensowną, bo obecna kara Ci wystarczy do tej rozdzielczości, a jak zmieniać to na 4090, żeby faktycznie poczuć różnicę, teraz dostaniesz 10% to wydajności. Jedyna opcja to sprzedaż obecnej karty za dobrą cenę i niewielka dopłata.
    • Trudne się wylosowało... Monitorów z tunerem jest jak na lekartwo a szybszych niz 60hz tym bardziej. Nie ma mowy też o oledzie ani miniledzie z tunerem chyba że chodzi o telewizor to już prędzej coś znajdziesz.  Nie podałeś specyfikacji swojego komputera to też niezbyt można powiedzieć czy poradzi sobie z monitorem 4k np. (Samsung monitor m7 i m8) mają smart tv ale tunera już nie mają... Dodatkowo są na matrycy VA co nie każdemu może przypaść do gustu. Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno możliwie najlepszego monitora na miniledzie/oled (jeżeli nadal mówimy o budżecie 4000zł) i jakiegoś smartboxa (googletv) z tunerem i podłączenie go do monitora poprzez HDMI.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...