Skocz do zawartości
ryzek37

Modernizacja komputera oparta o MSI X470 GAMING PRO CARBON

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję modernizację swojego komputera. Chcę zakupić Ryzen 7 3700X, 16 GB RAM DDR4 oraz płytę główną MSI X470 GAMING PRO CARBON. Z tego co czytałem na tym forum to płyta ta jest uważana za solidną. Na stronie pewnego sklepu z elektroniką znalazłem taką informację:

 

Typ obsługiwanej pamięci

DDR4-2666 MHz

DDR4-2400 MHz

DDR4-2133 MHz

Typ obsługiwanej pamięci OC

DDR4-3466 MHz

DDR4-3200 MHz

DDR4-3066 MHz

DDR4-3000 MHz

DDR4-2933 MHz

DDR4-2800 MHz

DDR4-2666 MHz

 

1. Jeśli zakupię pamięci szybsze niż 2666 MHz to będę musiał cokolwiek podkręcać? Nie wystarczy po prostu wsadzić takich pamięci do płyty głównej by działały ze swoją pełną prędkością?

2. Co powiecie o pamięciach G.Skill DDR4 3200MHz, CL16 - 2 kości po 8 GB?

3. Na zdjęciu widać, że płyta ma jakąś plastikową osłonę nad złączami zewnętrznymi. Da się to zdjąć? Mam starą 10 letnią obudowę, której nie mam zamiaru wymieniać ze względów sentymentalnych. Nie chcę, żeby się okazało, że nie mogę wsadzić tej płyty do obudowy bo ta osłona o coś będzie zawadzać.

4. Posiadam chłodzenie Dark Rock Pro 3 (z jednym wiatrakiem). Dokupię do niego zestaw do montażu na AM4. Czy ktoś napotkał jakieś problemy z montażem tego chłodzenia na tej płycie głównej?

5. Mam zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W. Z informacji wynika, że płyta wymaga dwóch 8-pinowych złączy zasilających. Zasilacz posiada następujące złącza:

1 x 20+4 Pin ATX 1 x CPU 4 Pin 1 x CPU 8 Pin 1 x PCI Express 6 Pin 1 x PCI Express 8 Pin 2 x FDD 4 x Molex 6 x SATA
Czyli mamy jedno złącze 8 Pin i jedno 4 Pin. Na allegro znalazłem adapter, który zamienia ATX 4PIN na EPS 8PIN. Ale to chyba nie zadziała dobrze?

6. Nie planuję OC, a jeśli już to delikatne. Czy są jakieś inne godne polecenia i tańsze płyty głównej? Może nie będzie trzeba inwestować w nowy zasilacz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

1. Wystarczy włączyć profil XMP w BIOSie.

2. Są ok ale najlepiej brać B-Die [3200CL14/3600CL15].

3. Tak da się, są dwie śróbki i kabelek do RGB.

5. Nie wymaga, ma dwa ale jak podepniesz jeden to i tak będzie działać.

6. Nowych procków nie opłaca się kręcić, lepiej włączyć PBO i sam się podkręci. Inne godne polecenia w podobnej cenie to ASRock Taichi i ASUS PRIME

Edytowane przez Ohoho:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0. Na tę chwilę support ryzenow 3000 na płytach msi to porażka, jeśli chcesz msi czekaj na rozwój sytuacji z biosami albo kup innego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Proponują na dzień dzisiejszy wykastrowane biosy wspierające nowe ryzeny. Lub najlepiej kupić płytę z chipsetem X570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Znalazłem płytę MSI X570-A PRO. Jest nawet minimalnie tańsza od X470 GAMING PRO CARBON. Gdzie jest haczyk? Nie znalazłem niczego co ma płyta oparta o X470 a nie ma ta oparta o X570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

X570 A-PRO to coś podobnego do x470 Gaming plus (pod względem VRM, nawet B450 Tomahawk, A-PRO itd.), VRM 4+2 z podwójną ilością mosfetów na fazę zasilania:

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/amd-3rd-gen-am4-mainboards-vrm-liste-x570-p560-b550-a520-a420-1228904.html#2.3

Płyta jest OK, przynajmniej do CPU do 8 rdzeni maksymalnie + OC, więcej rdzeni to na razie znak zapytania.

x470 pro carbon ma VRM 5+2, czyli ma 1 fazę zasilania więcej.

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

 

 

Sam chipset pod x570 kosztuje lwią część nowych płyt głównych ~~40$... Oferując tylko wsparcie dla PCI-E gen.4

Na twoim miejscu wstrzymałbym się z zakupem płyty głównej, aż producenci ogarną BIOSy do starszych płyt głównych, ponieważ na razie każdy chce upchnąć płyty x570.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jest poczekać trochę aż sprzęt na rynku pobędzie, aż wyjdzie kilka aktualizacji biosów i sterowników, gdyż obecnie kupujący Ryzeny 3 generacji to takie króliki doświadczalne, ponieważ nie jest to wszystko stabilne i sieje błędami. A tu już widzę niektórzy są w gorącej wodzie kąpani.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...