Forum PCLab.pl: undervolting + wyłączenie boosta Zotac GTX960 4GB - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

undervolting + wyłączenie boosta Zotac GTX960 4GB

#1 Użytkownik jest niedostępny   PapugaMonster 

• Małomówny
  • Pip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 08 Lipiec 2019 - 21:26

Witajcie
Wie ktoś jakie wartości trzeba poprzestawiać w programie maxwell II bios tweaker żeby zejść trochę z napięciem? Niestety gdy karta osiągnie 1,2V to cewki zaczynają tak dudnić że nie da się wytrzymać dlatego chciałbym o te 0,1 chociaż zejść :E
Podejrzewam że trzeba będzie też wyłączyć boosta i zejść z taktowaniem żeby to stabilnie działało. Tu też przydałaby się pomoc.
Dodaj obrazek
Zakładam że do obniżenia napięcia trzeba suwaki na p16 przestawić i pokombinować z tymi clk. Czy prócz tablicy napięć trzeba też poprzestawiać wartości w tablicy mocy??
Nie wiem jak się za to zabrać żeby dobrze było ;) Wiadomo można zawszę na pałę, ale szkoda mi czasu na psucie a może ktoś wie o co cho...

Ten post był edytowany przez PapugaMonster dnia: 09 Lipiec 2019 - 12:35

#2 Użytkownik jest niedostępny   toska78 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 11 Lipiec 2019 - 11:28

Może coś skorzystasz z moich ustawień (wyłączony tryb boost, obniżone napięcie, zredukowane obroty wentylatora, oc - wszystkie zmiany zrobione poprzez bios karty).

Dodaj obrazek

Mam ten model karty.

Ten post był edytowany przez toska78 dnia: 11 Lipiec 2019 - 11:38

#3 Użytkownik jest niedostępny   Walitorax 

• Małomówny
  • PipPipPipPipPip

Napisany 12 Lipiec 2019 - 01:09

Wyłączać boost nie musisz.
Co do obniżenia taktowania, to już zależy od egzemplarza.

Miałem BIOS do GTX 980 Gaming 4G z obniżonym napięciem.
Z domyślnego 1.20V ustawiłem 1.10V i udało mi się osiągnąć stabilne taktowanie 1317MHz (w edytorze jest to 1316.5) zamiast fabrycznych 1291MHz, czyli pomimo obniżonego napięcia i tak zyskałem 26 MHz w stosunku do taktowania prosto z pudełka.
Z kolei na GTX 970 Gainward Phoenix nie ugrałem nic na napięciu, sypał się nawet po symbolicznym UV.

Już minęło sporo czasu, chociaż wciąż mam zapisany BIOS fabryczny i modyfikowany.

Z tego co pamiętam (i wywnioskowałem po poczynionych przed chwilą obserwacjach), szło to w następujący sposób:
(w miarę pamięci o tym, kolorem czerwonym zaznaczyłem zmodyfikowane wartości a kolorem zielonym fabryczne)

Aby uzyskać stabilną maksymalną wartość jaką chcesz osiągnąć, Boost Clock z zakładki "Common" ma się zgadzać z "Boost table" (pozycja 74 odpowiada suwakowi na dole) .
Spoiler

Pierwsze 3 suwaki z zakładki "Voltage Table" równasz do napięcia jakie chcesz osiągnąć.
P00 do P05 zostawiasz bez zmian.
Spoiler

Następnie zostawiasz bez zmian do momentu w którym napięcie maksymalne dla danej pozycji zrówna się z tym zamierzonym.
W moim przypadku było to CLK 49.
Spoiler

Gdy napięcie minimalne przewyższy wartość żądanego, je również obniżasz.
U mnie było to od CLK 68.
Ostatnią wartość zostawiasz domyślną.
Spoiler

Zakładki "Power Table" możesz nie ruszać. Po UV wątpię by pobór mocy doszedł do limitu.

Zgodnie z tematem na Overclock po ustawieniu GPC, XBAR, L2C i SYS w zakładce "Boost States", w zakładce "Common" odblokuje się pozycja Boost Limit. Tak jak autor tamtego tematu napisał, również nie mam pojęcia do czego to służy. U siebie finalnie ustawiłem je na taktowanie które chciałem osiągnąć i nie miałem żadnych problemów wynikających z tej zmiany.
Spoiler

Zakładkę "Clock States" zostawiłem nieruszoną.
Z tego co pamiętam i widzę w tym momencie, zanim osiągnąłem satysfakcjonujący mnie efekt, podkręcałem też pamięć i Memory Clock z zakładki "Common" samo dopasowuje się do wartości DDR z linijki P00-Profile w zakładce "Clock States"
Spoiler

Przedstawiony wyżej sposób modyfikacji pozwolił mi na obniżenie napięcia bez utraty funkcji Boost i zmniejszania wydajności.
Karta przepracowała u mnie na tym BIOSie prawie dwa lata bez żadnych problemów.
Za miesiąc stuknie jej czwarty rok od kupna i wciąż pracuje bez problemu z takimi ustawieniami, tylko że już u nowego właściciela całego komputera.

Na start możesz spróbować niższych zegarów niż fabryczny Boost (na przykład wstawiając bazowe taktowanie lub niższe) i później szukać stabilnego maksymalnego taktowania dla danego napięcia używając chociażby MSI Afterburner (o ile to będzie możliwe po modyfikacji, nie pamiętam).

Zanim zmodyfikowałem ustawienia w ten sposób, próbowałem zarówno jak najwyższego OC z podnoszeniem napięć i jeszcze niższego UV.
Podczas tych prób ze 3 razy kartę doprowadziłem do stanu w którym nie dawała żadnego obrazu, więc zalecam ostrożność.
Ja miałem i5 ze zintegrowaną kartą graficzną na płycie H81. W razie problemu wyjmowałem GTXa i ustawiałem na sztywno w BIOSie by używał iGPU zamiast dedykowanej. Następnie wyłączałem komputer, wsadzałem GTXa i mogłem przeprowadzić flash vBIOSu z poziomu Windowsa. Po wszystkim na nowo przełączałem BIOS na kartę dedykowaną lub automatyczne wykrywanie.

Dla pewności możesz porównać to jeszcze z innym źródłem. Ja pamiętam, że wzorowałem się na tym temacie.

Gdybyś chciał moje pliki do wglądu, napisz na PW.

Ten post był edytowany przez Walitorax dnia: 12 Lipiec 2019 - 02:57

Strona 1 z 1