Skocz do zawartości
PapugaMonster

undervolting + wyłączenie boosta Zotac GTX960 4GB

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witajcie

Wie ktoś jakie wartości trzeba poprzestawiać w programie maxwell II bios tweaker żeby zejść trochę z napięciem? Niestety gdy karta osiągnie 1,2V to cewki zaczynają tak dudnić że nie da się wytrzymać dlatego chciałbym o te 0,1 chociaż zejść :E

Podejrzewam że trzeba będzie też wyłączyć boosta i zejść z taktowaniem żeby to stabilnie działało. Tu też przydałaby się pomoc.

61037b354876ca70.jpg

Zakładam że do obniżenia napięcia trzeba suwaki na p16 przestawić i pokombinować z tymi clk. Czy prócz tablicy napięć trzeba też poprzestawiać wartości w tablicy mocy??

Nie wiem jak się za to zabrać żeby dobrze było ;) Wiadomo można zawszę na pałę, ale szkoda mi czasu na psucie a może ktoś wie o co cho...

Edytowane przez PapugaMonster

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może coś skorzystasz z moich ustawień (wyłączony tryb boost, obniżone napięcie, zredukowane obroty wentylatora, oc - wszystkie zmiany zrobione poprzez bios karty).

 

ustawieni_qsepher.jpg

 

Mam ten model karty.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyłączać boost nie musisz.

Co do obniżenia taktowania, to już zależy od egzemplarza.

 

Miałem BIOS do GTX 980 Gaming 4G z obniżonym napięciem.

Z domyślnego 1.20V ustawiłem 1.10V i udało mi się osiągnąć stabilne taktowanie 1317MHz (w edytorze jest to 1316.5) zamiast fabrycznych 1291MHz, czyli pomimo obniżonego napięcia i tak zyskałem 26 MHz w stosunku do taktowania prosto z pudełka.

Z kolei na GTX 970 Gainward Phoenix nie ugrałem nic na napięciu, sypał się nawet po symbolicznym UV.

 

Już minęło sporo czasu, chociaż wciąż mam zapisany BIOS fabryczny i modyfikowany.

 

Z tego co pamiętam (i wywnioskowałem po poczynionych przed chwilą obserwacjach), szło to w następujący sposób:

(w miarę pamięci o tym, kolorem czerwonym zaznaczyłem zmodyfikowane wartości a kolorem zielonym fabryczne)

 

Aby uzyskać stabilną maksymalną wartość jaką chcesz osiągnąć, Boost Clock z zakładki "Common" ma się zgadzać z "Boost table" (pozycja 74 odpowiada suwakowi na dole) .

 

KU5jQbC.png

 

 

Pierwsze 3 suwaki z zakładki "Voltage Table" równasz do napięcia jakie chcesz osiągnąć.

P00 do P05 zostawiasz bez zmian.

 

ntqSwaW.png

 

 

Następnie zostawiasz bez zmian do momentu w którym napięcie maksymalne dla danej pozycji zrówna się z tym zamierzonym.

W moim przypadku było to CLK 49.

 

PsKxjEL.png

 

 

Gdy napięcie minimalne przewyższy wartość żądanego, je również obniżasz.

U mnie było to od CLK 68.

Ostatnią wartość zostawiasz domyślną.

 

58xWcEe.png

 

 

Zakładki "Power Table" możesz nie ruszać. Po UV wątpię by pobór mocy doszedł do limitu.

 

Zgodnie z tematem na Overclock po ustawieniu GPC, XBAR, L2C i SYS w zakładce "Boost States", w zakładce "Common" odblokuje się pozycja Boost Limit. Tak jak autor tamtego tematu napisał, również nie mam pojęcia do czego to służy. U siebie finalnie ustawiłem je na taktowanie które chciałem osiągnąć i nie miałem żadnych problemów wynikających z tej zmiany.

 

gtlDktS.png

 

 

Zakładkę "Clock States" zostawiłem nieruszoną.

Z tego co pamiętam i widzę w tym momencie, zanim osiągnąłem satysfakcjonujący mnie efekt, podkręcałem też pamięć i Memory Clock z zakładki "Common" samo dopasowuje się do wartości DDR z linijki P00-Profile w zakładce "Clock States"

 

WJ6YfTS.png

 

 

Przedstawiony wyżej sposób modyfikacji pozwolił mi na obniżenie napięcia bez utraty funkcji Boost i zmniejszania wydajności.

Karta przepracowała u mnie na tym BIOSie prawie dwa lata bez żadnych problemów.

Za miesiąc stuknie jej czwarty rok od kupna i wciąż pracuje bez problemu z takimi ustawieniami, tylko że już u nowego właściciela całego komputera.

 

Na start możesz spróbować niższych zegarów niż fabryczny Boost (na przykład wstawiając bazowe taktowanie lub niższe) i później szukać stabilnego maksymalnego taktowania dla danego napięcia używając chociażby MSI Afterburner (o ile to będzie możliwe po modyfikacji, nie pamiętam).

 

Zanim zmodyfikowałem ustawienia w ten sposób, próbowałem zarówno jak najwyższego OC z podnoszeniem napięć i jeszcze niższego UV.

Podczas tych prób ze 3 razy kartę doprowadziłem do stanu w którym nie dawała żadnego obrazu, więc zalecam ostrożność.

Ja miałem i5 ze zintegrowaną kartą graficzną na płycie H81. W razie problemu wyjmowałem GTXa i ustawiałem na sztywno w BIOSie by używał iGPU zamiast dedykowanej. Następnie wyłączałem komputer, wsadzałem GTXa i mogłem przeprowadzić flash vBIOSu z poziomu Windowsa. Po wszystkim na nowo przełączałem BIOS na kartę dedykowaną lub automatyczne wykrywanie.

 

Dla pewności możesz porównać to jeszcze z innym źródłem. Ja pamiętam, że wzorowałem się na tym temacie.

 

Gdybyś chciał moje pliki do wglądu, napisz na PW.

Edytowane przez Walitorax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...