Skocz do zawartości
PiXel2.0

Oferta internetu światłowodowego 300 i 600mbps - czy warto ?

Rekomendowane odpowiedzi

Zostałem dzisiaj zaskoczony przez telefon od swojego operatora internetu kablowego, który przygotował "tylko dla mnie" oferty aneksu do bieżącej umowy.

W istocie jest to oferta przedwczesnego zawarcia nowej umowy na internet światłowodowy o wyższych parametrach w rzekomo "wyjątkowo atrakcyjnych cenach".

 

Ale do rzeczy. Obecnie mam łącze 120Mbps/10Mbps, za które płacę 40zł/msc, a umowa ta kończy się za pół roku.

http://www.speedtest.pl/test/214374293

 

Otrzymałem dwie oferty:

1) prędkość 300Mbps/25Mbps, koszt 51zł/msc, umowa na 24msc-y

2) prędkość 600Mbps/50Mbps, koszt 65zł/msc, umowa na 24msc-y

 

Decyzję muszę podjąć do jutra (umówiłem się na telefon).

Czy warto skorzystać teraz z którejś propozycji, czy lepiej sobie odpuścić i zobaczyć co zaoferują mi za pół roku ?

Dodam, że zwykle podpisuje umowę na 12msc-y (obecna równiez była zawarta na 12msc-y).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli operator ma w miarę stabilne ceny,nie zmienia ich zbyt często to i za pół roku będą takie same.Co innego gdy co jakiś czas wprowadza promocje. Jeśli chcesz zwiększyć prędkość to wystarczy 300mbit/s,gry pobiersz w kilkanaście minut np takie o rozmiarze 25-30GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli operator ma w miarę stabilne ceny,nie zmienia ich zbyt często to i za pół roku będą takie same.Co innego gdy co jakiś czas wprowadza promocje.

Chodzi o to, że normalna cena (dla nowych abonentów) wynosi 79zł/msc za 600Mbps, ale na 12msc-y

Zawsze staram się negocjować ofertę gdy kończy mi się stara umową, ale ciężko powiedzieć, co zaoferują mi za pół roku...

Tyle, że te negocjowane można łatwo zawrzeć na 12msc-y, a tutaj jest wymóg 24msc-y.

Zwykłe, jak kończy się umowa, to składają mi ofertę korzystniejszą niż poprzednia. Np. za obecne łącze (które mam od 2,5 roku) w 2017 płaciłem 59zł/msc, w 2018 54zł/msc a teraz tylko 40zł/msc.

Teraz mnie zaskoczyli w połowie okresu trwania bieżącej umowy i to jeszcze z tymi 24msc-ami.

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest pytanie typu "Czy mam się umówić z Kasią, czy lepiej z Basią?" :]

Ciężko randomom na internecie powiedzieć, czego ci trzeba. Mi od kilku lat próbują wciskać szybkie internety, ale siedzę sobie na moich 50mbit/s, bo po prostu nie potrzebuję więcej i nawet dopłata 5zł miesięcznie za abonament byłaby dla mnie zmarnowanym pieniądzem. Za 5pln mam pilsnerka!

 

Ceny nie są złe, chociaż upload trochę mały. Robienie takich niesymetrycznych łącz to jest dziwna polska moda. Ma to pewnie jakieś uzasadnienie techniczne, ale zazwyczaj ludzie zza granicy się dziwią, że takie mamy, więc to pewnie nie jest standard. Za pól roku raczej żadnej rewolucji nie będzie. Możesz się co najwyżej potargować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi od kilku lat próbują wciskać szybkie internety, ale siedzę sobie na moich 50mbit/s, bo po prostu nie potrzebuję więcej i nawet dopłata 5zł miesięcznie za abonament byłaby dla mnie zmarnowanym pieniądzem. Za 5pln mam pilsnerka!

No wiesz, są pewnie tacy, co wolą jechać na Aero 512mbps i mieć całą zgrzewkę :E

Ile płacisz za te 50mbps ?

 

Co do symetrii, to pewnie jest założenie, że Polacy to janusze i głównie chcą wszystko ciągnąć wyłącznie do siebie :E

 

PS: Ogólnie nie chodziło o poradę co mi potrzebne, ale o opinie w kwestii opłacalności i perspektyw na przyszłość ;)

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto wie czego potrzebujesz? Ja bym wziął 300, ale jeśli potrzebujesz uploadu to 600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto wie czego potrzebujesz? Ja bym wziął 300, ale jeśli potrzebujesz uploadu to 600.

A co ja napisałem post wyżej ?

Nie muszę niczego brać, mogę zostać przy 120 i czekać do stycznia.

Pytam o opłacalność wymienionych ofert w perspektywie podanego czasu. Nie chcę całego dnia spędzić na zagłębianiu się w konkurencyjne oferty, albo wertowaniu artykułów co ma być tańsze i kiedy.

Jeśli ktoś jest z tym na bieżąco, to niech wyrazi w tej kwestii swoja opinie.

Nie będę nikogo zanudzał żadnymi swoimi potrzebami :P

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dużo pobierasz to wtedy możesz rozwarzyć opcję zwiększenia prędkości,jeśli obecne 100Mbit/s wystarcza to przeczekaj ten okres.Ceny raczej powiny oscylować wokół 50+5 zł za 300Mbit/s.

Ja za 100Mbit płaciłem 49zł a za 300Mbit/s 54 zł.Umowę mam na 24 miesiące.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dużo pobierasz to wtedy możesz rozwarzyć opcję zwiększenia prędkości,jeśli obecne 100Mbit/s wystarcza to przeczekaj ten okres.Ceny raczej powiny oscylować wokół 50+5 zł za 300Mbit/s.

Ja za 100Mbit płaciłem 49zł a za 300Mbit/s 54 zł.Umowę mam na 24 miesiące.

Dzięki za pomoc. Właśnie największy problem to okres trwania umowy.

Gdyby było 12msc-y, to nawet bym się nie zastanawiał...

Umowy na dwa lata to też Polski wynalazek, czy wszędzie takie są ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to jak sprawdzisz na stronach różnych operatorów,to umowa przeważnie jest na 2 lata.Inna opcja to umowa na czas nieokreślony,ale wtedy jest droższa,plus jest taki że możesz rozwiązać np po 3 miesiącach a nie musisz czekać do końca umowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oferta słaba.

Dzwonią z tego względu że chcą podnieść wysokość średniego abonamentu.

 

40zl brutto miesięcznie dla operatora to jedynie na koszta.

Tak niska cena już nigdy nie wróci.

 

Koszt dostarczenia dla klienta 100mbit czy 1000mbit w symetryku na świetle jest identyczny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde, fajne te ceny macie. Ja płace 65zł za 150/15, a to i tak tanio jak na okolice :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Mocno" niesymetryczne łącza to nie jest domena tylko Polski. Nie róbcie jakichś teorii spiskowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oferta słaba.

...

40zl brutto miesięcznie dla operatora to jedynie na koszta.

Tak niska cena już nigdy nie wróci.

Nie rozumiem Twojej wypowiedzi, 40zł za niska a np. 51zł (300mbps) za wysoka ? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co ja napisałem post wyżej ?
Nie wiem. Chyba obrażasz tych co olewają upload (czyli ogromną większość) co może sugerować, że chcesz dużo uploadu.

 

Nie chcę całego dnia spędzić na zagłębianiu się w konkurencyjne oferty
Jakie niby konkurencyjne?

 

1. Ok. 90% ludzi ma do wyboru nic czyli Neostradę lub LTE.

2. Nieliczni mają Orange światłowód więc wybór jest prosty.

3. Mała grupka ma do wyboru więcej.

 

Zatem nie trzeba całego dnia, ze 3 oferty łatwo przelecieć. Nie masz co liczyć, że pojawi się więcej firm, nawet w bloku nie ma sensu by było 5 kablówek i 10 światłowodów, a często jest monopol np. UPC lub też nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Chyba obrażasz tych co olewają upload (czyli ogromną większość) co może sugerować, że chcesz dużo uploadu.

Chyba pominąłeś ostatnią linijkę mojej wypowiedzi i popełniłeś nietrafionego posta a teraz udajesz, że nie wiesz o co chodzi.

To mało eleganckie z Twojej strony, ale nie będę drążył, bo to najpewniej niczego nie polepszy.

 

Jakie niby konkurencyjne?

 

1. Ok. 90% ludzi ma do wyboru nic czyli Neostradę lub LTE.

2. Nieliczni mają Orange światłowód więc wybór jest prosty.

3. Mała grupka ma do wyboru więcej.

 

Zatem nie trzeba całego dnia, ze 3 oferty łatwo przelecieć. Nie masz co liczyć, że pojawi się więcej firm, nawet w bloku nie ma sensu by było 5 kablówek i 10 światłowodów, a często jest monopol np. UPC lub też nic.

Jak się mieszka przy centrum 700-tysięcznego miasta, to ma się do wyboru tyle, że nawet nie sposób wszystkiego na bieżąco kontrolować.

Rok temu w klatkach schodowych mojego bloku wiercili specjalny kanał na wszystkie kable, bo skrzynek i rurek na korytarzu było tyle, że nie dało się swobodnie poruszać z jakimś większym ładunkiem (np. meblami).

Myślę, że co najmniej trzech operatorów ma tu światłowody (Orange, UPC, Multimedia i być może jeszcze ktoś).

Więc tak, zdaje się, że jestem w tej "małej grupce".

 

Poza tym, nie bardzo widzę tu związek między dostępną pulą operatorów a moim pytaniem, bo chodziło o to, czy te konkretne oferty są obecnie opłacalne.

Nie o to, że muszę koniecznie coś wybrać, ale o to, czy te konkretne propozycje, jakie otrzymałem niespodziewanie są faktycznie tak okazyjne i warte uwagi, jak nakreślił to konsultant (w perspektywie czasu trwania umowy).

 

Co do tych ofert, to zdecydowałem, że postawię warunek w postaci skrócenia czasu trwania umowy do 12msc-y. Jeśli powiedzą, że nie ma takiej opcji, to czekam do stycznia.

Gdy negocjowałem nową umowę przed wygaśnięciem starej, to zawsze przechodziło.

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny nie są złe, chociaż upload trochę mały. Robienie takich niesymetrycznych łącz to jest dziwna polska moda. Ma to pewnie jakieś uzasadnienie techniczne, ale zazwyczaj ludzie zza granicy się dziwią, że takie mamy, więc to pewnie nie jest standard.

Ja wiem, czy dziwna? Wydaje mi się że to standard. A uzasadnienie jest bardziej biznesowe, niż techniczne. Lepiej więcej pasma przeznaczyć na download, a mniej na upload i chwalić się wysokim downloadem ignorując kwestię uploadu. I tak typowy klient mało uploaduje, a dużo ściąga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

^

 

Ale przecież operator ISP kupuję łączą symetryczne, a że skąpią uploadu to często wina technologi ostatniej mili. Chociaż już nowy DOCSIS (DOCSIS 3.1 Full Duplex) oferuje pełnego symetryka tak samo jak 10G-PON (XGS-PON).

 

Oraz kwestie większego zarobku oferując większy upload w ofercie biznes.

 

Dobrze że INEA zaoferowała łącza symetryczne, już kilka innych ISP też podążyło tą drogą. Konkurencja to jest to. :thumbup:

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Myślę, że co najmniej trzech operatorów ma tu światłowody (Orange, UPC, Multimedia i być może jeszcze ktoś).
No czyli tylko 3 oferty. 65 zł to nie jest dobra cena mając duży wybór. Ponadto będziesz płakać, że masz tylko 600 Mb/s gdy inni mają 2 czy 5 Gb/s. Szczota zaś napisał, że cena 40 to bardzo dobra i spadków nie przewiduje. Jednak może się okazać, że sąsiad będzie miał 1 Gb/s za 59 zł za rok (typowe zmiany).

 

Ale przecież operator ISP kupuję łączą symetryczne
Ale sprzęty bywają niesymetryczne.

 

Orange ma OLT 2.5/1.25 Gb/s. Już oferowanie szybkości 1 Gb/s mi się nie podoba. Co to? Radiówka, "lan", czy LTE? Jakby dali upload 1 Gb/s to by była masakra. Nie powinni przekraczać ok. 10% dla użytkownika, 300 Mb/s jest w sam raz by nie zapchać sieci (małe szanse by 8 osób z 64 lub 128 ściągało na maxa), przy 1 Gb/s przeciążenia mogą się pojawić, choć niezbyt długie, zwykle gdy 3 osoby odpalą speedtesta, ciężko będzie im znaleźć szybkie serwery i kasę na HDD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież operator ISP kupuję łączą symetryczne, a że skąpią uploadu to często wina technologi ostatniej mili. Chociaż już nowy DOCSIS (DOCSIS 3.1 Full Duplex) oferuje pełnego symetryka tak samo jak 10G-PON (XGS-PON).

W takim ADSL-u pasmo częstotliwości było podzielone na zakres przeznaczony na download i upload. Więcej uploadu oznaczałoby siłą rzeczy mniej pasma na download – czyli możesz przyłączyć mniej abonentów albo zaoferować im niższy download.

 

Jak ISP kupuje tranzyt do szkieletu Internetu, to płaci w zależności od tego, jak bardzo to łącze obciąża: https://drpeering.net/core/ch2-Transit.html https://en.wikipedia.org/wiki/Burstable_billing

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orange ma OLT 2.5/1.25 Gb/s.

 

Orange od kilku miesięcy przechodzi na XGS-PON, czyli w pełni symetryczny link 10/10Gbps. W Warszawie już udostępnili łączę 2/2Gbps.

 

 

W takim ADSL-u pasmo częstotliwości było podzielone na zakres przeznaczony na download i upload.

 

Dlatego napisałem że :"to często wina technologi ostatniej mili", ale to już się powoli zmienia. Aktualnie udział DSL w Polsce to 34% łączy.

 

 

Jak ISP kupuje tranzyt do szkieletu Internetu, to płaci w zależności od tego, jak bardzo to łącze obciąża

 

Tak jak mają umowę rozliczaną percentylem, można wykupić stałą, kupujesz rurę np 10Gbps (oczywiście symetrycznie) w punkcie wymiany ruchu i ich nie obchodzi ile przez to przepuścisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak.

Operatorzy będą mamić megabitami byle tylko cenę podnieść.

Jak podniesiesz prędkość to z ceny już nigdy nie zejdą. Prędkość zawsze zwiększa z trochę większa opłata.

Sam pisałeś że wystarcza to co masz.

 

Internet w obecnej cenie to wręcz jałmużna. Wszyscy muszą doprowadzić do minimum 79zl miesięcznie inaczej braknie na inwestycje.

 

Tranzyt wykupywany jest symetryczny i upload jest odpadem u operatora.

 

Operator nie da symetryku bo po pierwsze lepiej biznesowymu sprzedać i zarobić odpowiednio.

Dwa cała technologia dostępu ostatniej mili jest asymetryczna łącznie ze światłowodami w GPON.

XGPON na dziś pomijamy

Łącza backupowe u ISP rozlicza się w percentyulu więc w zasadzie 4h miesięcznie jest za free

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tranzyt wykupywany jest symetryczny i upload jest odpadem u operatora.

 

Dokładnie.

 

 

Operator nie da symetryku bo po pierwsze lepiej biznesowymu sprzedać i zarobić odpowiednio.

 

Zaczyna dawać: Inea, Orange...

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No czyli tylko 3 oferty. 65 zł to nie jest dobra cena mając duży wybór. Ponadto będziesz płakać, że masz tylko 600 Mb/s gdy inni mają 2 czy 5 Gb/s. Szczota zaś napisał, że cena 40 to bardzo dobra i spadków nie przewiduje. Jednak może się okazać, że sąsiad będzie miał 1 Gb/s za 59 zł za rok (typowe zmiany).

 

Ale sprzęty bywają niesymetryczne.

 

Orange ma OLT 2.5/1.25 Gb/s. Już oferowanie szybkości 1 Gb/s mi się nie podoba. Co to? Radiówka, "lan", czy LTE? Jakby dali upload 1 Gb/s to by była masakra. Nie powinni przekraczać ok. 10% dla użytkownika, 300 Mb/s jest w sam raz by nie zapchać sieci (małe szanse by 8 osób z 64 lub 128 ściągało na maxa), przy 1 Gb/s przeciążenia mogą się pojawić, choć niezbyt długie, zwykle gdy 3 osoby odpalą speedtesta, ciężko będzie im znaleźć szybkie serwery i kasę na HDD.

W sumie jest tu więcej operatorów, ale tych ze światłowodami, to jak pisałem - 3 na pewno.

Pomyślałem podobnie, bo tutaj rozstrzygający jest okres trwania umowy. W perspektywie 24msc-y może się wiele zmienić, a tak mam już za pół roku negocjacje.

Jeśli ponownie uda się podpisać na 12msc-y (a w takich okolicznościach zawsze było podobnie), to kolejne negocjacje za 1,5 roku.

 

Od dwóch miesięcy mam NetWorx-a, i z tego co widzę, stosunek download/upload wynosi u mnie około 30/1 (jak jest z tym u Was ?).

Niski upload przeszkadza mi tylko gdy wrzucam coś dużego na chmurę albo dodaję duże załączniki do poczty.

Stosunek 12/1 (dla konsumenta), jakiego zdaje się konsekwentnie trzymać Multimedia jest optymalny o tyle, że za te same pieniądze wolę mieć te 120/10Mbps, niż np. 65/65Mbps.

 

Operatorzy będą mamić megabitami byle tylko cenę podnieść.

Jak podniesiesz prędkość to z ceny już nigdy nie zejdą. Prędkość zawsze zwiększa z trochę większa opłata.

Wydaję się, że tak właśnie jest, ale to nie reguła, bo obecne 120/10Mbps mam od 2,5 roku, i cena w kolejnych latach wynosiła 59zł/msc (2017), 54zł/msc (2018) a teraz od pół roku właśnie 40zł/msc.

Co ciekawe, gdy podpisywałem obecną umowę (styczeń b.r.), był już internet światłowodowy od MM.

Jak zapytałem o stawki, to mi chyba zaśpiewali 79zł/msc za te 300/25Mbps, więc powiedziałem, że to zbyt dużo, a oni na to, że w takim razie mogą zostawić obecne 120/10Mmps za 40zł/msc (umowa oczywiście 12msc-y), na co się zgodziłem.

 

Operator nie da symetryku bo po pierwsze lepiej biznesowymu sprzedać i zarobić odpowiednio.

Tak zdaje się być.

MM zawsze miało łącza 2/1 dla firm, oczywiście w odpowiednich cenach.

Zwykły konsument dostaje w MM możliwość podwojenia uploadu za 9,90zł/msc.

 

-----

 

Finał jest taki, że nie zgodziłem się na umowę 24msc.

Powiedziałem, że podpisałbym na 300/25Mbps za 51zł/msc, ale maksymalnie 12msc-y.

Dostałem odpowiedź, że takiej opcji nie ma, więc zrezygnowałem.

Zobaczymy co zaproponują w styczniu.

 

Wbrew obiegowym, negatywnym opiniom o MM, bardzo mi on odpowiada.

To rzadkie, żeby ktoś wysunął ofertę jaką mam obecnie.

Tyle, że trzeba z nimi odpowiednio rozmawiać (to kluczowe), jak ktoś nie potrafi to dostanie w MM ochłap.

 

Należy też pamiętać o terminach wygasania umów, bo inaczej przyślą rachunek na kilkaset zł, albo więcej :E

Np. gdybym przeoczył terminy, to w lutym nie dostałbym rachunku na 40zł, ale na ponad 900zł.

Wówczas, jedynym ratunkiem byłoby podpisanie umowy na bardzo niekorzystnych warunkach, co pozwoliłoby anulować fakturę.

Dawno temu tak mi się przytrafiło, dlatego teraz się z tym pilnuję, czego efektem są niezłe oferty.

Pewnie własnie dzięki takim pułapkom ceny nie są wysokie, bo odrobią straty na tych co przegapią terminy.

Chcą trzymać klientów nawet bez zysków, bo każdy jest potencjalną ofiarą w przyszłości.

 

Do niedawna było też tak, że do każdej umowy wciskali jakieś ubezpieczenia sprzętu, płatne antywirusy... Za każdym razem przy nowej umowie trzeba było się obowiązkowo zgodzić. Przez 3 miesiące oczywiście za free, potem było płatne. Jak ktoś przegapił, jego strata. Ostatnio już chyba tego nie wymagali.

 

Co do jakości, to jeszcze dekadę temu zdarzały się awarie na 1h, 2h, czasem dłużej, ok raz lub dwa na miesiąc (tak wyłapałem).

Obecnie jest super, praktycznie nie trafiłem na żadną awarię od lat.

Jak jest u Was ze stabilnością u różnych operatorów ?

 

Ich strategią zdaje się być odrabianie strat na nie do końca uświadomionych.

Jeśli ktoś nie da się złapać w pułapkę, to przynęta jest obfita.

Edytowane przez PiXel2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W MM przy przedłużeniu można wycisnąć więcej. Ja za 120mbit płace 35zł - i to o dziwo było propozycja z BOK stacjonarnego, wpadłem przelotem bo byłem w okolicy i chciałem złożyć wypowiedzenie.

Są ludzie co płacą poniżej 30zł :) - zasada jest prosta, nie godzić się na to co oferują za pierwszym razem i czekać na telefon od nich.

 

A czy się ściągne 10GB w 5minut czy 11 to mi to lata. Gierki już mnie znudziły więc nie mam potrzeby ściągania 80GB + drugie 60GB w patchach.

Na operatora nie narzekam, śmiga świetnie od 10lat. Ale to wszystko zależy od obciążenia w okolicy, w miejscach gdzie pełno studentów łącze potrafi klęknąć wieczorami.

Edytowane przez vcewsm2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...